Społeczeństwo

Wiedzą jak odciągnąć dzieci od smartfonów, ale potrzebują głosów

Wiedzą jak odciągnąć dzieci od smartfonów, ale potrzebują głosów
Leśna Szkółka pomaga odbudować więzi łączące człowieka z przyrodą. Jej powstanie zależy od mieszkańców regionu.

Leśna szkółka to miejsce, w którym dzieci bawią się na łonie przyrody, zamiast spędzać czas przy smartfonach. To tutaj uczą się szacunku do przyrody, nawiązują kontakty z rówieśnikami i bawią się tak… jak przed laty ich rodzice

Podobno ekran smartfona coraz częściej stanowi dla młodych ludzi „okno na świat”. Nie wszystkich to przekonuje, a twórcy projektu Leśna Szkółka zamiast zastępować prawdziwy świat wirtualnym, wolą pokazać go dzieciom z bliska.

Izabela Janczak-Bizoń, pomysłodawczyni projektu: Coraz młodsze dzieci uzależnione są od telefonów i komputerów, przez które oglądają rzeczywistość, tracąc kontakt z naturą. Podczas przerw w szkole zamiast rozmawiać, podpierają ściany korytarzy ze smartfonami w dłoniach. Chcemy pokazać, że można inaczej spędzać czas. Inaczej, to znaczy w otoczeniu przyrody, bez ścian i sufitów, choć na chwilę bez smartfonów, bo tak też może być fajnie.

Zajęcia pełne radości, bez ścian i sufitów, za to w otoczeniu łąk i lasów, wśród drzew i śpiewu ptaków pomagają najmłodszych zbierać niezapomniane doświadczenia, poznawać świat i w pełni czerpać z natury i dzieciństwa. To tutaj wspinają się na drzewa, wąchają kwiaty, biorą udział w warsztatach przyrodniczo – ekologicznych budując m.in.: budki dla ptaków, uczą się rozpoznawać rośliny i przyrządzać z nich różne potrawy, gotują nad ogniskiem, poznając gry i zabawy, w które grali ich rodzice, a nawet dziadkowie.

Dlaczego środowisko naturalne to wyjątkowe miejsce do zabawy? To niekończąca się różnorodność, fakt, że nie jest tworzone przez dorosłych i daje poczucie ponadczasowości – krajobrazy, drzewa, rzeki opisane w bajkach i mitach istnieją w dalszym ciągu.

To wszystko można mieć za darmo i bez względu na warunki pogodowe, bo właśnie takie jest założenie twórców „Leśnej Szkółki…”, którzy swój pomysł zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Bezpłatne warsztaty, prelekcje i wydarzenia skierowane będą nie tylko dla dzieci i rodziców, ale również nauczycieli, a koncepcja projektu wywodzi się ze Skandynawii w której narodziła się idea leśnych przedszkoli.

Aby „Leśna Szkółka…” mogła zacząć działać potrzebują zebrać minimum 900 głosów. - To dużo – mówią jej pomysłodawcy, zwłaszcza, że konkurujemy między regionalnie, czyli z kilkoma innymi powiatami z Podhala – dodają. - Jeśli projekt powstanie, bezpłatnie będą mogły skorzystać z niego dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ponieważ planujemy zaprosić do współpracy wszystkie przedszkola i szkoły z terenu powiatu myślenickiego – wyjaśnia Izabela Janczak-Bizoń.

Aktualnie trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Gminy Myślenice, gdzie realizowane są zadania w sołectwach i ogólnomiejskie. Proponowany projekt został zgłoszony do innego konkursu, który realizuje Województwo Małopolskie.  W obu konkursach można oddać głos. 

Zagłosuj na projekt „Leśna Szkółka na obszarze powiatu myślenickiego” w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego

W konkursie może oddać tylko 1 głos w formie elektronicznej, albo papierowej. Podwójnie złożone głosy są nieważne. Zagłosować może każda osoba, która ukończyła 16 lat.

Zobacz więcej