Weź paragon: Teraz kontrole będą trwały cały rok
- 30 września 2014
W ostatnich latach akcja "Weź paragon" prowadzona był głównie w okresach wakacyjno-feryjnych. Teraz kontrolerzy Urzędu Skarbowego, wydawania paragonów będą pilnować przez cały rok
Do niedawna wakacyjno-feryjna, teraz akcja "Weź paragon" będzie prowadzona przez cały rok ze szczególnym uwzględnieniem wakacji i ferii. Jej celem jest uświadomienie konsumentom o korzyściach płynących z posiadania paragonu, a przedsiębiorcom przypominać o obowiązkach związanych z ewidencjonowaniem obrotów przy pomocy kasy.
Kto może spodziewać się kontroli?
Jak udało nam się dowiedzieć, w pierwszej kolejności kontrolowane są firmy na które wpływają skargi od klientów lub konkurencji o nieuczciwe zachowania polegające na nieewidencjonowaniu obrotów przy użyciu kasy.
Takie donosy trafiają do Urzędu Skarbowego od klientów, którzy podczas robienia zakupów nie otrzymali paragonu lub przedsiębiorców wskazujących przypadki nieuczciwej konkurencji ze strony innych firm, które nie ewidencjonują całości dokonywanej sprzedaży. Szczególną kontrolą objęte zostają firmy, które we wcześniejszych akcjach zastały ukarane mandatami.
Wakacje: Co trzeci kontrolowany z mandatem
Podczas wakacji skontrolowano ponad 350 podmiotów (około 250 z branży handlowej oraz 100 z branży usługowej). Szczególną kontrolą objęto podatników prowadzących działalność gospodarczą sezonowo - skontrolowano około 50 firm, głównie spoza naszego terenu.
Łącznie nałożono 109 mandatów (62 mandaty w branży handlowej i 47 w branży usługowej). Niechlubne pierwsze miejsce w branży usługowej zajęła gastronomia, tam trafiło niemal 60% wszystkich mandatów nałożonych na firmy usługowe. Po tym wakacjach branża gastronomiczna została objęta szczególnym nadzorem.
Podczas letnich kontroli najwięcej bo aż 69% mandatów nałożono za niewbijanie obrotów na kasę. Spora ilość mandatów (22) została też nałożona na podmioty, które nie mają obowiązku posiadania kasy rejestrującej, a które nierzetelnie prowadzą wymagane prawem ewidencje.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
a ja proponuję akcję NIE WYDAJĘ/NIE BIORĘ PARAGONU, aby temu złodziejskiemu państwu nie dawać obdzierać się z każdej złotówki i wielowarstwowemu opodatkowaniu: VAT doliczony do każdej rzeczy kupowanej za zarobione pieniądze opodatkowane podatkiem dochodowym, przyniesione do domu opodatkowanym podatkiem od nieruchomości, po rozpakowaniu którego resztki wyrzucam do śmieci opłacanych za odbiór odpadów, za które już i tak była pobrana opłata nałożona na producenta za wprowadzanie do obrotu w opakowaniach... itd...
Dokładnie-Popieram!
Staram się nigdy nie brać ani żądać paragonu żeby jakoś osłabić ten nieudolny system panujący w Polsce. Wolę żeby zarobił człowiek a nie państwo ,które potem mogło by przeznaczyć te pieniądze na nagrody i premie dla darmozjadów.
Tara masz świętą racje-nie słyszałem,żeby choć raz były skontrolowane np.gabinety ginekologiczne.
Przeciętna wizyta kształtuje się w granicach 100zl i więcej.Ilość pacjentek w ciągu jednego dnia ....myśle,ze ze 20.Czy którejkolwiek z nich lekarz wręczył paragon?Czy kiedykolwiek postaneła tam noga jakiegokolwiek kontrolujacego??????Nie!!!Najprościej i najłatwiej zniszczyć i zgnębić maluczkich.
A tak na marginesie to płace budzetowe są od dawna zamrozone,więc urzednickom najłatwiej dorobic do pensji na takich kontrolach.
Robi nam się tu państwo PO-licyjne.Żadnych praw tylko nakazy,zakazy ,obowiązki , złodziejskie podatki i ZUS-y.