Dobczyce

W miejscu zapomnianego i zniszczonego Ośrodka Sportu i Rekreacji powstaje park miejski

Dawny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobczycach przez ostatnie lata niszczał i częściej odwiedzany był przez fanów opuszczonych i zapomnianych miejsc niż letników. Niebawem zamieni się w park miejski

Od listopada 2018 roku na terenie dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dobczycach trwają prace, które mają sprawić, że to miejsce znowu wypełni się ludźmi. Powstaje tu miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej. Powstaje tu park miejski i miejsce, które ma sprzyjać aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. W parku mają znaleźć się place zabaw, siłownia plenerowa oraz ławki, kosze i stojaki na rowery.

Teren parku będzie oświetlony i monitorowany, powstanie również parking. Rowerzystów i spacerowiczów do parku doprowadzi wygodna ścieżka pieszo-rowerowa, którą już teraz podążać można od nowego mostu i ul. Rzeźniczej. Stare zapomniane boisko do koszykówki zastąpią korty tenisowe, a zniszczony basen ma zastąpić nowe kąpielisko i lodowisko.

Jak informuje gmina w centralnej części parku pojawił się już plac zabaw, zamontowano również siłownię plenerową oraz ściankę do tenisa zlokalizowaną przy kortach tenisowych. Przy alejkach spacerowych widać już słupki pod oświetlenie, a w trakcie realizacji jest naturalistyczny plac zabaw.

 

W ostatnich latach odwiedzany tylko przez fanów zapomnianych miejsc

Do tej pory Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobczycach znajdował się wyłącznie na mapie opuszczonych miejsc. W ostatnich latach odwiedzali go głównie fani tzw. „urbexów” (Urban exploration - urbex – eksploracja miejska) polegających na zwiedzaniu miejsc niewidocznych, zamkniętych lub niedostępnych na co dzień dla większości mieszkańców. Ci nie widzieli potrzeby w odwiedzaniu tego miejsca. 

Dawniej ośrodek działał około 15 lat. Czynny był każdego roku w okresie od maja do października. Przygotowany był pod obsługę zielonych szkół, wycieczek oraz turystów indywidualnych. Ośrodek stanowił bazę wypadową dla organizowania wycieczek.

W obiekcie znajdowała się wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, basen i kort tenisowy. Na terenie obiektu działał bar. W ogrodzie wyznaczono miejsce na ognisko lub grilla, zorganizowano plac zabaw dla najmłodszych, a także przygotowano parking dla zmotoryzowanych turystów.

Prace są realizowane w ramach projektów Zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 7 cze

  z zazdroscia mozna popatrzec jak dobczyce sie rozwijaja, jak powstaje infrastruktura z mysla o mieszkancach a w myslenicach? rok temu wszyscy kandydaci obiecywali kapieliska, baseny, centra rekreacji i czasu wolnego, a jedyne co zrobiono na zarabiu to jak dotad zatkano dziure w skejtparku... ta dzielnica ma ogromny potencjal, a nikt nawet nie probuje go wykorzystac. jedyne co tam zrobiono to park kilka lat temu i koniec

  24 5 Odpowiedz
 • 7 cze

  O ile dobrze pamiętam to plany co do rewitalizacji myślenickiego Zarabia były ambitniejsze. I do d.py włodarzy ma nasze miasto, jedyna jak widać umiejętność to podwyższanie opłat, zdobyć pieniądz nie z podatków to już ni w ząb. Co prawda Potencjał myślenickiego Zarabia ciągle ręce nie wykorzystany. Efektów w Dobczycach jestem b. ciekaw.

  9 2 Odpowiedz
 • 7 cze

  Wybudować to raz a utrzymać to dwa.
  Większość "atrakcji" które zostały już wybudowane są w stanie zagrażającym zdrowiu i nie daj Boże życiu użytkowników. Przykład chwalenia się załataniem dziury w skateparku wywyłał u mnie szeroki uśmiech na twarzy :D. Place zabaw, siłownie wybudowane popadają w ruinę(np. po zimie)ponieważ nikt ich nie naprawia/maluje etc. Konstrukcje, ławki murszeją rdzewnieją i nikt z tym nic nie robi. Trawa w parkach koszona jest jak dochodzi do kolan.
  Budując trzeba pamiętać o utrzymaniu bieżącym. Nic nie jest na wieki ale można przedłużać żywotność a nie wymieniać na nowe.

  17 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Był ścigany listem gończym. Wpadł po popisach na ulicach miasta
Dobczyce 4

Był ścigany listem gończym. Wpadł po popisach na ulicach miasta

Ściganemu listem gończym 38-latkowi od dłuższego czasu udawało się unikać policji. Uwagę funkcjonariuszy ściągnął na siebie „przegazowując” swój motocykl w centrum Dobczyc Uwagę policjantów z dobczyckiego komisariatu przykuł motocyklista wyjeżdżający z ul. Jagiellońskiej w kierunku rynku. Ten kilkukrotnie przegazował maszynę i jechał slalomem. St....

Po kłótni z żoną zabił psa... bo za dużo szczekał
Dobczyce 6

Po kłótni z żoną zabił psa... bo za dużo szczekał

Choć początkowo 49-latek twierdził, że nie ma nic wspólnego ze śmiercią psa, którego znalazł martwego w beczce z wodą, na drugi dzień przyznał się do winy i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze.