Kolejne zatrzymania w sprawie "Gangu kantorowców"
Pięć osób związanych z tzw. „gangiem kantorowców” zatrzymali funkcjonariusze krakowskiego CBŚP. Nowe dowody pozwoliły na przedstawienie zarzutów rozbojów, kradzieży z włamaniem i innych przestępstw. To m.in. z rąk tych ludzi w 2007 roku zginęli dwaj myśleniczanie
Pięć osób związanych z tzw. „gangiem kantorowców” zatrzymali funkcjonariusze krakowskiego CBŚP przy współpracy śledczych z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.
Nowe dowody, jakie pojawiły się w sprawie pozwoliły na przedstawienie zarzutów rozbojów, kradzieży z włamaniem i innych przestępstw, do których doszło w latach 2002-2007 w świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. 3 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd.
Wieloetapowa realizacja śledczych pozwoliła na zebranie kolejnych dowodów na przestępstwa popełniane przez członków tzw. grupy kantorowców, która w latach 90. i 2000. dopuściła się wielu napadów rabunkowych i zabójstw na południu Polski.
W 2007 roku policjanci zatrzymali Wojciecha W., który usłyszał zarzuty trzech zabójstw w Myślenicach i Piotrkowie Trybunalskim i jednego usiłowania zabójstwa – również w Piotrkowie Trybunalskim.
Do podwójnego zabójstwa w Myślenicach doszło 22 lutego 2007 roku, kilka minut po godz. 18 przy ul. Batorego, gdzie właściciel kantoru wraz z synem zostali zamordowani na własnej posesji.
Zabójstwo właścicieli kantorów było jedną z największych tragedii w historii Myślenic. Na znak protestu, ponad dwa tysiące myśleniczan wzięło udział w marszu milczenia, przechodząc z ul. Kościuszki, gdzie znajdował się kantor, do domu zamordowanych, przed którym odmówiono modlitwę i zapalono znicze.
Planują kolejne zatrzymania
Dalsza praca śledczych doprowadziła do zatrzymania kolejnych osób Tadeusza G. i Jacka P., którzy dopuścili się zabójstw właścicieli kantorów w Myślenicach, Piotrkowie Trybunalskim i Sosnowcu.
Kolejnym etapem było w maju tego roku, odnalezienie dwóch sztuk broni palnej, magazynków i tłumików. Broń była użyta podczas zabójstwa właściciela kantoru w Myślenicach.
W lipcu policjanci CBŚP zatrzymali kolejnego członka grupy - Adama M. który usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa właściciela kantoru w Dębicy. Został on tymczasowo aresztowany na 3 miesiące (przedłużony areszt).
Następnie pod koniec września funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne 5 osób, które usłyszały zarzuty kradzieży, włamań i rozbojów. Wobec trzech z nich sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące.
Śledczy ustalili, że przebywający od 2007 roku w zakładzie karnym Wojciech W. wraz z Tadeuszem G. i Adamem M. (również przebywających w zakładach karnych) dopuścili się wraz z kolejnymi osobami wielu innych przestępstw: takich jak napady rabunkowe, włamania i kradzieże (hurtownie, sklepy itp.). Wszystko miało miejsce w różnych konfiguracjach wraz z Damianem G., Sławomirem K., Mirosławem T., Piotrem Ch. i Sławomirem B.
Dzięki temu, pięciu mężczyznom zostały przedstawione zarzuty dotyczące popełnienia 8 niewykrytych dotąd przestępstw przeciwko mieniu z lat 2002 – 2006. Do zdarzeń doszło w świętokrzyskim i małopolskim. Chodziło o dwa napady na właścicieli kantorów w Olkuszu, napad na kierowcę tira i jego kradzież w Jaworniku pod Krakowem, rozbój i kradzież auta w Jacentowie, kradzież Stara z maszynami rolniczymi w Makowie, włamanie do tira i kradzież alkoholu w miejscowości Górna, kradzież samochodu w Górnie, kradzież przyczepy z choinkami w Górnie.
Planowane są kolejne zatrzymania osób.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.