Miasto

Myślenice: Radni wyznaczyli okręgi wyborcze. Mieszkańcy Chełmu będą głosować... w Osieczanach

Myślenice: Radni wyznaczyli okręgi wyborcze. Mieszkańcy Chełmu będą głosować... w Osieczanach

 

Radni wyznaczyli nowe okręgi wyborcze. Zrobili to w taki sposób, że miasto straci dwóch reprezentantów w radzie, a mieszkańcy Chełmu będą głosować w Osieczanach. To właśnie sołectwo Chełm stało się kością niezgody podczas dyskusji jaka wybuchła przed głosowaniem

Do tej pory w Radzie Miejskiej Miasta i Gminy Myślenice zasiadało 21 radnych z których 10 pochodziło z miasta a 11 z terenów wiejskich. W środę radni przegłosowali uchwałę na mocy której spośród 21 radnych 8 będzie reprezentować miasto a 13 wieś. Głosować będziemy w 3 okręgach, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos będą musieli jechać… do Osieczan.

Chełm kością niezgody

Przed tym głosowaniem między radnymi doszło do gorącej dyskusji. Takiej wymiany zdań podczas sesji Rady Miejskiej dawno nie było! Kością niezgody stało się sołectwo Chełm. Co jest z nim nie tak?

Przypomnijmy, że 30 kwietnia radni PiS zorganizowali konferencję prasową podczas której informowali o tym, że Komisarz Wyborczy w Krakowie wezwał Radę Miejską w Myślenicach do ponownego podjęcia uchwały dotyczącej podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze. Jednym z powodów miało być włączenie właśnie Chełmu do obrębu miasta.

Komisarz Wyborczy na podstawie skargi jaką złożyli do niego mieszkańcy nakazał Radzie Miejskiej ponowne podjęcie uchwały dotyczącej okręgów wyborczych do 18 maja. Radni usiedli do tego w środę 16 maja. I zaczęło się…

 

Burmistrz Maciej Ostrowski tłumaczył, że Chełm będąc sołectwem od 1977 roku w czasie wyznaczania okręgów wyborczych znajdował się w granicach administracyjnych miasta, a mieszkańcy jako adres zameldowania mają wpisane ul. Chełm. Przekonywał, że poprzednia uchwała nawiązywała do tradycji, a w taki sposób wyznaczano okręgi w mieście i gminie od 40 lat. Dodawał, że skarga zgłoszona do Komisarza Wyborczego spowodowała, że o 2 zmniejszy się liczba mandatów w mieście, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos - będą musieli jechać do Osieczan (20 minuta 30 sekunda filmu).

Odmiennego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę, że poprzednia uchwała była niezgodna z prawem. - Rada i burmistrz ma postępować zgodnie z prawem a nie tradycją - argumentował Mateusz Suder (PiS). W dyskusji nie zabrakło emocji.

7 za 13 się wstrzymało

Kiedy doszło do głosowania imiennego w sprawie podjęcia uchwały dot. podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu za było 7 radnych (Cachel Jerzy, Dąbrowski Jacek, Dąbrowski Kazimierz, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Węgrzyn Agnieszka, Wójtowicz Tomasz) nikt nie zagłosował przeciw, natomiast wstrzymało się 13 radnych (Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Fita Mirosław, Górka Maciej, Kowal Aleksander, Ostrowski Kamil, Pitala Robert, Podmokły Bogusław, Sikora Piotr, Styczeń Adam, Suder Mateusz, Szczotkowski Wacław, Topa Stanisław). Nieobecny na głosowaniu był Stanisław Szczepan Cichoń.

OKRĘG I MYŚLENICE - 8 radnych
OKRĘG II Sołectwa: BĘCZARKA, BYSINA, GŁOGOCZÓW, JASIENICA, JAWORNIK
OKRĘG III Sołectwa: BORZĘTA, BULINA, CHEŁM, DROGINIA, KRZYSZKOWICE, ŁĘKI, OSIECZANY, POLANKA, PORĘBA, TRZEMEŚNIA, ZASAŃ, ZAWADA

Szczegółowa treść uchwały znajduje się tutaj

----------------------------
24 maja 2018

Sprostowanie

W pierwotnej wersji artykułu jako ilustrację zamieściliśmy infografikę błędnie wskazującą wynik głosowania.

Dodatkowo uściślamy treść tekstu zwracając uwagę na to, że w 2014 roku głosowaliśmy w 21 okręgach, natomiast podział na 4 okręgi wyborcze obowiązywał w roku 2010.

Jednocześnie przepraszamy osoby zainteresowane, które mogliśmy wprowadzić w błąd. 
----------------------------

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze (37)

 • mirek@ 18 maj 2018

  SZOK! Obejrzałem większość tego filmu z sesji... poziom pozostawia wiele do zyczenia. jedni coś chcą ale nie potrafią sprecyzować o co im chodzi, inni całe posiedzenie siedzą cicho, nikt nie odpowiada na pytania tylko mowi swoje a jeszcze inni zamiast reprezentować wyborców i dyskutować nad okręgami opowiadają o tym, że mają firmę... panowie! (bo żadna z Pań nawet nie zabrała głosu) zamiast udowadniać swoją rację i opowiadać o swojej niedoli weźcie się do pracy radnych. krytykanci niech przedstawiają swoje projekty a nie tylko mówią ze jest źle - projektanci niech słuchają krytyki jeśli jest konstruktywna. nie zapominajcie ze pracujecie dla nas - mieszkańców - nie obchodzi mnie wasz interes, biznesik czy inne układziki - w radzie reprezentujecie interesy mieszkańców ktorzy was wybrali a nie siebie samego/ pamietacie? czy juz zapomnieliscie?

  70 5 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 18 maj 2018

  i po co było mieszać w tych okręgach mlodzi panowie radni? odkąd pamietam Chelm głosowal z miastem i na Zarabiu a wy wysylacie mieszkańców do Osieczan?! Przecież w takich samych okręgach zotaliście wybrani 4 lata temu - wiec o co chodzi? Skad ta zmiana?

  57 12 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  obejrzałem wszystkie transmisje i nasuwa się tylko jeden wniosek - samorządy w takiej formie to marnotrawstwo pieniędzy. Czy się zajmują oprócz upolitycznionych bluzgów? Ano, że lampa nie świeci, że kamyki nie takie, że budki mu zlikwidowali .... Co to ma być?

  48 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 maj 2018

  Trzeba oczyścić tą stajnie augiasza. Gmina od wielu lat to jeden układ panów O , Ł , B , SZ.

  53 21 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  Trzeba podziękować radnym z pisu. Myśle ze są z siebie dumni po szopce jaką zdobili. Chcieli ugrać na nosie burmistrzowi a jak widać stracili na tym TYLKO mieszkańcy! A bełkot z Krzyszkowic to największa żenada

  48 23 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...