Miasto

Weź paragon: Teraz kontrole będą trwały cały rok

Weź paragon: Teraz kontrole będą trwały cały rok

W ostatnich latach akcja "Weź paragon" prowadzona był głównie w okresach wakacyjno-feryjnych. Teraz kontrolerzy Urzędu Skarbowego, wydawania paragonów będą pilnować przez cały rok

Do niedawna wakacyjno-feryjna, teraz akcja "Weź paragon" będzie prowadzona przez cały rok ze szczególnym uwzględnieniem wakacji i ferii. Jej celem jest uświadomienie konsumentom o korzyściach płynących z posiadania paragonu, a przedsiębiorcom przypominać o obowiązkach związanych z ewidencjonowaniem obrotów przy pomocy kasy. 

Kto może spodziewać się kontroli?

Jak udało nam się dowiedzieć, w pierwszej kolejności kontrolowane są firmy na które wpływają skargi od klientów lub konkurencji o nieuczciwe zachowania polegające na nieewidencjonowaniu obrotów przy użyciu kasy.

Takie donosy trafiają do Urzędu Skarbowego od klientów, którzy podczas robienia zakupów nie otrzymali paragonu lub przedsiębiorców wskazujących przypadki nieuczciwej konkurencji ze strony innych firm, które nie ewidencjonują całości dokonywanej sprzedaży. Szczególną kontrolą objęte zostają firmy, które we wcześniejszych akcjach zastały ukarane mandatami.

Wakacje: Co trzeci kontrolowany z mandatem

Podczas wakacji skontrolowano ponad 350 podmiotów (około 250 z branży handlowej oraz 100 z branży usługowej). Szczególną kontrolą objęto podatników prowadzących działalność gospodarczą sezonowo - skontrolowano około 50 firm, głównie spoza naszego terenu.  

Łącznie nałożono 109 mandatów (62 mandaty w branży handlowej i 47 w branży usługowej). Niechlubne pierwsze miejsce w branży usługowej zajęła gastronomia, tam trafiło niemal 60% wszystkich mandatów nałożonych na firmy usługowe. Po tym wakacjach branża gastronomiczna została objęta szczególnym nadzorem. 

Podczas letnich kontroli najwięcej bo aż 69% mandatów nałożono za niewbijanie obrotów na kasę. Spora ilość mandatów (22) została też nałożona na podmioty, które nie mają obowiązku posiadania kasy rejestrującej, a które nierzetelnie prowadzą wymagane prawem ewidencje.  

Powiązane tematy

Komentarze

 • ELPHARMA 30 wrz 2014

  a ja proponuję akcję NIE WYDAJĘ/NIE BIORĘ PARAGONU, aby temu złodziejskiemu państwu nie dawać obdzierać się z każdej złotówki i wielowarstwowemu opodatkowaniu: VAT doliczony do każdej rzeczy kupowanej za zarobione pieniądze opodatkowane podatkiem dochodowym, przyniesione do domu opodatkowanym podatkiem od nieruchomości, po rozpakowaniu którego resztki wyrzucam do śmieci opłacanych za odbiór odpadów, za które już i tak była pobrana opłata nałożona na producenta za wprowadzanie do obrotu w opakowaniach... itd...

  114 9 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  U nas w Polsce jak chcesz prowadzić legalny interes, to spodziewaj się kontroli.... a później dziwić się że państwo ubożeje. Myślę że każdy kto prowadzi swoją działalność gospodarczą zgodzi się z tym że, jest bardzo dużo bezsensownych przepisów, które nie ułatwiają wzrostu PKB a wręcz przeciwnie. Nie wiem komu lub czemu sprzyja rozwój takiej biurokracji ? Nigdy też nie brałem i nie będę brał żadnych paragonów!

  37 3 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  Jak ktoś u władzy ma sporą rodzinę to jemu sprzyja rozrost biurokracji ;)

  30 2 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  ELPHARMA ma bardzo prostackie- typu Kali ukraść to dobrze a Kalemu ukraść to źle podejście do sprawy , choć by to że VAT jest płacony od wartości dodanej ( czyli od tej zarobionej). Tu chodzi że jak trzeba płacić podatki to niech płacą wszyscy a nie jak nasi "byzmesmeni" patrzą gzie tu oszukać.
  Problem tylko by sprawdzać wszystkich tzn. adwokatów, lekarzy, dentystów, notariuszy .... a nie tylko drobnych przedsiębiorców.

  28 11 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 30 wrz 2014

  Staram się nigdy nie brać ani żądać paragonu żeby jakoś osłabić ten nieudolny system panujący w Polsce. Wolę żeby zarobił człowiek a nie państwo ,które potem mogło by przeznaczyć te pieniądze na nagrody i premie dla darmozjadów.

  47 9 Odpowiedz
 • magda 30 wrz 2014

  Zarobić! nie wydać paragonu!!-czyli okraść!!! A potem jojcyć jaka bieda bo tak mało nabite na kasę.W Myślenicach jest wiele prywaciarzy którzy nie wydają paragonu za kupiony u nich towar.Reklamacja....Nie!!! Bo nie ma Pani paragonu!-a to jest wpożądku

  14 47 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  Co Pani Magda tutaj pisze to ja nie mogę... Przecież Polski rząd ile widzi tyle przeżre zwykły obywatel nic z tego nie dostanie. Dlatego również popieram akcję NIE BIERZ PARAGONU ! Wspieraj Rząd na Bruk, Bruk na Rząd. !!

  39 9 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  NIE DAJE-NIE BIORE PARAGONU

  23 9 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  Tara masz świętą racje-nie słyszałem,żeby choć raz były skontrolowane np.gabinety ginekologiczne.
  Przeciętna wizyta kształtuje się w granicach 100zl i więcej.Ilość pacjentek w ciągu jednego dnia ....myśle,ze ze 20.Czy którejkolwiek z nich lekarz wręczył paragon?Czy kiedykolwiek postaneła tam noga jakiegokolwiek kontrolujacego??????Nie!!!Najprościej i najłatwiej zniszczyć i zgnębić maluczkich.
  A tak na marginesie to płace budzetowe są od dawna zamrozone,więc urzednickom najłatwiej dorobic do pensji na takich kontrolach.

  41 1 Odpowiedz
 • OKOKI 30 wrz 2014

  Robi nam się tu państwo PO-licyjne.Żadnych praw tylko nakazy,zakazy ,obowiązki , złodziejskie podatki i ZUS-y.

  41 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 wrz 2014

  Kolejny temat zastępczy.Paragony i sprawdzanie gównianych kwot a przetargi i zwyczajowa prowizja gdzie????
  Ścigać biedaków a kolesie Miro,Zdzicho i inni maja się dobrze?

  23 3 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  Zgadzam się z ELPHARMA w 100%.

  Tara napisał/a:

  ...choć by to że VAT jest płacony od wartości dodanej ( czyli od tej zarobionej)...

  Wygląda Tara że jednak u Ciebie brakuje podstaw ekonomii. VAT obciąża w całości konsumenta, ponieważ on kupując coś nie może sobie tego odliczyć. Firma wliczy w koszty (o ile może) i odliczy VAT w całości lub zapłaci różnicę, natomiast konsument kupujący na paragon płaci cały VAT.
  Ale przynajmniej żyjąc w takiej świadomości jesteś zdrowsza. Zastanawiam się jak wielu zwolenników aktualnego systemu podatkowego w naszym kraju zna podstawy prawa podatkowego (VAT, CIT, VAT, akcyzy itp.).

  11 5 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  Zawsze biorę paragon. Na dodatek staram się go sprawdzać na miejscu.To podstawa reklamacji. Nic nie da , że nie wezmę paragonu skoro i tak już jest wydrukowany.

  14 17 Odpowiedz
 • 30 wrz 2014

  ja zawsze uprzedzam przed zakupem,"tylko bez paragonu prosze"

  18 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 wrz 2014

  Znowu udupią jakiegoś biednego sklepikarza a grube ryby będa coraz grubsze.

  36 3 Odpowiedz
  • Daniel Woźniak 30 wrz 2014

   I to jest nasz gówniana polska. Sprzedana, skorumpowana i do du..

   22 5 Odpowiedz
 • 1 paź 2014

  Oj Barack gdzie ty zdobywałeś wiedzę z ekonomi - proponuję byś poprosił o zwrot pieniędzy które dałeś za naukę.
  Fakt ,ze ostateczny i całkowity koszt podatku VAT ponosi końcowy konsument i można dyskutować o jego wysokości - 22% czy 7% a może 1,5% ale tu chodzi a "cwaniaków" , którzy zarabiają na braku ewidencji VAT.- bo Ciebie jako ostatecznego konsumenta sprawa nie dotyczy.
  Np. Jeżeli na jakimś produkcie ktoś zarabia 10zł to powinien od tego odprowadzić 2,3zł (przy założeniu 23% VAT) podatku (jego zysk netto 7,7zł) , a jeżeli przedsiębiorca nie wystawi faktury/paragonu jego zysk netto to 10zł - więc w łatwy sposób można więcej w cwaniacki sposób zarobić , tym bardziej gdy skwapliwie odlicza się VAT w kosztach - benzyna , telefon , samochód itp.
  Nie chodzi mi tutaj o ściganie kobiety z kioski która sprzedała pudełko zapałek (VAT 2gr) , ale o grubsze "ryby" - które na niepłaceniu VAT potrafią całkiem dobrze zarobić i gdzie obraca się dużymi kwotami np. gabinety lekarskie, dentystyczne (10 wizyt po 100zł daje czysty zysk 230zł przy nie wydanym paragonie/fakturze + skwapliwie odliczony VAT za wynajem lokalu, materiały potrzebne do usługi energię itp. daje całkiem pokaźny nielegalny zysk na który TY jako klient końcowy-konsument nie możesz liczyć.

  8 3 Odpowiedz
 • 1 paź 2014

  Tara zauważ że nie mówię tego pod kątem przekrętów jakie można robić, ale pod kątem tego że szary obywatel jest najlepszym płatnikiem wszelkiego rodzaju podatków. Jeśli uważasz że system podatkowy w Polsce jest OK - gratuluje - jesteś w mniejszości. Jak myślisz dlaczego każdy kombinuje - dlatego że każde jego działanie jest opodatkowane bezpośrednio lub pośrednio (podatki od nieruchomości, od wzbogacenia, od czynności cywilno prawnych, drogowy, cło, itd...). Brakuje chyba podatku od ilości wydzielanego CO2 do atmosfery przez człowieka ale to kwestia czasu ;-). Wielu specjalistów udowodniło że podnoszenie, czy zwiększanie ilości różnych podatków nie zwiększa wpływy z ich tytułu, zwieksza się natomiast "szara strefa".

  7 2 Odpowiedz
 • 1 paź 2014

  Ale akcją "NIE BIORĘ PARAGONU" nie zmienisz systemu podatkowego który uważam za chory (Np. VAT w USA tzw.TAXA wynosi 1,5% u nas 23%) ale nabijasz nielegalną kasę różnym cwaniakom , którzy kombinują jak tu zarobić i nie narobić się. Akcje tego typu są napędzane przez silnie działającą "szarą" strefę która globalnie czerpie w Polsce bardzo duże zyski z takiego procederu - a może po likwidacji takich zachowań dałoby się obniżyć ten podatek - bo płacili by wszyscy - wpływy globalnie były by większe ? a tak to na złość mamie odmrożę sobie uszy. ( Na złość państwu nie wezmę paragonu- państwo ma mniejszy wpływ do budżetu- państwo dowala mi większy VAT np z 22% na 23%) a cwaniaki kupują kolejny samochód, budują dom itp. kosztem pozostałych

  5 2 Odpowiedz
  • 1 paź 2014

   Mimowolnie się usmiecham jak to czytam. Wynika z powyższego że 22% VAT to wina "cwaniaków"? Szkopół w tym że pomyliłaś cwaniaków.
   Z trzema stwierdzeniami się zgodzę:
   Małych przedsiębiorców najłatwiej kontrolować.
   Cwaniacy kombinują jak tu zarobić żeby się nie orobić i tylko zmieniają samochody i budują domy.
   A jak im brakuje to i tak "dowalą" społeczeństwu wyższe podatki.

   6 1 Odpowiedz
 • 2 paź 2014

  To nie jest państwo tylko państwo w państwie! nie ma praw tylko obowiązki, z każdej strony płać i płać, nie ułatwiają małym prywatnym sklepikom nic, tylko doją z każdej strony,wycisną ile sie da z każdej strony jak cytryne,otwierasz firme to odrazu sobie kup porządny sznurek w razie czego! dlatego opłaca sie nam otworzyć firme w Słowacji i prowadzić w Polsce, wtedy nie płacimy żadnych podatków i mamy wyj...ne na cały system skorumpowanego polskiego państwa!

  11 2 Odpowiedz
 • ten triggers 2 paź 2014

  Gdyby tak wszyscy nagle zaczęli pracować/prosperować w szarej strefie, Polskie społeczeństwo byłoby bardziej szczęśliwszym narodem. Oczywiście ów szczęśliwość nastałaby po tym jak wszelakie aparaty ucisku fiskalnego straciłyby rację bytu i moc wykonawczą.

  Ps. nie wiecie przypadkiem Kiedy rusza Szczurkowa loteria paragonów ?

  6 Odpowiedz
 • 2 paź 2014

  A może taka akcja:
  Płacę gotówką, bez paragonu i bez VAT'u!

  12 2 Odpowiedz
 • TRUSICA TRUSICA 2 paź 2014

  Za busiarzy się wziąść zwłaszcza tych na Kraków bo 90% z nich to kanciarze

  9 5 Odpowiedz
 • Raphaell 3 paź 2014

  Wie Ktoś z Was ile w Myślenicach nałożono mandatów w okresie letnim podczas "Dni Myślenic"?:) To jakaś parodia,lecz zaczynają pracować już w niedzielę jak księża?!:)...

  11 Odpowiedz
  • 15 lis 2014

   Na moich oczach w dni Myślenic, dali mandat młodemu chłopaczkowi 300 zł. który sprzedawał wate, chłopak może do gimnazjum chodził, i chciał sobie coś dorobic.... a w te dni chodziło i 6 osób... jak sępy...!!!

   2 1 Odpowiedz
 • 6 paź 2014

  Nie za bardzo tylko rozumiem slogan reklamowy tej akcji wiszący w US " weź paragon nie bądź dragon" ?

  7 1 Odpowiedz
 • 6 paź 2014

  niech sprawdza pizzerie bo dowoza pizze ale paragonow nie daja

  2 4 Odpowiedz
 • 6 paź 2014

  A kiedy sprwadzą burdele? tam też chyba paragonów nie dają a VAT jest stosunkowo duży. Niech sprawdzą jeszcze panią w kiblach i pana sprzedającego obważanki na Słowackiego. CHORY KRAJ

  7 2 Odpowiedz

Zobacz więcej