Miasto

Tak będzie wyglądać myślenicki Rynek w 2020 roku. Na jego przebudowę gmina otrzymała 25 mln zł

Tak będzie wyglądać myślenicki Rynek w 2020 roku. Na jego przebudowę gmina otrzymała 25 mln zł

Myślenice otrzymały blisko 25 milionów dofinansowania na realizację projektu przebudowy Rynku wraz z otoczeniem starówki oraz na budowę Muzeum Niepodległości. Przebudowa centrum wystartuje jeszcze w tym roku i potrwa do roku 2020

Gmina Myślenice otrzymała 24,9 mln zł dofinansowania w ramach działania 11.1.2 “Rewitalizacja miast średnich i małych”. Pieniądze te pozwolą na przebudowę płyty Rynku i starówki oraz budowę Muzeum Niepodległości, które od grudnia powstaje na działce przy ul. Traugutta.

Z 92 zgłoszonych wniosków do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie otrzymało 28 projektów. Dzisiaj w magistracie odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Projekt realizowany będzie w latach 2018 - 2020. Więcej szczegółów już wkrótce – na swoim facebooku napisał burmistrz Maciej Ostrowski.

Co zmieni się na Rynku?

Nowy Rynek będzie nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30-tych XX wieku. Zmieni się przede wszystkim posadzka, a tzw. „kocie łby” zastąpi płaska nawierzchnia. Przez pas środkowy przebiegać będzie szpaler drzew, powstanie nowa fontanna, przybędzie zieleni, zmienione zostaną również lampy i wprowadzone nowe iluminacje świetlne.

Dodatkowo z płyty Rynku od 9 marca mają zostać usunięte parkujące samochody, a miejsca dla niepełnosprawnych zostaną wyznaczone w jego okolicy. Na swoim miejscu pozostanie fontanna „Tereska” i figura św. Floriana, ale pomnik Niepodległości zostanie przesunięty przodem w kierunku południowej części Rynku.

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta.

Czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 46%
 • Raczej tak Raczej tak 14%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 12%
 • Raczej nie Raczej nie 15%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 5537

Powiązane tematy

Komentarze

 • 27 lut 2018

  Jeszcze bym taryfy gdzies usunął wgłąb a nie zeby stały mi złotowy na rynku, a tam gdzie stoją zrobic parking dla inwalidów

  55 11 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  "Nowy Rynek będzie nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30-tych XX wieku".
  OK. A gdzie CPN naprzeciw "Arkad", topole przez środek itd.? Ktoś chyba nie widział zdjęć z tamtego okresu...

  33 25 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   27 lut 2018

   Nawiazywanie ne oznacza bycie wierna kopia. Ktos chyba nie rozumie slowa pisanego.

   32 4 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 27 lut 2018

  panKracy, czytaj ze zrozumieniem. Czy w latach 30-tych XX wieku była tam stacja benzynowa?
  I powiedziane jest, że będzie nawiązywać, a nie, że będzie kopią.
  Tu masz zdjęcia z tamtego okresu z datami:
  https://get.google.com/albumarchive/104756861600929642338/album/AF1QipO2sToEe4KEiXROWIV1CH7BSjQfOplKl7s_nv0/AF1QipMZFTxj4QcLA9HlCilDcrz8RsV1x0CQSG5_sCQ

  https://get.google.com/albumarchive/104756861600929642338/album/AF1QipN_9ZFMO_Ol5s_KvQV4pajB9ZKZM_72EW81Jxs/AF1QipOg4W0GYcuD55te0jy7_g9CNzMj5YFOXDUOnW8

  33 7 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  Szkoda, że przy okazji przebudowy rynku nie pomyślano o budowie parkingu podziemnego.
  Za te 25 mln zł powinni go też zrobić.

  45 12 Odpowiedz
  • 27 lut 2018

   Pomysł dobry, ale te 25mln na bide x 5.

   17 5 Odpowiedz
  • 27 lut 2018

   Do centrów powinien byc zakaz wjazdu i koniec kropka szczególnie dieslami z wyciętymi filtrami dpf, w Niemczech to nawet stacje benzynowe sa zamykane w centrach i przenoszone na obrzeża a wy w centrum chcecie parking najlepiej bezpłatny i podgrzewany..

   20 23 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  To potrzebna inwestycja, tym niemniej naprawdę nie prowadzi się w Myślenicach ŻADNEJ strategii transportowej. Za kilka lat to miasto będzie dużo bardziej zakorkowane i co wtedy?

  16 9 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  Parking podziemny pod całym rynkiem z wjazdem z Bema a wyjazd Klakurki lub Sobieskiego na rondo.
  Auta w garażu podziemnym stoją i nie kopcą. W zamian za to zakaz parkowania w centrum do Dolnego i Górnego Przedmieścia, do skrzyżowania pod Cybuchem, za kościółek i do Karena.
  A le co z kasą? to droższa budowa aniżeli basen, kręgielnia i hala sportowa razem wzięte.

  8 19 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  Prościej zrobić P+R poza miastem.

  9 5 Odpowiedz
  • 27 lut 2018

   Prościej i taniej, ale jeszcze transport do centrum musiałby być, bo inaczej rynek opustoszeje.

   5 8 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  Dotacja razem na Muzeum Niepodległości oraz rewitalizację rynku. Z czego większość zostanie wpompowana w MN. Szczerze mam głęboko gdzieś to muzeum, jedyna niepodległość jaka mnie interesuje, to NIEPODLEGŁOŚĆ od p....... darmozjadów, którzy huśtają się za pieniądze podatników, wydają miliony na niepotrzebne inwestycje, budują kładki za miliony niż tunele o wiele tańsze, przyznają sobie premie niewiadome za co, spisują umowy na nie wiadomo na co i w jakim celu, obsadzają rodzinę i znajomych na dobrze płatnych stołkach i jeszcze tu długo wymieniać. W Trzemeśnii ludzie już od 18 lat czekają na dokończenie chodnika w stronę Poręby i ciągle się im mydli oczy, ze nie ma pieniędzy na to. To skąd te 25 mln. Obiecał starosta na spotkaniu wiejskim i też ch..... załatwił.

  52 14 Odpowiedz
  • OKOKI 27 lut 2018

   Wybory idą to trzeba rzucać kiełbasą wyborczą na lewo i prawo ,pozować do fotek i udawać jak to się ciężko pracuje, to walka o byt i posadki swoje i klakierów. A pospólstwo się cieszy i podnieca że im rynek wyłożą nowymi kamyczkami za ciężkie miliony.

   48 13 Odpowiedz
   • 28 lut 2018

    Przykład idzie z góry, a tam jesteśmy już dziesiątą gospodarka świata. Luxtorpeda, rafinerie konkurują z shelem, lotnisko bijące konkurencję, konsolidacja banków, samochody elektryczne,
    Itd. to się udziela....

    14 14 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  wies wsie pogania ^^

  4 9 Odpowiedz
 • 27 lut 2018

  Potrzebne to jak ...... majtki. Kolejna fanaberia burmistrza. Mam nadzieje że to jest ostatnie tchnienie przed polityczną śmiercią.

  49 20 Odpowiedz
  • 28 lut 2018
   Vivaldi napisał/a:

   (...) A przy okazji co się stanie z obecną płyta która zostanie zdemontowana ale jednak pokaźnej wartości. Chyba nie pójdzie za protokołem złomowania ? :-)
   (...)

   Maciuś mauzoleum buduje wiec spokojnie będzie miejsce utylizacji....

   13 6 Odpowiedz
  • Jan Paweł Drugi 21 mar 2018

   Akurat majtki są bardzo potrzebne, wie o tym każdy kto przestrzega elementarnych zasad higieny, aczkolwiek zgadzam się z Panem, także życzę burmistrzowi politycznej porażki.

   1 1 Odpowiedz
 • 28 lut 2018

  Czy stara nawierzchnia jest zła? Wystarczy tylko zrobić dwa równe ciągi płaskiej wózkostrady, a resztę zostawić. Fontanny po jakiego grzyba?

  27 10 Odpowiedz
 • 28 lut 2018

  no i świetnie, bo obecna płyta nadaje się do wszystkiego ale na pewno nie do chodzenia. Ale najciekawsze jest to, że w moim krótkim życiu to już chyba najmarniej trzecia zmiana płyty. Nie znam drugiego miasta tak często wymieniającego płytę rynku. A przy okazji co się stanie z obecną płyta która zostanie zdemontowana ale jednak pokaźnej wartości. Chyba nie pójdzie za protokołem złomowania ? :-)

  https://www.youtube.com/watch?v=a4pgA2zyATw

  22 2 Odpowiedz
  • 1 mar 2018

   Do chodzenia są chodniki po bokach i środkiem. Jak chcesz na skróty to wykrzywiaj nogi..

   16 11 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 28 lut 2018

  ***** *** miasto zadłużone, a Ci jeszcze bardziej kasą szastają. Oczywiście napisali ile dofinasowania dostali, a jaki wkład własny to juz przemilczane!!!

  27 7 Odpowiedz
 • 1 mar 2018

  Zamiast muzea budować lepiej by zwierzętom pomogli.Bezdomne psy i koty wywozi się do innych miast gdzie słuch o nich ginie zamiast jakieś schronisko lub przytulisko wybudować.Czasami pies się zgubi i zostaje przewieziony do schroniska.Gdyby takie było u nas wielu właścicieli udało by się odnaleść i na pewno by było w Myślenicach więcej adopcji bo nie każdy ma możliwość jeździć po schroniskach.

  9 12 Odpowiedz
 • 1 mar 2018

  Al

  sh_ma napisał/a:

  ***** *** miasto zadłużone, a Ci jeszcze bardziej kasą szastają. Oczywiście napisali ile dofinasowania dostali, a jaki wkład własny to juz przemilczane!!!

  Ale tak ca o działa całe państwo. Zadłuża się cały czas.

  Czarosław napisał/a:

  Zamiast muzea budować lepiej by zwierzętom pomogli.Bezdomne psy i koty wywozi się do innych miast gdzie słuch o nich ginie zamiast jakieś schronisko lub przytulisko wybudować.Czasami pies się zgubi i zostaje przewieziony do schroniska.Gdyby takie było u nas wielu właścicieli udało by się odnaleść i na pewno by było w Myślenicach więcej adopcji bo nie każdy ma możliwość jeździć po schroniskach.

  Gdyby takie przytulisko u nas było, wozili by z innych miejscowości a my cudze zwierzęta musielibyśmy finansować, to już wolę ten nowy rynek, a zwierzętami niech się zajmą ci, co bawią się nimi przez dwa miesiące, a później podrzucaja je pozostałym.

  8 6 Odpowiedz
 • 1 mar 2018

  My też wozimy do innych miejscowości a ci co bawią się pieskiem dwa miesiące i później wyrzucają to raczej się nim nie zajmą.Lepiej wywieźć do schroniska do innej miejscowości i nie widzieć problemu panie/ni bono.

  6 4 Odpowiedz
  • 1 mar 2018

   NIe zrozumiałeś. Mamy wysypisko i płacimy chore stawki za ich odbiór z domów a inne gminy do nas przywożą i problemu nie mają. Jakbyśmy mieli schronisko i zbierali zwierzęta z innych miejscowości to pewnie burmistrzunio i jego radni dowalili by całej gminie jakiś nowy podatek lub inne myto na utrzymanie tego schroniska. Lepiej nie podsuwaj głupich pomysłów. Oni to czytają

   4 10 Odpowiedz
 • 2 mar 2018

  Mieszkańcy wybierają tych którzy te stawki ustalają więc widocznie ludziom one pasują skoro od lat te same twarze.Wybieramy ich żeby rządzili to po co później pretensje.Uważam że każda gmina powinna mieć swoje wysypisko, oczyszczalnię , schronisko i inne przydatne mieszkańcom obiekty.A to że powinniśmy mniej płacić za śmieci , wodę i ścieki to już osobny temat.Rynek ma swój urok i uważam że są bardziej potrzebne inwestycje niż jego modernizacja.Ja piszę o schronisku inni o parkingu który też uważam jest bardzo potrzebny.Proszę nie nazywać moich pomysłów głupich.My też psy i koty wozimy do innych gmin i to one mają z nami problem.

  5 4 Odpowiedz
  • 2 mar 2018

   A jaka to gmina, bo Kraków 1.5 mln aglomeracja ma jedno schronisko.
   Chcesz nas obciążyć schroniskiem małopolski?

   Pomyśl jak obciążyć tych którzy pieski reprodukują, bo na dziko te zwierzęta nie żyją.

   3 1 Odpowiedz
 • 2 mar 2018

  w pewnych krajach psy i koty sa przysmakiem moze by pojsc tym tropem i otworzyc chinska dzielnice rodem z amsterdama

  5 7 Odpowiedz
 • 2 mar 2018

  Czy jest gdzieś do wglądu plan zagospodarowania Rynku ????
  Czy jest tam jakiś kącik dla rowerzystów (stojaki, informacja)?

  5 2 Odpowiedz
 • 2 mar 2018

  Zwierzęta z naszej gminy trafiają do schroniska w Nowym Targu.Ktoś ma tu chyba jakiś problem z przysfajaniem tekstu bo wybiera z niego to co mu na rękę.Skoro jesteś taki mądry to sam pomyśl jak obciążyć tych " którzy pieski reprodukują" a nie wbijaj do mnie zębów.

  2 4 Odpowiedz
  • 2 mar 2018

   Moje nie, nie mam zwierząt i nie mam zamiaru płacić za czyjeś fanaberie.
   Bo w schroniskach jest co, wilki, sarny, szczury, króliki lisy? nie, są psy. A skąd się psy biorą, żyją jako dzikie? Psów dzikich nie ma.

   2 7 Odpowiedz
   • 2 mar 2018

    ?????? Ktoś coś chyba brał.

    3 3 Odpowiedz
   • 13 mar 2018

    bono marycha ci zryła beret !

    2 1 Odpowiedz
    • 17 mar 2018

     Mamusie spełniają wszelkie zachcianki swoich milusińskich, a jak zwierzak się znudzi, szukają schroniska, czyli podrzucają kłopot innym.
     Odpowiedzialny miłośnik zwierząt nie potrzebuje schroniska. Karać należy miłośników zwierząt, którzy po roku zwierzęcia już nie posiadają i nie potrafią wytłumaczyć co się z nim stało.

     2 Odpowiedz
 • 2 mar 2018

  a czy wogole jest taka potrzeba,zeby przebudowywac-chyba nie jest taki zly i zrujnowany
  a jesli chodzi o te nieruwnosci to ktos kiedys je celowo wymyslil
  nie rozumiem-jest tyle wazniejszych rzeczy

  7 1 Odpowiedz
  • 2 mar 2018

   racja jest Twojsza. Generalnie rynek nie straszy a nawet jest w fajnym retro stylu, druga fontanna nikomu nie potrzebna generalnie, oświetlenie schludne i w miare świeże tez nie wiadomo po co grzebać. Pozamykać dla ruchu i już. Chyba, że kasy unijnej nie da się przerzucić na coś innego tylko w rynek musi iść z jakiś zasobów ratowania miejsc historycznych to wtedy wiadomo...tyle, że co najmniej połowę musi na pewno gmina dołożyć, zadłużona gmina.

   4 1 Odpowiedz
   • 2 mar 2018

    Pytanie tylko czy zmieści się Ostrowski w unijnej dotacji, czy nie będzie trzeba zaciągnąć kolejnego kredytu i dofinansować modernizację z własnych funduszy. A kto ten kredyt spłaci ??

    6 4 Odpowiedz

Zobacz więcej