Smog poza sezonem też istnieje. Zgłaszacie go przez ekointerwencję
- 19 lipca 2019
Wiśniowa, Dobczyce i Sułkowice – w tych trzech gminach powiatu myślenickiego mieszkańcy najczęściej zgłaszają zanieczyszczanie powietrza korzystając z ekoiterwencji
Temat smogu cichnie wraz z nastaniem wiosny, jak się jednak okazuje to nie tylko problem sezonowy. Od marca do urzędu marszałkowskiego napływają zgłoszenia od mieszkańców w ramach uruchomionego specjalnego formularza - ekointerwencji.
Dzięki niemu mogą, także anonimowo, wysłać zgłoszenie o paleniu śmieci w piecach i kominkach, a także o złej jakości sprzedawanego węgla, czy też eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej.
Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie:
Od uruchomienia formularza Ekointerwencji, trzymaliśmy 6 zgłoszeń z terenu powiatu myślenickiego. Pięć z nich dotyczyło spalania odpadów, natomiast jedno zgłoszenie w zakresie eksploatacji instalacji lub spalania paliw niezgodnych z uchwała antysmogową. Zweryfikowano trzy zgłoszenia (w gminie Wiśniowa, gminie Dobczyce oraz gminie Sułkowice). W przypadku gminy Wiśniowa stwierdzono brak naruszeń. Z kolei w gminach Dobczyce i Sułkowice zgłoszenia dotyczyły przedsiębiorców, w związku z tym zostały przekazane do WIOŚ. WIOŚ udzielił odpowiedzi odnośnie gminy Sułkowice, że kontrola nie zostanie przeprowadzona w terminie, w związku z dużą ilością zgłoszeń z terenu województwa Małopolskiego.
Formularz ma usprawnić przepływ informacji między mieszkańcami a jednostkami wyznaczonymi do sprawowania kontroli w zakresie ochrony środowiska. Każde zgłoszenie, które zostanie przesłane za pomocą strony Ekointerwencji, będzie automatycznie przekierowywane do właściwego organu, który zajmie się jego weryfikacją. Dzięki formularzowi mieszkańcy mogą zgłaszać w jednym miejscu wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych - niezależnie od miejsca pobytu, bez potrzeby szukania aktualnych danych kontaktowych do przesłania zgłoszenia. Co ważne, zgłoszenia można dokonać anonimowo.
W roku 2018 na terenie powiatu myślenickiego przeprowadzono łącznie 313 kontroli (w gminie Myślenice, Siepraw oraz Dobczyce – pozostałe gminy nie prowadziły kontroli) w zakresie przestrzegania uchwały Sejmiku w zakresie wymagań dla jakości paliw i ograniczania powstawania nowych źródeł emisji oraz w zakresie spalania odpadów i pozostałości roślinnych.
W Gminie Myślenice przeprowadzono łącznie 304 kontrole, w Gminie Siepraw 8 kontroli, natomiast w Gminie Dobczyce 1 kontrolę. Tylko w Gminie Myślenice w 46 przypadkach wykryto nieprzestrzeganie przepisów - 37 przypadków w zakresie nieprzestrzegania ograniczeń wynikających z uchwały Sejmiku a 9 przypadków w zakresie nieprzestrzegania przepisów w odnośnie spalania odpadów i pozostałości roślinnych.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
To co nawet liści na ogródku nie mogę spalić bo smog
palenie odpadow jest od jakiegos czasu zabronione... nie wazne czy to smieci czy liscie albo galezie... takie to nam teraz serwuje sie zasady. nie wiem jak u nas, ale na zachodzie nie mozesz nawet auta umyc na swoim podworku bo zaraz sasiedzi dzwonia po policje
W Polsce też Ci nie wolno auta myć pod domem.
naprawde? nie wiedziałem...
Mam kilka pudełek tekturowych, gazet, wszystko jest z papieru i co nie moge sobie tego spalić na działce? Przecież papier powstaje z drzew a drzewo to natura wiec chyba dym z tego nie jest szkodliwy? Musieliby chyba zabronić palenia grilla
Przecież w Krakowie już zabraniają.W Myślenicach tyż już krzywo patrzą ,zwłaszcza te napływowe oszołomy co sie poprzenosili do nos gdzieś z reszty Polski,I przyniešli ze sobą jakieš przygupawe ideologie
Ludzie nie dajcie się zwariować!!! posłuchajcie specjalisty co to na prawdę jest smog i skąd się bierze dr.J.Jaśkowski o problemie,posłuchaj :
https://www.youtube.com/watch?v=5kS9wNZhNcg