Miasto

Rewitalizacja Centrum Myślenic: Teren wokół kościoła odnowiony. Jak wam się podoba? [SONDAŻ]

Rewitalizacja Centrum Myślenic: Teren wokół kościoła odnowiony. Jak wam się podoba? [SONDAŻ]

 

Tuż przed świętami zakończył się kolejny etap rewitalizacji centrum, który obejmował ulice Piotra Skargi, Królowej Jadwigi oraz trakt pieszy wokół Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Jak oceniacie efekt prac?

Alejki zostały wyłożone granitem strzegomskim i porfirem. Takim samym kamieniem wybrukowana jest ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie. Remont nawierzchni wokół kościoła NNMP w Myślenicach rozpoczął się pod koniec wrześni 2018 roku i był wykonywany w ramach rewitalizacji Rynku i starówki.

To projekt obejmujący budowę Muzeum Niepodległości, remont otoczenia kościoła oraz płyty Rynku. Na jego całość Gmina Myślenice otrzymała ze środków Unii Europejskiej 24,9 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

- Prace obejmowały wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowę sieci opadowej, położono nową nawierzchnię wraz z wymianą podbudowy. Otoczak, tak zwany rabiak, zastąpiono antypoślizgowym porfirem, granitem strzegomskim jak również według zaleceń konserwatora zabytków nowym otoczakiem.

Zamontowane zostało także nowoczesne oświetlenie do iluminacji kościoła oraz przygotowano instalacje pod zamontowanie miejskiego monitoringu wokół Sanktuarium. Od strony ulicy Królowej Jadwigi powstała także pochylnia dla osób niepełnosprawnych, a także nowe miejsca parkingowe, z których od dzisiaj można już korzystać – mówi Agnieszka Światowiec, naczelnik Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice.

Wykonawcą robót była firma INSTBUD z Gdowa. Całość inwestycji opiewa na łączną kwotę 4,4 mln złotych.

Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
 • Głosów: 830

 

Remont Rynku po jubileuszu koronacji obrazu

Na początku kwietnia gmina ogłosiła przetarg na wykonanie rewitalizacji Rynku. Oprócz jego płyty, remont przejdą ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ul. Bema z miejscami postojowymi oraz skrzyżowanie ul. Reja z ul. Gałczyńskiego.

Prace będą odbywać się etapami, tak aby uniknąć jednoczesnego rozkopania płyty Rynku i otaczających ją ulic. O tym, kto wykona te prace dowiemy się 8 maja, bowiem na ten dzień zaplanowano otwarcie złożonych ofert w przetargu.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: Rozpoczęcie prac dotyczących wymiany nawierzchni Rynku oraz wszelkich instalacji w tym obrębie rozpocznie się dopiero po Jubileuszu 50. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej – podczas oddania inwestycji mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Wspomniane uroczystości zaplanowano na 24 sierpnia właśnie na płycie Rynku.

 

Były burmistrz zabiera głos

Projekt rewitalizacji centrum wraz z budową Muzeum Niepodległości rozpoczął się podczas kadencji Macieja Ostrowskiego o czym kolejnego dnia po oddaniu inwestycji, na facebooku przypomniał były burmistrz.

Na swoim profilu opublikował zdjęcie na którym stoi w towarzystwie Artura Szumca, Mieczysława Kęska, Konrada Skiby i Małgorzaty Trolki-Ostrowskiej, czyli jak pisze; autorów i osób związanych z realizacją tego projektu.

Maciej Ostrowski: Choć już nie pracujemy w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice cieszymy się, że mogliśmy zaprojektować i rozpocząć realizację Rewitalizacji Myślenic. I etap- ciągi piesze wokół Sanktuarium NMP zrealizowany! Trzymamy kciuki za Rynek i pozostałą część starówki. Dobrze, że umieliśmy pozyskać środki z UE na wszystkie te zadania (Muzeum Niepodległości też).

Maciej Ostrowski nie zabierał publicznie głosu na tematy związane z aktualnymi wydarzeniami odkąd w listopadzie 2018 roku pod koniec swojej kadencji zrzekł się mandatu burmistrza. W wyborach samorządowych 2018 ubiegał się o mandat radnego powiatowego, który udało mu się zdobyć.

Do Rady Powiatu wprowadził 6 radnych i wspólnie z klubem Józefa Tomala utworzyli koalicję, dzięki której to kluby KWW Forum Ziemi Myślenickiej i KWW Wspólnie dla powiatu mają większość w radzie. W kadencji 2018-2023 zasiada w prezydium rady powiatu, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Powiązane tematy

Trwa rewitalizacja Rynku. Budowlańcy przenieśli Pomnik Niepodległości
Myślenice 6

Trwa rewitalizacja Rynku. Budowlańcy przenieśli Pomnik Niepodległości

W ramach prac nad rewitalizacją myślenickiego Rynku budowlańcy przenosili pomnik Niepodległości. Stanął bliżej kamienicy Obońskich Pomnik waży 62 tony, dlatego do jego przeniesienia niezbędny był dźwig i praca całego zespołu ludzi. Monument podniesiono, a następnie odwrócono frontem w kierunku środka Rynku, co ma ułatwić w przyszłości organizowani...

UWAGA! Zamknięta część ul. Jordana. To efekt trwającej rewitalizacji centrum miasta
Myślenice 6

UWAGA! Zamknięta część ul. Jordana. To efekt trwającej rewitalizacji centrum miasta

Fragment ulicy Jordana przy parku na tzw. plantach został wyłączony z ruchu. Przedostać się tędy można wyłącznie chodnikiem. To efekt trwających prac związanych z rewitalizacją centrum Ulica Jordana jest zamknięta od parkingu przy plantach do skrzyżowania z ul. Reja. Drogowcy wyznaczyli objazd przez ul. Traugutta, Sienkiewicza i ul. Kasprowicza. O...

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...

Komentarze

 • 23 kwi 2019

  płasko, ładnie, wygodnie -plus
  za duzo kamienia, za mało zieleni,trawy taka "betonowa pustynia" - minus

  39 7 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  A już miałem napisać, że nowy Burmistrz to wykonał tylko jeden telefon i natychmiast rewitalizacja się stała.
  Jak będzie w takim tempie rewitalizował miasto, to zaraz go zabiorą do jakiejś Spółki Skarbu Państwa,
  np. LOTOS, jako nowe odkrycie ze szkoły managerów z terenu gdzie Krzczonowska wpada do Raby.

  18 52 Odpowiedz
 • mirek@ 23 kwi 2019

  ale sie pan jezus z panem proboszczem uciesza ;)

  a co dopiero wierni... tak pięęęęknie teraz wokół świątyni bedzie się szło z procesją obrazka jak ta lala

  ach!

  17 27 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  zapomniałbym o "pięknie" wkomponowanej skrzynce elektrycznej na filarze arkad - majstersztyk.
  Jak wspomniałem "betonowy plac" ciekawe jak się będzie spisywał w trakcie deszczu (studzienek jest kilka lecz musi do nich woda dopłynąć ".

  16 5 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  słabo JACK to by tam spokojnie walnął wiate i ze 3 małe bloki plus dyskont

  5 14 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  Może po takim prezencie od mieszkańców nie będą już księża za sakramenty kasować? ;-p

  23 46 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  Wygląda spoko ale wolałbym aby kościółek sobie zapłacił za rewitalizacje.A nie z budżetu państwa.Przecież mają swój watykan.

  29 25 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  No chciałbym wiedzieć, czy nasi myśleniccy będą nas dalej odpieniężać? ;-p

  http://naszemiasto.pl/artykul/papiez-prosi-ksiezy-nie-bierzcie-pieniedzy-za-sakramenty,4510066,art,t,id,tm.html

  8 29 Odpowiedz
 • 23 kwi 2019

  A dasz radę funkcjonować bez dawania - pogrzeb, ślub, chrzest itp?
  Czy publiczna deklaracja dziekana wystarczyłaby? W sumie to po co im właśnie majątki, zawsze mnie to zastanawiało.. Potomstwa nie mają, dach nad głową i wikt zapewniony. Do mnie przekaz papieża Franciszka przemawia, bo jednak dotyka tematów ze sfery tabu. Właśnie mamy poważny kryzys tożsamości w Kościele i autentyczność wskazana może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

  A np konflikt w stowarzyszeniu Wiosna nie toczy się wokół tematu? Bo gdy nie wiadomo o co cho...

  Kompromitacje konkretne. Czas na ludzi autentycznych.

  16 32 Odpowiedz
 • 24 kwi 2019

  Nasz kościół czyli my katolicy, przy zachodnim to wciąż ideał.
  Tam np. we Francji stopniało zaufanie do kościoła katolickiego, a że ludzie jednak potrzebują religii, jakoś w miarę życzliwie przyjmują systematyczną zmianę religii z kiedysiejszej katolickiej, na muzułmanizm.
  Jeżeli Francuzom przeszkadzają kościoły a meczety nie, to świadczy o stopniowym wtapiani się w muzułmanizm.
  Nie zatrzymamy tego u nich, bo wyraźnie takie są preferencje ich obywateli.
  Nasz kościół to dostrzega, stąd lęk po spłonięciu katedry, że tego się już nie zatrzyma. Będzie odbudowa katedry, ale obiekt będzie już tylko muzeum katolicyzmu.

  9 45 Odpowiedz
 • 24 kwi 2019

  Przeczytane w Dzienniku Polskim (https://dziennikpolski24.pl/rewitalizacja-myslenic-czy-ten-bruk-osiagnal-ideal/ar/c1-14066075 )
  [cytat]Dziś można powiedzieć, że przebiegło, z wyjątkiem jednej rzeczy, na którą zawracają uwagę internauci. W internecie czytamy m.in. „Miał być kompromis: bruk myślenicki i kostka. Wyszło co?”.
  Kiedy pytamy o to mieszkańców okazuje się, że po zmianie otoczenia kościoła zyskało na wyglądzie i wygodzie jego użytkowania. Brak kamienia z Raby nie jest im jednak całkiem obojętny. - Pięknie to wygląda, mam tylko jedną uwagę: mówiono, że zachowana zostanie ciągłość historii i miejscami zachowana będzie dawna nawierzchnia z otoczaka rabczańskiego… Ale to co jest to nie jest kamień rabczański - mówi w rozmowie z nami jeden z mieszkańców miasta i dodaje, że otoczak z Raby łatwo odróżnić od otoczaka z Dunajca, bo ten pierwszy jest szary i płaski, a ten drugi bardziej okrągły i nakrapiany. (...) Zamiana jest o tyle zaskakująca, że kiedy kilka miesięcy rozpoczynano prace poprzedni burmistrz mówił, że choć kamień z Raby zastąpi w głównej mierze antypoślizgowy porfir i granit strzegomski to „na bokach będzie zostawiony otoczak, bo konserwator tak nakazał”.
  Teraz magistrat tłumaczy, że zmiana otoczaka z Raby na kamień z Dunajca...zalecił konserwator. Kiedy pytamy o to burmistrza Jarosława Szlachetkę odpowiada: - O zmianę kamienia wystąpił do nas wykonawca prac podając za powód brak możliwości pozyskania otoczaka rabczańskiego. Zmiana została uzgodniona z autorem projektu oraz konserwatorem. [/cytat]

  Wykonawca chyba widział co jest w zamówieniu i jaki kamień ma być dostarczony. Ciekawe czy różnicę finansową oddali? W ogóle brawa i podziękowania dla konserwatora, widać jak stoi na straży zabytków.

  8 8 Odpowiedz
  • 24 kwi 2019

   Mam takie pytanie w związku z artykułem?
   Otoczak rabczański czy otoczak z Raby? Otoczak rabczański kojarzy mi się z Rabką.....
   Pani Redaktor jak to powinno być?

   5 Odpowiedz
 • 24 kwi 2019

  Ale mają ludzie problemy .

  12 2 Odpowiedz
  • 24 kwi 2019

   Jeśli Ty nie masz problemu, że ktoś wydał więcej za coś co winno kosztować to już Twoja rzecz. Wiedz tylko, że luka finansowa i tak wypełniona być musi... jeszcze raz, Twojego portfela.. i raz jeszcze.. no chyba że jesteś jednym z beneficjentów systemu i inkasujesz 10 tysiaków z budżetówki, regularnie co miesiąc. Klasa panów ;-p

   2 39 Odpowiedz
 • 24 kwi 2019

  Fajny ten bruk na zimę bo będzie łatwiej odśnieżać. Przejedzie piaskarka z pługiem jak po rondzie w okol kościoła i po śniegu. Zaś w upalne lato ławki na trawie, to było miejsce wymarzone dla lubiących klimat umiarkowany. Zaś bruk za to zrobi porządek z biegającymi dziećmi bo ja się takie wy.... li to tylko SOR.
  No i należy zrobić ograniczniki na wjazd na rondo w koło kościoła , bo niewierni będą szukać nocą okazji do rajdu z maksymalnym pochyleniem na czas.

  3 55 Odpowiedz
 • 24 kwi 2019

  No i skoro o wolnych myślach mowa, to księża i politycy czy samorządowcy nie powinni wywodzić się z plebsu. A sądząc po zachowaniach to w 99% politykami czy księżmi zostają ludzie wychowani w ubóstwie. To jak się w dzieciństwie czuje niedostatek, to w dorosłym życiu goni się za tym, by głodu nigdy więcej nie poczuć. W tym celu zakłada się lodziarnie MILI w Mcach czy Lanckoronie, albo zmienia się stołki w pogoni za tym gdzie dadzą więcej. Chcesz się zajmować polityką lub być wikarym? Rób to za 2 tysiące - to właśnie odróżnia filantropów od kariero- dorobkiewiczów.

  6 58 Odpowiedz
  • 27 kwi 2019

   Mądre słowa, przed wyborami albo przed wyświęceniem.
   Idę i tu ...przedmiot z powołania.
   A po.... "im się to po prostu należy za ciężką pracę" i zaczyna się prywatne łupienie wyborców, wiernych.

   52 Odpowiedz
  • 28 kwi 2019

   O co chodzi z ta lodziarnia?

   50 Odpowiedz
  • Raphaell 30 kwi 2019

   Widzisz Ty zajmujesz się polityką za 2 zł od wpisu i tym się różnicie,lecz życie się nadal "kręci" ha ha ha:)xD

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody
Alarmujecie 38

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody

 „Kto weźmie odpowiedzialność za dziecko, które wjedzie w samochód? Kto będzie pokrywał szkody naprawy samochodu?” – pyta jeden z naszych czytelników pisząc w sprawie ścieżki rowerowej i nowego odcinka drogi Solidarności powstałych na Osiedlu Tysiąclecia   Prace nad budową półkilometrowego odcinka ul. Solidarności na Osiedlu Tysiąclecia rozpoczę...

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi
Myślenice 4

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi

Myśleniccy dzielnicowi odebrali zgłoszenie o mężczyźnie, który po zażyciu dużej ilości leków wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na swoje życie. Na czas dotarli do niego dzielnicowi Dyżurny policji z Myślenic otrzymał informację, że 64–latek po zażyciu dużej ilości leków, stanowiących zagrożenie dla jego życia wyszedł z domu oznajmiając, że c...

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji
Myślenice 1

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel Dy...