Okolice

Harbutowice: Zabytkowa studnia doczeka się renowacji. Ma ponad 120 lat

Studnia znajduje się obecnie w katastrofalnym stanie zachowania i wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich w trybie ratunkowym. Początek prac rozpocznie się jeszcze w tym roku

Zabytkowa studnia z przełomu XIX i XX w. w Harbutowicach przy drodze nr 956 wpisana do rejestru zabytków Województwa Małopolskiego zostanie odrestaurowana. Pieniądze na jej konserwację przekazało Województwo Małopolskie w wysokości 11 tys. zł. Jest to najwyższe dofinansowanie spośród 50 kapliczek z Małopolski. Drugą połowę na remont dołoży Gmina Sułkowice.

Studnia znajduje się obecnie w katastrofalnym stanie zachowania i wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich w trybie ratunkowym. Obiekt zapadnięty w gruncie, stanowi jednocześnie mur oporowy dla skromnej skarpy. Zagraża to stabilności unikalnego zabytku oraz może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Obecnie kamień silnie zdestruowany, zdegradowany, kruszy się i osypuje tworząc rozległe ubytki w powierzchni oraz zawalenia poszczególnych elementów obiektu.

Z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono na renowacje 50 małopolskich kapliczek 300 tys. zł. w ramach konkursu Kapliczka 2016. - Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużą popularnością wśród Małopolan, zgłoszono aż 157 wniosków - podkreśla członek zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Zabytkowa studnia leży na terenie gminy Sułkowice, w pasie drogi wojewódzkiej. Pierwszy etap prac, będzie kosztować w 22 tys. zł i rozpocznie się jeszcze w tym roku. Drugi etap renowacji przeprowadzony będzie prawdopodobnie w roku 2017.

Kamienna studnia w Harbutowicach zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej nr 956 w odległości kilkuset metrów od pomnika Sanguszki w stronę Harbutowic została wzniesiona na przełomie XIX i XX w. z bloków i ciosów piaskowca. Stanowi unikalny przykład zabytkowego ujęcia wody. Ma kamienną obudowę z bloków i ciosów kamiennych; z przyporami, w środkowym segmencie jest półkolista wnęka (oryginalnie z cembrowiną studni), ze zwornikiem ozdobionym główką kwiatu, w zwieńczeniu kamienny blok, dekorowany płaskorzeźbioną wicią roślinną i półkolistą płyciną, ujęty dwoma mniejszymi blokami, na których widnieją daty: 1883 ? (rok powstania) i 1912 r. (prawdopodobnie rok renowacji).

Jej wystawienie związane jest z budową w latach 90-tych XIX i na początku XX w. drogi prowadzącej przez przełęcz Sanguszki, będącej wówczas, ze względu na konieczność poprowadzenia traktu przez góry, inwestycją o dużej radze inżynieryjnej. Kamienna studnia została wzniesiona z funduszy Starostwa Powiatowego, dla podróżujących przez przełęcz, i dedykowana 15-letnim rządom dyrektora dóbr izdebnickich, Ludwika Seelinga, który czynnie wspierał budowę drogi.

Zachowane archiwalne fotografie z lat 30-tych XX w. świadczą, iż w tym czasie studnia była czynna i użytkowana. Obiekt został wzniesiony jako jednorodna kompozycyjna całość, z ozdobnym detalem rzeźbiarskim, niezachowaną lub znajdującą się pod poziomem biegnącej drogi cembrowiną i ławami. Masywna, ciężka i zwarta forma studni sugeruje, iż mogła być ona wzorowana na budowlach o charakterze obronnym. 

 

Komentarze

 • 12 maj 2016

  I kogo to niby interesuje

  8 63 Odpowiedz
 • OKOKI 12 maj 2016

  A kiedy doczeka się renowacji stare ujęcie wody koło kapliczki na ul.Daszyńskiego. Ten zabytek dopiero jest w katastrofalnym stanie.

  16 8 Odpowiedz
 • 12 maj 2016

  Popieram OKOKI. Ta tak zwana "Studzienka" warta jest zainteresowania. Może ten niewątpliwy zabytek jest warty odnowienia.

  21 6 Odpowiedz
 • 13 maj 2016

  Mi też się podoba ponowne odkrywanie historii takich perełek. Przecież to dziedzictwo naszych przodków. Warto pisać o takich rzeczach.

  22 2 Odpowiedz
 • 14 maj 2016

  Naród, który nie dba o historię swojego kraju, nie może mieć przyszłości... Nie wiem czy to nie jest nawet jakiś cytat. Tak czy inaczej jest to dosadnie powiedziane.
  Nie zgadzam się z "PracownikiemRoku" i denerwują mnie takie nieprzemyślane wpisy...

  Uważam, że bezwzględnie należy dbać o takie miejsca i to jest nasz zakichany obowiązek. Z przyjemnością odwiedzam miejscowości gdzie są takie odremontowane i dobrze utrzymywane obiekty.

  O tej studni niestety nie wiedziałem ale wygląda fanie i chętnie tam zaglądnę. :-)

  9 Odpowiedz
 • 16 maj 2016

  ONI TO ODKOPIA ?

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...