Miasto

Quady jak samochody: Policjanci będą je kontrolować na nowych zasadach

Quady jak samochody: Policjanci będą je kontrolować na nowych zasadach

Ważny przegląd i tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC i prawo jazdy, światła i lusterka - to nie jedyne wymogi jakie czekają właścicieli quadów. Policja będzie je traktować jak samochody

Odkąd quady wyjechały na drogi a nimi do lasów luki w prawie nie pozwalały ścigać łamiących przepisy. Do teraz - zapowiada policja, która będzie kontrolować te pojazdy tak samo jak samochody. Policjanci mają nadzieję, że kierowcy quadów przestaną być anonimowi, a co za tym idzie nie będą czuć się bezkarni. Co jeszcze się zmieni?

Quad jak samochód 

Z chwilą pojawienia się na rynku „quadów” (połowa lat 90’), ze względu na brak odpowiednich przepisów homologacyjnych, pojawiły się problemy interpretacyjne związane z przyporządkowaniem quada do odpowiedniej grupy pojazdów. W praktyce część tych pojazdów była rejestrowana jako ciągniki rolnicze, motocykle, lub motorowery, a część jako pojazdy samochodowe inne. Dopiero w momencie implementacji przepisów homologacyjnych do polskiego prawodawstwa, pojazdy typu quad są rejestrowane jako pojazdy samochodowe. Obecnie quady traktowane będą przez policjantów jak pojazd samochodowy inny, podrodzaj - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki.

Co podlega kontroli?

Kierujący czterokołowcem i czterokołowcem lekkim (jak również trójkołowym motocyklem i motorowerem), podczas ruchu po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, podlega kontroli drogowej na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pojazdy te powinny być sprawne technicznie (przegląd) i zarejestrowane (tablica), a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania (prawo jazdy odpowiedniej kategorii), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

O ile kwestia wyposażenia (np. światła, lusterka) i ubezpieczenia OC nie powinna budzić wątpliwości, to uzasadnionym jest skoncentrowanie się na kwestii uprawnień do kierowania quadem. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Jeżeli kontrolowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B.

Zakaz jazdy po autostradach i drogach ekspresowych

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że kontrolowany quad/trajka będzie zarejestrowany jako „motorower”, „motocykl” lub „ciągnik rolniczy”, policjant powinien zażądać od kierującego, w zależności od jego wieku, karty motorowerowej lub prawa jazdy kat. AM, albo prawa jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy).

Kierujący każdym czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku do 7 lat prędkość quada nie może przekraczać 40 km/h. Co do zasady, zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Co z jeżdżącymi po lasach? 

Kontrola drogowa kierującego czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim w tym miejscu (droga wewnętrzna), powinna ograniczyć się do sprawdzenia, czy nie zostały naruszone dyrektywy wynikające ze znaków drogowych, np. dotyczących wjazdu na dany teren, albo czy sposób jazdy quadem nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Kontrola ruchu pojazdów prowadzona na obszarach leśnych należą przede wszystkim do zadań strażników leśnych i funkcjonariuszy. Policjanci w tych miejscach mają również możliwość dokonywania kontroli osób poruszających się na quadach.

Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Naruszenie dyspozycji przedmiotowego artykułu jest wykroczeniem z art. 161 kw. Natomiast, kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 złotych (art. 157 § 1 kw).

Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody zabrania się ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Naruszenie wskazanego zakazu jest wykroczeniem z art. 127 ustawy o ochronie przyrody.

Zgodnie z art. 88n ustawy prawo wodne  zabronione jest przejeżdżanie przez wały przeciwpowodziowe oraz wzdłuż korony wałów pojazdami, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Naruszenie zakazu jest wykroczeniem z art. 194 pkt 13 ustawy prawo wodne.

 

Powiązane tematy

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani
Miasto 128

Policja: Wjeżdżający do lasu będą karani

Nie będzie taryfy ulgowej dla wjeżdżających quadami i crossami do lasów – zapowiada policja. Na specjalnym spotkaniu w komendzie służby mundurowe opracowały sposób zwalczania tego zjawiska

Komentarze

 • Rafał Ambrozy 11 kwi 2014

  mega bzdura !!! mówicie że jesteśmy anonimowi i jakieś "nagonki" organizujecie PYTANIE do was władz dlaczego nie chcecie pozwolić na naszą identyfikacje czyli rejestracje quadów było by wam łatwiej identyfikować kto jest kto, bo nie wrzucajcie wszystkich "quadowców" do jednego wora że jesteśmy intruzami i wandalami...

  14 32 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 11 kwi 2014

   BZDURA! halasujecie, niszczycie lasy, wjezdzacie do nich mimo zakazow, straszycie zwierzeta, siejecie zagrozenie dla ludzi!!! jezdzijcie sobie po torach a nie po lasach!!! zamaskowani panowie szlakow! KARAC KARAC KARAC!

   52 38 Odpowiedz
   • 14 kwi 2014

    Od kiedy ludzie którzy robią to co kochają sieją zagrożenie?. A jak samochody przejeżdzają przez las ,lub traktory jeżdzą po lasach to nie straszą zwierząt ?!.Nie przesadzajmy !. ludzie na quadach umieją sie zachować ,gdy ktoś idzie w lesie to zwalniają ,ukłonią się . LWG

    10 4 Odpowiedz
 • Rafał Ambrozy 11 kwi 2014

  nastepny nie wykształcony "Pan" !!!prosze sie przedstawić jesli chce pan dyskutować bo w tym momęcie jest "pan" tak samo zamaskowany jak panowie ze szlakow, prosze czytać do końca dlaczego wszystkich użytkowników quadów uważać za intruza. mieszka sobie "Pan" w bloku w zimie "Pan" ogrzewają latem jedzie "Pan" na wies pooddychać tylko żę na wsi nie jest tak kolorowo bez pomocy sprzętu bynajmniej takiego jak QUAD. taki inny przyklad dlaczego "pan" nie ruszył "dupy" z domu jesli trzeba bylo poszukać zaginionej myśleniczanki w lesnym terenie, wtedy nie jestesmy zamaskowanymi intruzami.....

  18 36 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi 2014

  Zarówno quady jak i crossy to niestety "moda" która dotarła do nas z zachodu głównie za sprawą tzn szpanerów. Jak słyszę przejeżdżający koło domu cross czy quad to nóż mi się w kieszeni otwiera , hałas, smród spalin rozjechane drogi , szlaki i tylko w wyjątkowych sytuacjach mogę quady usprawiedliwić gdy niosą pomoc bąź do niej służą. Za dużo robicie hałasu by was kochać i szanować i oczywiście wbrew prawu.

  36 19 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  quady powinny mieć rejestracje samochodowe takie małe jak na motor, powinny być ubezpieczone i mieć światła jeśli jeżdżą po zmroku ( w dzień po co ? kierunkowskazy by wystarczyły w ruchu drogowym) powinny także być wysokie kary za niszczenie terenów leśnych, oraz za niszczenie pól uprawnych, gdyż niektórzy niszczą bezmyślnie uprawy rolne nie patrząc gdzie jadą.....

  29 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi 2014

  po drogach torach dlaczego nie, ale lasy i parki itp. to z dala...

  27 5 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  Powinni ścigać tych psychopatów jak najszybciej. A po za tym dlaczego Policja nie sprawdza poziomu decybeli w tych monstrach? Przecież jak to jedzie to się nie da wytrzymać. Są jakieś normy dla aut i się tego pilnuje na przeglądach i chyba kontrolach też? To dlaczego nie dla Quadów i tez ścigaczy poprzerabianych.Jak wszyscy to wszyscy!!

  27 9 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  W ogóle co to za pomysł żeby jeździć kładem po lesie! To jakieś nieporozumienie!

  26 10 Odpowiedz
  • Moriss Moriss 11 kwi 2014

   A w ogóle to co to za pomysł by jeździć rowerem po lesie? by chodzić na grzyby ? by chodzić na borówki ?!

   12 23 Odpowiedz
   • 11 kwi 2014

    Wiesz jest taka mała różnica pomiędzy, przejechał pojazd 30 ton a przeszedł drogą człowiek 60 kg niby nic a asfalt popękał ? niby nie ma znaczenia bo przeszło 500 osób i nie pękało a dlaczego pękło jak jeden tir przejechał ? dla ciebie znaczenia to nie ma ale jak głębiej się zastanowisz zrozumiesz.

    12 10 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  Mało im kasy, to wymyślają nowy sposób na zarobek -.-

  17 14 Odpowiedz
 • Bogdan Banat 11 kwi 2014

  To na skuter tez musze miec prawko? cos tu nie rozumiem

  5 10 Odpowiedz
 • 11 kwi 2014

  Nareszcie, bo niektórzy qadowcy szaleją nawet po mieście, na równo z motocyklistami!

  15 9 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 11 kwi 2014

  Ja jestem ciekaw kiedy zajmą się rowerzystami PIRATAMI ?! Jakoś na wszystkich jest nagonka tylko nie na nich :)

  12 17 Odpowiedz
  • Robert 12 kwi 2014

   Zwłaszcza tymi, którzy jeżdżą ponad 50 km/h w terenie zabudowanym ... HAHAHAhhh...

   8 3 Odpowiedz
 • OKOKI 11 kwi 2014

  I prawidłowo, bo już bata na nich nie ma.Wystarczy pość na Mikołaja i zobaczyć jak świrują po lesie,trzeba uciekać w krzaki żeby nie rozjechali.

  24 8 Odpowiedz
 • Tomasz 12 kwi 2014

  nie macie nic dogadania i tak będę jeździł:)

  21 18 Odpowiedz
  • Moriss Moriss 12 kwi 2014

   Prawidłowo :) Wolny Kraj :) Jak się komuś nie podoba głowa w drugą stronę :)

   15 13 Odpowiedz
 • Michał 12 kwi 2014

  Czasy się zmieniają! Trzeba tolerancji i zrozumienia dla każdej ze stron! Niestety Polacy to taki bardzo skrajny naród!

  9 7 Odpowiedz
 • 12 kwi 2014

  Strachy na lachy.
  Motocykli wyjących i [u] niezarejestrowanych [/u] nikt nie kontroluje - jeżdżą jak szaleni po Sredniawskiego i 3 Maja a straszą quadowców. Już widzę strach w ich oczach..ha ha ha...
  Jest w ogóle jakaś Policja w Myślenicach?

  16 4 Odpowiedz
 • 12 kwi 2014

  Podobno pojazd to przedłużenie męskości . Ja chodzę pieszo !

  5 9 Odpowiedz
 • 13 kwi 2014

  Dlaczego kompleksy ? Jak facetowi urośnie brzuch większy nić normalnie to co cieszy się ? chyba nie bardzo.... To też balast który trzeba dźwigać....

  2 4 Odpowiedz
 • 13 kwi 2014

  Karać...karać...karać... Wszystko dla ludzi ale z umiarem i rozumem.A "niektóre" osoby jadące na Qadzie przeginają...Zwłaszcza na Średniawskiego jeżdzi taki głupek..jakby był sam na ulicy i na świecie...

  6 3 Odpowiedz
 • 13 kwi 2014

  To jest ogromny problem dla mieszkańców miasta i okolic!!!, a oni jeżdżą wszędzie...po mieście- po głównych ulicach,po lasach,...

  8 2 Odpowiedz
 • 16 kwi 2014

  Złośliwość Polaka ...nie ma granic...

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 1

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...