Miasto

Quady jak samochody: Policjanci będą je kontrolować na nowych zasadach

Quady jak samochody: Policjanci będą je kontrolować na nowych zasadach

Ważny przegląd i tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC i prawo jazdy, światła i lusterka - to nie jedyne wymogi jakie czekają właścicieli quadów. Policja będzie je traktować jak samochody

Odkąd quady wyjechały na drogi a nimi do lasów luki w prawie nie pozwalały ścigać łamiących przepisy. Do teraz - zapowiada policja, która będzie kontrolować te pojazdy tak samo jak samochody. Policjanci mają nadzieję, że kierowcy quadów przestaną być anonimowi, a co za tym idzie nie będą czuć się bezkarni. Co jeszcze się zmieni?

Quad jak samochód 

Z chwilą pojawienia się na rynku „quadów” (połowa lat 90’), ze względu na brak odpowiednich przepisów homologacyjnych, pojawiły się problemy interpretacyjne związane z przyporządkowaniem quada do odpowiedniej grupy pojazdów. W praktyce część tych pojazdów była rejestrowana jako ciągniki rolnicze, motocykle, lub motorowery, a część jako pojazdy samochodowe inne. Dopiero w momencie implementacji przepisów homologacyjnych do polskiego prawodawstwa, pojazdy typu quad są rejestrowane jako pojazdy samochodowe. Obecnie quady traktowane będą przez policjantów jak pojazd samochodowy inny, podrodzaj - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki.

Co podlega kontroli?

Kierujący czterokołowcem i czterokołowcem lekkim (jak również trójkołowym motocyklem i motorowerem), podczas ruchu po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, podlega kontroli drogowej na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pojazdy te powinny być sprawne technicznie (przegląd) i zarejestrowane (tablica), a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania (prawo jazdy odpowiedniej kategorii), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

O ile kwestia wyposażenia (np. światła, lusterka) i ubezpieczenia OC nie powinna budzić wątpliwości, to uzasadnionym jest skoncentrowanie się na kwestii uprawnień do kierowania quadem. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Jeżeli kontrolowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B.

Zakaz jazdy po autostradach i drogach ekspresowych

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że kontrolowany quad/trajka będzie zarejestrowany jako „motorower”, „motocykl” lub „ciągnik rolniczy”, policjant powinien zażądać od kierującego, w zależności od jego wieku, karty motorowerowej lub prawa jazdy kat. AM, albo prawa jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy).

Kierujący każdym czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku do 7 lat prędkość quada nie może przekraczać 40 km/h. Co do zasady, zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Co z jeżdżącymi po lasach? 

Kontrola drogowa kierującego czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim w tym miejscu (droga wewnętrzna), powinna ograniczyć się do sprawdzenia, czy nie zostały naruszone dyrektywy wynikające ze znaków drogowych, np. dotyczących wjazdu na dany teren, albo czy sposób jazdy quadem nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Kontrola ruchu pojazdów prowadzona na obszarach leśnych należą przede wszystkim do zadań strażników leśnych i funkcjonariuszy. Policjanci w tych miejscach mają również możliwość dokonywania kontroli osób poruszających się na quadach.

Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Naruszenie dyspozycji przedmiotowego artykułu jest wykroczeniem z art. 161 kw. Natomiast, kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych (art. 157 § 1 kw).

Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody zabrania się ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Naruszenie wskazanego zakazu jest wykroczeniem z art. 127 ustawy o ochronie przyrody.

Zgodnie z art. 88n ustawy prawo wodne  zabronione jest przejeżdżanie przez wały przeciwpowodziowe oraz wzdłuż korony wałów pojazdami, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Naruszenie zakazu jest wykroczeniem z art. 194 pkt 13 ustawy prawo wodne.

 

Powiązane tematy

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani
Miasto 128

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani

Nie będzie taryfy ulgowej dla wjeżdżających quadami i crossami do lasów – zapowiada policja. Na specjalnym spotkaniu w komendzie służby mundurowe opracowały sposób zwalczania tego zjawiska

Komentarze (30)

 • mysleniczaninzdziada 11 kwi 2014

  BZDURA! halasujecie, niszczycie lasy, wjezdzacie do nich mimo zakazow, straszycie zwierzeta, siejecie zagrozenie dla ludzi!!! jezdzijcie sobie po torach a nie po lasach!!! zamaskowani panowie szlakow! KARAC KARAC KARAC!

  52 40 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  quady powinny mieć rejestracje samochodowe takie małe jak na motor, powinny być ubezpieczone i mieć światła jeśli jeżdżą po zmroku ( w dzień po co ? kierunkowskazy by wystarczyły w ruchu drogowym) powinny także być wysokie kary za niszczenie terenów leśnych, oraz za niszczenie pól uprawnych, gdyż niektórzy niszczą bezmyślnie uprawy rolne nie patrząc gdzie jadą.....

  29 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi 2014

  Zarówno quady jak i crossy to niestety "moda" która dotarła do nas z zachodu głównie za sprawą tzn szpanerów. Jak słyszę przejeżdżający koło domu cross czy quad to nóż mi się w kieszeni otwiera , hałas, smród spalin rozjechane drogi , szlaki i tylko w wyjątkowych sytuacjach mogę quady usprawiedliwić gdy niosą pomoc bąź do niej służą. Za dużo robicie hałasu by was kochać i szanować i oczywiście wbrew prawu.

  36 21 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi 2014

  po drogach torach dlaczego nie, ale lasy i parki itp. to z dala...

  27 5 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  Powinni ścigać tych psychopatów jak najszybciej. A po za tym dlaczego Policja nie sprawdza poziomu decybeli w tych monstrach? Przecież jak to jedzie to się nie da wytrzymać. Są jakieś normy dla aut i się tego pilnuje na przeglądach i chyba kontrolach też? To dlaczego nie dla Quadów i tez ścigaczy poprzerabianych.Jak wszyscy to wszyscy!!

  27 11 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...