Kościół

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Fot. ks. Marcin Filar

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej

 

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kard. Karol Wojtyła. W niedzielę 18 sierpnia rozpocznie się tydzień jubileuszowy, który zwieńczy główna uroczystość zaplanowana na 24 sierpnia.

Inauguracji tygodnia jubileuszowego świętowania dokonał bp Józef Guzdek pochodzący z Wadowic. W latach 2004-2010 biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, dziś biskup polowy Wojska Polskiego. Podczas trzech przedpołudniowych Eucharystii duchowny głosił słowo do młodzieży, dzieci oraz dorosłych.

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii ukazującym moment Zwiastowania, celebrans w kazaniu skierowanym do ludzi młodych podkreślił, jak ważnym jest rozumienie pojęć, które

wypowiadamy w życiu codziennym oraz w Kościele. Brak świadomości znaczenia używanych słów, czynionych gestów i istoty przeżywanych sakramentów prowadzi do niewiedzy, ta zaś do osłabienia więzi z Bogiem. W centrum homilii, bp Józef Guzdek postawił słowo, wielokroć używane i nadużywane, czyli miłość.

bp Józef Guzdek: Ileż razy wypowiadane jest słowo miłość? Ile razy jest ono jednak mylone z innymi pojęciami? –zadawał pytania młodzieży biskup i kontynuował – Sympatia, fascynacja, zauroczenie, pożądanie, litość, miłosierdzie i miłość. Siedem pojęć, (…) które mówią o zupełnie innej rzeczywistości.

Wyjaśnianie znaczenia tych słów, często niewłaściwie używanych do nazwania miłości, bp Józef Guzdek zakończył stwierdzeniem – Czymże jest miłość? To wszystko razem, ale nigdy osobno. Bo miłość to uczucie, świadomy, wolny i odpowiedzialny wybór. Moi drodzy, miłość to odpowiedzialność!

Ewangelia odczytana podczas Mszy Św. dla dzieci dotyczyła winnicy, a głosząc kazanie do najmłodszych, biskup posługiwał się atrybutami – świeżo zerwaną oraz uschniętą gałązką. – Pan Jezus posługuje się obrazem krzewu winnego i latorośli. I mówi: jeśli latorośl jest wszczepiona w krzew, to wtedy ma zielone liście. Pojawią się kwiaty i będzie owoc. Jeśli ta gałązka zostaje złamana, to trzeba parę godzin i liście zaczynają schnąć nie ma szans na owoc – rozpoczął kazanie bp Józef Guzdek.

Co jest gwarantem bycia świeżą, zieloną i owocującą gałązką? To życie w prawdzie. Kłamstwo zaś prowadzi do usychania. – Po co przychodzimy tutaj do Matki Bożej? Po to, aby pytać: czy ja jestem wszczepiony w Jezusa? – kontynuował myśl biskup.

Świeżość i owocowanie, to nie tylko umiłowanie prawdy i życie według jej zasad, ale także mocne zakorzenienie w relacjach z rodzicami i dziadkami. Bo to są krzewy, z których wyrasta każde młode pokolenie.

Być rozumnym w rodzinie

Na Eucharystię o 12:30 w sposób szczególny zostały zaproszone osoby dorosłe. Punktem wyjścia do rozważań biskupa był tym razem fragment opisujący narodziny Pana Jezusa, a kanwą kazania stała się kwestia rodziny i rozumnego w niej wzrastania. Celebrans powrócił do motywu z pierwszej homilii, dotyczącego świadomego używania konkretnych pojęć.

– Maryja była rozumna w postępowaniu. Bo gdy otrzymała zapowiedź, że będzie Matką Syna Bożego, pytała: jak to się stanie? (…) Pan Jezus często prowadził do tego, aby ludzie myśleli. Człowiek postępujący rozumnie jest niedaleko od Królestwa Bożego – mówił biskup.

W parze z rozumnością idzie także wierność stanowiąca spoiwo życia małżeńskiego, a przez to i rodziny. Lecz, aby wierność mogła w pełni owocować, niezbędne jest zaproszenie do tej relacji Pana Boga przede wszystkim poprzez pokorne uklęknięcie przy kratkach konfesjonału. – Myślę, że ta świątynia mogłaby opowiedzieć wiele pięknych historii, gdy właśnie tu [małżonkowie] przyszli po rozum. I zrozumieli, ojciec i matka, mąż i żona, że dzieci mają tylko jedną mamę i jednego tatę; że to jest dramat dla dzieci, kiedy są dzielone domy, dzielony czas – puentował bp Józef Guzdek.

Niedzielę zwieńczyła modlitwa śpiewem Akatystu ku czci Bogarodzicy. Młodzież Oazowa wraz z rodakiem ks. Marcinem zaprasza na godz. 19:00.

Dominika Stoszek

 

"Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!"

O wyjątkowości tego wydarzenia rozmawiamy z ks. proboszczem Zdzisławem Balonem, który zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń.

Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach: Drodzy Czciciele Matki Bożej Pani Myślenickiej: Maryja w znaku Cudownego Wizerunku jest obecna na myślenickiej ziemi już prawie cztery wieki. Od 50 lat Obraz zdobią papieskie korony, nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę 24 sierpnia 1969 roku. Minione pokolenia doświadczały Jej miłości i matczynej troski. Również my wiele Jej zawdzięczamy. Dlatego, w tym szczególnym czasie Złotego Jubileuszu, chcemy przy Niej się spotkać, jak dzieci przy Matce, by dać dowód naszej czci, wdzięczności i miłości.

Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest Matka Boża w Myślenickim Wizerunku, do szczególnego przeżycia Jubileuszowego Tygodnia, którego program prezentujemy w tej ulotce.

Maryja, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej, tak i dzisiaj, wskazując na Chrystusa – Syna Bożego, mówi do nas: „Uczyńcie wszystko, co Wam powie Syn”. A Jezus wzywa nas do wewnętrznego nawrócenia i coraz dojrzalszego życia Ewangelią.

 Zachęcamy więc do przygotowania się na dobre przeżycie tych szczególnych dni przez sakrament pokuty, przez otwarcie serca na innych.

 Zaprośmy do wspólnego świętowania rodzinę, przyjaciół, znajomych, tych, którzy na tej ziemi wyrośli a dzisiaj mieszkają poza Myślenicami. Spotkajmy się razem na Rynku Myślenickim w sobotę 24 sierpnia o godz. 11:00, by uwielbić Boga w dziękczynnej Eucharystii za niezwykły Dar, jakim jest Maryja w znaku łaskami słynącego Obrazu Pani Myślenickiej.

Postarajmy się również na ten czas udekorować nasze domy, aby i w ten sposób dać świadectwo czci dla Matki Bożej.

Zapraszając wszystkich do udziału w uroczystościach, życzymy, by ten czas duchowo nas ubogacił i umocnił.                           

 

 

JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ UROCZYSTOŚCI 50-lecia KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ MYŚLENICKIEJ

Niedziela 18 sierpnia:

godz. 6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
Msze Święte: godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00,
godz. 9:30 Msza Święta dla młodzieży – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 11:00 Msza Święta dla dzieci – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 12:30 Msza Święta dla dorosłych – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP
godz. 19:00 AKATYST ku czci Bogarodzicy

Poniedziałek – sobota:

godz. 6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
Msze Święte: godz. 6:30, 7:00, 7:30, 8:00, 18:00
SPOWIEDŹ: godz. 6:00 – 10:00, godz. 16:00 – 19:00

Poniedziałek 19 sierpnia:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. kanonik Stanisław Wójcik
godz. 19:00 Wieczór pieśni maryjnych

Wtorek 20 sierpnia:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. prałat Jan Kabziński
godz. 19:30 FILM dokumentalny o życiu parafii pod opieką Pani Myślenickiej /Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu/

Środa 21 sierpnia:

godz. 17:30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
godz. 18:00 Msza Święta z udziałem Róż Różańcowych – bp Jan Zając
godz. 19:00 Procesja różańcowa z Najświętszym Sakramentem do pięciu ołtarzy wokół kościoła

Czwartek 22 sierpnia – Dzień Pojednania:

godz. 18:00 Msza Święta – ks. inf. Jakub Gil
godz. 21:00 Droga Krzyżowa wokół świątyni
godz. 22:00 – 24:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
SPOWIEDŹ: godz. 6:00 – 10:00, godz. 15:00 – 23:00

Piątek 23 sierpnia:

godz. 10:00 Msza Święta dla osób starszych i chorych – bp Jan Szkodoń
godz. 18:00 Msza Święta dla rodzin – bp Kazimierz Górny
godz. 20:00 „TAJEMNICE ŚWIATŁA” – Muzyczne Oratorium Maryjne /Kościół/
godz. 22:30 – 24:00 Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem animowany przez wspólnoty parafialne
godz. 24:00: Pasterka Maryjna koncelebrowana przez Księży Rodaków, przewodniczy ks. prałat Karol Jarosz, kazanie – o. Konrad Cholewa OFM, Kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego
godz. 21:30 Spotkanie Członków Służby Liturgicznej Ołtarza – lektorów, ministrantów, którzy na przestrzeni 50 lat służyli przy ołtarzu w naszej parafii /Dom Katolicki/

Sobota 24 sierpnia:

godz. 10.00 Czuwanie modlitewne przed Mszą Świętą /Rynek/ Prezentacja okolicznościowej kartki Poczty Polskiej „50-lecie Koronacji Matki Bożej Myślenickiej”
godz. 11:00 MSZA JUBILEUSZOWA (RYNEK W MYŚLENICACH) przewodniczy ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
godz. 11:00 TRANSMISJA Mszy Jubileuszowej na żywo w Telewizji „Trwam”

Poświęcenie figury św. Józefa, wotum wdzięczności Czcicieli Matki Bożej / plac przy Kościele pw. Narodzenia NMP/

godz. 17:00 Nieszpory dziękczynne z procesją – ks. inf. Stanisław Olszówka
godz. 19:00 KONCERT „Mała Armia Janosika” Góralska Kapela z Raby Wyżnej (120 osób) /Rynek/

Niedziela 8 września – Odpust parafialny:

godz.12.30 Suma Odpustowa – ks. inf. Władysław Gasidło

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej