logo-web9
Miasto

Związkowcy rozmawiali z posłem o reformie edukacji

Poseł Jarosław Szlachetka spotkał się z członkami Międzyzakładowej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” w Myślenicach. Rozmawiali o ocenie sytuacji w oświacie

Najwięcej czasu w dyskusji poświęcono kwestii likwidacji gimnazjów oraz obaw nauczycieli, że w wyniku reform nie unikną zwolnień. Poseł PiS zapewniał, że resort edukacji zapewni takie rozwiązania, aby nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących automatycznie stali się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu.

- Jestem przekonany, że nauczyciele gimnazjów będą nadal mieli pracę, bo liczba dzieci w całym systemie edukacji pozostanie bez zmian. Mówienie dzisiaj o zwolnieniach nauczycieli to celowe manipulacje. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, po konsultacjach z rodzicami, ekspertami i nauczycielami – wyjaśniał.
Głównymi celami i założeniami reformy edukacji jest: przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV i wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej, powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum oraz powstanie dwustopniowej branżowej szkoły. Nowe 8-letnie szkoły podstawowe będą następcami prawnymi obecnych szkół 6-letnich.

- Likwidacja gimnazjów spowodowana jest przede wszystkim tym, że nie wyrównały one różnic w osiągnięciach szkolnych młodzieży z różnych środowisk. Gimnazja od samego początku zaczęły różnicować się na lepsze i grosze. Znaczna liczba gimnazjów prowadzi selektywny nabór, co skutkuje istotnym zróżnicowaniem wyników pomiędzy szkołami. Coraz bardziej widoczne stają się różnice pomiędzy gimnazjami działającymi w dużych miastach i tych na wsiach. Obecny system dyskryminuje młodzież z terenów wiejskich oraz małych miejscowości – przekonywał poseł.

Przedstawiciele MKO NSZZ „Solidarność” wręczyli przedstawicielowi Prawa i Sprawiedliwości postulaty „Programu osłonowego” dla nauczycieli w związku z planami zmian ustroju szkolnego a także w związku z przesunięciem obowiązku szkolnego na 7 rok życia w którym zostały podniesione sprawy m.in.: wydłużenia stanu nieczynnego dla nauczycieli, możliwość przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę, prawa wglądu i opiniowania przez Związki zawodowe projektów organizacji szkół, obowiązku zasięgania opinii Związków Zawodowych ws. zmian sieci szkolnej, czy likwidacji placówek oraz wprowadzenie tzw. standardów zatrudnieniowych – maksymalnej liczby uczniów w klasach.

Poseł zwrócił uwagę także, że w obecnym systemie wręcz brakuje nauczycieli ze specjalizacją np.: doradca zawodowy, doradca metodyczny, asystent czy nauczyciel wspierający. - Gdyby nie przygotowane przez resort edukacji zmiany niebawem doszłoby do prób masowego zamykania gimnazjów przez samorządy i zwalniania nauczycieli. Liczba uczniów w gimnazjach sukcesywnie spada, a liczba niepublicznych gimnazjów rośnie. Brak podjęcia zmian w systemie oznaczałby katastrofę. Uważam, że nasza propozycja uratuje miejsca pracy dla nauczycieli – podkreślał poseł.

Jarosław Szlachetka zadeklarował przekazanie wszystkich obaw, uwag oraz propozycji pakietu osłonowego kierownictwu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!