Drogi

Co czwarty wakacyjny wypadek miał miejsce na terenie Myślenic

Co czwarty wakacyjny wypadek miał miejsce na terenie Myślenic
Akcja "Bezpieczny weekend" trwała od 30 sierpnia do 1 września na polskich drogach. Fot. KPP Myślenice

W powiecie myślenickim w czasie wakacji doszło do 55 wypadków i 218 kolizji, w wyniku których zginęły 3 osoby. Na terenie kraju w tym czasie doszło do 582 wypadków ze skutkiem śmiertelnym

W okresie wakacyjnym najwięcej zdarzeń zaistniało na drogach w Myślenicach. Jak wynika z policyjnych statystyk, było ich 68, co stanowi  ok.25 proc. z wszystkich wypadków i kolizji.

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Do najtragiczniejszych wypadków  od 19 czerwca do 1 września doszło w w Głogoczowie i Krzeczowie na DK7 oraz w miejscowości Krzczonów. W tych zdarzeniach śmierć poniosły trzy osoby. W sumie doszło do 55 wypadków i 218 kolizji, a w wypadkach 82 osoby doznały obrażeń ciała.

W ostatni weekend wakacji na polskich drogach 1200 policjantów brało udział w akcji "Bezpieczny weekend",  a był on związany przede wszystkim z powrotami z wakacji.

Jak podaje myślenicka policja, od 30 sierpnia do 1 września na terenie powiatu myślenickiego doszło do 2 wypadków, w których 2 osoby zostały ranne. Zgłoszonych zostało też 8 kolizji. Podczas kontroli policyjnych zatrzymano 5 nietrzeźwych kierujących, a 1 kierowca był w stanie po użyciu alkoholu.

Jak wynika z policyjnych statystyk, to właśnie w weekendy dochodzi do największej liczby wypadków. Ostatnie dni wakacji to też bardzo duże natężenie ruchu na drogach, co jest związane z powrotami z urlopów. W ciągu ostatnich 30 dni w Polsce  zginęły 104 osoby.

W czasie ostatniego weekendu wakacyjnego małopolska policja apelowała do podróżujących o zachowanie rozwagi na drodze i życzliwość wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego. Akcja "Bezpieczny weekend" trwała do 1 września. Policja zapowiadała, że każda kontrola drogowa będzie się wiązała z badaniem trzeźwości kierowcy.

Policjanci mieli reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, a przede wszystkim na: nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci), kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów wyprzedzania, wymijania i omijania to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach.

Wpływ na bezpieczeństwo ma również jazda bez zapiętych pasów, a także przewożenie dzieci w sposób niezgodny z przepisami oraz kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Jak przypomina myślenicka policja, gwałtowne hamowanie lub uderzenie w przeszkodę, w przypadku nie zapiętych pasów lub nie stosowania urządzeń do przewożenia dzieci, może doprowadzić do kalectwa lub śmierci dziecka.

- Należy pamiętać, że przy prędkości 60 km/h, przeciętna osoba o wadze 70 kg podczas zderzenia z nieruchomą przeszkodą uderza w kierownicę, fotel lub też szybę pojazdu z siłą 3 ton - przypomina Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej