Rewitalizacja Centrum Myślenic: Teren wokół kościoła odnowiony. Jak wam się podoba? [SONDAŻ]
- 23 kwietnia 2019
Tuż przed świętami zakończył się kolejny etap rewitalizacji centrum, który obejmował ulice Piotra Skargi, Królowej Jadwigi oraz trakt pieszy wokół Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Jak oceniacie efekt prac?
Alejki zostały wyłożone granitem strzegomskim i porfirem. Takim samym kamieniem wybrukowana jest ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie. Remont nawierzchni wokół kościoła NNMP w Myślenicach rozpoczął się pod koniec wrześni 2018 roku i był wykonywany w ramach rewitalizacji Rynku i starówki.
To projekt obejmujący budowę Muzeum Niepodległości, remont otoczenia kościoła oraz płyty Rynku. Na jego całość Gmina Myślenice otrzymała ze środków Unii Europejskiej 24,9 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
- Prace obejmowały wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowę sieci opadowej, położono nową nawierzchnię wraz z wymianą podbudowy. Otoczak, tak zwany rabiak, zastąpiono antypoślizgowym porfirem, granitem strzegomskim jak również według zaleceń konserwatora zabytków nowym otoczakiem.
Zamontowane zostało także nowoczesne oświetlenie do iluminacji kościoła oraz przygotowano instalacje pod zamontowanie miejskiego monitoringu wokół Sanktuarium. Od strony ulicy Królowej Jadwigi powstała także pochylnia dla osób niepełnosprawnych, a także nowe miejsca parkingowe, z których od dzisiaj można już korzystać – mówi Agnieszka Światowiec, naczelnik Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice.
Wykonawcą robót była firma INSTBUD z Gdowa. Całość inwestycji opiewa na łączną kwotę 4,4 mln złotych.
Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?
- wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
- wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
- nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
- nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
- wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
- Głosów: 830
Remont Rynku po jubileuszu koronacji obrazu
Na początku kwietnia gmina ogłosiła przetarg na wykonanie rewitalizacji Rynku. Oprócz jego płyty, remont przejdą ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ul. Bema z miejscami postojowymi oraz skrzyżowanie ul. Reja z ul. Gałczyńskiego.
Prace będą odbywać się etapami, tak aby uniknąć jednoczesnego rozkopania płyty Rynku i otaczających ją ulic. O tym, kto wykona te prace dowiemy się 8 maja, bowiem na ten dzień zaplanowano otwarcie złożonych ofert w przetargu.
Burmistrz Jarosław Szlachetka: Rozpoczęcie prac dotyczących wymiany nawierzchni Rynku oraz wszelkich instalacji w tym obrębie rozpocznie się dopiero po Jubileuszu 50. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej – podczas oddania inwestycji mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.
Wspomniane uroczystości zaplanowano na 24 sierpnia właśnie na płycie Rynku.
Były burmistrz zabiera głos
Projekt rewitalizacji centrum wraz z budową Muzeum Niepodległości rozpoczął się podczas kadencji Macieja Ostrowskiego o czym kolejnego dnia po oddaniu inwestycji, na facebooku przypomniał były burmistrz.
Na swoim profilu opublikował zdjęcie na którym stoi w towarzystwie Artura Szumca, Mieczysława Kęska, Konrada Skiby i Małgorzaty Trolki-Ostrowskiej, czyli jak pisze; autorów i osób związanych z realizacją tego projektu.
Maciej Ostrowski: Choć już nie pracujemy w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice cieszymy się, że mogliśmy zaprojektować i rozpocząć realizację Rewitalizacji Myślenic. I etap- ciągi piesze wokół Sanktuarium NMP zrealizowany! Trzymamy kciuki za Rynek i pozostałą część starówki. Dobrze, że umieliśmy pozyskać środki z UE na wszystkie te zadania (Muzeum Niepodległości też).
Maciej Ostrowski nie zabierał publicznie głosu na tematy związane z aktualnymi wydarzeniami odkąd w listopadzie 2018 roku pod koniec swojej kadencji zrzekł się mandatu burmistrza. W wyborach samorządowych 2018 ubiegał się o mandat radnego powiatowego, który udało mu się zdobyć.
Do Rady Powiatu wprowadził 6 radnych i wspólnie z klubem Józefa Tomala utworzyli koalicję, dzięki której to kluby KWW Forum Ziemi Myślenickiej i KWW Wspólnie dla powiatu mają większość w radzie. W kadencji 2018-2023 zasiada w prezydium rady powiatu, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego.
płasko, ładnie, wygodnie -plus
za duzo kamienia, za mało zieleni,trawy taka "betonowa pustynia" - minus
Wygląda spoko ale wolałbym aby kościółek sobie zapłacił za rewitalizacje.A nie z budżetu państwa.Przecież mają swój watykan.
Plac wokół kościoła to nie park rekreacyjny. Jest akurat w sam raz.
zapomniałbym o "pięknie" wkomponowanej skrzynce elektrycznej na filarze arkad - majstersztyk.
Jak wspomniałem "betonowy plac" ciekawe jak się będzie spisywał w trakcie deszczu (studzienek jest kilka lecz musi do nich woda dopłynąć ".
Dajesz ?