Miasto

Myślenice: Pod estakadą powstanie parking. Ma pomieścić prawie 100 samochodów

Myślenice: Pod estakadą powstanie parking. Ma pomieścić prawie 100 samochodów

Parking ma działać na zasadzie „park&ride” czyli „parkuj i jedź” i ma być rozwiązaniem problemu brakujących miejsc parkingowych w okolicach dworca autobusowego i galerii handlowych

Gmina planuje wybudować pod estakadą parking typu "park&ride".
Teren należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale zarządca zgodził się na zagospodarowanie go na potrzeby parkingu. Inwestorem będzie gmina Myślenice.

To miejsce w najbliższym sąsiedztwie galerii handlowych, dworca autobusowego i sklepów powstających wzdłuż ulicy Słonecznej, która generuje największy ruch w mieście. Jak pisaliśmy w styczniu, każdego dnia przejeżdża nią ponad 5000 samochodów. Parking ma rozwiązać problem parkowania przy ulicach Słonecznej, Rzemieślniczej, Okulickiego i Armii Krajowej.

Obecnie trwa przygotowanie projektu i kosztorysu. Jak podaje Dziennik Polski na razie gmina nie przewiduje poboru opłat za parkowanie w tym miejscu.

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 23 maj 2017

  Bardzo dobry pomysł. czekamy na szybką realizacje.

  83 3 Odpowiedz
 • Krzysztof Bierówka 23 maj 2017

  Aby tylko bezpieczny wjazd był..:)

  73 3 Odpowiedz
 • 23 maj 2017

  Takie inicjatywy to ja bardzo popieram.

  48 3 Odpowiedz
 • Tom 23 maj 2017

  Super, oby tylko nie był wykonany jak parking na CH Zakopianka, gdzie tylko się chwalą - ile to miejsc parkingowych, a wymiary są pod seicento - max tico.

  44 5 Odpowiedz
 • 23 maj 2017

  Niestety, ale nie rozwiąże problemu parkowania przy ulicach Słonecznej, Rzemieślniczej, Okulickiego i Armii Krajowej, no może częściowo. A dlaczego? a no dlatego że parking galerii jest dosyć spory, a i tak auta się pchają pierw pod dekade i na chodnik słonecznej. Natomiast jest to dobre rozwiązanie dla osób które dojeżdżają samochodami do mce i wsiadają w busa.

  22 8 Odpowiedz
  • Krzysztof Bierówka 24 maj 2017

   Tutaj nie chodzi o to czy ten parking rozwiąże problemy wszystkich, a chodzi o to, że zmniejszy deficyt parkingowych w tym rejonie.

   11 2 Odpowiedz
 • 23 maj 2017

  podobno wykonawca ma być firma , która robi most na polankę :)

  22 10 Odpowiedz
 • 24 maj 2017

  "podobno wykonawca ma być firma , która robi most na polankę :) "

  No to poczekamy trochę.
  Wjechać to tam można , ale jak kierowca + pasażer opuszczą ( wejdą ) na ten parking - chyba , że mówimy tylko o tej części przy przejściu dla pieszych.
  A może powstanie drugie przejście podziemne ?

  8 1 Odpowiedz
 • Andrzej 24 maj 2017

  Ciekawy jestem, jak rozwiążą kwestię wjazdu i wyjazdu na/z parkingu. Tam czasami na światłach jest niezły młyn. Ruch do Biedronki oraz Kauflanda swoje też generuje...

  11 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 maj 2017

  Obawiam się, że jest to niezgodne z przepisami ruchu drogowego i dziwię się, że nikt z urzędu nie skonsultował tego z prawnikami. Zgodnie z kodeksem drogowym art. 49 punkt 8 zabrania się zatrzymywania pojazdu między jezdniami - skoro samochód nie może stać między jezdniami, to po co budować tam parking? Chyba, że gmina stoi ponad prawem, albo ma ochotę na zwiększone wpływy do budżetu w postaci mandatów. Moim zdaniem przepis kodeksu drogowego mówi wyraźnie i wyklucza możliwość wybudowania parkingu w tym miejscu. Dobrze, aby urzędnicy przed ogłoszeniem swoich pomysłów konsultowali je od strony prawnej z osobami kompetentnymi i nie narażali mieszkańców na sytuację prawnie dwuznaczną.

  5 19 Odpowiedz
 • 24 maj 2017

  art.49 punkt 8
  -na pasie miedzy jezdniami

  koleżanko Agato,to dotyczy pasa rozdzielającego dwie jezdnie,miejsce pod wiaduktem to nie pas rodzielajacy dwie jezdnie
  koleżanka Agata miałą słuszną idee,ale....niestety punktu 8 nie zrozumiała

  zasiwtła mi przerażająca myśl w głowie że jesteś prawnikiem i pomyślałem sobie że kiedys mógłbym sie do ciebie zgłość jako do eksperta,uspokój mnie piszac że nie masz nic wspólnego z prawem bo zaczynam sie bać w tym kraju mieszkać

  19 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 maj 2017

  Albercie nie mam nic wspólnego z prawem :) punkt 8 zrozumiałam - zgodnie z tym przepisem nie ma znaczenia, jak szeroki jest pas między jezdniami i co się na tym pasie znajduje - rabatki, czy wiadukt. Zresztą przepisy dotyczą także tzw. miejsc wyłączonych a więc również tych pod wiaduktem. Podzieliłam się jedynie swoim doświadczeniem (dostałam mandat właśnie za takie parkowanie), a gmina niech sobie robi co chce, byle potem oburzenia nie było, że kasa wydana, albo policja mandaty kasuje :)) Ja tam i tak parkować nie będę :) Pozdrawiam miło.

  4 12 Odpowiedz
 • 24 maj 2017

  A gdzie konkretnie zqparkowalas ze dostalas ten mandat
  Bo parkuje sie w miejscach wyznaczonych di parkowania i jezeli wlasciciel terenu wyznaczy ten teren do parkowania mozna na nim parkowac
  Uspokoilas mnie piszac ze nie masz nic wspolnego z prawem,napisz mi tylko jeszcze ktore jezdnie rozdziela to miejsce na parking

  7 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 maj 2017

  Albercie, pozostaje tylko pytanie, czy właściciel terenu może zignorować przepisy o ruchu drogowym i wyznaczyć teren do parkowania w miejscu, w którym kodeks drogowy wyklucza postój. Ten aspekt gmina powinna właśnie skonsultować z prawnikami i policją, żeby nie narazić potem mieszkańców na niekorzystną interpretację w razie kolizji, bo parking owszem jest, ale właściwie to go tam nie powinno być. Parkingi pod wiaduktami oczywiście są, tylko czy akurat w części, która znajduje się na pasie między jezdniami? Tego nie wiem. Być może są inne przepisy, które umożliwiają budowanie parkingów w takich miejscach. Jeśli tak, to należy się tylko cieszyć i popierać pomysł gminy :) A jeżeli jesteś z Myślenic to wiesz jakie jezdnie rozdziela estakada, pod którą ma być parking.

  3 5 Odpowiedz
 • 25 maj 2017

  Zakopianka idzie gora,wiec napewno nie rozdzuela jezdnia wiodacych do zakopanego u do krakowa
  Na ten parking bedzue wjazd skrecajac w prawo z prawego pasa,wiec jakim cudem nazywasz to miejsce "pasem rozdzielajacym jezdnie"

  5 1 Odpowiedz
  • Mariusz Marioosz 25 maj 2017

   Wjazd na parking może być z łącznicy w kierunku Zakopanego, a wyjazd z niego z drugiej strony na łącznice od Zakopanego. Bo bezpośrednio ze Słowackiego to troszkę ciasno tam jest. Co do tego że parking miedzy jezdniami jest, jakoś w wielu miejscach tak jest i jakoś to działa. W Myślenicach też jest taki parking, np koło Carrefoura. Też można powiedzieć że pomiędzy jezdniami, bo po drugiej stronie Bysinki jest jezdnia i od strony Carrefoura :D

   9 1 Odpowiedz
 • 25 maj 2017

  Jednym słowem, "Idą wybory".
  Oby nie była to tylko wyborcza retoryka.

  3 4 Odpowiedz
 • 25 maj 2017
  Agata Plonska napisał/a:

  Parkingi pod wiaduktami oczywiście są, tylko czy akurat w części, która znajduje się na pasie między jezdniami?

  Droga Agato cała Europa tak buduje parkingi, np cały wewnętrzny Gurtel w Wiedniu to jeden wielki parking. Nie ma się co doszukiwać interpretacji prawa drogowego "po polsku" byleby coś napisać aby udowodnić, że moja racja jest najmojsza.
  Drogi Waldemar
  P.S. interpretujesz zakaz zatrzymania vs. wyznaczone i oznakowane miejsce postoju. To tak jakbyś interpretowała zakaz zatrzymywania na autostradzie vs. tenże zakaz zatrzymywania na oznaczonym parkingu który jest na autostradzie. Jeszcze prościej : dzisiaj nie ma tam parkingu i obowiązuje zacytowane przez Ciebie prawo o ruchu drogowym (m.in.wskazane przez obecnie linię ciągłą na jezdni, więc delikwentowi ze zdjęcia należy się mandat) ale w chwili wyznaczenia i oznakowania miejsca do zatrzymania cytowany paragraf nie ma zastosowania. I proszę nie idź w tę stronę dedukcji bez znaczenia czy jesteś prawnikiem czy nie po prostu oddaj prawo jazdy które chyba w chipsach znalazłaś do wydziału komunikacji :-), przeproś Polaków :-) i podążaj metrem do pracy jak do tej pory :-)

  darlet napisał/a:

  Jednym słowem, "Idą wybory".
  Oby nie była to tylko wyborcza retoryka.

  ojjjj żebyś wiedział, że chyba trafiłeś :-))) bo przy takiej argumentacji i rozumieniu prawa aż boję się myśleć jak im mandat wyborcy przedłużą :-) ....

  4 5 Odpowiedz
 • 25 maj 2017
  Agata Plonska napisał/a:

  pozostaje tylko pytanie, czy właściciel terenu może zignorować przepisy o ruchu drogowym i wyznaczyć teren do parkowania w miejscu, w którym kodeks drogowy wyklucza postój. Ten aspekt gmina powinna właśnie skonsultować z prawnikami i policją....

  najpierw o zatrzymywaniu a teraz o postoju ? A generalnie chodzi o zupełnie inne warunki a nie o kodeks drogowy mianowicie konsultacje są potrzebne ponieważ : "Brak możliwości umieszczenia parkingu pod wiaduktami z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe – zgodnie z zapisami § 319 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie. (Dz. U. z 2000r. Nr 63, poz. 735). "

  a z trzeciej strony :
  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/630805,krakow-duzy-parking-pod-estakada-w-centrum-zdjecia,id,t.html

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 maj 2017

  [cytat=Vivaldi]Droga Agato cała Europa tak buduje parkingi, np cały wewnętrzny Gurtel w Wiedniu to jeden wielki parking. I proszę nie idź w tę stronę dedukcji bez znaczenia czy jesteś prawnikiem czy nie po prostu oddaj prawo jazdy które chyba w chipsach znalazłaś do wydziału komunikacji :-), przeproś Polaków :-) i podążaj metrem do pracy jak do tej pory :-)

  Jednym słowem - najważniejsze, aby zastosować właściwe i jednoznaczne przepisy i jeśli one pozwalają to, jak pisałam trzeba pomysł gminy chwalić i popierać. Poddałam sprawę w wątpliwość na bazie swojego doświadczenia (być może przyjęłam błędne założenie pasa, są też jak widać odrębne przepisy). Dyskusja jest po to, aby wątpliwości rozwiewać i uzupełniać swoją własną wiedzę o poglądy innych (nawet jeśli wypowiadają się anonimowo). Albercie dziękuję ci zatem za rzeczową i merytoryczną dyskusję, niestety jak widzę nie wszyscy potrafią trzymać poziom wplatając w wypowiedź "buraczane" komentarze jak w cytacie, ale to świadczy już o samym wypowiadającym się. Trzymam zatem kciuki za parking pod eskapadą i bezpieczny wjazd/wyjazd.

  5 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 maj 2017

  ***** ...i napewno płatny bedzie za nasze pieniądze wybudują a pozniej będą czerpać kasę tak jąk pobierają kolo pewexu ludzie patrzcie dobrze na znaki wzdłuż ulicy jes znak P ale nie jest platny i nie ma lini

  3 Odpowiedz
 • 26 maj 2017

  Agata nie przejmuj się. Burak zawsze podnosi swoje ego poniżając innych, szczególnie kobiety. A co do parkingu to też się obawiam, że będzie płatny

  3 2 Odpowiedz
 • 26 maj 2017

  W gazecie Myślenickiej miał znaleźć się artykuł o tym właśnie parkingu i tam wspomniano o około 85 miejscach parkingowych a tu o 100. Więc w końcu ile się ich tam znajdzie ?? 15 samochodów mniej lub wiecej to jednak spora różnica.

  5 Odpowiedz
 • 27 maj 2017

  Pewnie płatny, jak wszystkie duże parkingi gminne ;)

  2 2 Odpowiedz
  • mirek@ 28 maj 2017

   A przy ul. traugutta? chyba jeden z najwiekszych i darmowy od momentu powstania

   4 Odpowiedz

Zobacz więcej