Miasto

Myślenice: Sąd wzywa kobietę do udowodnienia, że jest praktykującą katoliczką

Myślenice: Sąd wzywa kobietę do udowodnienia, że jest praktykującą katoliczką

Podczas jeden ze spraw rodzinnych myślenicki sąd zażądał, aby jedna ze stron udowodniła że jest… praktykującą katoliczką. Mimo, że w Polsce obowiązuje swoboda wyznania

Dzisiaj na ten temat napisała Gazeta Wyborcza, a wy podejmujecie go na forum

O co chodzi? Podczas jednej ze spraw myślenicki sąd zażądał od adwokata, aby jego klientka udowodniła, że jest praktykującą katoliczką. - Czy od tego, że ktoś jest praktykującym katolikiem lub nie, zależeć będzie rozstrzygnięcie w tym postępowaniu? – na łamach Gazety Wyborczej pyta mecenas Michał Warcholik. Przypomina, że w Polsce obowiązuje swoboda wyznania.

Kobieta, którą reprezentuje mecenas wystąpiła do sądu o uregulowanie kontaktów jej 5-letniej córki z ojcem dziecka. Sprawa trwa ponad dwa lata, a przez ten czas obie córki kobiety sąd umieścił w rodzinie zastępczej. Sąd wezwał kobietę „do przedłożenia zaświadczenia z parafii, iż wnioskodawczyni jest praktykującą katoliczką". 

 

Komentarze

 • jeden język a dwoje uszu 9 gru 2015

  hmm sprawa faktycznie dziwna, ale ...
  jedna z podstawowych zasad w prawie brzmi że nikogo się nie osądza dopóki nie da się możliwości obrony. Brak w tym artykule informacji dlaczego sędzia poprosiła o takie zaświadczenie. Bez znajomości odpowiedzi na to pytanie to tylko gdybanie.

  Można gdybać, czy czasem Pani Sędzia nie ma problemu z źle ukształtowaną wiarą i nie nadużyła swojego stanowiska

  Można gdybać, czy czasem matka dziecka sama przed sądem nie powoływała się na coś związane z wiarą i czy w ten sposób sąd chce po prostu sprawdzić czy mówi prawdę.

  Ale cały czas jest to tylko gdybanie!

  Najbardziej jednak nie rozumiem na jakiej podstawie ksiądz ma stwierdzić czy jest praktykująca podpisując jednocześnie oświadczenie o znajomości odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy?

  44 8 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  Może jeszcze zaczną zbierać informacje z czego się spowiadała...

  38 27 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 9 gru 2015

   to akurat jest wyraźnie zabronione zarówno w prawie kościelnym jak i państwowym

   18 8 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  sh_ma
  Mój powyższy komentarz to żart, może troszkę za bardzo uszczypliwy;)

  22 13 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  A co w tym dziwnego? Jak była kampania wyborcza to "katolicka rodzina" była atutem kandydata, to teraz nie ma wątpliwości, że to niepodważalny argument. Sędziowie zaczęli się dostosowywać do zmiany:
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jaroslaw-kaczynski-dzwoni-do-radia-maryja-i-wspiera-andrzeja-dude,524344.html

  16 21 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  Tylko czekać jak sądy heretyków na stosy będą posyłać. Już dryfujemy w tym kierunku...

  29 27 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 10 gru 2015

   Najpierw trzeba by zmienić konstytucję, a do tego PiSowi brakuje (jeżeli dobrze pamiętam) siedemdziesiąt kilka głosów - tak więc możesz spać spokojnie.

   12 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 gru 2015

  No to do proboszcza...100 w kopercie i zaświadczenie jest!!

  37 25 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  a jeśli SOMALIJSKI "uchodżca" zrobi krzywdę osobie spokrewnionej z jednym z Myślenickich sędziów - to czy też będzie wymagana praktyka ISLAMSKA i sprawa zostanie odroczona na 2 -lata - czy będzie inaczej ?

  20 2 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 9 gru 2015

  Sędziom też wali w dekiel.

  41 4 Odpowiedz
 • 9 gru 2015

  w tym sądzie chyba powariowali większego absurdu jeszcze nie widziałem

  36 13 Odpowiedz
 • 10 gru 2015

  Droga redakcji jeżeli piszecie taki artykuł to prosimy więcej szczegółów. Skoro Sąd poprosił o takie zaświadczenie widocznie były ku temu podstawy. Może ojciec dziecka jest katolikiem i nie chce aby matka(może być innego wyznania) wychowywała jego córki w innej wierze. Może być wiele innych powodów o których nie wiemy. Zachowujecie się jak TVN. Najlepiej wyciąć fragment jakiejś całości i zrobić z tego pożal się Boże artykuł i sensacje, Mam pomysł zabierzcie się do jakiejś konkretnej roboty bo dziennikarstwo Wam nie wychodzi.

  42 36 Odpowiedz
  • Def Ibrylator 10 gru 2015

   A odkąd to wiara ma wpływ na przyznawanie opieki nad dzieckiem ? Żyjemy w Państwie Islamskim, czy co ? Jeszcze niech mi ktoś powie, że rodziny katolickie lepiej wychowują dzieci, to po prostu wybuchnę śmiechem i zaproszę na głęboko katolickie myślenickie osiedla.

   39 19 Odpowiedz
  • mirek@ 10 gru 2015

   nie rozumiesz ze tu chodzi o wolnosc wyznania!? przeciez gwarantuje nam to konstytucja. jakie to ma znaczenie czy matka chodzi do kosciola czy nie ? Sad nie powinien domagac sie takich informacji! ani dot. wyznania ani preferencji seksualnych!

   27 16 Odpowiedz
  • Artur 10 gru 2015

   Powody nie są istotne, fakt jest taki, że sędzia nie powinna była prosić o "zaświadczenie wiary" bo to jest intymna sprawa każdego z Nas.

   idefix napisał/a:

   O ile się nie mylę to Sąd ma kierować się dobrem dziecka TAK?!?!. Skoro poprosił o takie zaświadczenie widocznie miał ku temu powody. Z artykułu który komentujemy tak naprawdę nic nie wiemy i rozpętała się burza o kościół, o księży ( za 100 zaświadczenie bedzie). O to chodziło redakcji i o nic innego.

   Wiara nijak się ma do dobra dzieczka, a burzy o kościół i księży jakoś nie widzę...

   22 15 Odpowiedz
   • 10 gru 2015

    JAK nie są istotne powody...... Jak wiara NIJAK ma sie dla dobra dziecka...... ???? Wiemy dla czego Sąd poprosił o takie zaswiadczenie NIE jak zwykle dyskusja o NIC

    12 21 Odpowiedz
    • Artur 10 gru 2015

     Po pierwsze mniej znaków interpunkcyjnych więcej treści, po drugie mniej dużych liter więcej argumentów i wreszcie po trzecie powtórzę moją tezę: Wiara nijak się ma dla dobra dziecka, co najwyżej jest jedną z wielu składowych, które w sposób pośredni mogą wpływać na rozwój tegoż dziecka.

     9 5 Odpowiedz
  • 10 gru 2015

   Pouczasz - sam przeczytaj ze zrozumieniem.
   Info myślenice powołuje się na źródło, którym jest publikacja artykułu jest na gazeta.pl.
   Zatem pretensje nie na miejscu.
   To co się stało jest na tyle czytelne, że nie widzę potrzeby dzielenia się intencjami sądu, poza tym nie chciałbym maczać się w prywatne sprawy i tak w dramatycznej sytuacji. No chyba, że lubisz...

   15 15 Odpowiedz
  • 11 gru 2015

   trzeba bylo wyraznie doczytac,ze nie byla tam podnoszona kwestia wiary -od zadnej ze stron

   4 5 Odpowiedz
 • 10 gru 2015

  O ile się nie mylę to Sąd ma kierować się dobrem dziecka TAK?!?!. Skoro poprosił o takie zaświadczenie widocznie miał ku temu powody. Z artykułu który komentujemy tak naprawdę nic nie wiemy i rozpętała się burza o kościół, o księży ( za 100 zaświadczenie bedzie). O to chodziło redakcji i o nic innego.

  18 29 Odpowiedz
 • 10 gru 2015

  Coś musi być na rzeczy, że sąd wzywa do udowodnienia, czy jest praktykującą katoliczką...

  6 11 Odpowiedz
 • 10 gru 2015

  Nie myślenicki sąd, tylko konkretna osoba, która jest sędzią. W myślenickim sądzie w sprawach rodzinnych orzekają tylko dwie panie które są sędziami, a wynika to ogólnodostępnej strony internetowej sądu. Są to pani D lub pani O, stawiam, że to była pani D. A teraz apel do Prezesa Sądu Rejonowego w Myślenicach o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pani D, gdyż w Polsce jeszcze jest wolność wyznania i kto jest jakiego wyznania jest jego osobistą sprawą nic do tego każdemu sądowi, a szczególnie pani D.

  19 6 Odpowiedz
  • 11 gru 2015

   Dokładnie jest to ta Pani.Adwokat powódki powiedział - W moim przekonaniu pani sędzia Elżbieta Dymek nie powinna orzekać w jakiejkolwiek sprawie z udziałem mojej klientki – ocenia Warcholik. (http://www.tvn24.pl )

   11 2 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 10 gru 2015

  Sklad sedziowski powinien przedstawic zaswiadczenie ze spowiedzi przed przystapieniem do rozprawy.Bo niegodne jest sadzenie innych przez grzesznika a jesli nie grzeszy to jest to swieta inkwizycja.

  13 6 Odpowiedz
 • 16 gru 2015

  a co ma inna wiara do wychowania dzieci.Niech sądy już nie mieszają wiary katolickiej do wychowania bo zaraz się okaże że połowę ludzi straci dzieci bo nie chodzą do kościoła.Wszystkim ludziom w głowie się przewraca.Nie długo do łóżka zaglądną ile razy się kochałeś LUDZIE CAŁKIEM ZWARJOWALI...Co takie sędzinę wiedzą o wychowaniu dzieci jak nie posiadają własnych dzieci -czy to zawiść ludzka do tego prowadzi.

  5 2 Odpowiedz
 • 19 gru 2015

  Czytałam w ubiegłym tygodniu, że w Myśliborzu k. Szczecina sąd nakazał oddać ojcu 5-letniego synka ze związku małżeńskiego Polki i Pakistańczyka zawartego w Irlandii, bo ojciec chce go wychować w religii islamskiej. To nic, że nie interesował się dzieckiem i bił matkę w jego obecności. Gdy uciekli do Polski przed sadystą, to ten przypomniał sobie o prawach religijno-wychowawczych. Tylko proszę nie wieszać psów na tej biednej, młodej Polce nieświadomej obyczajów i zachowań innowiercy, która walczy o bezpieczeństwo synka.
  Mam o wiele wyższe uznanie dla sądu z Myślenic niż tego z Pomorza.
  Nie dajmy się ogłupić tą poprawnością tolerancyjną, bo już dość plucia na chrześcijaństwo i to w kraju mieniącym się chrześcijańskim. Tylko zakompleksieni i zapyziali osobnicy udają "nowoczesnych europejczyków" i robią smród w swoim gnieździe.
  Jeżeli chodzi o darowizny i datki na Kościół, to najwięcej krytyki słychać od osób, które nigdy nic nie dały na kościół. Nie interesuję się na co wydają swoje pieniądze, ale WARA im od moich uczciwie zarobionych pieniędzy, które przeznaczam na utrzymanie Kościoła i Jego pracowników.
  Jak choroba, nieszczęście czy trwoga, to do Boga, o pomoc do księży, Caritasu czy myślenickiej "Betanii". Wstyd !!!

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej