Okolice

Dobczyce: 5 kamer śledzi życie w centrum miasta

Dobczyce: 5 kamer śledzi życie w centrum miasta

Od kilku dni ulice Dobczyc śledzą kamery zainstalowane w newralgicznych punktach miasta. Przez 24 godziny na Dobę rejestrują wszystko co dzieje się w ich zasięgu

Jak informują urzędnicy z Dobczyc - zainstalowane kamery są najwyższej klasy. Zostały umieszczone w pięciu newralgicznych punktach miasta i przez 24 godziny na dobę rejestrują wszystko, co dzieje się w polu ich widzenia.

Rozdzielczość sprzętu pozwala na duże zbliżenia i rozpoznanie postaci oraz szczegółów również w nocy. Główne stanowisko obserwacyjne znalazło się w komisariacie policji w Dobczycach.

Koszty monitoringu wyniósł 69 200 zł, który poniosła gmina.

W Myślenicach monitoring funkcjonuje od 2008 roku.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 27 wrz 2013

  5 kamer po 5 tyś, 10 anten po 300 zł, kable i rejestrator = niech by było 35 tyś łącznie, a za co firma naliczyła następne 34 tyś ? jak wykonanie tego monitoringu to było ze 3 dni roboty. Władza łatwo publiczne pieniądze rozdaje.

  23 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 wrz 2013

  Publiczne inwestycje są teraz bardziej dochodowe od domów publicznych.

  23 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  Nic tam kwota jeżeli rzeczywiście będzie pożytek, a nie tak jak w Myślenicach - monitoring jest, a przychodzi co do czego to nic nie zarejestrował!

  18 8 Odpowiedz
  • 27 wrz 2013

   Co Ty pitolisz? Na samym portalu miasto-info było kilka przypadków pokazanych. Wypadek przy szkole, rondo na reja, rynek... Więc nie mów, że nic nie rejestruje. Ale wiem wiem, Twoje Dobczyce są cudowne.
   Burmistrz ludziom płaci grosze za zapierniczanie a kupuje kamery za 70tys- 5 kamer!! Paranoja!!!

   11 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013
  tomcio184 napisał/a:

  userman napisał/a:Nic tam kwota jeżeli rzeczywiście będzie pożytek, a nie tak jak w Myślenicach - monitoring jest, a przychodzi co do czego to nic nie zarejestrował!Co Ty pitolisz? Na samym portalu miasto-info było kilka przypadków pokazanych. Wypadek przy szkole, rondo na reja, rynek... Więc nie mów, że nic nie rejestruje. Ale wiem wiem, Twoje Dobczyce są cudowne.
  Burmistrz ludziom płaci grosze za zapierniczanie a kupuje kamery za 70tys- 5 kamer!! Paranoja!!!

  Ciekawe jest czy był przetarg na ten monitoring, bo średnio dobra kamera to tak 4 do 7 tyś zależy jaki model jaka rozdzielczość, zakładam czysto teoretycznie że kamery były droższe niż 5 tyś czyli zakup sprzętu i tak zamyka się do 40 tyś, a 29 tyś za 3 do 5 dni roboty to sorry ale to trochę dużo. No ale jak się ma układy w gminie to się zarabia 10 tyś za dniówkę.

  9 4 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  @michall_s może kandyduj na burmistrza, bo widzę, że jesteś ekspertem w każdym temacie dotyczącym Dobczyc. Znasz się na remontach/budowach mostów, monitoringu itp. Potrafisz w ciągu kilku minut wycenić każdą inwestycję, ocenić jej sens i przydatność. Na takiego "fachowca" na pewno będą mieszkańcy głosować. Zwłaszcza niezmiernie Ci wdzięczni mieszkańcy twojej miejscowości i klienci Twojej firmy, których po 17:00 wysyłasz na drzewo. Jak wynika z twojej wypowiedzi (i wyliczeń) wystarczy powiesić kamerę i będzie działać :). Bo jeśli liczyć te 7 tys. to zostaje 5 tys. na stworzenie infrastruktury technicznej (kable/sieć), przygotowanie pulpitu do sterowania, stanowiska itp. Jeśli Cię tak ciekawi co i ile kosztowało, to wystarczy postępować zgodnie z ustawą i wszystkiego się dowiesz.

  A monitoring w Dobczycach się jak najbardziej przyda. Zgadza się, że jest to poświęcenie pewnej prywatności, ale jak zauważyli przedmówcy niejednokrotnie pomaga w ujęciu sprawców przestępstw, wykroczeń itp. Czyli ogólnie spełnia swoje zadania.

  6 8 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  Panie tymczasowy, Proszę się nie denerwować, Pisze Pan w imieniu gminy czy wykonawcy ? Może warto było by się przedstawić, jakieś argumenty, które ceny są źle podane. ITD.

  (wypowiedziałem się w sprawie remontu mostu, Zabolało ? Przecież to prawda że taniej było by nowy postawić niż ten stary remontować, biorąc pod uwagę ten uszkodzony filar nośny pod jego spodem, Zaczekamy cierpliwie do końca remontu zobaczymy czy zostanie ten filar poprawiony. Na Miasto Info jest fotka w artykule na której widać brak metalowego wspornika między mostem a filarem fotka dostępna tutaj http://miasto-info.pl/myslenice/7084,dobczyce-remont-most-zamkniety-do-odwolania.html )

  Wypowiedz pierwsza dotycząca monitoringu:

  michall_s napisał/a:

  5 kamer po 5 tyś,

  (Celowo podałem drogie kamery zwykle ich cena zamyka się w 4-5 tyś zł, a tutaj jest stworzenie infrastruktury)[cytat] 10 anten po 300 zł, kable i rejestrator = niech by było 35 tyś łącznie, a za co firma naliczyła następne 34 tyś ? jak wykonanie tego monitoringu to było ze 3 dni roboty. Władza łatwo publiczne pieniądze rozdaje.[/cytat]

  napisałem ale jak widać, nie widać. 5x5 = 25 + 10 anten * 300 zł (przesadziłem z ceną celowo, można kupić taniej) + Kable + rejestrator.

  Ja nie kwestionuję sensu wydawania kasy na monitoring, ale zasadność rozwalania kasy publicznej, To są nasze podatki i należy pilnować na co się je wydaje. Na burmistrza się nie wybieram nie interesuje mnie taka praca. Po dalszej wypowiedzi jestem przekonany że pisze to albo przedstawiciel gminy albo firmy od kamer więc odpuszczę sobie dalszą krytykę.

  4 4 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  Przykładowa kamera do monitoringu:
  http://allegro.pl/kamera-ip-hd-obrotowa-zewnetrzna-ir-wifi-sd-onvif-i3555027542.html
  koszt około 1 tyś zł
  a tutaj macie kamerkę za 6600 zł
  http://allegro.pl/kamera-ip-obrotowa-zewnetrzna-bcs-sdip7220-i3577009518.html

  patrząc na tą z fotki obstawiam że jej cena nie przekroczyła 3 tyś zł, jak znajdę chwilę sprawdzę jaki to model i napiszę cenę. wraz z pozostałymi kosztami, Niech ludzie widzą jak się zarabia na gminach.

  5 3 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  Ależ ja się nie denerwuję i zawsze, ale to zawsze mówię w swoim i tylko swoim imieniu. Nie gminy, nie wykonawcy, ale zwykłego mieszkańca, który ma dość Twojego trollowania i hejtowania na wszystkich możliwych, okolicznych forach. I nie musisz mi mówić per Pan. Jesteśmy w końcu w Internecie. Jeśli to przedstawienie się nie wystarczy i oczekujesz podania imienia i nazwiska, to czekam na Twoje. Moje będzie zaraz nim.

  michall_s napisał/a:

  ...średnio dobra kamera to tak 4 do 7 tyś zależy jaki model jaka rozdzielczość, zakładam czysto teoretycznie że kamery były droższe niż 5 tyś czyli zakup sprzętu i tak zamyka się do 40 tyś,

  Rozumiem, że to wypowiedź kogo innego. Jeśli jednak Twoja, to która w końcu jest tą "prawdziwa wyceną"?

  michall_s napisał/a:

  ...(przesadziłem z ceną celowo, można kupić taniej) + Kable + rejestrator.

  Pewnie, że można. Są kamery nawet za 300zł. I producent zachwala, więc muszą być dobre :).

  Użytkowników przepraszam za OT.

  Ps. Dzięki za minusa michall_s ;).

  8 1 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  Obie wypowiedzi są poprawne, Podałem cenę 5 tyś jako najbardziej prawdopodobna, zakres cen kamer zależnie od ich funkcji i odporności na wandalizm zamykają się zwykle w przedziale 4 do 7 tyś. A podałem do obliczeń celowo kwotę zawyżoną na kamerze aby nie uwzględniać innch elementów takich jak drobne kable jakieś zasilacze, czy też uchwyty bo uznałem to za zbędne. Co mam rozpisać kropka z w kropkę ile kabla weszło a ile wtyczek ? Podałem wartości przybliżone, ale mogłem też np starać się w błąd ludzi wprowadzić wtedy bym napisał:

  Kupili kamery po 1000 zł, sztuk 5, anteny po 200 zł sztuk 10, uchwyty po 20 zł sztuk 5 do tego rejestrator kable i wtyczki za całość zapłacili 15 tyś zarobili na czysto 54 tyś w 3 dni roboty.

