logo-web9
Okolice

Niedługo Harbutowice mogą być znane z tego produktu

Miód ze spadzi iglastej z Harbutowic jako jeden z pięciu najnowszych małopolskich produktów został poddany ocenie przez małopolską Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego i teraz czeka na wpis do oficjalnej Listy Produktów Tradycyjnych

Miód produkowany przez szwagrów Antoniego Bielę i Marka Bobła otrzymał pozytywną rekomendację i został uznany za kandydata do wpisania na oficjalną Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Miód ze spadzi iglastej z Harbutowic charakteryzuje się intensywną barwą, smakiem i aromatem. W jego skład wchodzi spadź jodłowa z domieszką sosnowej. Produkt jest wizytówką wsi Harbutowice, w której pszczelarstwo sięga ponad 150-letniej tradycji.

- Surowcem do jego produkcji jest spadź jodłowa z domieszką sosnowej, czyli sok roślinny przefiltrowany przez mszyce i wydalony przez nie w postaci słodkiej, lepkiej cieczy. Występujące w niej garbniki, żywice oraz inne związki nadają jej intensywny smak, barwę oraz aromat. Pszczoły zbierając krople spadzi, wzbogacają je w wydzieliny z gruczołów ślinowych i przenoszą do gniazda. Tam płyn przekazywany jest robotnicom i dojrzewa w komórkach plastrów - wyjaśniają Antoni Biela i Marek Bobeł.

Na spotkaniu z Radą ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego opowiadali o historii produkcji tego miodu i dawali go do skosztowania. Ich miód był prezentowany przed komisją wraz z innymi produktami: kiełbasą tradycyjnie wyrabianą z Liszek i Czernichowa, grulownikiem – tworoźnikiem spiskim, sołdrą – sołdrzyną spiską ze Spiszu i Orawy oraz ze święconką (święceliną) spiską na ciepło.

Miód z Harbutowic to produkt, który jako drugi w gminie Sułkowice - po sułkowickiej krzonówce, ma szansę wejść na listę produktów tradycyjnych ministra rolnictwa.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!