Miasto

Myślenice: 77 lat temu hitlerowcy zabili 35 myśleniczan

Myślenice: 77 lat temu hitlerowcy zabili 35 myśleniczanfot. KPP Myślenice

W dniu 23 czerwca 1940 roku spod dzisiejszej siedziby myślenickiej policji hitlerowcy wywieźli 35 mieszkańców Myślenic, których następnie rozstrzelali

Przy pamiątkowej tablicy na budynku komendy upamiętniającej te tragiczne wydarzenia złożyli wieńce członkowie rodzin pomordowanych, uczestniczyli samorządowcy, uczniowie, przedstawiciele środowisk kombatanckich i inni, którzy pamiętali o uroczystym uhonorowaniu ofiar wydarzeń z 23 czerwca 1940 r. Składając kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą.

W nocy z 22 na 23 czerwca w gmachu poczty (dziś siedzibę policji) wybuchła petarda. Tej samej nocy hitlerowscy okupanci brutalnie aresztowali najpierw 10 osób jako zakładników, później 22 kolejne, a następnie 3 przypadkowe osoby z ulicy. Myśleniczan wywieziono do siedziby Gestapo przy ul. Montelupich w Krakowie, a następnie rozstrzelano w forcie krzesławickim.

Na budynku KPP w Myślenicach umieszczono powiększone fotografie, które z narażeniem życia wykonał jeden z myśleniczan. W tym roku planowane jest umieszczenie dodatkowej tablicy (obok istniejącej), z imionami i nazwiskami wszystkich aresztowanych.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • Muzeum Niepodległości w Myślenicach 23 cze 2017

    Banery jak co roku dostarczyło Muzeum w Myślenicach. Co do pamiątkowej tablicy to projekt staraniem pani Anny Prokopeczko i Muzeum NIepodległości w Myślenicach został opracowany w kwietniu 2017 roku i niedawno w czerwcu uzyskano zgodę policji na umieszczenie tablicy na tym budynku. Planujemy w niedługim czasie wykonać i umieścić tablicę gdzie wszyscy aresztowani byliby wymienieni z imienia i nazwiska z podaniem wieku w jakim byli aresztowani.

    30 3 Odpowiedz

Zobacz więcej