Miasto

Radni KW Macieja Ostrowskiego o radnych PiS: Zmierzają do upolitycznienia samorządu

Radni KW Macieja Ostrowskiego o radnych PiS: Zmierzają do upolitycznienia samorządu

„Reprezentując mieszkańców miasta Myślenice wyrażamy zaniepokojenie działaniami Radnych Rady Miejskiej z PiS dążących do upolitycznienia samorządu lokalnego” – oświadczenie tej treści wygłosiło 7 radnych z Komitetu Wyborczego Macieja Ostrowskiego

W poniedziałek rano siedmiu radnych z KW Macieja Ostrowskiego z terenu miasta, którzy wstrzymali się od głosu wydało oświadczenie w którym wyrażają zaniepokojenie działaniami radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość (tj. Mirosławowi Ficie, Robertowi Pitali i Mateuszowi Sudrowi) zarzucając im m.in. dążenie do upolitycznienia samorządu lokalnego. 

Natomiast  posłowi Jarosławowi Szlachetce zarzucaja "promowanie zwiększania mandatów w swoim nowym okręgu wyborczym" czyli Jaworniku w którym mieszka.

Swoim oświadczeniem radni KW Macieja Ostrowskiego nawiązali do ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej, kiedy to odbyło się głosowanie nad uchwałą dzielącą miasto i gminę Myślenice na okręgi wyborcze.

 

Uchwała zmieniła okręgi wyborcze

Do tej pory w Radzie Miejskiej Miasta i Gminy Myślenice zasiadało 21 radnych z których 10 pochodziło z miasta a 11 z terenów wiejskich. Radni przegłosowali uchwałę na mocy której spośród 21 radnych 8 będzie reprezentować miasto a 13 wieś. Głosować będziemy nie jak dotąd w 4 okręgach a w 3, co spowodowało, że mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos będą musieli jechać… do Osieczan.

Przed podjęciem decyzji między radnymi opozycji (PiS) a mającymi w radzie większość (KW Macieja Ostrowskiego) doszło do wymiany zdań, a kością niezgody stało się właśnie sołectwo Chełm.

Za podjęciem uchwały dzielącej miasto na okręgi głosowało 7 radnych (Cachel Jerzy, Dąbrowski Jacek, Dąbrowski Kazimierz, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Węgrzyn Agnieszka, Wójtowicz Tomasz) nikt nie zagłosował przeciw, natomiast wstrzymało się 13 radnych (Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Fita Mirosław, Górka Maciej, Kowal Aleksander, Ostrowski Kamil, Pitala Robert, Podmokły Bogusław, Sikora Piotr, Styczeń Adam, Suder Mateusz, Szczotkowski Wacław, Topa Stanisław).

Radni KW Macieja Ostrowskiego wydają oświadczenie

W poniedziałek rano siedmiu radnych z KW Macieja Ostrowskiego z terenu miasta, którzy wstrzymali się od głosu wydało oświadczenie w którym wyrażają zaniepokojenie działaniami radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość zarzucając im m.in. dążenie do upolitycznienia samorządu lokalnego. 

Zarzucają im również to, że podpisali się pod protestem "przeciwko dotychczas funkcjonującym okręgom wyborczym" skierowanym do Komisarza Wyborczego. W dodatku zarzucają posłowi Jarosławowi Szlachetce "promowanie zwiększania mandatów w swoim nowym okręgu wyborczym" czyli Jaworniku w którym mieszka.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia: 

My radni reprezentujący mieszkańców miasta Myślenice wyrażamy zaniepokojenie działaniami Radnych Rady Miejskiej z PiS dążących do upolitycznienia samorządu lokalnego. 

Wyrażamy swoje zaniepokojenie przeciwko działaniom "grupy mieszkańców gminy Myślenice" oraz radnych PiS, które doprowadzą do zlikwidowania jednego lub dwóch mandatów w okręgach miejskich w Myślenicach oraz utworzeniem jednego okręgu wyborczego dla całego miasta Myślenice w Radzie Miejskiej. Historycznie miasto posiadało 10 mandatów, ale według obecnej woli członków PiS ma ich być tylko 8. To zła zmiana.

Pod protestem "przeciwko dotychczas funkcjonującym okręgom wyborczym" skierowanym do Komisarza Wyborczego "podpisują" się najbliżsi współpracownicy Pana posła Jarosława Szlachetki. Były myśleniczanin, dziś z wyboru mieszkaniec Jawornika promuje zwiększenie mandatów w swoim nowym okręgu wyborczym. Rękami swoich pracowników i radnych Rady Miejskiej Pana Mirosława Fity, Roberta Pitali oraz zamieszkującego Myślenice radnego Mateusza Sudra podważa zasady dobrej współpracy radnych we wszystkich okręgach wyborczych gminy Myślenice.

Dziś radni PiS z okręgów miejskich popierający zmniejszenie liczby radnych reprezentujących mieszkańców miasta tracą moralne prawo do reprezentowania swoich wyborców w Radzie Miejskiej. Zaistniała sytuacja kompromituje Panów Mateusza Sudra oraz Mirosława Fitę jako radnych Rady Miejskiej z okręgów miasta Myślenice, których obowiązkiem jest dbanie o swoich wyborców od których otrzymali mandat zaufania społecznego, a nie o interes partii, którą reprezentują.

Ponadto apelujemy do radnych PiS o podniesienie kultury języka debaty publicznej. Brutalność języka, którą reprezentujecie ma zapewne wpływ na waszą pozycję w partii, ale nie przystoi osobom, które aspirują do pełnienia ważnych funkcji publicznych. Sesje Rady Miejskiej to czas w którym mamy radzić jak poprawić jakość życia mieszkańców naszej gminy, a nie czas w którym należy zabiegać o realizację celów działania swojej partii.

Spierajmy się merytorycznie, podnośmy wszelkie tematy istotne dla funkcjonowania naszej społeczności lokalnej, ale przede wszystkim radźmy jak poprawiać jakość życia mieszkańców naszej gminy. Jeśli jednak polityka jest dla Was najważniejsza to pamiętajcie "Najlepszą polityką zawsze jest powiedzieć prawdę".

Radni Rady Miejskiej w Myślenicach: Bogusław Podmokły, Aleksander Kowal, Adam Styczeń, Józef Błachut, Czesław Bisztyga, Maciej Górka i Kamil Ostrowski

 

 

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze (17)

 • 22 maj 2018

  Zarzuty Ostrowskiego i jego żołnierzy z rady miasta do radnych PiS o upolitycznienie samorządu lokalnego są śmieszne. Samorząd lokalny od kiedy powstał zawsze był polityczny. Najgorszą chorobą samorządu myślenickiego jest nepotyzm, czyli zatrudnianie przez burmistrza Ostrowskiego w Urzędzie, spółkach podległych, szkołach i przedszkolach samorządowych, bez względu na kwalifikacje, rodziny, znajomych, kolegów i koleżanek ze szkoły i innych pociotków. Burmistrz Ostrowski zatrudnił nawet żoną na stanowisku naczelnika wydziału, niedługo jego dzieci i wnuki też będą zatrudnione w Urzędzie bo są dobrze urodzone, a etaty w urzędzie będą dziedziczne.
  Ponadto burmistrz Ostrowski zamiast cokolwiek komuś zarzucać, sam powinien odpowiedzieć przed Sądem na zarzuty Prokuratury o korupcje.
  https://krakow.tvp.pl/37217060/kolejny-proces-ws-burmistrza-myslenic

  64 16 Odpowiedz
 • 22 maj 2018

  "Wszyscy WON"!

  61 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 maj 2018

  W najbliższych wyborach w 100% oczyśćmy tą stajnie Augiasza , uporządkujmy to miejsce które od dawna jest zaniedbane i nie sprzątane!

  66 19 Odpowiedz
 • 22 maj 2018

  Jedni i drudzy siebie warci! Nie jesteście lepsi Wy od Ostrowskiego. Komitet wyborczy Ostrowskiego to prawie jak partia polityczna, więc o czym Wy mówicie? To że się tak nie nazywa to nie znaczy że możecie tak krzyczeć o upolitycznianiu, bo jesteście jedną wielką kliką.

  52 14 Odpowiedz
 • 22 maj 2018

  Dziwne byłoby gdyby brat był przeciw bratu.
  Ale że Pan Podmokły....?

  45 4 Odpowiedz

Zobacz więcej