Miasto

Myślenice: Nazwiska ofiar "Czarnej niedzieli" zapisane w kamiennej tablicy

Myślenice: Nazwiska ofiar "Czarnej niedzieli" zapisane w kamiennej tablicy

Nazwiska 35 myśleniczan aresztowanych, a następnie zamordowanych przez Niemców w 1940 roku zostały zapisane w kamiennej tablicy umieszczonej w ścianie budynku Powiatowej Komendy Policji

Do tej pory w tym miejscu znajdowała się tablica upamiętniająca wydarzenia związane z tzw. "Czarną niedzielą" . W poniedziałek 4 września poniżej odsłonięto nazwiska myśleniczan, którzy 77 lat temu zostali aresztowani, a następnie zamordowani przez żołnierzy niemieckich.

W trakcie okupacji w siedzibie myślenickiej poczty w nocy z soboty na niedzielę (22/23 czerwca 1940 roku) doszło do wybuchu. Niemcy uznali go za zamach i w myśl odpowiedzialności zbiorowej w niedzielę 23 czerwca aresztowali 35 myśleniczan, których wywieziono do więzienia na ul. Montelupich w Krakowie. Ponieważ nie znalazł się sprawca zamachu w kolejnych dniach 29 wywieziono do Fortu w Krzesławicach i tam rozstrzelano. Pozostałych 6 mieszkańców Myślenic trafiło do obozów koncentracyjnych, gdzie zginęli.

Na pamiątkowej tablicy znalazły się nazwiska: Emil Bicz, Tadeusz Bursztyn, Antoni Burtan zakładnik, Kazimierz Burtan, Roman Czepiel, Adam Dutkiewicz, Kazimierz Dutkiewicz, Józef Fijał, Wincenty Frączek zakładnik, Jan Gębicki, Marian Gębicki, Jan Goławiecki, Józef Goławiecki zakładnik, Abraham Goldblum, Roman Gorączko, Jerzy Gorączko, Antonina Gorączkówna, Zofia Gorączkówna, Stanisław Hołuj, Wojciech Hosaja zakładnik,Czesław Adam Janowski, Stanisław Jędrzejowski zakładnik, Andrzej Miętus zakładnik, Kazimierz Orzechowski, Roman Piesch, Mieczysław Pilch, Kazimierz Skóra zakładnik, Socina, Antoni Stożek, Stanisław Syrek zakładnik, Antoni Święch zakładnik, Karol Święch, Franciszek Ujczak, Zygmunt Udziela, Piotr Wierciak zakładnik.

 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • Brak zdjęcia
  5 wrz 2017

  Nie Chcę się Czepiać ale......Mundur to Ma być Zapięty po szyje

  24 15 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 wrz 2017

  Aż 77 lat trzeba było czekać aby nasi włodarze umieścili tą tablice .

  31 6 Odpowiedz
 • OKOKI 5 wrz 2017

  No nareszcie.Powinna jeszcze być tam umieszczona gablotka z fotkami z tego aresztowania,które robili sami szwabscy żołdacy.Kiedyś takie zdjęcia znajdowały się wenątrz poczty przy wejściu.

  18 3 Odpowiedz
 • 17 wrz 2017

  Ale ja z innej beczki .jakie te dziewczyny maja dziwne szyję ??

  Odpowiedz

Zobacz więcej