Miasto

Wybory samorządowe 2018: Premier wyznaczył datę. Do urn pójdziemy 21 października

Wybory samorządowe 2018: Premier wyznaczył datę. Do urn pójdziemy 21 października

Burmistrzów, wójtów oraz radnych gminnych i powiatowych wybierzemy w niedziele 21 października. Druga tura przypadnie na 4 listopada

Takie daty wskazał premier Mateusz Morawiecki, a jego rozporządzenie dzisiaj opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z zarządzeniem premiera wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę 21 października.

Natomiast druga tura w wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów miast odbędzie się 4 listopada.

Formalnie od momentu ogłoszenia daty wyborów rusza kampania wyborcza, która potrwa do godz. 24 w piątek 19 października. Po tym czasie w całym kraju obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków! - na twitterze napisał premier Mateusz Morawiecki.

 

Można tworzyć komitety

Od dzisiaj partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.
Te należy zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego.

To komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów na wójtów, burmistrzów i radnych. Tych zgodnie ze znowelizowanym prawem wyborczym wybieramy na 5 a nie jak dotąd 4 lata.

W Myślenicach dwóch kandydatów

Do tej pory w Myślenicach poznaliśmy dwóch kandydatów na burmistrza miasta i gminy. W czerwcu swój udział w wyborach zapowiedział Krzysztof Halek (bezpartyjny), którego rekomendował burmistrz Maciej Ostrowski.

Natomiast w ubiegłym tygodniu poseł Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiedział swoją gotowość w walce o fotel burmistrza. 

SIERPIEŃ: Gdyby Wybory Samorządowe odbyły się dzisiaj, kto zostałby burmistrzem Myślenic?

  • JAROSŁAW SZLACHETKA JAROSŁAW SZLACHETKA 58%
  • KRZYSZTOF HALEK KRZYSZTOF HALEK 42%
  • Głosów: 2376

Żaden z kandydatów nie przedstawił jeszcze programu, ale gdyby wybory odbyły się dzisiaj, kto według was zostałby burmistrzem?

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze (32)

Zobacz więcej