Wiedzą jak odciągnąć dzieci od smartfonów, ale potrzebują głosów
- 10 września 2019

Leśna szkółka to miejsce, w którym dzieci bawią się na łonie przyrody, zamiast spędzać czas przy smartfonach. To tutaj uczą się szacunku do przyrody, nawiązują kontakty z rówieśnikami i bawią się tak… jak przed laty ich rodzice
Podobno ekran smartfona coraz częściej stanowi dla młodych ludzi „okno na świat”. Nie wszystkich to przekonuje, a twórcy projektu Leśna Szkółka zamiast zastępować prawdziwy świat wirtualnym, wolą pokazać go dzieciom z bliska.
Izabela Janczak-Bizoń, pomysłodawczyni projektu: Coraz młodsze dzieci uzależnione są od telefonów i komputerów, przez które oglądają rzeczywistość, tracąc kontakt z naturą. Podczas przerw w szkole zamiast rozmawiać, podpierają ściany korytarzy ze smartfonami w dłoniach. Chcemy pokazać, że można inaczej spędzać czas. Inaczej, to znaczy w otoczeniu przyrody, bez ścian i sufitów, choć na chwilę bez smartfonów, bo tak też może być fajnie.
Zajęcia pełne radości, bez ścian i sufitów, za to w otoczeniu łąk i lasów, wśród drzew i śpiewu ptaków pomagają najmłodszych zbierać niezapomniane doświadczenia, poznawać świat i w pełni czerpać z natury i dzieciństwa. To tutaj wspinają się na drzewa, wąchają kwiaty, biorą udział w warsztatach przyrodniczo – ekologicznych budując m.in.: budki dla ptaków, uczą się rozpoznawać rośliny i przyrządzać z nich różne potrawy, gotują nad ogniskiem, poznając gry i zabawy, w które grali ich rodzice, a nawet dziadkowie.
Dlaczego środowisko naturalne to wyjątkowe miejsce do zabawy? To niekończąca się różnorodność, fakt, że nie jest tworzone przez dorosłych i daje poczucie ponadczasowości – krajobrazy, drzewa, rzeki opisane w bajkach i mitach istnieją w dalszym ciągu.
To wszystko można mieć za darmo i bez względu na warunki pogodowe, bo właśnie takie jest założenie twórców „Leśnej Szkółki…”, którzy swój pomysł zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Bezpłatne warsztaty, prelekcje i wydarzenia skierowane będą nie tylko dla dzieci i rodziców, ale również nauczycieli, a koncepcja projektu wywodzi się ze Skandynawii w której narodziła się idea leśnych przedszkoli.
Aby „Leśna Szkółka…” mogła zacząć działać potrzebują zebrać minimum 900 głosów. - To dużo – mówią jej pomysłodawcy, zwłaszcza, że konkurujemy między regionalnie, czyli z kilkoma innymi powiatami z Podhala – dodają. - Jeśli projekt powstanie, bezpłatnie będą mogły skorzystać z niego dzieci i młodzież w wieku szkolnym, ponieważ planujemy zaprosić do współpracy wszystkie przedszkola i szkoły z terenu powiatu myślenickiego – wyjaśnia Izabela Janczak-Bizoń.
Aktualnie trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Gminy Myślenice, gdzie realizowane są zadania w sołectwach i ogólnomiejskie. Proponowany projekt został zgłoszony do innego konkursu, który realizuje Województwo Małopolskie. W obu konkursach można oddać głos.
Zagłosuj na projekt „Leśna Szkółka na obszarze powiatu myślenickiego” w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego
W konkursie może oddać tylko 1 głos w formie elektronicznej, albo papierowej. Podwójnie złożone głosy są nieważne. Zagłosować może każda osoba, która ukończyła 16 lat.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.