Okolice

Płoną trawy w powiecie. Wystarczyło kilka słonecznych dni

Już kilkanaście razy strażacy z PSP Myślenice byli wzywani do pożarów traw i nieużytków na terenie powiatu. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowała już kilkanaście przypadków pożarów  traw  i  nieużytków  na  terenie  powiatu  myślenickiego. Strażacy apelują o nie rozpalanie tego typu ognisk. - Najczęściej wypalanie traw kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia. To nie tylko uciążliwe zadymienie, czy zmniejszenie widoczności na pobliskich drogach, ale przede wszystkim zagrożenie pożarem domów i narażeni mieszkańców na stratę dobytku całego życia - mówi Marian Rokosz z PSP Myślenice. 

Rekordowym rokiem obfitującym w wezwania do płonących traw był 2012 - wtedy strażacy gasili je 343 razy. Rok później liczba ta spadła do 107, ale już w 2014 byli wzywani do 160 pożarów traw. W tym roku zaledwie w przeciągu dwóch tygodni było to kilkanaście wezwań.

Jak mówi interwencja strażaków to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu. Zgodnie z prawem wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione, natomiast osoby, które wypalają podlegają karze aresztu albo grzywny. 

- W przypadku stwierdzenia przez kierującego działaniem ratowniczym ewidentnego podpalenia osoby wypalające będą karane mandatami - zapowiada Marian Rokosz.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Marek Stoszek 25 mar 2015

  "Chłop u nas to ciemny jest" S. Bareja "Miś"

  23 13 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  Nie tyle chlop co ludzie, którzy tych terenow nie uzytkuja

  7 8 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  nie przesadzajcie. Co będzie robić OSP? paradować na Wielkanoc i odpust? tak to jest zabawa i trening owiany dzielnym zwalczaniem ludzkiej głupoty.
  Każda jednostka potem się chwali co zrobiła i gdzie to nie była... z mrugnięciem oka do włodarzy o dodatkową manianę na zakąskę.

  17 27 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  irussus osp ma zawsze co robić szczególnie te co są w ksrg i właśnie takie interwencje jak ty to nazywasz ''zabawą'' są szczególnie niebezpieczne

  8 9 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  Wypalanie traw – współcześnie to ogólny termin oznaczający wzniecenie ognia na obszarach nieużytków, trawiastych i uprawnych w celu pozbycia się pozostałości uschniętej roślinności.

  U zarania cywilizacji stosowany był jako jeden z zabiegów rolniczych, wciąż utrzymuje się w wielu regionach świata, tracąc jednak na znaczeniu, wraz z rozwojem techniki i kultury rolnej. Bywa również stosowany w innych celach niż rolnicze, np. jako forma profilaktyki przeciwpożarowej (w Australii i USA) poprzez usuwanie nadmiernie nagromadzonej uschniętej roślinności na terenach stepowych.

  W Polsce dawniej ludzie notorycznie wypalali trawy jako najłatwiejszy sposób pozbycia się chwastów i szkodników i fakt,że może i przez to nie było takiej plagi kleszczy,ale ginie przy tym wiele pożytecznych gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez wszystkich skowronków). Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie)

  Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Inni tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu infrastruktury kolejowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolicji drogowych. Może powodować także zatrucia.

  18 9 Odpowiedz
 • 26 mar 2015

  Nie zamierzam się doktoryzować czy wypalanie jest słuszne bądź nie , jedynie co mogę powiedzieć to w takich wypalanych trawach dobre parę lat temu zginęła mama mojej koleżanki. Giną ludzie zwierzęta ptaki czy jest nam to potrzebne?

  20 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie
Dobczyce 7

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie

"Kręciołki, czy to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. (…) Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi” – podczas ostatniej sesji rady gminy do fanów motoryzacji apelował Tomasz Suś. - „OK, ale gdzie?” – pisaliście w komentarzach. Burmistrz proponuje rozwiązanie – ma nim być piknik motoryzacyjny Podczas ostatniej sesji rady gm...

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h
Powiat myślenicki 0

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h

Na dzisiejszą noc przewidywany jest silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h z północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią w górach. Według synoptyka z IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego wiatru oceniono na 85 proc. miedzy godziną 20 (17 września) a 9 rano (18 września). Wprowadzono drugi st...

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?
Raciechowice 1

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?

Podczas najbliższych obrad rady gminy w Raciechowicach okaże się, kto będzie im przewodniczyć po tym, jak Danuta Grzesik (PiS) zrezygnowała z pełnienia tej funkcji Przypomnijmy, że w połowie sierpnia odbyła się sesja, na której swoją rezygnację złożyła zarówno przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS)....

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?
Dobczyce 4

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki te...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2019
Okolice 0

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2019

Uczestnicy zlotu uczcili 75. rocznicę krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29. zorganizował Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie. Tegoroczny był szczególny, bowiem odbył się w 75. rocznicę utworzenia...