Okolice

Crossy, quady i inne mechaniczne wynalazki w lesie to problem znany od lat

Crossy, quady i inne mechaniczne wynalazki w lesie to problem znany od lat
fot. Nadleśnictwo Myślenice

Z problemem rozjeżdżania terenów leśnych ich strażnicy zmagają się od lat. Zjawisko wciąż jest obecne nie tylko na terenie powiatu myślenickiego, ale całego województwa, a motocykliści nic nie robią sobie z zakazów

Strażnicy z nadleśnictw Myślenice, Nowy Targ, Limanowa, Niepołomice połączyli siły z policjantami i w ramach akcji „cross” kontrolowali wjeżdżających do lasów w Harbutowicach, Lipniku, Uklejnie, Łętowni i Toporzysku.

- Celem akcji była ochrona lasu i korzystających z lasu turystów przed zagrożeniami ze strony miłośników crossów i quadów. W wyniku podjętych działań stwierdzona 29 wykroczeń, zatrzymano 17 osób, nałożono 11 mandatów karnych i 6 pouczeń – relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Myślenice.

Jak przekonują crossowcy i quadowcy korzystający z lasu w sposób niedozwolony przyczyniają się do niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin i grzybów, płoszenia dziko żyjących zwierząt, hałasowania oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z lasu ludzi.

Nadleśnictwo Myślenice zwraca uwagę, że nielegalna jazda po lesie jest zabroniona na podstawie art. 29 ustawy o lasach, jak również stanowi wykroczenie. Zgodnie bowiem z art. 161 kodeksu wykroczeń: Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Czy tereny, które zamieszkujecie również są rozjeżdżane przez crossowców? W których miejscach spotykacie ich najczęściej?

Powiązane tematy

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani
Miasto 128

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani

Nie będzie taryfy ulgowej dla wjeżdżających quadami i crossami do lasów – zapowiada policja. Na specjalnym spotkaniu w komendzie służby mundurowe opracowały sposób zwalczania tego zjawiska

Komentarze (54)

 • 11 maj 2018

  Stan ścieżek, dróg w lasach Myślenickich po wycinkach jest.... albo można stwierdzić że ich niema - przykład kamiennika. Niestety być może to będzie jedyna skuteczna forma przemieszczenia się po lesie. Wszędzie gałęzie, koleiny po maszynach.
  Żadnych inwestycji w rejonie szlaków, tras turystycznych czy atrakcji turystycznych, dla porównania przykład Gorc i zaplecza do turystyki jaki tam stworzono. Tutaj las to źródło dochodu dla Nadleśnictwa Myślenice, teraz i dla Policji :) a wszystko pod jakże dobrym i znanym hasłem ochrony natury. Zapraszam na kamiennik od strony trzemeśni, Zasani - zobaczycie ochronę natury w postaci totalnego rozpierdzielu dróg, drzew. Pttk myślenice śpi i cieszy się z liczby członków na rocznej imprezie i tyle.

  108 13 Odpowiedz
 • 11 maj 2018

  W sobotę byłem na wędrówce na Babicę. Kilkukrotnie musieliśmy schodzić ze szlaku, uciekając przed quadami i terenówkami. A ci, widząc rodzinę z małymi dziećmi, jakby jeszcze celowo przyspieszali, oblepiając nas warstwą kurzu unoszącą się z drogi. Rozjeżdżane są pola i uprawy. Panowie policjanci, wystarczy po południu wpaść na zalew w Sułkowicach i macie ich po kilkunastu na raz w jednym miejscu. Albo na myjni samochodowej w Sułkowicach, gdzie motocykle bez rejestracji to połowa klientów w niedzielne popołudnie.

  43 14 Odpowiedz
 • 11 maj 2018

  My mieszkańcy Pcimia Działy i Kudłaczy zapraszamy Policję i Straż Leśną w soboty ,niedziele i w dni wolne od pracy . To co się dzieje przez tych szalonych cyklistów i quady to szok .Ludzie uciekają ze szlaku Pcim Działy-w kierunku Poręby szaleństwo po leśnych dróżkach przez las . Pojazdy są bez tablic rejestracyjnych, a kierujący mają zamaskowane twarze .

  36 8 Odpowiedz
 • Marek 11 maj 2018

  rozumiem ze to "d" to skrót od wulgarnego określenia części naszego ciała :)... w nadleśnictwie to jakiś pis rządzi? na quadach to jeżdżą zwolennicy nowoczesnej? na jaki uj wstawiasz tu odniesienia do polityki skoro temat nic z nią wspólnego nie ma?

  30 3 Odpowiedz
 • 11 maj 2018

  Zawadka...
  NIE tylko drogi w lesie są rozjeżdżane, ale też te przy domach. Ludzie się napracują żeby mieć dobry dojazd a crossy i quady to niszczą.
  Szczególnie w weekend nie da się spokojnie wyjść na spacer, ani posiedzieć przy domu, bo ciągle tylko hałas. Zawadka to piękne miejsce z super szlakami turystycznymi z Pcimia, Stróży, Krzczonowa, ale niestety więcej służą crossom i quadom.

  38 21 Odpowiedz

Zobacz więcej