Społeczeństwo

Wiedzą jak odciągnąć dzieci od smartfonów, ale potrzebują głosów

Leśna Szkółka pomaga odbudować więzi łączące człowieka z przyrodą. Jej powstanie zależy od mieszkańców regionu.

Leśna szkółka to miejsce, w którym dzieci bawią się na łonie przyrody, zamiast spędzać czas przy smartfonach. To tutaj uczą się szacunku do przyrody, nawiązują kontakty z rówieśnikami i bawią się tak… jak przed laty ich rodzice

Podobno ekran smartfona coraz częściej stanowi dla młodych ludzi „okno na świat”. Nie wszystkich to przekonuje, a twórcy projektu Leśna Szkółka zamiast zastępować prawdziwy świat wirtualnym, wolą pokazać go dzieciom z bliska.

Izabela Janczak-Bizoń, pomysłodawczyni projektu: Coraz młodsze dzieci uzależnione są od telefonów i komputerów, przez które oglądają rzeczywistość, tracąc kontakt z naturą. Podczas przerw w szkole zamiast rozmawiać, podpierają ściany korytarzy ze smartfonami w dłoniach. Chcemy pokazać, że można inaczej spędzać czas. Inaczej, to znaczy w otoczeniu przyrody, bez ścian i sufitów, choć na chwilę bez smartfonów, bo tak też może być fajnie.

Zajęcia pełne radości, bez ścian i sufitów, za to w otoczeniu łąk i lasów, wśród drzew i śpiewu ptaków pomagają najmłodszych zbierać niezapomniane doświadczenia, poznawać świat i w pełni czerpać z natury i dzieciństwa. To tutaj wspinają się na drzewa, wąchają kwiaty, biorą udział w warsztatach przyrodniczo – ekologicznych budując m.in.: budki dla ptaków, uczą się rozpoznawać rośliny i przyrządzać z nich różne potrawy, gotują nad ogniskiem, poznając gry i zabawy, w które grali ich rodzice, a nawet dziadkowie.

Dlaczego środowisko naturalne to wyjątkowe miejsce do zabawy? To niekończąca się różnorodność, fakt, że nie jest tworzone przez dorosłych i daje poczucie ponadczasowości – krajobrazy, drzewa, rzeki opisane w bajkach i mitach istnieją w dalszym ciągu.

To wszystko można mieć za darmo i bez względu na warunki pogodowe, bo właśnie takie jest założenie twórców „Leśnej Szkółki…”, którzy swój pomysł zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Bezpłatne warsztaty, prelekcje i wydarzenia skierowane będą nie tylko dla dzieci i rodziców, ale również nauczycieli, a koncepcja projektu wywodzi się ze Skandynawii w której narodziła się idea leśnych przedszkoli.

Aby „Leśna Szkółka…” mogła zacząć działać potrzebują zebrać minimum 900 głosów. - To dużo – mówią jej pomysłodawcy, zwłaszcza, że konkurujemy między regionalnie, czyli z kilkoma innymi powiatami z Podhala – dodają. - Jeśli projekt powstanie, bezpłatnie będą mogły skorzystać z niego dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ponieważ planujemy zaprosić do współpracy wszystkie przedszkola i szkoły z terenu powiatu myślenickiego – wyjaśnia Izabela Janczak-Bizoń.

Aktualnie trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Gminy Myślenice, gdzie realizowane są zadania w sołectwach i ogólnomiejskie. Proponowany projekt został zgłoszony do innego konkursu, który realizuje Województwo Małopolskie.  W obu konkursach można oddać głos. 

Zagłosuj na projekt „Leśna Szkółka na obszarze powiatu myślenickiego” w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego

W konkursie może oddać tylko 1 głos w formie elektronicznej, albo papierowej. Podwójnie złożone głosy są nieważne. Zagłosować może każda osoba, która ukończyła 16 lat.

Zobacz więcej

Ponad 300 pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę
Społeczeństwo 0

Ponad 300 pielgrzymów wyruszyło na Jasną Górę

Ponad 300 osób wyruszyło z sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na Jasną Górę, gdzie zaniosą swoje intencje Przed wyruszeniem w drogę pielgrzymi z Myślenic wspólnie z grupą wiernych z Mszany Dolnej wzięli udział we mszy. Po niej ponad 300 osób pod kierownictwem ks. Tomasza Steca przeszło przez rynek wyruszając w drogę. Pielgrzymi pokonają 185 km,...

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 10

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent
Pcim 32

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent

Od listopada mieszkańcy gminy Pcim, którzy segregują śmieci za ich odbiór zapłacą 19 zł, natomiast ci którzy nie segregują 38 zł. Uchwałę wprowadzającą stuprocentową podwyżkę dzisiaj podjęli radni Podczas dzisiejszych obrad radni przegłosowali uchwałę na mocy której ustalone zostały nowe stawki za odbiór śmieci. Nowe stawki obowiązywać będą od lis...

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 6

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy
Raciechowice 1

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy

Nowym przewodniczącym rady gminy Raciechowice został Robert Żurek, jednak radni nie przegłosowali kandydatury Anny Panek na jego zastępcę Jeśli ktoś spodziewał się podjęcia przez radnych szybkiej decyzji i przegłosowania wyboru przewodniczącego rady gminy Raciechowice, to mocno mógł się zdziwić. Obrady miały odmienny przebieg.  W połowie sierpnia...