Miasto

Szpital: Radni debatowali jak poprawić sytuację finansową

Szpital: Radni debatowali jak poprawić sytuację finansową

Największym problemem szpitala są zobowiązania krótkoterminowe, co generuje stratę. Za te pieniędzy nie zwraca NFZ

O kondycji finansowej myślenickiego szpitala podczas nadzwyczajnej sesji dyskutowali radni powiatowi, starosta, wicestarosta, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i dyrektor szpitala wraz z pracownikami i przedstawiciele związków zawodowych.

Jak się okazało podczas kontroli za ostatnie 5 lat; z roku na rok wzrastają przychody szpitala, ale rosną też koszty. 

- W roku 2010 przychody wynosiły ponad 45,759 mln zł, w 2014 było to 51,081 mln zł. Koszty w 2010 roku wynosiły ponad 44,138 mln zł, a w 2014 roku ponad 52,052 mln zł. Największym problemem szpitala są zobowiązania krótkoterminowe, które na koniec 2014 roku wynosiły ponad 17,351 mln zł, co generuje wysokie koszty ich obsługi - sytuację w szpitalu po kontroli nakreśliła Małgorzata Bajer, kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego. 

Ostatnim rokiem, kiedy za nadwykonania zapłacono w całości był rok 2009. W kolejnych latach NFZ płacił już tylko częściowo, około 30–40 proc. tych kwot. Jednocześnie podkreślano, że  kontrakt co roku jest zbyt mały w stosunku do potrzeb, jednak mimo podejmowanych prób nie udaje się uzyskać większego. Jego wysokość jest zdecydowanie niższa niż w innych podobnych szpitalach powiatowych funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego. W związku z zaistniałą sytuacją pod koniec lipca szpital ogłosił przetarg na udzielenie mu kredytu w wysokości 10 mln zł z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań.

Jak wyjaśniano podczas sesji przyczynami takiego stanu rzeczy jest niepokrywanie przez NFZ w 100 proc. tzw. nadwykonań, czyli świadczeń udzielonych ponad limit określony w kontrakcie na dany rok, jak również zbyt niska wycena niektórych procedur medycznych, co nie pokrywa kosztów ich wykonania. Do tego dochodzą duże kwoty przeznaczone przez szpital na inwestycje, aby dostoswoać pomieszczenia do wymogów sanitarnych. 

- Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja szpitala nie jest dobra, dlatego najważniejsze jest to, aby SP ZOZ uzyskał wyższe kontaktowanie przez NFZ, a także możliwość pozyskania środków na jego rozwój z nowej perspektywy unijnej – podkreślił starosta Józef Tomal.

Dyrektor Adam Styczeń przedstawił plan działań naprawczych wraz z harmonogramem. Oto jego lista:

* zmiana formy działalności w ramach opieki długoterminowej ZOL, 
* konwersja zadłużenia krótkoterminowego na długoterminowe poprzez zaciągnięcie kredytu, 
* zwiększenie  liczby  łóżek  w Oddziale Anestezjologii   i  Intensywnej Terapii  z jednoczesnym  zwiększeniem  przychodów ( możliwe do realizacji po przebudowie bądź modernizacji OAiIT), 
* rozszerzenie działalności Pracowni Endoskopii w ramach NFZ - w zakresie gastroskopii, poprawa wyników finansowych komórek organizacyjnych działalności medycznej (oddziały, poradnie), 
* racjonalizacja wydatków z tytułu gospodarki materiałami medycznymi i niemedycznymi, 
* racjonalizacja wskaźników wykonania świadczeń medycznych, w tym zabiegów operacyjnych planowych do wartości możliwych do sfinansowania przez NFZ, 
* ograniczenie wydatków inwestycyjnych po stronie szpitala, przy równoczesnym podejmowaniu działań ze strony dyrekcji SPZOZ w Myślenicach w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym środków unijnych umożliwiających kontynuację działań dostosowawczych jednostki, 
* podjęcie działań zmierzających do zwiększenia przychodów zewnętrznych w zakresie realizacji świadczeń odpłatnych, podejmowanie ciągłych działań zmierzających do zwiększenia finansowania świadczeń przez NFZ, z uwzględnieniem realizacji świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz leczenia środowiskowego domowego. 
* zmiany mogą dotyczyć również regulaminu pracy i wynagradzania w szpitalu. 

Powiązane tematy

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie
Miasto 5

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie

Oddział ortopedyczny myślenickiego szpitala obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Z okazji okrągłej rocznicy mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych konsultacjach, a następnie na żywo transmitowano zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Komentarze (6)

 • 13 sie 2015

  Tiaaa Znów wybory coraz bliżej więc czas na kotleta. Tylko proszę uważać bo wielokrotne odgrzewanie i chowanie do lodówki jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Można się zdrowo pochorować.

  Pokażcie mi firmę podobnej wielkości która nie posiada zadłużenia.

  Problemem Szpitala jest tylko to że leczyć musi każdego a pieniądze za jego leczenie niekoniecznie są mu wypłacane./ nadwykonania pijacy i nigdzie nie ubezpieczeni / oraz brak możliwości wykonywania leczenia płatnego na wniosek pacjenta.

  6 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 sie 2015

  Był ostatnio przetarg na kredyt 10.000.000 to nie wystarczy??trzeba kolejny??
  zmiany w wynagrodzeniach, tylko znów obetną tym najniżej a szlachta dalej będzie doić...

  Ale coś trzeba zrobić, niech radzą, może coś w końcu wyjdzie oby nie kolejny dług i protesty pielęgniarek

  8 4 Odpowiedz
 • 13 sie 2015

  Na leczenie ludzi nie ma pieniędzy w NFZ, ale na refundację in-vitro są. Są też pieniądze w budżecie na ochronę gejowskiej tęczy, na muzeum żydów, i na inne rzeczy. Jak w tym kraju ma być dobrze?

  13 2 Odpowiedz
 • OKOKI 13 sie 2015

  Zlikwidować NFZ to pieniądze się znajdą,Ta armia urzędników pozera 50% pieniędzy przeznaczonych na leczenie.W każdym województwie jest dyrektor NFZ ,do tego jego zastępca,samochód służbowy,kierowca ,sekretearki, armia urzędasów i tak w każdym województwie.NFZ to państwo w państwie jak ZUS nikt nad tym nie panuje.

  16 Odpowiedz
 • 14 sie 2015

  " Jednocześnie podkreślano, że kontrakt co roku jest zbyt mały w stosunku do potrzeb, jednak mimo podejmowanych prób nie udaje się uzyskać większego. Jego wysokość jest zdecydowanie niższa niż w innych podobnych szpitalach powiatowych funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego. " - CZYLI TOTALNA NIESKUTECZNOŚĆ MENADŻERSKA ..... !!!

  7 2 Odpowiedz

Zobacz więcej