Wywiad

Grażyna Ambroży: Nasz głos ma być głosem rozsądku i gwarancją spokoju oraz stabilizacji w radzie

* Jeśli reprezentanci pozostałych klubów poprą nasze propozycje, wówczas Myślenice w kadencji 2018-2023 mogą mieć radę jakiej do tej pory nie było.

* Jeśli jednak „okopią” się na swoich stanowiskach, znów będziemy mieć totalny układ rządzący i bezradną opozycję, a tego chyba mieszkańcy nie chcą, bo mają dość obrazu zwalczających się dwóch obozów.

* Powierzenie naszemu komitetowi mandatów było wyrazem ich woli, aby w radzie zaszły zmiany i mimo, że reprezentantów KWW Bez Układów jest tylko dwójka, musimy sprostać temu zadaniu.

- mówi Grażyna Ambroży, pierwsza w historii myślenickiego samorządu kandydatka na burmistrza, a obecnie radna miejska


Nie udało się wygrać wyborów na burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, ale Pani komitet KWW Bez Układów do Rady Miejskiej wprowadził 2 radnych. Jak ocenia Pani ten wynik?

Wynik wyborów zarówno na burmistrza jak i na radnych oceniam jako bardzo dobry, zważywszy, że jeszcze dwa miesiące przed wyborami mało kto w naszej gminie słyszał o komitecie „Bez Układów”, a teraz mamy dwójkę radnych w radzie miejskiej.

Bardzo serdecznie chciałam podziękować mieszkańcom gminy za każdy oddany na mnie głos i na naszych kandydatów oraz za to, że obdarzyli nas swoim zaufaniem, które postaramy się zrealizować w konkretnych zrealizowanych zadaniach dla miasta i gminy.

Dzisiaj w Radzie Miejskiej żadne z ugrupowań nie ma samodzielnej większości. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ma 10 radnych, KWW Macieja Ostrowskiego wprowadziło ich 9. KWW Bez Układów 2, ale za to wasz wybór wydaje się decydujący. Czy, a jeśli tak - to z którym z komitetów stworzą Państwo koalicję?

Nie możemy tutaj mówić o koalicji, gdyż do wyborów startowaliśmy jako komitet „Bez Układów” i naszym przesłaniem była praca nad konkretnymi zadaniami i projektami, a nie trwałe koalicje.

Nasz cel i zamiar to popieranie dobrych rozwiązań niezależnie z jakiej strony będą one przedstawiane. To, że dzisiaj nasz głos wydaje się być decydujący, daje nam argument do prowadzenia rozmów z każdą ze stron nad stworzeniem rady zrównoważonej, nastawionej na pracę dla społeczeństwa, a nie tylko na patrzenie na „swoją” stronę gminnej sceny politycznej.

Prowadzicie rozmowy na temat ewentualnego porozumienia z pozostałymi komitetami?

Tak. Od chwili ogłoszenia wyników wyborów zarówno ja jaki i Wojciech Malinowski, z którym będę zasiadała w Radzie Miejskiej prowadzimy rozmowy zarówno z KWW Macieja Ostrowskiego jak i z klubem Prawa i Sprawiedliwości oraz burmistrzem elektem Jarosławem Szlachetką.

Niestety muszę tutaj zaznaczyć, że rozmowy są trudne, gdyż żadna ze stron nie chce zawrzeć kompromisu mającego na celu prace merytoryczną, a zamiarem każdego z pozostałych komitetów jest przejęcie większości w radzie i dyktowanie swoich warunków.

My na taki rozkład sił nie możemy się zgodzić, nasz głos jak już wielokrotnie podkreślałam ma być głosem rozsądku i mediacji, a zarazem stanowić gwarancję spokoju i stabilizacji w radzie.

Nasze dwa głosy to mandat jaki wyborcy chcieli przekazać na nową jakość w radzie i z tego zadania musimy się wywiązać. Dlatego nie możemy ulec naciskowi żadnej ze stron i stoimy na stanowisku, że tylko zaproponowane przez nas rozwiązanie jest gwarantem stabilnej i spokojnej pracy nowej rady miejskiej.

Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej radni oprócz ślubowania decydować będą, kto zostanie przewodniczącym rady. Można przypuszczać, że swojego kandydata zaproponuje PiS i KWW MO. Na przedstawiciela którego z obozów będą Państwo głosować? A może wystawią Państwo swojego kandydata?

Podczas pierwszego posiedzenia nowej rady, podstawowym działaniem jest wybór przewodniczącego. Jak zapewne wiedzą nasi wyborcy lub jeśli nie wiedzą - to jest okazja ku temu, aby zostali o tym poinformowani - ta kwestia jest m.in. tematem prowadzonych rozmów.

Stoimy na stanowisku, że rada ma być zrównoważona czego wynikiem musi być wybór kompromisowego przewodniczącego. To kto nim zostanie to wciąż sprawa otwarta, nie wykluczamy poparcia każdego dobrego kandydata i jednocześnie rozważamy przedstawienie własnego.

Przewodniczącym Rady Miejskiej w Myślenicach w kadencji 2018-23 zostanie reprezentant:

 • Prawa i Sprawiedliwości
 • KWW Macieja Ostrowskiego
 • KWW Bez Układów
 • Zobacz wyniki
 • Prawa i Sprawiedliwości Prawa i Sprawiedliwości 77%
 • KWW Macieja Ostrowskiego KWW Macieja Ostrowskiego 15%
 • KWW Bez Układów KWW Bez Układów 8%
 • Głosów: 935

Czy z pozycji radnego jest Pani w stanie realizować program, który przedstawiała Pani jako kandydatka na burmistrza?

Z takim zamiarem startowałam zarówno na stanowisko burmistrza jak i radnej. Program to nie hasło wyborcze, to cel do jakiego będę - o ile mi na to pozwoli nowa rada - dążyć. To punkty z których będą rozliczali mnie wyborcy, więc aby sprostać zaufaniu jakiego mi udzielili, deklaruję, że będę ze wszystkich sił starać się realizować te postulaty, które znajdą poparcie w nowej radzie i u nowego burmistrza. Wiele z naszych punktów programowych pokrywało się z obietnicami jakie przedstawił Jarosław Szlachetka, dlatego mam nadzieję, że z ich realizacją nie będzie problemu.

W jednym z wywiadów przed wyborami mówiła Pani: „Na poziomie samorządu o decyzjach nie powinna rozstrzygać przynależność partyjna, tylko zdrowy rozsądek i dobro mieszkańców oraz gminy. Mam nadzieję, że jako burmistrz przekonam radnych do takiego sposobu myślenia” – jako radna ma Pani szansę przekonać do tego pozostałych. Będzie Pani próbować?

Oczywiście, że będę próbować. Jak już wcześniej wspominałam, zanim ogłoszone zostanie pierwsze posiedzenie nowej rady miejskiej, już we dwójkę staramy się przekonywać pozostałych – zarówno nowych oraz piastujących obecnie stanowisko radnych do naszego postrzegania rady i jej pracy.

Nawiązuję tutaj do wcześniejszego pytania i powtarzam, że naszym zadaniem jest praca merytoryczna ponad podziałami i to chcemy przekazać pozostałym radnym i nowemu burmistrzowi. Zaproponowany przez nas kompromis i projekt prezydium rady był by tego dowodem. Niestety pozostałe kluby nie widzą potrzeby dzielenia się kompetencjami z pozostałą częścią rady, co z pewnością pozwoliłoby na spokojną i rzeczową pracę, a nie działanie z pozycji siły, odwetu czy opozycji, która w swoim zamiarze nie chce być merytoryczna lecz obstrukcyjna.

Jeśli reprezentanci pozostałych klubów poprą nasze propozycje, wówczas Myślenice w kadencji 2018-2023 mogą mieć radę jakiej do tej pory nie było. Jeśli jednak „okopią” się na swoich stanowiskach, znów będziemy mieć totalny układ rządzący i bezradną opozycję, a tego chyba mieszkańcy nie chcą, bo mają dość obrazu zwalczających się dwóch obozów. Powierzenie naszemu komitetowi mandatów było wyrazem ich woli, aby w radzie zaszły zmiany i mimo, że reprezentantów KWW Bez Układów jest tylko dwójka, musimy sprostać temu zadaniu.

Dlatego również za pośrednictwem portalu miasto-info.pl apelujemy do pozostałych radnych o zrzucenie z siebie partykularnych interesów, chęci odwetu i przedłożenie ponad wszystko pracy dla dobra naszego miasta i gminy, bo do tego powołali nas wyborcy.

Powiązane tematy

Ktoś regularnie podrzuca śmieci na przystankach. Gmina instaluje fotopułapki
Lubień 13

Ktoś regularnie podrzuca śmieci na przystankach. Gmina instaluje fotopułapki

To reakcja na śmieci podrzucane w trakcie weekendów w okolicach koszy na śmieci znajdujących się na przystankach Jak informują urzędnicy; w ostatnich tygodniach na terenie Lubnia coraz częściej na przystankach przy drodze wojewódzkiej w kierunku Mszany Dolnej, ktoś zostawia worki ze śmieciami. W środku znaleźć można m.in. obierki z warzyw i owoców...

OSP Krzeczów włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
Lubień 0

OSP Krzeczów włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

W siedzibie OSP Krzeczów odbyła się uroczystość wręczenia decyzji o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Decyzja komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej obowiązuje od 1 maja 2020 roku. Jednostka zlokalizowana jest przy budowanym odcinku drogi ekspresowej S7 o dużym natężeniu ruchu. Odpowiednie wyposażenie sprzętow...

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach
Pcim 25

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach

„Mieszkańcu – reaguj” - to hasło najnowszego apelu wydanego przez władze gminy Pcim. Jedni sprzątają, inni śmiecą, a lasy i przydrożne rowy toną w odpadkach  W ostatnich tygodniach na redakcja@miasto-info.pl zgłaszacie szereg problemów, jakie w codziennym życiu wprowadzają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Najczęściej dotyczą trudności...

Komentarze

 • 9 lis 2018

  Baju, baju Pani Grażyna na razie jest pracownikiem Starostwa Powiatowego i jak jej szef narzuci to musi wykonać podczas głosowań w RMiG

  120 12 Odpowiedz
  • 9 lis 2018

   Czyli Suder robi kogo rozkazy Jarka czy Józka który jest jego pracodawcą ? Też pracuje w Starostwie Mądralo :) :)

   24 56 Odpowiedz
   • 9 lis 2018

    Z Panem Suderem to jest jasna sprawa .Jest członkiem PiS jest w w klubie PiS a poglądy ma wyraziste i jasne. Oddany PiS-owi. A pani Ambroży Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek!

    77 12 Odpowiedz
    • 9 lis 2018

     A tu muszę się zgodzić PISor z niego okropny, nawet tak charakterystyczne dla nich chamstwo pokazał wczoraj na radie miejskiej. Zero kultury, zero ogłady - typowy PIS.

     26 65 Odpowiedz
     • Jagienka Mur. 9 lis 2018

      PiterOlek,
      prawie wszystkim politykom brakuje kultury.
      Ludzie wrażliwi, mądrzy, ciekawi świata, studiują mądre księgi. Oni nie mają czasu na czcze gadania: "głosujemy na ludzi, nie na partie"
      Zobaczymy co zdziałają w nowej Radzie.
      Ja chcę czyste miasto - pozamiatane
      Chcę oddychać czystym powietrzem itd

      12 20 Odpowiedz
  • 9 lis 2018

   Ot, co.

   49 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 9 lis 2018

  z korzyścią dla mieszkanców byłoby gdyby pani ambrozy i malinowski nie sprzedali twarzy i to ich glos w kazdym glosowaniu bedzie decydujacy - czyli mogliby rzadzic majac mniejszosc :) no chyba ze znajdzie sie jakis skoczek i przejdzie z pis do ostrowskiego lub odwrotnie - wtedy bez ukladow zamienia sie w bez znaczenia

  36 52 Odpowiedz
 • mirek@ 9 lis 2018

  BRAWO! trzymam za was kciuki! nie dajcie sie zlamac, przekonac, ani zaszantażować żadnej ze stron! nie traćcie twarzy dla paru zlotych czy poczucia wyzszosci lub wladzy - w koncu dzialajcie na nasza korzysc - korzysc mieszkancow

  23 52 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Wy wszyscy jesteście dobrzy

  24 2 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  No tak, zamiast jakiegoś profesjonalizmu, to urządzanie przepychanek. Brawo dla radnych, pokazujecie właśnie, jak bardzo zależy Wam na tym mieście i jej mieszkańcach

  27 2 Odpowiedz
 • 13 lis 2018

  Głos dwóch osób ma stabilizować radę!!! Czy ta pani jest na lekach? Jej słowa zapowiadają destrukcję w oparach absurdu. Jak może osoba (osoby) mająca tak skromne poparcie społeczne wypowiadać się w ten sposób. Skoro społeczność lokalna w tak znaczący sposób wybrała burmistrza to chyba jedynym logicznym i w interesie mieszkańców krokiem jest wsparcie jego i jego ugrupowania w radzie. Przedstawił program, zamierzenia i otrzymał mandat i również zaufanie społeczne. Ma również wsparcie "z góry" jako były poseł i wiemy co to oznacza. Tymczasem tutaj na dole drobne cwaniaczki zaczynają krecią robotę i prawdopodobnie to oni pociągają za sznurki tej marionetki. Zapowiada się trudna kadencja. Szczury choć opuściły okręt cały czas ogryzają to co pozostało.

  31 4 Odpowiedz
 • 13 lis 2018

  HAHAHA głos tej kobity (zwąchanej z nowoczesną, kodem i po) tyle znaczy co elaborat wystosowany przez kulawego Władka szęwdającego się po myślenickim rynku. Śmiech na sali...

  23 2 Odpowiedz
 • 13 lis 2018

  Proszę również zwrócić uwagę na pierwszą wypowiedź - ma charakter szantażu, Cała reszta Rady ma poprzeć pomysły dwóch osób, które to pomysły i same osoby z minimalnym poparciem zdobyły mandaty. Bo jeśli nie to......? No właśnie:... co? Niech odpowie: tak lub nie, ale nie sobie i swoim kuriozalnym propozycjom, niech odpowie mieszkańcom. Niech odpowie tej większośći, olbrzymiej większości w stosunku również do jej poparcia, która wskazała burmistrza. To ta Pani ma obowiązek biorąc pod uwagę interes mieszkańców gminy poprzeć wskazny program a nie stawiać bezczelne warunki. Proszę Państwa: "ogon chce kręcić psem". Tak można spuentować to szaleństwo logiki tej kobiety.

  28 4 Odpowiedz
 • 13 lis 2018

  Jeszce tylko Państwu dam przykład, który scharakteryzuje "myśl" Pani Ambroży. Dajmy na to że 1000 osób chce zbudować drogę a Pani Ambroży i Pan Malinowski uważają, że trzeba zbudować większe trybuny dla "Orła". Jeśli reszta się nie zgodzi to oni we dwójkę nie poprą budowy drogi. Chyb tak to ma wyglądać - nieprawdaż?

  22 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ks. Zdzisław Balon: Ten trudny czas kiedyś się skończy
Wywiad 26

Ks. Zdzisław Balon: Ten trudny czas kiedyś się skończy

Z jednej strony czuję ból, że w kościele jest nas tak mało, bezradność, że nie mogę tego zmienić; z drugiej strony czuję radość, że na moje „Pan z Wami” w tej samej chwili, przed monitorami i tabletami odpowiadają mi setki osób - o życiu kościoła w czasach pandemii mówi ks. kanonik Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  ...

Biznes wspiera się sam. W sieci ruszyła grupa pomocowa dla przedsiębiorców
Koronawirus 22

Biznes wspiera się sam. W sieci ruszyła grupa pomocowa dla przedsiębiorców

W tym trudnym dla biznesu czasie musimy wspierać się nawzajem. Mam wrażenie jakbyśmy każdego dnia musieli walczyć o przetrwanie. Trzeba zrozumieć, że za przysłowiową ladą stoją nie tylko pojedynczy sprzedawcy, ale całe ich rodziny. Dzisiaj ważą się ich losy, a często przyszłość. Dlatego tak ważne jest wzajemne wsparcie i wszelka pomoc. Wszyscy je...

Wacław Żarski: Spróbowałem. Lubię wyzwania
Wywiad 17

Wacław Żarski: Spróbowałem. Lubię wyzwania

Otrzymałem legitymację od społeczności, a nie od struktur partyjnych, które stwierdziły, że ich ambicje stoją wyżej niż ranga społeczna. Wcześniej podsuwałem pomysł kandydowania znajomym - to może ty wystartuj w wyborach - mówiłem, aż w odpowiedzi usłyszałem: „a czemu ty nie spróbujesz?”. Spróbowałem. Lubię wyzwania - mówi Wacław Żarski, wójt Raci...

Adam Styczeń: Wierzę, że wygramy tę walkę
Koronawirus 34

Adam Styczeń: Wierzę, że wygramy tę walkę

To trudny okres i wszyscy musimy go przejść w pełnym zrozumieniu, bo sytuacja szczególna wymaga szczególnych rozwiązań. Cały czas powinniśmy zachowywać spokój i zdrowy rozsądek. Wierzę, że stosując się do wytycznych odpowiednich organów, uda nam się zatrzymać epidemię - w rozmowie z nami mówi Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach   Panie d...

Vasilis Tomazos: Big Brother? To była dobra decyzja
Wywiad 20

Vasilis Tomazos: Big Brother? To była dobra decyzja

Zawsze miałem takie podejście, aby chwytać moment, wykorzystywać szanse i nie marnować nadarzających się możliwości. Nigdy nie wolno się poddawać, trzeba realizować marzenia i pamiętać, że im cięższą drogę będzie dane nam przejść, tym większa satysfakcja czeka nas na jej końcu - mówi Vasilis Tomazos, myśleniczanin, który spędził 8 tygodni w telewi...