Kultura

Grafika Roku 2021: Nagroda Grand Prix dla Jędrzeja Krzyszkowskiego

Grafika Roku 2021: Nagroda Grand Prix dla Jędrzeja Krzyszkowskiego

Za najlepszą grafikę 2021 r. jury konkursu uznało pracę myśleniczanina z cyklu „Co zostaje po artystach” pt. „Wosk”

 

Tegoroczny konkurs sztuki graficznej „Grafika roku” zakończył się przyznaniem przez jury, któremu przewodniczyła profesor Agata Pankiewicz z wydziału grafiki ASP im. Jana Matejki w Krakowie Grand Prix – najlepsza grafika 2021 roku – dla Jędrzeja Krzyszkowskiego, za pracę z cyklu „Co zostaje po artystach” pod tytułem „Wosk”.

Myśleniczanin jest studentem V roku ASP w Krakowie, gdzie przygotowuje dyplom w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Bajka oraz aneks na wydziale grafiki w pracowni fotografii prof. Agaty Pankiewicz. Cykl wielkoformatowych grafik wykorzystujących fotografię pod tytułem „Co zostaje po artystach”, tematem czyni najbliższe otoczenie każdego artysty – miejsce tworzenia – to, co jest i to co pozostaje po tworzeniu. Pozornie nieciekawe dla postronnego obserwatora przedmioty - te, które wykorzystywał w swojej pracy - te, którymi posługiwał się; - ślady czynienia sztuki, stosy pędzli, puszek do ich moczenia i mycia terpentyny, palety malarskie, przeróżne szmaty, szmatki do wycierania pędzli i dłoni, resztki mydła, podkłady papierowe zabrudzone farbą, wosk i wiele innych.

Jędrzej Krzyszkowski tym rzeczom poświęcił swój cykl w dużych zbliżeniach. Na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, fascynują kształtem linią kolorem kompozycją. W grafice Jędrzeja stają się pierwszoplanowymi bohaterami, a w nagrodzonej pracy pozostały wosk popękał - naturalnie utrwalił go zbliżeniem, zmienił i poszerzył w pełny kadr, nadając mu wielkość. Fascynuje farma, czystość linii, kształt, pozostałe po dziele uczynił dziełem – jak w każdej pracowni ślad życia twórczego zasłużona wybitna praca.

Jurek Fedirko

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 27 mar 2021

  Chyba jestem za głupi na sztukę, bo ja tutaj widzę pociętą kartkę

  13 Odpowiedz
 • 27 mar 2021

  Ta grafika odpowiada żywotnym potrzebom naszego społeczeństwa. To jest grafika, na skalę naszych możliwości. Tą grafiką otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, to jest nasze i to nie jest nasze ostatnie słowo...
  Pozdrawiam miłośników współczesnej "sztuki"

  6 4 Odpowiedz
 • 27 mar 2021

  Dobrze co mi się jeszcze trochę tego wikwintnego bimbru od sąsiada zostało. Dziś późnym wieczorem bede próbował w tej grafice cosi doźreć.

  12 Odpowiedz
 • 27 mar 2021

  wspaniała grafika , jeszcze tylko grafika zgniecionej butelki po wodzie i już sam szczyt debilizmu

  no i 1 KW 2021
  co w pozostałych.........

  7 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 27 mar 2021

  Ja to jednak nie rozumiem tej sztuki wspolczesnej

  11 Odpowiedz
 • 10 kwi 2021

  Każdy może być artystą jeśli ma do skucia flizy z podłogi :) Sam nawet byłem i nie wiedziałem. Może ktoś by to docenił. Albo nie , bo przecież nie chodzi o to co zostało zrobione a przez kogo.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej