Okolice

Zakopianka: Budowa nowych odcinków ruszy wiosną 2016 roku

Wiadomo już kto i za ile chce wybudować odcinki drogi ekspresowej Lubień – Naprawa oraz Skomielna Biała – Chabówka. Oferty złożone przez firmy i konsorcja zostały otwarte

Przetarg rozstrzygnięto w siedzibie GDDKiA w Krakowie. Na budowę odcinka Zakopianki Lubień – Naprawa o długości 7 km 590 m oferty złożyło 12 firm i konsorcjów. Najniższa zaproponowana cena wynosiła 521 mln 521 tys. zł, najwyższa ponad 828 mln zł. Większość firm (8) zaproponowało cenę pomiędzy ponad 521 mln a ponad 592 mln zł. Na 7,6 km odcinku drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa oprócz dwujezdniowej drogi klasy S, wybudować trzeba m.in. dwa MOP-Y : „Lubień” i „Krzeczów”, 10 obiektów inżynierskich i 6 małych mostków na potoku Krzywańskim. Ten odcinek wybuduje IDS -BUD S.A. + ALTIS Holding.

Rozstrzygnięto również przetarg na budowę odcinka Skomielna Biała – Chabówka. Najniższy zaproponowany koszt wybudowania ponad 6 km odcinka drogi ekspresowej wyceniono na ponad 615 mln zł, najwyższy ponad 923 mln zł. Na wybudowanie każdego z tych dwóch odcinków firmy proponują 22 miesiące (za wyjątkiem jednej oferty 25 miesięcy) i dają 10 lat gwarancji. Na 6,1 km odcinku S7 Skomielna Biała – Chabówka oprócz dwujezdniowej drogi wybudować trzeba m.in. dwa węzły drogowe „ Skomielna Biała” i „Zabornia”, Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej, 17 obiektów inżynierskich ( wiadukty, estakady ), w tym najdłuższy, liczący 992 metry, oraz 4 małe mostki na ciekach przy węźle „Skomielna”. Najtaniej pięciokilometrowy odcinek drogi chce wybudować firma Salini z Mediolanu.

Na 10 listopada przewidziano rozstrzygnięcie przetargu na budowę odcinka między Naprawą a Skomielną Białą. Zgodnie z projektem na tym fragmencie zakopianki powstać ma tunel. Budowa wszystkich trzech odcinków, liczących łącznie 17 kilometrów to najtrudniejsza inwestycja drogowa w Polsce. Jej budowa ma kosztować 3,5 miliarda złotych.

Podpisanie umów na wykonanie wszystkich trzech odcinków nastąpi na początku przyszłego roku. Pierwsze prace rozpoczną się najpewniej wiosną przyszłego roku. Mają potrwać 22 miesiące z wyłączeniem miesięcy zimowych.

Powiązane tematy

Komentarze

 • OKOKI 7 lis 2015

  521 mln za 7 km i 590m to pewnie asfalt będzie wymieszany z drobinkami złota ,krawężniki z marmuru a zamiast odblasków będą diamenty.

  60 18 Odpowiedz
 • 7 lis 2015

  Byle chałpinka kosztuje 400-500 tysięcy. Nie ma co mówić to ogromne przedsięwzięcie, a nie jakieś wylanie asfaltu, fakt że przy okazji pewnie ktoś przytuli parę złotych, ale ja już czekam na efekt końcowy.

  46 5 Odpowiedz
 • sebastian 7 lis 2015

  A mi na myśl przyszło pierwsze....po jakim czasie ogłosi upadłość generalny wykonawca niewypłacając pieniędzy podwykonawca o ile sie wydłuży czas wykonania inwestycji i czy naprawdę nie mamy polskich firm zdolnych wykonać taka inwestycje? Co za po....by kraj

  44 3 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 7 lis 2015

  Witam,
  jakby była kolej, to nie trzeba by było iść w takie ogromne koszty. Za chwilę będą poprawiać... i będzie niekończąca się opowieść o zakopiance.

  28 8 Odpowiedz
 • 8 lis 2015

  Ja tylko mam nadzieję że na etapie projektu przewidzieli przejazdy pod jednią aby nie trzeba było później stawiać kosztownych przejść dla pieszych takich jak w Jaworniku czy w Gaju.

  19 2 Odpowiedz
  • 9 lis 2015

   Czytałeś powyższy artykuł? Fragmenty mają być budowane w standardzie drogi ekspresowej. Na drogach ekspresowych nie może być przejść dla pieszych, więc takowego problemu nie będzie. Natomiast Zakopianka na odcinku Myślenice - Kraków to inna para kaloszy, bo to zwykła dwujezdniówka o 2 pasach, a nie ekspresówka.

   15 Odpowiedz
 • Mariusz 10 lis 2015

  Ale koledze wyżej chodziło o zapewne o bezkolizyjne przejścia,a takie powstały w Jaworniku i w Gaju w formie kładki.Natomiast ta droga,którą mają budować,prawie na całej długości,a nie ze fragmentami,ma być w standardzie ekspresówki.Czyli od Lubnia do Rabki Zaborni.Jedynie końcówka do Chabówki ma być w standardzie GP.Na odcinku który już istnieje,raczej nie ma problemów dla pieszych,więc na tym nowym również to zostało zapewne zaprojektowane,żeby piesi mogli bezkolizyjnie przejść na drugą stronę drogi.Będą tam wiadukty,estakady,więc powinno być wszystko ok :)

  2 Odpowiedz
 • 10 lis 2015

  Ciekaw jestem po jakim czasie wstawia tam bramki i opłaty

  3 Odpowiedz
 • Mariusz 13 lis 2015

  Bramki raczej nie,już prędzej winiety będą.No i opłata za przejazd tunelem :D

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 1

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 102

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...