Miasto

Myślenice: Radni wyznaczyli okręgi wyborcze. Mieszkańcy Chełmu będą głosować... w Osieczanach

Myślenice: Radni wyznaczyli okręgi wyborcze. Mieszkańcy Chełmu będą głosować... w Osieczanach

 

Radni wyznaczyli nowe okręgi wyborcze. Zrobili to w taki sposób, że miasto straci dwóch reprezentantów w radzie, a mieszkańcy Chełmu będą głosować w Osieczanach. To właśnie sołectwo Chełm stało się kością niezgody podczas dyskusji jaka wybuchła przed głosowaniem

Do tej pory w Radzie Miejskiej Miasta i Gminy Myślenice zasiadało 21 radnych z których 10 pochodziło z miasta a 11 z terenów wiejskich. W środę radni przegłosowali uchwałę na mocy której spośród 21 radnych 8 będzie reprezentować miasto a 13 wieś. Głosować będziemy w 3 okręgach, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos będą musieli jechać… do Osieczan.

Chełm kością niezgody

Przed tym głosowaniem między radnymi doszło do gorącej dyskusji. Takiej wymiany zdań podczas sesji Rady Miejskiej dawno nie było! Kością niezgody stało się sołectwo Chełm. Co jest z nim nie tak?

Przypomnijmy, że 30 kwietnia radni PiS zorganizowali konferencję prasową podczas której informowali o tym, że Komisarz Wyborczy w Krakowie wezwał Radę Miejską w Myślenicach do ponownego podjęcia uchwały dotyczącej podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze. Jednym z powodów miało być włączenie właśnie Chełmu do obrębu miasta.

Komisarz Wyborczy na podstawie skargi jaką złożyli do niego mieszkańcy nakazał Radzie Miejskiej ponowne podjęcie uchwały dotyczącej okręgów wyborczych do 18 maja. Radni usiedli do tego w środę 16 maja. I zaczęło się…

 

Burmistrz Maciej Ostrowski tłumaczył, że Chełm będąc sołectwem od 1977 roku w czasie wyznaczania okręgów wyborczych znajdował się w granicach administracyjnych miasta, a mieszkańcy jako adres zameldowania mają wpisane ul. Chełm. Przekonywał, że poprzednia uchwała nawiązywała do tradycji, a w taki sposób wyznaczano okręgi w mieście i gminie od 40 lat. Dodawał, że skarga zgłoszona do Komisarza Wyborczego spowodowała, że o 2 zmniejszy się liczba mandatów w mieście, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos - będą musieli jechać do Osieczan (20 minuta 30 sekunda filmu).

Odmiennego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę, że poprzednia uchwała była niezgodna z prawem. - Rada i burmistrz ma postępować zgodnie z prawem a nie tradycją - argumentował Mateusz Suder (PiS). W dyskusji nie zabrakło emocji.

7 za 13 się wstrzymało

Kiedy doszło do głosowania imiennego w sprawie podjęcia uchwały dot. podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu za było 7 radnych (Cachel Jerzy, Dąbrowski Jacek, Dąbrowski Kazimierz, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Węgrzyn Agnieszka, Wójtowicz Tomasz) nikt nie zagłosował przeciw, natomiast wstrzymało się 13 radnych (Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Fita Mirosław, Górka Maciej, Kowal Aleksander, Ostrowski Kamil, Pitala Robert, Podmokły Bogusław, Sikora Piotr, Styczeń Adam, Suder Mateusz, Szczotkowski Wacław, Topa Stanisław). Nieobecny na głosowaniu był Stanisław Szczepan Cichoń.

OKRĘG I MYŚLENICE - 8 radnych
OKRĘG II Sołectwa: BĘCZARKA, BYSINA, GŁOGOCZÓW, JASIENICA, JAWORNIK
OKRĘG III Sołectwa: BORZĘTA, BULINA, CHEŁM, DROGINIA, KRZYSZKOWICE, ŁĘKI, OSIECZANY, POLANKA, PORĘBA, TRZEMEŚNIA, ZASAŃ, ZAWADA

Szczegółowa treść uchwały znajduje się tutaj

----------------------------
24 maja 2018

Sprostowanie

W pierwotnej wersji artykułu jako ilustrację zamieściliśmy infografikę błędnie wskazującą wynik głosowania.

Dodatkowo uściślamy treść tekstu zwracając uwagę na to, że w 2014 roku głosowaliśmy w 21 okręgach, natomiast podział na 4 okręgi wyborcze obowiązywał w roku 2010.

Jednocześnie przepraszamy osoby zainteresowane, które mogliśmy wprowadzić w błąd. 
----------------------------

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

 • mirek@ 18 maj 2018

  SZOK! Obejrzałem większość tego filmu z sesji... poziom pozostawia wiele do zyczenia. jedni coś chcą ale nie potrafią sprecyzować o co im chodzi, inni całe posiedzenie siedzą cicho, nikt nie odpowiada na pytania tylko mowi swoje a jeszcze inni zamiast reprezentować wyborców i dyskutować nad okręgami opowiadają o tym, że mają firmę... panowie! (bo żadna z Pań nawet nie zabrała głosu) zamiast udowadniać swoją rację i opowiadać o swojej niedoli weźcie się do pracy radnych. krytykanci niech przedstawiają swoje projekty a nie tylko mówią ze jest źle - projektanci niech słuchają krytyki jeśli jest konstruktywna. nie zapominajcie ze pracujecie dla nas - mieszkańców - nie obchodzi mnie wasz interes, biznesik czy inne układziki - w radzie reprezentujecie interesy mieszkańców ktorzy was wybrali a nie siebie samego/ pamietacie? czy juz zapomnieliscie?

  70 5 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 18 maj 2018

  i po co było mieszać w tych okręgach mlodzi panowie radni? odkąd pamietam Chelm głosowal z miastem i na Zarabiu a wy wysylacie mieszkańców do Osieczan?! Przecież w takich samych okręgach zotaliście wybrani 4 lata temu - wiec o co chodzi? Skad ta zmiana?

  57 12 Odpowiedz
  • 18 maj 2018

   Trzeba podziękować radnym z pisu. Myśle ze są z siebie dumni po szopce jaką zdobili. Chcieli ugrać na nosie burmistrzowi a jak widać stracili na tym TYLKO mieszkańcy! A bełkot z Krzyszkowic to największa żenada

   48 23 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  obejrzałem wszystkie transmisje i nasuwa się tylko jeden wniosek - samorządy w takiej formie to marnotrawstwo pieniędzy. Czy się zajmują oprócz upolitycznionych bluzgów? Ano, że lampa nie świeci, że kamyki nie takie, że budki mu zlikwidowali .... Co to ma być?

  48 5 Odpowiedz
  • mirek@ 18 maj 2018

   Wolałbyś żeby o tym czy na twojej ulicy będzie świecić lampa decydował ktoś w Warszawie kto nie wie gdzie znajdują się myslenice a co dopiero ulica na której mieszkasz?

   20 12 Odpowiedz
   • 18 maj 2018

    nie. wolałbym aby w takiej sprawie wystarczył telefon do urzędu.... włącz myślenie

    21 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 maj 2018

  Trzeba oczyścić tą stajnie augiasza. Gmina od wielu lat to jeden układ panów O , Ł , B , SZ.

  53 21 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  Absurd!

  20 4 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  Za wynikłą sytuację odpowiada burmistrz Maciej Ostrowski, który osobiście opracował podział gminy na 3 okręgi wyborcze i doprowadził do sytuacji, w której mieszkańcy sołectwa Chełm zmuszeni zostali do głosowania w odległych Osieczanach. Dlaczego Chełm nie został przyłączony do miasta tak jak poprzednio Osieczany?. Uchwałę niezgodną z prawem a także obecną przegłosowali wyłącznie radni klubu Macieja Ostrowskiego. Teraz winowajca burmistrz Ostrowski próbuje po raz kolejny manipulować informacjami i odpowiedzialnością za ten bałagan obarczyć mieszkańców, którzy czując się odpowiedzialni za przestrzeganie prawa zaskarżyli poprzednią niezgodną uchwałę, która zawierała nieprawdziwe dane. DOŚĆ KŁAMSTW I MANIPULACJI !!!

  44 41 Odpowiedz
  • mirek@ 18 maj 2018

   zaraz zaraz, czytam te wszystkie teksty od poczatku i rozumiem to tak ze niedawno to radni pis zorganizowali konferencje podczas ktorej domagali sie od burmistza nowego podzialu... mimo ze ten obowiazywal od zawsze jak pisze mysleniczaninzdziada i nikomu nie przeszkadzal... a teraz piszesz ze to wina burmistrza? niby dlaczego? Nie rozumiem tu czegoś kto wywolal cale to zamieszanie?

   32 16 Odpowiedz
   • 19 maj 2018

    Oj czytanie ze zrozumieniem dla ciebie zbyt trudne jest czy celowo manipulujesz? Toż to komisarz wyborczy z krk wezwał RM do zmiany podzialu a nie radni. Dlaczego komisarz to zrobił? Ano jak twierdzi po skargach mieszkańców. Dlaczego mieszkańcy Chełmu te skargi napisali? Fakt, że projekt, który przygotowano to porażka ale zmiany były potrzebne skoro mieszkańcy się dopominali a komisarz stanął po ich stronie.

    18 13 Odpowiedz
  • 18 maj 2018

   Kłamstwo i manipulacja - jakie to typowo pisowskie słowa... szukacie teraz winnego a narobiliście dziadostwa - mówię do ciebie kandydacie na burmistrza suderze i ciebie rudy z Krzyszkowic. Skoro ci mieszkańcy to niejaki Horabik Suder Fita i Pitala i reszta bandy to super mamy mieszkańców. Oni w tabletach do głosowania znają tylko jeden przycisk a mówią o innych ze są maszynkami. Banda prowokatorów i kłamców za 2 złote.

   47 40 Odpowiedz
  • 18 maj 2018

   Jak osobiście opracował zawsze tak było ! Nagle złamał prawo ?Bo co?bo wybory się zbliżają?

   24 9 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  Nienormalnosci PiSania ciąg dalszy, są tam wgl jacyś normalni? Zastanawiam sie, czy ta partia zbiera ludzi o wątpliwej kondycji psychicznej? Kto następny puknie w coś rządowym autem? Buhahah :-D

  Najważnie pokazać ludziom jaki wzorowy katolik, prawy i sprawiedliwy. Boze, cyrk jak u Monty Pythona, ręce opadają.

  30 41 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 maj 2018

  prywatnie wreszcie napisałeś o sobie prawdę o swojej nienormalności :)

  Już oddawna pisałem o twoim schorzeniu :)

  20 12 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  Cyrk na kółkach

  16 1 Odpowiedz
 • OKOKI 18 maj 2018

  Ale się pieski gryzą :)

  12 5 Odpowiedz
 • 18 maj 2018

  To paranoja jest najpierw radni pis donoszą na burmistrza do komisarza wyborczego a na radzie wstrzymuje się od głosu!!! Zachowują się jak by byli w sejmie ????chyba im się coś pomyliło . Panie Suder i Pitala to jest samorząd tu się działa dla ludzi z gminy nie dla Szachetki i Pisu!!!!

  42 18 Odpowiedz
 • Piotr 19 maj 2018

  niedługo Miasto i Gmina Myślenice będzie głosować u stóp tego palanta Kaczyńskiego w Warszawie. a Pisowcy w tym czasie będą mu nogi obmywać przed wieczerzą ... żenada, maniana, kokakabana
  ... a kto to jest ten "Zbigniew" .. taki prawy świątojebliwy gość???

  34 42 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2018

  Pietras a czemu nic o guru rudym tusku i o rządach PełO-ZŁO nie piszesz tak ci dobrze było jak po bezrobociach się plątałeś lub za 5 zł na godzine na śmieciówie robiłeś ?!

  33 30 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  Teraz ma 500+ i zwolnił się z pracy. Inni robią na niego. Trzeba się umieć ustawić. Dzięki Jarosławy

  13 33 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  Nie mieszkańcy Chełmu tylko radni PiS i posłem i jego asystentem ta skargę napisali bo chcieli żeby krzyszkowice były w innym okręgu tak wynika z tego co mówi burmistrz na filmie. Założę się ze na liście z podpisami 19 mieszkańców nie ma nikogo z Chełmu.

  23 13 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  Czy radny - bezradny będzie z danego rejonu w okręgu wyborczym to akurat nie ma nic do rzeczy. Obecnie radny z mojej dzielnicy dla naszej dzielnicy nie robi NIC za to dla innych jak najbardziej.......

  12 6 Odpowiedz
 • profesor profesor 19 maj 2018

  Zaskakująca jest bierność większości radnych. Przez całą sesję głos zabiera burmistrz, radny Suder, radny Pitala, radny Dąbrowski i coś próbuje powiedzieć radny Górka. Zapomniałbym o radnym Sikorze, jednak ten mówił o biznesie - nie o okręgach, które były tematem sesji. Nie oceniam merytoryki tych wystąpień, a jedynie podkreślam fakt, że zabrali głos...

  Reszta radnych nie ma nic do powiedzenia na temat okręgów? "Za" głosowało 9 z nich i żaden nie uzasadnił swojej decyzji, wstrzymało się 11, ale wątpliwości zgłosiło niewielu.

  Rada jest po to, aby radzić - debatować, a my oglądamy spektakl pełen inwektyw i politycznych przepychanek a nie debatę. Panowie radni - po obejrzeniu tej relacji widzę jedno - bijecie się o władzę, nie o nasz - mieszkańców tego miasta i gminy interes.

  33 3 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  Przecież radnym chodzi przede wszystkim o diety, i aby załapać się w dobre układy. Wyborców mają w d...e.

  25 4 Odpowiedz
 • Piotr 19 maj 2018

  przecież poseł Jarosław powiedział ostatnio na łamach "myślenickiej". "My są tu po to żeby władzę przejąć w gminach i w powiecie" Czy mądry czy durny ale z PISuara wyciągniety. Żenada

  21 32 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  Zadziwia mnie jedna kwestia dotycząca Rady Miasta, otóż skoro nie podoba sie Wam marazm i niekompetencja tej menażerii to sami startujcie na radnych i nie głosujcie ciągle na "tych samych" dla "świętego spokoju"! Tylko nie piszcie mi sloganów typu "lepszy sprawdzony, doświadczony" i inne bzdety bo jacy oni "doświadczeni to widać ( w końcu) na transmisjach z obrad RM. Wstyd i żenada.
  Odnośnie wnioskodawców petycji o zmianie okręgów, macie problem że "są z PISu" a nie macie problemu że Ostrowski znów układa okręgo pod siebie. To mnie najbardziej zadziwia jak łatwo Was zmanipulować i "poszczuć" przeciwko sobie. Pomyślcie o tym zanim coś napiszecie.

  18 15 Odpowiedz
  • mirek@ 19 maj 2018

   sporo w tym racji z tym marazmem. ale radni pisu tez nie wydaja sie dobra alternatywa. btw a który radny jest z krzyszkowic a ktory z chelmu? bo z tego co mowi burmistrz na tym filmie wynika ze pierwsza skarga dotyczyla krzyszkowic, a druga chelmu.

   8 8 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  [cytat=Mysleniczanin007]Zadziwia mnie jedna kwestia dotycząca Rady Miasta, otóż skoro nie podoba sie Wam marazm i niekompetencja tej menażerii to sami startujcie na radnych i nie głosujcie ciągle na "tych samych" dla "świętego spokoju"! Tylko nie piszcie mi sloganów typu "lepszy sprawdzony, doświadczony" i inne bzdety bo jacy oni "doświadczeni to widać ( w końcu) na transmisjach z obrad RM. Wstyd i żenada.
  Odnośnie wnioskodawców petycji o zmianie okręgów, macie problem że "są z PISu" a nie macie problemu że Ostrowski znów układa okręgo pod siebie. To mnie najbardziej zadziwia jak łatwo Was zmanipulować i "poszczuć" przeciwko sobie. Pomyślcie o tym zanim coś napiszecie.[/cytat

  Jak układa okregi pod siebie przecież zawsze tak było od lat 40 ,albo nie wiesz o tym albo chcesz manipulować Ty .

  16 12 Odpowiedz
  • 20 maj 2018

   Przecież wyraźnie napisałem "ZNOWU UKŁADA".
   Małe addendum - wstrzymywanie się od głosu powinno być równoznaczne z nieobecnością - zgodnie z zasadą: "Nic o nas bez nas". Radni wstrzymujący się od głosu nie reprezentowali swoich okręgów tylko własne interesy. Konsekwencją powinna być kasacja wypłaty za sesję a w wypadku powtarzających się "wtrzymań" - votum nieufności i wymiana radnego.

   6 6 Odpowiedz
 • 19 maj 2018

  PiS nie działa jak partia ale bardziej przypomina sektę. Ma swojego guru i wyznawców. A skoro sekta, to podaje skrzywiony obraz rzeczywistości. Wystarczy obejrzeć Wiadomości TVP (zawłaszczone przez PiS, prezes Kurski), poczytać "Gazete Polską" czy inne partyjne czytadła albo rydzykowy "Nasz Dziennik" jako przykłady indoktrynacji (prania mózgu). Tendencyjny przekaz mający wyzwolić w odbiorcy negatywne emocje, manipulacja, ciągłe insynuowanie.

  Dla porównania weźmy artykuły np. Newsweek, Dziennik Polski, interia, onet, miasto info. Tu jest rzeczowy język, nie emocjonalny, oparty na faktach.

  Taka sekta rządzi naszym krajem? - No tak. Dali niektórym z nas 500+ i czują że 'kupili' milczenie Polaków i wolno im wszystko. Otóż NIE wolno im sięgać po wszystko.

  Pisowscy radni pokazali, że ludzi mają w dpie i robią to co im każe pisowskie guru. Rozbijanie, skłócanie, nagminne kłamstwa. Tak działa cały PiS, oni nie mają żadnego pomysłu na Polskę. Niszczą wszystko czego dotkną. A w TVP piękne i wzniosłe słowa: wiara, honor, ojczyzna. Pisowska szopka vel cyrk. Nic innego

  Część to przypadki kliniczne. Generalnie organizacja zagrażająca dobru społecznemu, jak każda sekta. Czyt. "sekta smoleńska".

  20 36 Odpowiedz
 • 21 maj 2018

  https://www.youtube.com/watch?v=8iQs5xZxrig

  Obejrzałem, poszukałem w sieci, celem porównania, innych tego typu "produkcji" ukazujących naszą miejscową pseudo elitę ( PiS, SP, Platforma ... ) i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jeden wielki sierociniec rodem z jakiegoś kiepskiego horroru w dodatku prymitywnie rozgrywany przez kilku gminno - powiatowych cwaniaków. Smutne.

  13 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 maj 2018

  far44 jak już wcześniej pisałem to co jest w Myślenicach to jest jeden układ pana O, Ł , B , SZ czyli jest to nic innego jak porozumienie centrum PiS - PełO jedno zło
  Trzeba oczyścić tą stajnie augiasza

  do prywatnie jak przeczytałem to co pisałeś o m.in. newsweeku , interi , onecie że to rzeczowy język , nie emocjonalny oparty na faktach to aż ze śmiechu ze stołka nie spadłem , dawno nie czytałem takiego kawału :)

  newsweek z hienom lisem na czele ''nie emocjonalny i oparty na faktach'' bu hahaha ha
  a tak naprawdę to największy paszkwil , język nienawiści i stek kłamstw!

  13 7 Odpowiedz
 • 21 maj 2018

  Już samo zestawienie tytułów Gazety Polskiej, weźmy dzisiejsze wydanie:

  "Wielka kasa stryja Kijowskiego. Prywata dyrektora i pytania bez odpowiedzi"

  "Jak PSL skręcił 3 miliardy złotych. Tak ludowcy lansowali wiejskie elity"

  "Burdel u Gawłowskiego. „Analna nimfomanka” w apartamencie sekretarza generalnego PO"

  To niektóre tytuły.

  Artykuł w czasopiśmie określającym się jako 'patriotyczne' i 'katolickie':
  http://mobile.natemat.pl/235999,grubas-czuchnowski-w-gazecie-polskiej-obrazaja-dziennikarza-wyborczej

  Kto takie rzeczy pisze? - Ano "dzienikarz" :-D

  Nie komentituję głębiej, treści ogólnodostępne, można porównywać. Postaram się w najbliższym czasie przedstawić analizę wypowiedzi Kaczyńskiego, na ile to możliwe.

  6 14 Odpowiedz
 • 22 maj 2018

  Wystarczy obniżyć diety lub zlikwidować a panowie Radni-bezradni sami zrezygnują.

  3 1 Odpowiedz
 • 23 maj 2018

  po kiego piane pic i tak glosowac pojda sygnalisci i bezboznicy

  Odpowiedz

Zobacz więcej