Kultura

Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych: Propozycja zmian

Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych: Propozycja zmian

W ubiegłym roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja przeglądu w Myślenicach. Od początku odbywa się według tej samej formuły, która z roku na rok budzi co raz więcej kontrowersji – w styczniu pisał hannibal. Po uwzględnieniu waszych uwag, autor opracował program naprawczy dla przeglądu


W nawiązaniu do mojego wcześniejszego artykułu oraz na podstawie komentarzy, które pojawiły się pod wpisem, pozwoliłem sobie zebrać wszelkie uwagi i propozycje zmian w jedną całość.

Największe bolączki PPAZM:

- Zbyt duże dysproporcje pomiędzy nowymi zespołami/wykonawcami, a „weteranami” przeglądu;
- Termin, a dokładnie mówiąc dzień tygodnia, w którym odbywa się przegląd;
- Problem z nagłośnieniem (nie braki sprzętowe, ale umiejętność dostrojenia sprzętu do potrzeb danego wykonawcy);
- Charakter przeglądu, czyli kto może występować, zespoły rockowo-metalowe czy wszyscy wykonawcy

Cele PPAZM:

- Dobra zabawa
- Promocja lokalnych wykonawców oraz możliwość pokazania się przed szerszym gronem odbiorcy
- Rozreklamowanie lokalnej sceny muzycznej
- Promocja laureatów do przeglądów wojewódzkich

Propozycje zmian:

Podział przeglądu na dwie części

Konkurs debiutantów oraz przegląd zespołów. Debiutant to zespół/wykonawca, który występował na przeglądzie nie więcej niż 3 razy. Laureat z lat ubiegłych nie może brać udziału w konkursie debiutantów. Debiutanci występują w pierwszej kolejności, a ich występy ocenia jury i przyznaje nagrody (rzeczowe/finansowe) dla laureatów.

W drugiej części występują pozostali wykonawcy, którzy nie mogli brać udziału w konkursie debiutantów. Ich występy również ocenia jury i przyznaje nagrody (rzeczowe/finansowe), laureat konkursu debiutantów również jest brany pod uwagę!

Dodanie nagrody publiczności, przegląd jest biletowany – specjalne bilety numerowane i zabezpieczone przed „kopiowaniem”, na odwrocie mają kartę do głosowania, po przeglądzie każdy wrzuca swój głos do urny, a w przerwie kiedy jury obraduje nad przyznaniem nagrody, głosy są liczone, a wyniki podane wraz z ogłoszeniem laureatów przeglądu.

Realizator dźwięku

Wynajęcie osoby realizatora dźwięku, np. tej samej co przy organizacji „Jimi Hendrix Tribute Concert”.

Podział czasów występów

Jeśli w przeglądzie i konkursie debiutantów biorą udział przedstawiciele różnych stylów muzycznych, proponuje się właściwy podział czasu występów tak, by nie mieszać różnych typów wykonawców.

Termin

Czas przeglądu, wielu osobom termin czyli czwartek nie odpowiada jako dzień, kiedy mogą wystąpić bądź przyjść na przegląd. Wiele osób uważa, że sobota byłaby idealnym rozwiązaniem – start przeglądu o 15, a wcześniej mogłyby się odbyć próby dla wykonawców. Dobrą sprawą byłoby również spotkanie reprezentantów zespołów/wykonawców z organizatorem na kilka dni przed przeglądem w celu wymienienia uwag odnośnie spraw technicznych (czyli kto i jakim sprzętem dysponuje, co i jak można będzie podłączyć na przeglądzie).

Promocja

Właściwa promocja przeglądu – patronat medialny wszystkich lokalnych mediów w powiecie (myslenicki.pl, myslenice.pl, miasto-info.pl, Sedno, Gazeta Myślenicka, Dziennik Polski i Gazeta Krakowska) + portale Onet.pl, Interia.pl. Plakaty w powiecie myślenickim + ulotki w różnych restauracjach, pubach.

Pozyskanie sponsora na nagrodę publiczności oraz pozyskanie sponsora dla przeglądu (sponsora dla przeglądu może nie udać się pozyskać na ten rok, ale po udanym przeglądzie i zmianach może się to udać już na kolejną edycję).

Stworzenie strony internetowej przeglądu pod własną domeną lub subdomeną organizatora, gdzie byłyby zamieszczane bieżące informacje o przeglądach jak i archiwalne materiały.

Zorganizowanie oficjalnego after-party po przeglądzie w jednym z lokali na terenie Myślenic, gdzie zespoły/wykonawcy mogliby powymieniać się kontaktami z innymi oraz doświadczeniami z przeglądu oraz najzwyczajniej dobrze się zabawić.

Jeśli udałoby się zarejestrować występy wszystkich wykonawców, to możnaby odtworzyć przegląd w Radio Myślenice  dla tych wszystkich, którzy nie będą w stanie przyjść na przegląd, a w latach następnych jeśli warunki techniczne pozwolą, na transmisję live z takiego przeglądu.

Zdaję sobie sprawę, że zmian jest dużo i nie wszystkie da się wprowadzić w życie, a przynajmniej nie od razu. Dlatego jeśli organizator zdecyduje się na wprowadzenie jakichkolwiek z wyżej zaproponowanych zmian to oddaję swoją osobę do pomocy przy organizowaniu i realizowaniu przeglądu oraz myślę, że znajdzie się jeszcze kilka chętnych osób gotowych zaangażować się w ten projekt.

Plan działania:

- wysyłam propozycję do starostwa jako współorganizatora, które mam nadzieję na drodze oficjalnej prześle propozycję do organizatora MOKiS;
- chciałbym się spotkać z organizatorem i poznać ich stanowisko;
- ewentualne spotkanie z osobami, które chciałyby się bardziej zaangażować w pomoc przy organizowaniu tego przeglądu;
- jeśli decyzje będą pomyślne to: rozpoczęcie poszukiwania sponsora na nagrodę publiczności oraz znalezienie firmy, która zrobiłaby po kosztach ulotki i plakaty na przegląd;
- uruchomienie strony przeglądu;
- przegląd jest w maju;

Tyle z mojej strony, jeśli coś przeoczyłem o czymś, kimś zapomniałem czekam na wasze komentarze.

Zapraszamy do dyskusji

Powiązane tematy

Komentarze (94)

 • Brak zdjęcia
  4 mar 2011

  Wszystko fajnie, tylko...
  [quote=Vivaldi] Jak widzę teraz grajka co to wiosło na diodki stroi trochę mnie śmieszy i irytuje.[/quote]

  Staram się, ale nie potrafię sobie wyobrazić strojenia gitary w trakcie koncertu "na ucho", bądź też uciszać 5 osób na próbie aby podreperować strojenie :) Myślę, że akurat w tym wypadku ręce składać ku inżynierom za taki wynalazek jak tuner.

  Co do reszty - prawda.

  Odpowiedz
 • 3 mar 2011

  [quote=DJKompot] Ryba - Ja też nie żyłem w tamtych czasach... wiem tyle co usłyszę od taty. Dziś dominuję perfekcjonizm... i marka. Wcześniej to pomijano (z braku). Dziś sprzęt/korekcja często uzupełnia braki/niedoskonałości (z zespołami jeżdżą właśni akustycy).

  Cieszę się że ktoś to wspomina. Sam przyznam się jestem skażony 'digitalizacją' ale mimo to lubię stare vinyle ze względu na ich unikatowe brzmienie. [/quote]

  Prawda pewnie jak zwykle leży gdzieś po środku. Z jednej strony wymaga się od zespołu/grajka więcej z drugiej strony wie on o muzyce coraz mniej podpierając się sprzętem. Wykrzesać na dwie stopy bez digitalnych bodbić prędkość Lombardo wymagało i umiejętności i wiedzy i talentu. Dzisiaj wielokrotność i szybkość podbicia jest nieograniczona. Jak widzę teraz grajka co to wiosło na diodki stroi trochę mnie śmieszy i irytuje. Ciekawe czy potrafi i wie jak na słuch.
  Ale cóż świat pędzi i trza się dostosować. Kino też kiedyś było rozrywką dla ludu a teraz obecne filmy są majstersztykiem efektów.
  I muza i film mają jedną wspólną cechę: błyskotki jasno świecą i szybko gasną, arcydzieła trwają i ogląda się je bądź słucha ciągle i ciągle.

  http://muzyka.interia.pl/metal/news/metallica-25-lat-master-of-puppets,1604605,47

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 mar 2011

  Od razu widać, że polacy :P

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 mar 2011

  Ale się ładnie żrecie! :D Aż mnie zbiera na pawia. Całe szczęście, ze nie przyłączyłem się do tego gó..a.
  Jedyne, co mam do powiedzenia, to 100% poparcia dla zmian. Brawo hannibal.
  Pozdrawiam i życzę smacznego.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 mar 2011

  A co z reklamą? Sponsorami? Jak w końcu z nagrodami? Czyli impreza w Piątek?

  Odpowiedz

Zobacz więcej