Okolice

Płoną trawy w powiecie. Wystarczyło kilka słonecznych dni

Płoną trawy w powiecie. Wystarczyło kilka słonecznych dni

Już kilkanaście razy strażacy z PSP Myślenice byli wzywani do pożarów traw i nieużytków na terenie powiatu. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowała już kilkanaście przypadków pożarów  traw  i  nieużytków  na  terenie  powiatu  myślenickiego. Strażacy apelują o nie rozpalanie tego typu ognisk. - Najczęściej wypalanie traw kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia. To nie tylko uciążliwe zadymienie, czy zmniejszenie widoczności na pobliskich drogach, ale przede wszystkim zagrożenie pożarem domów i narażeni mieszkańców na stratę dobytku całego życia - mówi Marian Rokosz z PSP Myślenice. 

Rekordowym rokiem obfitującym w wezwania do płonących traw był 2012 - wtedy strażacy gasili je 343 razy. Rok później liczba ta spadła do 107, ale już w 2014 byli wzywani do 160 pożarów traw. W tym roku zaledwie w przeciągu dwóch tygodni było to kilkanaście wezwań.

Jak mówi interwencja strażaków to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu. Zgodnie z prawem wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione, natomiast osoby, które wypalają podlegają karze aresztu albo grzywny. 

- W przypadku stwierdzenia przez kierującego działaniem ratowniczym ewidentnego podpalenia osoby wypalające będą karane mandatami - zapowiada Marian Rokosz.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Marek Stoszek 25 mar 2015

  "Chłop u nas to ciemny jest" S. Bareja "Miś"

  23 13 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  Nie tyle chlop co ludzie, którzy tych terenow nie uzytkuja

  7 8 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  nie przesadzajcie. Co będzie robić OSP? paradować na Wielkanoc i odpust? tak to jest zabawa i trening owiany dzielnym zwalczaniem ludzkiej głupoty.
  Każda jednostka potem się chwali co zrobiła i gdzie to nie była... z mrugnięciem oka do włodarzy o dodatkową manianę na zakąskę.

  17 27 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  irussus osp ma zawsze co robić szczególnie te co są w ksrg i właśnie takie interwencje jak ty to nazywasz ''zabawą'' są szczególnie niebezpieczne

  8 9 Odpowiedz
 • 25 mar 2015

  Wypalanie traw – współcześnie to ogólny termin oznaczający wzniecenie ognia na obszarach nieużytków, trawiastych i uprawnych w celu pozbycia się pozostałości uschniętej roślinności.

  U zarania cywilizacji stosowany był jako jeden z zabiegów rolniczych, wciąż utrzymuje się w wielu regionach świata, tracąc jednak na znaczeniu, wraz z rozwojem techniki i kultury rolnej. Bywa również stosowany w innych celach niż rolnicze, np. jako forma profilaktyki przeciwpożarowej (w Australii i USA) poprzez usuwanie nadmiernie nagromadzonej uschniętej roślinności na terenach stepowych.

  W Polsce dawniej ludzie notorycznie wypalali trawy jako najłatwiejszy sposób pozbycia się chwastów i szkodników i fakt,że może i przez to nie było takiej plagi kleszczy,ale ginie przy tym wiele pożytecznych gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez wszystkich skowronków). Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie)

  Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Inni tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu infrastruktury kolejowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolicji drogowych. Może powodować także zatrucia.

  18 9 Odpowiedz
 • 26 mar 2015

  Nie zamierzam się doktoryzować czy wypalanie jest słuszne bądź nie , jedynie co mogę powiedzieć to w takich wypalanych trawach dobre parę lat temu zginęła mama mojej koleżanki. Giną ludzie zwierzęta ptaki czy jest nam to potrzebne?

  20 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...

Lipnik, Wiśniowa, Kobielnik i Glichów nadal bez wody pitnej
Wielka woda 2020 0

Lipnik, Wiśniowa, Kobielnik i Glichów nadal bez wody pitnej

Pomimo wymiany kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody oraz płukaniu sieci wodociągowej woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych Jak czytamy na stronie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono  bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na przekroczone parametry w...

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy
Jasienica 0

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy

Policja wyjaśnia przyczyny wypadku do jakiego doszło w Jasienicy. Przygnieciony przez ciągnik mężczyzna trafił do myślenickiego szpitala Do zdarzenia doszło w środę o godz. 16.52, kiedy to do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o przygniecionym przez ciągnik rolniczy mężczyźnie w miejscowości Jasienica. Na miejsce udały się zastępy JRG Myśl...

Wąż w domu! Strażacy wezwani do nietypowej interwencji w Polance
Okolice 3

Wąż w domu! Strażacy wezwani do nietypowej interwencji w Polance

Strażacy zostali wezwani do jednego z domów w Polance, gdzie znajdował się wąż. Jak się okazało na miejscu, był to zaskroniec W środę 8 lipca zastęp JRG Myślenice został zadysponowany do miejscowości Polanka po odebraniu zgłoszenia mówiącego o tym, że w jednym z domów znajduje się wąż. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono węża, którym oka...

Starosta odpowiada radnej: Dbanie o drożność przepustów to obowiązek mieszkańców
Tenczyn 21

Starosta odpowiada radnej: Dbanie o drożność przepustów to obowiązek mieszkańców

"Budowa i utrzymanie zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi” - radnej Annie Rapacz (PiS) odpowiada starosta Józef Tomal (FZM) Na temat udrażniania rowów, przeglądu i wymiany przepustów oraz uzupełnienie ubytków w poboczach i na drodze powiatowej w Tenczynie, pis...

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki
Wybory Prezydenckie 2020 2

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki

Obiad dla sołtysa lub pani sołtys i osoby towarzyszącej w jednej z restauracji, a za drugie miejsce bukiet z 30 róż. Tak Wacław Żarski (PiS) chce zmobilizować mieszkańców, aby poszli na wybory i uzyskali najwyższą frekwencję Po I turze wyborów prezydenckich 2020 nagrodzono kilkanaście miejscowości w Polsce, w których uzyskano najwyższą frekwencję....