Myślenice

Wraca problem smogu. Przed sezonem grzewczym radni chcą przystąpić do projektu LIFE

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego radni podjęli temat smogu oraz uchwałę w której wyrażają wolę, aby gmina Myślenice przystąpiła do projektu LIFE. Na czym polega i czy to wystarczające działanie, aby zniwelować zjawisko smogu?

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… o czym pisaliśmy kilka dni temu.

Myśleniccy radni postanowili przeciwdziałać temu zjawisku jednogłośnie podejmując uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy do projektu zintegrowanego LIFE - "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego". Projekt koordynowany jest przez województwo małopolskie i obecnie angażuje 62 partnerów, a jego celem jest przyśpieszenie wdrożenia działań służących poprawie jakości powietrza, które zostały zaplanowane w ramach Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski.

Projekt LIFE zakłada zatrudnienie specjalistów w zakresie ochrony powietrza i efektywności energetycznej pełniących funkcje tzw. ekodoradców. Ich zadaniem będzie edukacja, a także wspieranie mieszkańców w pozyskiwaniu środków na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizacja ich do włączenia się w te działania. Każdy będzie mógł liczyć na doradztwo eksperta dotyczące zarówno ograniczenia zanieczyszczeń oraz sposobów na pozyskanie pieniędzy na wymianę pieców tzw. „kopciuchów” na te wyższej klasy, a także pomoc w przeprowadzeniu termomodernizacji budynków. Realizacja programu wymagać będzie wniesienia przez gminę wkładu własnego w wysokości 42 778 euro w okresie 2020-23. Do tej pory z ternu powiatu myślenickiego do projektu przystąpiły gminy Dobczyce i Raciechowice.

Jak przed głosowaniem wyjaśniał burmistrz; program zapewnia wzmocnienie doradztwa i obsługi administracyjnej dla mieszkańców w zakresie likwidacji starych pieców i kotłów na paliwa stałe, w tym uruchomienie punktów informacyjnych, w których udzielana będzie pomoc osób zainteresowanych. W tym uruchomienie punktów w których udzielana będzie pomoc osobom ubiegających się o dofinansowanie przedsięwzięć oszczędzających energię.

Jan Podmokły (KWW MO) pytał czy włączenie się do projektu jest równoznaczne z przyjęciem przez gminę zakazu palenia węglem lub drewnem.

- Przypomnę, że w województwie obowiązuje Uchwała Antysmogowa i do 2023 roku obowiązek stosownego opalania stosownym paliwem mają również nasi mieszkańcy. Jeżeli nie przyśpieszymy działań informacyjnych i edukacyjnych, to będziemy ponosić i opłacać kary w związku z tym, że mieszkańcy są nieprzygotowani oraz niewyedukowani w kwestii zmiany palenisk, które nie powinny być dzisiaj przez nich używane. Uchwała sejmikowa obowiązuje nas wszystkich. Bez względu na to, czy wejdziemy do programu LIFE, czy nie - to zakaz palenia węglem będzie obowiązywać. Dzisiaj walczymy o to, aby pozyskać dofinansowanie działań prewencyjnych i informacyjnych – wyjaśnił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Pierwszy rok Jarosława Szlachetki na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Myślenice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 11%
 • bardzo dobry bardzo dobry 17%
 • dobry dobry 14%
 • dostateczny dostateczny 10%
 • dopuszczający dopuszczający 11%
 • niedostateczny niedostateczny 37%
 • Głosów: 1088

Jakie obowiązki nakłada na nas Uchwała Antysmogowa?

O obowiązkach jakie na mieszkańców nakłada Uchwała Antysmogowa dla Małopolski przypomina Myślenicki Alarm Smogowy. Już teraz budując dom lub wymieniając stary piec można montować wyłącznie kocioł grzewczy spełniający normy ekoprojektu. Zakazane jest palenie węglem niskiej jakości (muły, floty, drobny miał) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Do końca 2022 roku mieszkańcy Małopolski mają czas na wymianę kominka na posiadający sprawność cieplna na poziomie co najmniej 80%. Również do końca 2022 roku należy wymienić kotły tzw. "kopciuchy" czyli te bezklasowe lub posiadające klasę 1 lub 2. Od 2023 korzystanie z takich urządzeń będzie zabronione.

Posiadacze kotłów klasy 3 lub 4 na ich wymianę mają czas do 2026 roku, ponieważ od 2027 korzystanie z takiego uprzędzenia będzie zabronione.

Za naruszenie przepisów Uchwały Antysmogowej można otrzymać mandat do 500 zł lub karę grzywny do 5000 zł.

Powiązane tematy

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 13

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Komentarze

 • 26 wrz

  Wraca problem smogu przed sezonem ?Redakcjo, uważasz, że poza sezonem problemu nie ma ? Jeżeli, ktoś mieszka na wsi i wyjdzie na zewnątrz ok. 21.00, to wie, że suweren myje się. Ale suweren jest przynajmniej czysty. Wodę podgrzewa czym popadnie. Reszta to czuje i wdycha.

  7 15 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Nie ma się co czepiać słówek, bo problem po prostu jest.
  Trzeba robić wszystko aby z roku na rok smog był coraz mniejszy i owszem czy człowiek ze wsi czy z miasta powinien dbać o powietrze bo wszyscy nim oddychamy.

  7 4 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Szanowna Redakcjo. Przeczytałam "Smog poza sezonem..."Jakoś umknął mi ten tekst wcześniej, raczej nawet go nie czytałam. Przepraszam. Nie miałam zamiaru Redakcji obrazić. Robicie dobrą robotę i jestem pewna, że w sprawie smogu stoimy po tej samej stronie.

  5 7 Odpowiedz
 • Zofia 26 wrz

  Teraz się za to wzięli czyli jak zwykle za późno... a całe lato tylko wszystkim festyny w głowach i siedzenie nad raba a teraz duscie się ludzie pół roku a my na papierze przystąpimy do jakiegoś projektu bzdura

  15 2 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 26 wrz

   słuszna uwaga, ludzie nie widzą smogu jak nie dymią kominy... od kwietnia się radni za to nie wzięli dopiero jak zaczyna kopcić

   8 5 Odpowiedz
 • mirek@ 26 wrz

  Miasto oddane przez radnych pod opiekę matki boskiej to jak się wszyscy razem pomodlimy to może nam rozdmucha ten smog

  17 17 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Jaka szkoda, że głupota nie ma skrzydeł...

  6 5 Odpowiedz
 • Tolo 26 wrz
  6 Odpowiedz
 • 26 wrz

  Cezary, dzięki! Cała prawda

  6 1 Odpowiedz
 • 27 wrz

  Szkoda ze przy podejmowaniu tych uchwał nikt nie rozmawiał z mieszkańcami. Powoli zaczynam mieć dość tego że są ludzie na stanowiskach urzędniczych którzy mierzą wszystkich swoją miarą i wiedzą co jest dla ludzi dobre a co nie. Cała UE przejmuje się ochroną środowiska, smogiem, ogrzewaniem klimatu a reszta świata ma to w 4 literach.

  6 Odpowiedz
 • 27 wrz

  zdjecie

  8 Odpowiedz
 • 29 wrz

  Tak głośno mówi się o zanieczyszczeniu powierza przez gospodarstwa domowe, jeszcze głośniej o dofinansowaniu wymiany tzw. kopciuchów. Rok temu został złożony wniosek o takie dofinansowanie i co i nic do dziś cisza. Nie ma informacji czy ten wniosek był rozpatrywany, czy może zaginął w otchłani biurokracji a Ty człowiecze szary czekaj i czekaj .....

  2 1 Odpowiedz
 • 30 wrz

  A ja jestem ciekawy skąd mieszkaniec kasę ma wziąść na wymiane pieca. A po za tym wszytko przechodzi na gaz tylko ja jestem ciekawy jak będą się tłumaczyć jak będzie szedł gaz do góry...

  3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz

  " Każdy będzie mógł liczyć na doradztwo eksperta dotyczące zarówno ograniczenia zanieczyszczeń oraz sposobów na pozyskanie pieniędzy na wymianę pieców tzw. „kopciuchów” na te wyższej klasy,"
  Aby "kopciuch" przestał być kopciuchem zauważalnym z daleka, to wystarczy:
  - zdemontować wentylator i zastąpić go miarkownikiem ciągu,
  - wmurować w niego kilka szamotówek
  - przepisać na nowo DTR
  - przeszkolić palacza

  Powyższe wystarczy do zmniejszenia emisji pyłu co najmniej kilkukrotnie. Tylko na takiej modernizacji można zarobić co najmniej kilkakrotnie mniej niż na wymianie pieca - więc samorządy jej i UE nie polecają.

  Czy to przypadek, że w tym samym czasie zrobiło się głośno o alarmu smogowym, co zaczęto mówić o możliwości sprowadzania gazu tankowcami z USA?

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz

  PS. Czy ktoś zna piec na węgiel zgodny z uchwałą anty-smogową dla małopolski, odpowiedni do małego nowo wybudowanego domu (czyt o mocy poniżej 10KW), który otrzymał by odpowiedni certyfikat "ekoprojektu" przy spalaniu typowego węgla z polskich kopalń?

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia
Myślenice 15

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia

Mający 91 lat mieszkaniec Krakowa na ul. Piłsudskiego potrącił na przejściu pieszego. Mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala Do potrącenia doszło w czwartek 17 października na ul. Piłsudskiego, gdzie 91-letni mieszkaniec Krakowa jadący toyotą od ul. Słowackiego w kierunku Zarabia nie zauważył wchodzącego na pasy 46-letniego miesz...

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem
Myślenice 1

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem

Dobiegła końca budowy Stacji Opieki Caritas, która swoją nową siedzibę od września ma przy ul. Średniawskiego 35 Stacja stanęła na terenie byłego placu opałowego i w miejscu, gdzie w ostatnich latach znajdowały się mieszkania socjalne. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna 6 lat temu za 1 procent wartości, od...

Były prezes MARG trafi przed sąd
Myślenice 15

Były prezes MARG trafi przed sąd

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowie na oskarżenia o działania na szkodę spółki Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia”  przeprowadzonego w urzędzie mia...

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu
Społeczeństwo 8

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od dzisiaj możecie nas czytać w wersji papierowej, którą przekazujemy w Wasze ręce zupełnie za darmo Od rana pierwsze egzemplarze, bezpłatnego, papierowego wydania magazynu MiastoInfo trafiają bezpośrednio do Waszyc...

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne
MODA 0

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne

Naszym głównym zadaniem jest sprawić, aby odwiedzające nas kobiety niezależnie od wieku, czy rozmiaru – mogły poczuć się piękne i korzystając z fachowej pomocy znaleźć swój styl – mówi Karolina Obajtek, założycielka nowego butiku #STYLOOK #Stylook to nowy i zaskakujący podejściem butik, w którym najbardziej wymagające klientki znajdą coś dla siebi...

Metamorfoza z Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie – 30 kg
Społeczeństwo 0

Metamorfoza z Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie – 30 kg

Decyzję o przejściu na dietę, podejmujemy z różnych powodów - chęć zdrowszego odżywiania, udoskonalenie wyników badań czy poprawa samopoczucia, jednak najczęściej jest to po prostu osiągnięcie szczuplejszej sylwetki. Tak też było w przypadku Pani Ani– bohaterki naszej metamorfozy   Jak się Pani czuje po spadku 30 kg? Rewelacyjnie, stałam się w...