  I wie Pan Panie Tymczasowy, co jest najlepsze ? że nie da się tego scenariusza za 15 tyś wykluczyć, bo można kupić obrotową kamerę za około tysiąc, można kupić anteny do 200 zł biorąc najtańsze, można kupić rejestrator za tysiąc do 2 tysięcy i monitor za 300 zł bo takie są rynkowe ceny a w przetargach liczy się dzisiaj cena (o ile był przetarg). Ale staram się być optymistą że wciągnięto mniej kasy z publicznych środków niż mogli wyciągnąć.
  Też mi powód ro radości.

  2 1 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  @michall_s, a rzucanie cen z allegro nie mając pojęcia co to za sprzęt, jakie są warunki umowy (może np. obejmuje serwis itp.) to nie jest wprowadzanie w błąd? Skoro tak dobrze wiesz ile to powinno kosztować, a ile kosztowało to zgłoś odpowiednim organom podejrzenie popełnienia przestępstwa. To twój obowiązek obywatelski. Ja nie mówię, że nie można tego zrobić taniej. Może i można. Ale nie mając podstawowych danych nie stwierdzam kategorycznie, że "drogo".

  3 3 Odpowiedz
  • 27 wrz 2013

   To niech zrobią tak żeby się nie psuło,
   Kamera - po zakupie 2 lata gwarancji
   Anteny po zakupie 2 lata gwarancji
   kable uchwyty raczej się nie psują 2 lata wytrzymają.
   Zasilacze jak by się paliły 2 na rok to mamy koszt w 2 lata 140 zł
   koszt dojazdu na serwis i ewentualne poprawki 500

   proszę zasugerować inne koszty.

   3 3 Odpowiedz
  • 28 wrz 2013

   To się nazywa Cynizm:
   Podstawowe dane podałem wielokrotnie, jako ceny cząstkowe całości. Jeśli zakup poszczególnych elementów wynosi przykładowo 40 tyś wliczając wszystko kamery, kable, anteny itd. (może mniej, np 20 tyś) a w ciągu tygodnia ktoś za robotę dostaje 30 tyś zł, Uważasz to za uczciwe ? Jaja sobie pan robisz. Robiłem projekt unijny zarobiłem 500 zł, i miałem z tym ponad tydzień roboty, nie robiłem go dla kasy ale dla dzieciaków, i mylisz osoby. Palancie.

   3 6 Odpowiedz
 • 27 wrz 2013

  @michall_s: Serwis, a gwarancja to dwa różne rodzaje świadczenia, ale skoro dla Ciebie to jedno, to nie dziwię się opiniom Twoich klientów. Pełen profesjonalizm. Dziękuję, dobranoc :).

  4 3 Odpowiedz
  • 28 wrz 2013

   Jak się wyśpisz to nie zapomnij się na mnie poskarżyć że napisałem co ile kosztuje i jakie wałki się robi w świetle prawa. A o klientów trzeba dbać inaczej odejdą płacić podatki za granicę, gdzie są niższe podatki, Gmina bez podatków będzie cieniutko śpiewać.

   1 6 Odpowiedz
 • 28 wrz 2013

  Panie Tymczasowy, Wypunktowałem Koszty serwisu, koszt dojazdu, koszt zasilaczy, niech by doszły koszty pracy. wymiana uszkodzonej kamery czy anteny na czas rozpatrzenia gwarancji, to nie są duże koszty. Osobiście uważam że jak jest kasa publiczna to się jej nie szanuje. Może uważasz się za najmądrzejszego, ale atakujesz niewłaściwe osoby. Pilnujesz interesu gminy albo prywatnej firmy, nie patrząc na interes ludzi płacących podatki na te przekręty !!

  1 5 Odpowiedz
 • Jakub 28 wrz 2013

  Więcej postów napisz jeden pod drugim :-) Nie Twój biznes jak kto i na co wydaje pieniążki.

  4 5 Odpowiedz
 • 30 wrz 2013

  Nie jestem - jak Wy wszyscy specjalistą od CCTV. Nie znam cen - nie mam ochoty się tym interesować. Nie wiem też jaka była specyfikacja zamówionej usługi - czy sam sprzęt, instalacja, czy jakieś inne dodatkowe usługi - dlatego nie oceniam ceny.

  Cena natomiast wg mnie (nie mówię że taka czy inna) jest drugorzędna jeśli rzeczywiście poprawia bezpieczeństwo.

  Pamiętam natomiast ostatnich kilka wątków na forum - gdzie w przypadku kolizji itp nie można było ustalić sprawcy który uciekł - bo monitoring nie zarejestrował tego (nie tylko w miejscu zdarzenia - bo oczywiste że kamery nie mogą z przyczyn ekonomicznych być wszędzie, ale również na żadnej drodze "ucieczki") - mam na myśli choćby skrzyżowanie ulic 3 maja z mostem koło st. mleczarni, albo kolizję na Słowackiego za skrzyżowaniem z Reja.

  4 Odpowiedz
 • 3 lut 2014

  michall_s - przegrałeś tą polemikę więc ogarnij resztki godności i nie kompromituj się więcej ;-)

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej