Kultura

Do Niepodległej w 70 rocznicę Września 39

Do Niepodległej w 70 rocznicę Września 39
Jest to wystawa dydaktyczna przygotowana z myślą o młodzieży szkolnej prezentująca "polskie drogi do niepodległości" - ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie oraz Tomasza Otrębskiego prezesa Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

fot. Piotr Jagniewski
Wystawa "Do Niepodległej" była eksponowana już w wielu szkołach Małopolski, w krakowskim Radio i TVP w Łęgu. W ubiegłym roku szkolnym pokazywana była w 16 szkołach i placówkach kulturalnych naszego regionu. Obejrzało ją prawie 8 000 młodych ludzi. Przez całe wakacje ok. 15 000 osób odwiedziło wystawę prezentowaną w salach Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie.

Od września rozpoczyna ona swój drugi sezon. Pierwszym miejscem jej eksponowania są Myślenice.

Ekspozycja jest inicjatywą Muzeum w Myślenicach i Muzeum Armii Krajowej w roku dwóch istotnych dla historii Polski rocznic tj. wybuchu II wojny światowej i pierwszych niekomunistycznych wyborów oraz ma na celu podanie młodzieży w przystępny i ciekawy sposób ważnych w naszej historii wydarzeń.

Oparta jest na prawdziwych eksponatach, ciekawostkach i autentycznej historycznej broni, uzupełniona właściwą ikonografią i odpowiednimi planszami dydaktycznymi. Opowiada o najważniejszych wydarzeniach historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości od Legionów Piłsudskiego do Solidarności i stanu wojennego.

Polska utraciła niepodległość po latach świetności, w których decydowała o losach Europy środkowej, niejako na własną prośbę. Uwierzyliśmy w naszą wielkość. Utwierdzaliśmy się wzajemnie w przekonaniu, że nasz system sprawowania władzy i organizacji państwa zapewni nam bezpieczeństwo na zawsze. Zbiorowo popełniliśmy grzech pychy i zaniechania, za co zostaliśmy ukarani utratą niepodległości.

Przez przeszło 120 lat nie było Polski na mapach Europy, ale pozostała w sercach rodaków żyjących w trzech zaborach i rozsianych po wszystkich kontynentach.
Przez cały okres niewoli Polacy nie zrezygnowali z urzeczywistnienia pragnienia odzyskania niepodległej ojczyzny. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności otrzymaliśmy od historii dwa razy taką szansę.

Ekspozycja prezentuje pamiątki nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii Polski związanych z walką o odzyskanie lub utrzymanie Niepodległości Polski. Uczniowie często po raz pierwszy będą mieli okazję obejrzenia pamiątek Legionów Piłsudskiego, broni z II Wojny Światowej, eksponatów ilustrujących podziemną działalność Armii Krajowej i Szarych Szeregów, tak w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Wystawę dopełnia gablota Solidarności i stanu wojennego będąca klamrą zamykającą polskie drogi do niepodległości.

Przez zetknięcie się młodych ludzi z autentycznymi pamiątkami ilustrującymi polskie dążenie niepodległościowe pojęcie to nabiera rzeczywistych i zrozumiałych kształtów.
Jedną największych ciekawostek wystawy jest romantyczny, napisany na korze brzozowej list do dziewczyny jaki z przedsionka piekła czyli okopów pierwszej Wojny Światowej napisał młody wcielony do armii austriackiej żołnierz. Chociażby tylko dla tego eksponatu symbolu polskiego patriotyzmu i romantyzmu warto zobaczyć tę wystawę. Takie eksponaty działają na wyobraźnię młodych ludzi. Wystawa uzupełniona jest kolekcją broni i oporządzenia żołnierskiego.

Wśród eksponowanego ekwipunku szczególną uwagę zwracają mundury i wyposażenie używane przez żołnierzy 20 pułku piechoty Ziemi krakowskiej w latach 1919 - 1939. Broń prezentowana na wystawie to między innymi: ciężki karabin maszynowy maksim, niemiecki pistolet maszynowy MP 40, oraz brytjski pistolet maszynowy Sten.

Element wystawy posiadający szczególny związek z historią Myślenic zawarty został na planszach poświęconych antykomunistycznej działalności prowadzonej w latach 1948 - 1949 przez myślenickich harcerzy należących do TZHP oraz ZHP. Tę zapomnianą kartę historii przybliżają skany oryginalnej dokumentacji prowadzonej przeciwko harcerzom przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Myślenicach.

Jesteśmy zobowiązani do poznawania swoich dziejów nie dlatego, że są szczególnie tragiczne albo szczególnie chwalebne, lecz dlatego że są nasze.

Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Robert Springwald z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane tematy

Z odległych stron - pamiątki misyjne w Domu Greckim
Kultura 12

Z odległych stron - pamiątki misyjne w Domu Greckim

Ekspozycja czynna będzie w salach myślenickiego "Domu Greckiego" do 16 października. FINISAŻ wystawy oraz spotkanie z misjonarzami odbędzie się 15 października o godz.18 w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Komentarze (2)

Zobacz więcej