Miasto

Myślenice: Kto załatwił pieniądze na szpital? Awantura wokół dotacji na remont [WIDEO]

Myślenice: Kto załatwił pieniądze na szpital? Awantura wokół dotacji na remont [WIDEO]

Władze powiatu i dyrekcja szpitala reagują na konferencję posła Szlachetki dotyczącą przyznania przez premiera 2,38 mln zł na remont oddziału zakaźnego.

- To starosta złożył wymagany wniosek, który następnie był procedowany przez poszczególne urzędy. Za leczenie odpowiadają nasi lekarze nasze pielęgniarki, za zarządzanie dyrektor szpitala, a za to żeby w szpitalu się zmieniało starosta, zarząd i rada powiatu – mówią

W ubiegłym tygodniu poseł PiS i kandydat na burmistrza Myślenic Jarosław Szlachetka wspólnie z Wojewodą Małopolski Józefem Gawronem przedstawili decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o przyznaniu myślenickiemu szpitalowi dotacji na remont oddziału zakaźnego. Kwota przekazana przez premiera to 2,38 mln zł i pochodzi z rezerwy budżetowej.

- Nie możemy zgodzić się z tym, że podczas tej konferencji zabrakło przedstawiciela organu tworzącego i dyrektora szpitala. Organem prowadzącym szpital nadal jest powiat myślenicki. W związku z tym nadal powiat myślenicki wspólnie z dyrekcją tej jednostki decyduje o najważniejszych kwestiach i remontach związanych ze szpitalem – podczas spotkania z mediami podkreślał wicestarosta Tomasz Suś.

Jak się bowiem okazuje remont wspomnianego oddziału już trwa, a pieniądze na ten cel wyłożyło starostwo powiatowe.

- Cała sprawa dotycząca dofinansowania rozpoczęła się przez złożenia przez dyrekcję szpitala w maju 2017 roku wniosku o dofinansowanie modernizacji oddziału zakaźnego – wyjaśnia dyrektor Adam Styczeń. Jak twierdzi wojewoda poinformował go o tym, że o pieniądze można się starać po zabezpieczeniu minimum 20% kosztów całej inwestycji.

- To starosta złożył wymagany wniosek, który następnie był procedowany przez poszczególne urzędy. Cały proces jest bardzo długi, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów i konieczność pilnej inwestycji zarząd powiatu i starosta podjął decyzję o zabezpieczeniu całej kwoty niezbędnej do jej wykonania. Dzięki czemu mogliśmy rozpocząć przetarg, a następnie remont. Gdybyśmy czekali do dzisiaj, wykorzystanie pieniędzy nie byłoby możliwe - ponieważ wykorzystanie dotacji z budżetu Państwa jest możliwe do końca roku. To, że proces inwestycyjny został przygotowany kilkanaście miesięcy wcześniej pozwoliło na to, że te prace mamy wykonane w pięćdziesięciu procentach – wyjaśnia dyrektor SP ZOZ.

Starosta: „Życzę Panu, aby był Pan dalej posłem”

- Na to żeby osiągnąć sukces i zdobyć dofinansowanie składa się praca wielu ludzi takich jak wydział promocji, zarządu, dyrekcji szpitala. Do tej pory pozyskiwaliśmy pieniądze na dofinansowanie szpitala ze wszystkich możliwych źródeł. Dziękujemy wojewodzie, dziękujemy panu premierowi.

Panie pośle dziękując panu za pana wkład - jeśli jest pan tak bardzo skuteczny życzę panu, żeby pan był dalej posłem i pomagał mieszkańcom Myślenic, bo wtedy gmina i powiat będzie się właściwie i dobrze rozwijał. Myślę, że taki apel złożą wobec pana mieszkańcy gminy Myślenice. Za leczenie odpowiadają nasi lekarze nasze pielęgniarki, za zarządzanie dyrektor szpitala, a za to żeby w szpitalu się zmieniało starosta, zarząd i rada powiatu – spotkanie zakończył starosta Józef Tomal.

Oddział zakaźny SP ZOZ w Myślenicach stanowi zabezpieczenie świadczeń szpitalnych w zakresie chorób zakaźnych nie tylko dla mieszkańców powiatu myślenickiego, lecz również limanowskiego, nowatorskiego, tatrzańskiego, bocheńskiego, w których nie funkcjonują oddziały szpitalne o tym profilu.

Oddział zakaźny obejmuje opieką ponad 600 000 osób, a myślenicki szpital w przypadku epidemii pełni rolę tzw. „zabezpieczenia II rzutowego” co oznacza, że jednostka ta jest przewidziana w planie działania w takich przypadkach po Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Prace rozpoczęte przez starostwo powiatowe w Myślenicach oraz dyrekcję szpitala na tym oddziale są już zaawansowane, a ich zakres to m.in. remont sal oraz modernizacje wszystkich podłączy i sieci. Całkowity koszt robót to w sumie 2,8 mln zł.

