Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem: Jak zostać wolontariuszem?
- 19 marca 2017
Odbywające się w wakacje Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to jeden z największych festiwali w Małopolsce. Jak zostać wolontariuszem i wziąć udział w przygotowaniu tej imprezy?
Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się między 10 a 18 lipca zaprezentują się takie kraje jak: Armenia, Algieria, Brazylia, Indie, Kenia, Meksyk, Paragwaj i Peru.
Małopolskie Spotkania z Folklorem to widowiska uliczne, sceniczne oraz warsztaty, które angażują widzów wydarzenia do tego, by bardziej namacalnie obcować z nowymi kulturami, poznawać zwyczaje czy nawet regionalną kuchnie.
Organizatorzy, jak co roku, prowadzą rekrutację wolontariuszy, którą firmują hasłem: „Zostań dobrą twarzą festiwalu”. Wolontariusze, co często podkreśla dyrektor Festiwalu Piotr Szewczyk, stanowią o sile tego wydarzenia.
- To właśnie oni odpowiadają za niemal każdy aspekt organizacyjny – od medialnej promocji, przez logistykę, kwestie zakwaterowania, po drobne ale ważne sprawy, jak kolportaż ulotek. Również oni bezpośrednio odpowiadają za odwiedzające Myślenice grupy, sprawując nad nimi opiekę w czasie całego Festiwalu, który nierzadko trwa znacznie dłużej niż podają plakaty informacyjne - mówi.
To wolontariusze przez te kilkanaście festiwalowych dni stanowią wizytówkę nie tylko miasta Myślenice, nie tylko Małopolski ale całego kraju. Na wolontariuszach spoczywa naprawdę duża odpowiedzialność. Dlatego wolontariat to bardzo specyficzna aktywność. Głównie wiąże się z poświęceniem własnego czasu wolnego i energii. Czy zatem warto angażować się
w tego typu aktywność?
- Niewątpliwie tak. Możliwość udziału w imprezie o międzynarodowej randze to cenne doświadczenie, które nie łatwo uzyskać bez konieczności dalekich i kosztownych podróży. Poza czysto praktycznymi korzyściami, takimi właśnie jak zdobywanie nowych doświadczeń, sprawdzaniu siebie, zajęciem na wakacje, istnieje jedna rzecz, która sprawia, że co roku team festiwalowych wolontariuszy rozrasta się z każdą kolejną edycją. Nowe przyjaźnie, które nierzadko przekraczają kontynenty. Wolontariusze często odwiedzają swoich zagranicznych znajomych. Jedne z dziewcząt, dzięki nawiązanym na festiwalu przyjaźniom, zwiedziły Amerykę Południową - przekonuje Piotr Szewczyk.
Co trzeba zrobić żeby zostać wolontariuszem? Przede wszystkim mieć dobre chęci! Należy też sprawdzić czy osobisty kalendarz pozwoli na zaangażowanie się w obowiązki w lipcu. Kluczowa jest też znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Więcej informacji można uzyskać na stronie festiwalu lub w bezpośrednim kontakcie z koordynatorem wolontariuszy, Katarzyną Marią Zaczek: wolontariat.ifm@gmail.com
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Czy,, DEREKTOR '' to też wolontariusz ???.
Tak. Podobnie jak cały komitet organizacyjny. Nikt z organizatorów nie pobiera wynagrodzenia z tytułu organizacji tego wydarzenia. Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy.