Myślenice

Wraca problem smogu. Przed sezonem grzewczym radni chcą przystąpić do projektu LIFE

Wraca problem smogu. Przed sezonem grzewczym radni chcą przystąpić do projektu LIFE

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego radni podjęli temat smogu oraz uchwałę w której wyrażają wolę, aby gmina Myślenice przystąpiła do projektu LIFE. Na czym polega i czy to wystarczające działanie, aby zniwelować zjawisko smogu?

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… o czym pisaliśmy kilka dni temu.

Myśleniccy radni postanowili przeciwdziałać temu zjawisku jednogłośnie podejmując uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy do projektu zintegrowanego LIFE - "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego". Projekt koordynowany jest przez województwo małopolskie i obecnie angażuje 62 partnerów, a jego celem jest przyśpieszenie wdrożenia działań służących poprawie jakości powietrza, które zostały zaplanowane w ramach Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski.

Projekt LIFE zakłada zatrudnienie specjalistów w zakresie ochrony powietrza i efektywności energetycznej pełniących funkcje tzw. ekodoradców. Ich zadaniem będzie edukacja, a także wspieranie mieszkańców w pozyskiwaniu środków na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizacja ich do włączenia się w te działania. Każdy będzie mógł liczyć na doradztwo eksperta dotyczące zarówno ograniczenia zanieczyszczeń oraz sposobów na pozyskanie pieniędzy na wymianę pieców tzw. „kopciuchów” na te wyższej klasy, a także pomoc w przeprowadzeniu termomodernizacji budynków. Realizacja programu wymagać będzie wniesienia przez gminę wkładu własnego w wysokości 42 778 euro w okresie 2020-23. Do tej pory z ternu powiatu myślenickiego do projektu przystąpiły gminy Dobczyce i Raciechowice.

Jak przed głosowaniem wyjaśniał burmistrz; program zapewnia wzmocnienie doradztwa i obsługi administracyjnej dla mieszkańców w zakresie likwidacji starych pieców i kotłów na paliwa stałe, w tym uruchomienie punktów informacyjnych, w których udzielana będzie pomoc osób zainteresowanych. W tym uruchomienie punktów w których udzielana będzie pomoc osobom ubiegających się o dofinansowanie przedsięwzięć oszczędzających energię.

Jan Podmokły (KWW MO) pytał czy włączenie się do projektu jest równoznaczne z przyjęciem przez gminę zakazu palenia węglem lub drewnem.

- Przypomnę, że w województwie obowiązuje Uchwała Antysmogowa i do 2023 roku obowiązek stosownego opalania stosownym paliwem mają również nasi mieszkańcy. Jeżeli nie przyśpieszymy działań informacyjnych i edukacyjnych, to będziemy ponosić i opłacać kary w związku z tym, że mieszkańcy są nieprzygotowani oraz niewyedukowani w kwestii zmiany palenisk, które nie powinny być dzisiaj przez nich używane. Uchwała sejmikowa obowiązuje nas wszystkich. Bez względu na to, czy wejdziemy do programu LIFE, czy nie - to zakaz palenia węglem będzie obowiązywać. Dzisiaj walczymy o to, aby pozyskać dofinansowanie działań prewencyjnych i informacyjnych – wyjaśnił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Pierwszy rok Jarosława Szlachetki na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 11%
 • bardzo dobry bardzo dobry 14%
 • dobry dobry 13%
 • dostateczny dostateczny 11%
 • dopuszczający dopuszczający 11%
 • niedostateczny niedostateczny 40%
 • Głosów: 2060

Jakie obowiązki nakłada na nas Uchwała Antysmogowa?

O obowiązkach jakie na mieszkańców nakłada Uchwała Antysmogowa dla Małopolski przypomina Myślenicki Alarm Smogowy. Już teraz budując dom lub wymieniając stary piec można montować wyłącznie kocioł grzewczy spełniający normy ekoprojektu. Zakazane jest palenie węglem niskiej jakości (muły, floty, drobny miał) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Do końca 2022 roku mieszkańcy Małopolski mają czas na wymianę kominka na posiadający sprawność cieplna na poziomie co najmniej 80%. Również do końca 2022 roku należy wymienić kotły tzw. "kopciuchy" czyli te bezklasowe lub posiadające klasę 1 lub 2. Od 2023 korzystanie z takich urządzeń będzie zabronione.

Posiadacze kotłów klasy 3 lub 4 na ich wymianę mają czas do 2026 roku, ponieważ od 2027 korzystanie z takiego uprzędzenia będzie zabronione.

Za naruszenie przepisów Uchwały Antysmogowej można otrzymać mandat do 500 zł lub karę grzywny do 5000 zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 26 wrz 2019

  Wraca problem smogu przed sezonem ?Redakcjo, uważasz, że poza sezonem problemu nie ma ? Jeżeli, ktoś mieszka na wsi i wyjdzie na zewnątrz ok. 21.00, to wie, że suweren myje się. Ale suweren jest przynajmniej czysty. Wodę podgrzewa czym popadnie. Reszta to czuje i wdycha.

  7 15 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   Tytuł uzupełniony jest przez wprowadzenie do tekstu, które brzmi następująco:

   "Wraz z nadejściem sezonu grzewczego radni podjęli temat smogu oraz uchwałę w której wyrażają wolę, aby gmina Myślenice przystąpiła do projektu LIFE. Na czym polega i czy to wystarczające działanie, aby zniwelować zjawisko smogu?"

   Gdyby problem smogu nie istniał poza sezonem, nie pisalibyśmy tekstu pt. "Smog poza sezonem też istnieje. Zgłaszacie go przez ekointerwencję" https://miasto-info.pl/myslenice/25203,smog-poza-sezonem-tez-istnieje-zglaszacie-go-przez-ekointerwencje.html

   8 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   U nas się mòwi że sie wychodzi na pole ,a nie ma zewnątrz. .Pewnieś Ty Lula taki "ptok" niewiadomo skąd co to założyła gniazdo u nas I gada jak mamy żyć.

   10 1 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Nie ma się co czepiać słówek, bo problem po prostu jest.
  Trzeba robić wszystko aby z roku na rok smog był coraz mniejszy i owszem czy człowiek ze wsi czy z miasta powinien dbać o powietrze bo wszyscy nim oddychamy.

  7 4 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Szanowna Redakcjo. Przeczytałam "Smog poza sezonem..."Jakoś umknął mi ten tekst wcześniej, raczej nawet go nie czytałam. Przepraszam. Nie miałam zamiaru Redakcji obrazić. Robicie dobrą robotę i jestem pewna, że w sprawie smogu stoimy po tej samej stronie.

  5 7 Odpowiedz
 • Zofia 26 wrz 2019

  Teraz się za to wzięli czyli jak zwykle za późno... a całe lato tylko wszystkim festyny w głowach i siedzenie nad raba a teraz duscie się ludzie pół roku a my na papierze przystąpimy do jakiegoś projektu bzdura

  15 2 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 26 wrz 2019

   słuszna uwaga, ludzie nie widzą smogu jak nie dymią kominy... od kwietnia się radni za to nie wzięli dopiero jak zaczyna kopcić

   8 5 Odpowiedz
 • mirek@ 26 wrz 2019

  Miasto oddane przez radnych pod opiekę matki boskiej to jak się wszyscy razem pomodlimy to może nam rozdmucha ten smog

  17 17 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   Burmiś się pewnie modli o przegonienie smoka :)

   8 5 Odpowiedz
   • 29 wrz 2019

    Yyyyy, Burmiś to ino taki wierzący na pokaz.Tak jak I winkszość małomiasteczkowych burmiśiów,radnych,starostów,tych z lewa I prawa a I od środka tyż.

    2 1 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Jaka szkoda, że głupota nie ma skrzydeł...

  6 5 Odpowiedz
 • Tolo 26 wrz 2019
  6 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Cezary, dzięki! Cała prawda

  6 1 Odpowiedz
 • 27 wrz 2019

  Szkoda ze przy podejmowaniu tych uchwał nikt nie rozmawiał z mieszkańcami. Powoli zaczynam mieć dość tego że są ludzie na stanowiskach urzędniczych którzy mierzą wszystkich swoją miarą i wiedzą co jest dla ludzi dobre a co nie. Cała UE przejmuje się ochroną środowiska, smogiem, ogrzewaniem klimatu a reszta świata ma to w 4 literach.

  6 Odpowiedz
 • 27 wrz 2019

  zdjecie

  8 Odpowiedz
 • 29 wrz 2019

  Tak głośno mówi się o zanieczyszczeniu powierza przez gospodarstwa domowe, jeszcze głośniej o dofinansowaniu wymiany tzw. kopciuchów. Rok temu został złożony wniosek o takie dofinansowanie i co i nic do dziś cisza. Nie ma informacji czy ten wniosek był rozpatrywany, czy może zaginął w otchłani biurokracji a Ty człowiecze szary czekaj i czekaj .....

  2 1 Odpowiedz
 • 30 wrz 2019

  A ja jestem ciekawy skąd mieszkaniec kasę ma wziąść na wymiane pieca. A po za tym wszytko przechodzi na gaz tylko ja jestem ciekawy jak będą się tłumaczyć jak będzie szedł gaz do góry...

  3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2019

  " Każdy będzie mógł liczyć na doradztwo eksperta dotyczące zarówno ograniczenia zanieczyszczeń oraz sposobów na pozyskanie pieniędzy na wymianę pieców tzw. „kopciuchów” na te wyższej klasy,"
  Aby "kopciuch" przestał być kopciuchem zauważalnym z daleka, to wystarczy:
  - zdemontować wentylator i zastąpić go miarkownikiem ciągu,
  - wmurować w niego kilka szamotówek
  - przepisać na nowo DTR
  - przeszkolić palacza

  Powyższe wystarczy do zmniejszenia emisji pyłu co najmniej kilkukrotnie. Tylko na takiej modernizacji można zarobić co najmniej kilkakrotnie mniej niż na wymianie pieca - więc samorządy jej i UE nie polecają.

  Czy to przypadek, że w tym samym czasie zrobiło się głośno o alarmu smogowym, co zaczęto mówić o możliwości sprowadzania gazu tankowcami z USA?

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2019

  PS. Czy ktoś zna piec na węgiel zgodny z uchwałą anty-smogową dla małopolski, odpowiedni do małego nowo wybudowanego domu (czyt o mocy poniżej 10KW), który otrzymał by odpowiedni certyfikat "ekoprojektu" przy spalaniu typowego węgla z polskich kopalń?

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 22 gru 2019

  Gdyby tu chodziło faktycznie głównie o smog, to ekodoradcy uczyli by najpierw jak palić w piecu i jak wymienić wentylator na miarkownik ciągu. To sprawdzali by czy rzetelnie sa robione audyty energetyczne. A tak to bardziej chodzi o kasę niż smog

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej