Miasto

"Muzeum Niepodległości to wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

"Muzeum Niepodległości to wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

W sobotę 10 listopada w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otwarto Muzeum Niepodległości. "To wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

Podczas wczorajszego otwarcia każdy mógł zwiedzić wnętrza budynku, obejrzeć ciągle jeszcze realizowaną ekspozycję oraz powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”.

Nowy budynek to cztery kondygnacje, na których poza stałymi i czasowymi ekspozycjami znajduje się sala wykładowa na 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz czytelnia naukowa.

- Będzie to nowoczesna i atrakcyjna wystawa, w której widz funkcjonuje jako świadek historii, doświadczając jej. Zainteresuje zarówno osobę dorosłą jak i dzieci, które nie będą się nudzić nawet przy poważnych i trudnych tematach – zapewnia dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak.

Muzeum Niepodległości przejęło zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Swój wkład w tworzenie ekspozycji mieli także myśleniczanie. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy.

Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Koszt inwestycji to 8 867 000 zł.

 

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice

Powiązane tematy

Komentarze (59)

 • 9 lis 2018

  Muzeum na zadupiu w miejscu mało atrakcyjnym. Dobrze ,że uczniowie okolicznych szkół nadrobią frekwencje .

  78 28 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Kulturalny znajdzie i na zadupiu, a burak potknie się o muzeum, choćby było i na środku ulicy i pójdzie dalej. Ot, różnica.

  74 38 Odpowiedz
 • Beata 9 lis 2018

  Niestety jest to prawda i konsekwencje głupiego inwestowania KREDYTÓW I DOTACJI, jakby to idiotycznie nie brzmiało, przez poprzedniego Burmistrza, który już się pięknie usadowił w TELEFONICE, zgodnie z obietnicami szefostwa.
  Pytanie brzmi. Za jakie decyzje były burmistrz dostał intratne stanowisko?

  76 49 Odpowiedz
 • 9 lis 2018

  Kasa na wielki minus ale muzeum jest jest no i obiecane etaty.

  55 13 Odpowiedz
 • Piotr 11 lis 2018

  UWAGA??? to nie jest wotum wdzięczności Myśleniczan bo 90% z nich nie życzyła sobie tej inwestycji za 11 baniek.
  To raczej POMNIK Macieja O. i Tomasza W. wystawiony za ogromne publiczne pieniądze na odchodne z władz miasta.
  Byłem wczoraj na otwarciu i stwierdzam, że oprócz tego pojazdu na gąsienicach reszta ekspozycji ma bardziej cechy ROLNICTWA niż NIEPODLEGŁOŚCI. ... dziękuję, merci

  53 26 Odpowiedz

Zobacz więcej