Miasto

MONITORING: oficjalny start systemu

MONITORING: oficjalny start systemu

Życie mieszkańców Myślenic śledzi 14 kamer obsługiwanych przez policję i straż miejską. Oficjalne oddanie Centrum Monitoringu Wizyjnego odbyło się 19 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji

Również w komendzie znajdzie się główne stanowisko obserwacyjne. Na razie obsługiwane jest przez dwójkę specjalnie przeszkolonych operatorów. Dodatkowo nad obrazem z kamer, czuwać będzie dyżurny policji oraz funkcjonariusze straży miejskiej.

W mieście zainstalowano 14 kamer, które przez 24 godziny na dobę rejestrują wszystko, co dzieje się w polu ich widzenia. Nagrania przechowywane są w archiwum przez 21 dni.

Kamery pracują w systemie dzień-noc, dzięki czemu mogą z powodzeniem funkcjonować nawet przy niewielkim oświetleniu. Posiadają 23 krotny zoom optyczny oraz 12 krotny zoom cyfrowy, co daje im możliwość odczytania numerów rejestracyjnych nawet z odległości 400 m. Po 5 minutach samoczynnie przełączają się w tryb patrolowy i bez ingerencji operatora obserwują teren.

Pole widzenie kamer ogranicza specjalnie zaprogramowana strefa prywatności. Oznacza to, że w miejscu okien do mieszkań obywateli pojawia się szary pasek zasłaniający widoczność. System monitoringu ma pomóc w kontroli krytycznych punktów miasta, które zostały wskazane przez policję i straż miejską. To kilka miejsc uznawanych za niebezpieczne lub takich, w których notuje się zwiększoną liczbę interwencji.

Podczas inauguracji monitoringu, komendant policji w Myślenicach - Zbigniew Filiczak mówił, iż wierzy w to, że powołanie do życia centrum monitoringu wpłynie na zmniejszenie zagrożenia napadami, wybrykami chuligańskimi, kradzieżami oraz innymi przestępstwami. Wraził także nadzieję, że urządzenia będą pomocne w przypadku zagrożeń kryzysowych.

Powiązane tematy

Komentarze (10)

 • Paweł Mierzejewski 12 lut 2008

  Co by policja zrobiła jakby cały świat oglądał jakieś "warte uwagi" wydarzenie a oni by nie interweniowali?
  Więc raczej relacje z tych kamerek odpadają. Dali by sobie na ręce patrzeć?

  1 Odpowiedz
 • 3 lut 2014
  gość napisał/a:

  Teraz za najmniejsze przewinienie - mandacik. Oj zarobi nasza policja zarobi

  Zabrzmiało jakby wcześniej pracowali pro publico bono ;-)

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 cze 2010

  a w parku na Zarabiu nie ma szkoda piękna blond ze straży nie musiałaby męczyć rączki wypisując smakoszom (pozdrawiam)mandaty za spożywanie

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 mar 2010

  Teraz za najmniejsze przewinienie - mandacik. Oj zarobi nasza policja zarobi

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 lut 2008

  tak mi się zdaje że te kamery mają być na użytek policji i straży miejskiej a nie szerokiej publiczności myślenickiej ;)

  Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...