Powiązane tematy

Komentarze (120)

 • 6 wrz 2018

  Szanowni Państwo,

  odpowiadając na briefing Starosty Myślenickiego i insynuacje jakie padły pod moim adresem informuję, że dyrektor SP ZOZ pan Adam Styczeń był zaproszony na konferencję w dniu 31.08.2018 r. w której wziął udział Wicewojewoda Małopolski pan Józef Gawron. Niestety pan Dyrektor nie wziął w niej udziału. Pan A. Styczeń był na bieżąco przeze mnie informowany o losach wniosku starostwa powiatowego w Myślenicach od: pozytywnej opinii Wojewody, przez opinię Ministerstwa Zdrowia, moich rozmowach z Szefem KPRM oraz samym panem Premierem aż do złożenia przez Niego podpisu pod decyzją o przyznaniu środków finansowych na remont oddziału zakaźnego.

  Przypomnę również wypowiedź pana Starosty Tomala z 28.05.2018 r.: „Te pieniądze obiecała nam strona rządowa i myślenicki poseł z partii rządzącej. Mam nadzieję, że dotrzymają słowa.”

  Słowa dotrzymałem.

  Jarosław Szlachetka
  Poseł na Sejm RP

  206 102 Odpowiedz
 • 6 wrz 2018

  Ja bym najpierw zapytał co to się działo i jak zarządzany był/jest szpital że do dzisiaj boryka się z mega problemami finansowymi (czytałem o dziesiątkach milionów na minusie) i przede wszystkim kto jest za to odpowiedzialny ? bo tutaj niby płaczą i jak dzieci w piaskownicy krzyczą że "to my załatwiliśmy !, to my" a dlaczego nie poruszą prawdziwego problemu ktory sie wlecze za szpitalem od kilu(nastu?) lat ?

  I czy pielęgniarka (czy jakie tam ta pani piastuje stanowisko) i ten lekarz nie powinni zająć się pacjentami a nie uprawianiem polityki ? bo tylko głupi chyba nie zauważy w tym działania politycznego :)

  Co do 3 kandydata, brakuje tutaj jeszcze kogoś od starosty i obstawiam, że ktoś taki się pojawi (zrobi najgorszy wynik) wspomnicie moje słowa :) ubolewam że będzie to jakiś kolejny pionek, który będzie sterowany z tylnego siedzenia. Tylko Szlachetka !

  93 39 Odpowiedz
 • 6 wrz 2018

  Ciekawe czy starosta by jarka zaprosił na coś za czym chodził i co ZAŁATWIŁ (tak bo bez wsparcia szlachetki dostalibysmy kopa w pupe a nie kase) i co najważniejsze, już widzę jak starosta, który twardo twierdzi, że jest pacjentem szpitala i probuje sie utoższamiać przed wyborami z mieszkańcami, stoi w kilkugodzinnych kolejkach jak zwykli ludzie, już to widzę. Ten co pierwszy zabiera glos to ten nauczycielinda wf z dobczyc, ktory mysli ze jest wybitnym myslenickim strategiem politycznym ?

  Kolejny argument za tym zeby glosowac na Szlachetkę Jarosława. Widać, że z gościem się liczą, widać, że zna i obraca sie w wpływowych środowiskach RP dzięki czemu może ściągnąć miliony dla miasta i gminy. Ten gość dla Myślenic zrobi bardzo dużo i jestem tego pewny ! I co najważniejsze, widać, że dzisiejsze elyty się go boją a skoro się go boją to bardzo dobry znak ! JAREK ! Myśleniczanie są z Tobą !!!!

  Jedno mnie zszokowało, że krzyska pod szpitalem nie bylo, a moze był i trzymał kamere, albo Maciek nie pozwolił ?

  mirekm napisał/a:

  to jest jakis zart? kto to jest jarecki? chyba nie oficjalny profil posla bo jak mniemam nosiłby nazwę Poseł Jarosław Szlachetka.

  Widocznie posel nie zwykł, jak twoi koledzy z urzedu zakładać miliona kont i uprawiac propagande na tym forum ;) idzie lepsze !

  105 73 Odpowiedz
 • 6 wrz 2018

  Żenujące wystąpienie.

  66 24 Odpowiedz
 • 6 wrz 2018

  Ale że lekarze dali się wciągnąć w kampanie wyborczą?

  62 21 Odpowiedz

Zobacz więcej