logo-web9
Miasto

Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników 2014: Trzy szkoły z Myślenic w pierwszej 500

Technikum ZS im. Andrzeja Średniawskiego, Technikum ZSTiE im. M. Reja i Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki znalazły się wśród najlepszych szkół w kraju

Miesięcznik Perspektywy po raz 16. przeprowadził ranking liceów ogólnokształcących i techników. Ocenie podlegało 2291 liceów ogólnokształcących i 1867 techników (bez szkół dla dorosłych). W corocznym zestawieniu znajduje się 500 najlepszych liceów i 300 techników. 

LO im. Kościuszki ciągle w stawce, ale coraz niżej 

Jedyną szkołą z powiatu myślenickiego jaka znalazła się w zestawieniu 500 najlepszych liceów w kraju, jest I LO im. Tadeusza Kościuszki

Jedyną szkołą z terenu powiatu myślenickiego jaka znalazła się w zestawieniu 500 najlepszych liceów w kraju, jest I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki z Myślenic. Zostało sklasyfikowane na 479 miejscu i zebrało 39,73 pkt. Szkoła z każdym roku znajduje się na niższej pozycji. Jeszcze w 2011 zajmowała 390 miejsce, rok później - w 2012 znalazła się na 399 miejscu, a w tym roku niemal 80 pozycji niżej, bo na 479.

Pierwsze miejsce wśród liceów zajęło Liceum Akademickie UMK z Torunia zdobywając maksymalną liczbę 100 punktów. Na drugim miejscu zostało sklasyfikowane XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (89,12 pkt.), a trzecie miejsce przypadło XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica z Warszawy (86,15 pkt). Najwyżej ze szkół woj. Małopolskiego zostało sklasyfikowane V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego z Krakowa.

ZSTiE 245, Średniawski poprawia lokatę

Wśród 300 najlepszych szkół o profilu technicznym znalazły się dwie placówki z Myślenic. Technikum ZS im. Andrzeja Średniawskiego na 187 miejscu (47,2 pkt.), natomiast ZSTiE im. M. Reja 245 pozycji (45,17 pkt.)

Jak tworzony jest ranking?

Głównym kryterium rankingowym są wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Wyniki łączone są z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych daje to znakomity zestaw „sztywnych” kryteriów oceny. 

Na ocenę liceów składają się: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, przedmioty dodatkowe 45%. W przypadku Rankingu Techników 2014 obowiązują cztery kryteria:  sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!