Dobczyce

W miejscu zapomnianego i zniszczonego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstaje park miejski

W miejscu zapomnianego i zniszczonego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstaje park miejski

Dawny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobczycach przez ostatnie lata niszczał i częściej odwiedzany był przez fanów opuszczonych i zapomnianych miejsc niż letników. Niebawem zamieni się w park miejski

Od listopada 2018 roku na terenie dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dobczycach trwają prace, które mają sprawić, że to miejsce znowu wypełni się ludźmi. Powstaje tu miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej. Powstaje tu park miejski i miejsce, które ma sprzyjać aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. W parku mają znaleźć się place zabaw, siłownia plenerowa oraz ławki, kosze i stojaki na rowery.

Teren parku będzie oświetlony i monitorowany, powstanie również parking. Rowerzystów i spacerowiczów do parku doprowadzi wygodna ścieżka pieszo-rowerowa, którą już teraz podążać można od nowego mostu i ul. Rzeźniczej. Stare zapomniane boisko do koszykówki zastąpią korty tenisowe, a zniszczony basen ma zastąpić nowe kąpielisko i lodowisko.

Jak informuje gmina w centralnej części parku pojawił się już plac zabaw, zamontowano również siłownię plenerową oraz ściankę do tenisa zlokalizowaną przy kortach tenisowych. Przy alejkach spacerowych widać już słupki pod oświetlenie, a w trakcie realizacji jest naturalistyczny plac zabaw.

 

W ostatnich latach odwiedzany tylko przez fanów zapomnianych miejsc

Do tej pory Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobczycach znajdował się wyłącznie na mapie opuszczonych miejsc. W ostatnich latach odwiedzali go głównie fani tzw. „urbexów” (Urban exploration - urbex – eksploracja miejska) polegających na zwiedzaniu miejsc niewidocznych, zamkniętych lub niedostępnych na co dzień dla większości mieszkańców. Ci nie widzieli potrzeby w odwiedzaniu tego miejsca. 

Dawniej ośrodek działał około 15 lat. Czynny był każdego roku w okresie od maja do października. Przygotowany był pod obsługę zielonych szkół, wycieczek oraz turystów indywidualnych. Ośrodek stanowił bazę wypadową dla organizowania wycieczek.

W obiekcie znajdowała się wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, basen i kort tenisowy. Na terenie obiektu działał bar. W ogrodzie wyznaczono miejsce na ognisko lub grilla, zorganizowano plac zabaw dla najmłodszych, a także przygotowano parking dla zmotoryzowanych turystów.

Prace są realizowane w ramach projektów Zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • mysleniczaninzdziada 7 cze 2019

  z zazdroscia mozna popatrzec jak dobczyce sie rozwijaja, jak powstaje infrastruktura z mysla o mieszkancach a w myslenicach? rok temu wszyscy kandydaci obiecywali kapieliska, baseny, centra rekreacji i czasu wolnego, a jedyne co zrobiono na zarabiu to jak dotad zatkano dziure w skejtparku... ta dzielnica ma ogromny potencjal, a nikt nawet nie probuje go wykorzystac. jedyne co tam zrobiono to park kilka lat temu i koniec

  24 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 cze 2019

  O ile dobrze pamiętam to plany co do rewitalizacji myślenickiego Zarabia były ambitniejsze. I do d.py włodarzy ma nasze miasto, jedyna jak widać umiejętność to podwyższanie opłat, zdobyć pieniądz nie z podatków to już ni w ząb. Co prawda Potencjał myślenickiego Zarabia ciągle ręce nie wykorzystany. Efektów w Dobczycach jestem b. ciekaw.

  9 2 Odpowiedz
 • 7 cze 2019

  Wybudować to raz a utrzymać to dwa.
  Większość "atrakcji" które zostały już wybudowane są w stanie zagrażającym zdrowiu i nie daj Boże życiu użytkowników. Przykład chwalenia się załataniem dziury w skateparku wywyłał u mnie szeroki uśmiech na twarzy :D. Place zabaw, siłownie wybudowane popadają w ruinę(np. po zimie)ponieważ nikt ich nie naprawia/maluje etc. Konstrukcje, ławki murszeją rdzewnieją i nikt z tym nic nie robi. Trawa w parkach koszona jest jak dochodzi do kolan.
  Budując trzeba pamiętać o utrzymaniu bieżącym. Nic nie jest na wieki ale można przedłużać żywotność a nie wymieniać na nowe.

  17 1 Odpowiedz

Zobacz więcej