Miasto

W zimie najczęściej paragonów nie wydawali w gastronomii

W zimie najczęściej paragonów nie wydawali w gastronomii

Ponad 80% z około 320 wyrywkowych kontroli prowadzonych przez pracowników myślenickiego urzędu potwierdziło, że przedsiębiorcy w prawidłowy sposób wywiązują się z obowiązków ewidencjonowania przychodów. Mimo to nałożono 56 mandatów

 

Dobiegła końca kolejna, zimowa edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pod hasłem „Weź paragon”. Prowadzona była w okresie ferii zimowych, które w tym roku trwały w kolejnych rejonach kraju od 20 stycznia do 2 marca. Akcja ma uświadomić społeczeństwu korzyści płynące z brania paragonów oraz z  ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych przez przedsiębiorców. 

- Wyniki prowadzonej przez nas akcji wskazują, że coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców wydaje paragon i stanowi to dla niej naturalne zakończenie transakcji sprzedaży. Ponad 80% z około 320 wyrywkowych kontroli prowadzonych przez pracowników myślenickiego urzędu potwierdziło, że przedsiębiorcy w prawidłowy sposób wywiązują się z obowiązków ewidencjonowania przychodów. To wynik lepszy o ponad 7% od ubiegłorocznego - mówi Anna Boryczko z Urzędu Skarbowego w Myślenicach.  

Pomimo utrzymującej się pozytywnej tendencji nadal zdarzają się sytuacje, w których stwierdzono naruszenie przepisów. Urząd Skarbowy nałożył 56 mandatów na łączną kwotę 13.530,- zł.

- Nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej najczęściej stwierdzano w okresie tych dwóch tygodni, gdy odpoczywały dzieci z naszego terenu. Wiąże się to prawdopodobnie z większym ruchem turystycznym oraz pojawiającymi się w tym okresie sezonowymi stoiskami nastawionymi na uzyskanie maksymalnych korzyści w krótkim czasie, nierzadko z naruszeniem  obowiązujących przepisów - dodaje Anna Boryczko.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczy nieewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Zdarzają się również przypadki braku wymaganej ewidencji sprzedaży lub posiadanie ewidencji nie zawierającej aktualnych zapisów. „Branżowym” liderem odnotowanych nieprawidłowości została w tym sezonie gastronomia. To kontrolując ten rodzaj działalności najczęściej stwierdzano nieewidencjonowanie przychodu, ewidencjonowanie przychodu w błędnych stawkach podatku VAT, czy też wystawianie paragonów, na podstawie których nie sposób było ustalić co było przedmiotem sprzedaży.  

Powiązane tematy

Komentarze (7)

  • 5 mar 2014

    cyt:" czy też wystawianie paragonów, na podstawie których nie sposób było ustalić co było przedmiotem sprzedaży."
    A jaką różnicę dla fiskusa stanowi czy sprzedano schabowego czy mielonego "?

    21 2 Odpowiedz
  • 5 mar 2014

    w tym roku zlikwidowali ulge budowlana
    wiec mam to wszystko gdzies nie biore faktor ani paragonow

    20 2 Odpowiedz
  • OKOKI 5 mar 2014

    I 13.530 złociszów wpdało do kasy urzędu skarbowego.Gdyby to chore państwo nie łupiło obywateli tak wysokimi podatkami to by nikt nie kombnował.Sam wat 23% Tusk obiecał ze w 2014 wat powróci do 22% i co ? łgal jak pies.Do tego co roku oczywiście podonsi się składkę ZUS,to już jest ponad 10 50 zł.Jeszcze19% podatku od przychodu,czynsze ,pensje pracowników,wiec kazdy kombinuje żeby zarobić.To jest poronione państwo kierowane przez bałwanów.W Anglii ZUS to jest około 80 funtow ,a do 30 tyś funtów zarobku rocznie nie płaci się w ogóle podatku.A tu cie łupią od pierwszego dnia jak otowrzysz działalność gospodarczą.

    28 Odpowiedz
  • 5 mar 2014

    To jakiś idiotyzm. 95% dochodów podatkowych przeznaczone jest na utrzymanie administracji. Ci ludzie miast służyć tym którzy ich utrzymują koncentrują swoją uwagę na tym by ich ścigać. To jest nienormalne.
    Czy nie prościej zlikwidować podatek dochodowy lub wprowadzić jednolite określone kwotowo stawki i będzie po problemie? Te kilkaset tysięcy ludzi pójdzie do innej roboty by wreszcie zrozumieć na czym polega praca.
    A wszyscy Ci, którzy generują PKB wreszcie będą mogli skoncentrować się na tym by go zwiększać, a nie marnować czas na walkę z urzędnikami.

    19 Odpowiedz
  • 6 mar 2014

    Na placu targowym byłem świadkiem jak sprzedający miał trzy kontrole ze skarbówki w czasie 15 minut ( jak przymierzałem ciuchy ) . Opowiadał ,że na 20 stoisk było 40 urzędników ze skarbówki ( cały autokar ich zwieźli ) .

    12 Odpowiedz
  • 6 mar 2014

    Wiadomo że gastronomia. Zamawiając pizzę z dowozem nigdy nie uświadczysz paragonu. Na czymś muszą zarabiać...

    7 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    10 mar 2014

    Akcja odtrąbiona czas na nagrody a grube ryby mogą spać spokojnie,

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej