Myślenice

Kontrolerzy z wodociągów ruszają w teren. Będą sprawdzać czy legalnie pobieramy i odprowadzamy wodę

Do 16 września mieszkańcy, którzy nielegalnie pobierają wodę mieli czas na to, aby zgłosić się do MZWiK. Spółka miała puścić to w niepamięć podpisując nowe umowy. Nieuczciwi mogą spodziewać się kontroli

Abolicja została ogłoszona w sierpniu po tym jak radny Stanisław Topa (PiS) upominał się o kontrolę szczelności studzienek kanalizacyjnych, które podczas obfitych opadów wybijają wodę. W odpowiedzi na jego apel Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach zwracał uwagę, że powodem może być nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców.

Spółka postanowiła dać szansę nieuczciwym mieszkańcom ogłaszając abolicję. Na czym polegał ten ruch? MZWiK do 16 września dał czas swoim odbiorcom, którzy bez umowy, poza licznikiem, albo w inny nielegalny sposób bez ponoszenia opłat, korzystają z wody lub sieci kanalizacyjnej - na to, aby sami zgłosili fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków. Za przyznanie się do winy i podpisanie umowy z zakładem, mieli uniknąć kary.

Od połowy września miała ruszyć akcja wykrywania nielegalnych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzonych wodomierzy, braku plomb oraz nielegalnego wprowadzania ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej.

MZWiK ostrzegało, że zgodnie z prawem za nielegalne korzystanie z wodociągu należy liczyć się z karą grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet karą do 10 tys. zł w przypadku bezumownego wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Dwa tygodnie po wskazanym terminie zapytaliśmy prezes MZWiK Katarzynę Burdę o to ile osób skorzystało z abolicji, jaka liczba osób nielegalnie pobierała wodę, a jaka bezprawnie odprowadzała ścieki. Ciekawiło nas również z jakich miejscowości wpłynęło najwięcej zgłoszeń oraz ile gospodarstw domowych podpisało nowe umowy z MZWiK. Interesowało nas od jakiego czasu zgłaszające się osoby miały nielegalne przyłącza oraz jakie są roczne straty na ilości wody i ile ścieków wpływa poza umowami i licznikami?

Zamiast odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy komunikat, który również został zamieszczony na stronie MZWiK, ale ten w pełni nie odpowiada na zadane przez nas pytania.

Czytamy w nim m.in., że „w imieniu Pani Prezes Katarzyny Burdy (…) informuję, że na stronie internetowej MZWiK Sp. z o.o. w Myślenicach zamieszczona została informacja o przebiegu akcji „Stop dla nielegalnego poboru wody”. Jednocześnie informuję, że z uwagi na powszechnie obowiązujące zasady ochrony prywatności, Spółka, na potrzeby prowadzonej akcji, nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk umożliwiających udzielenie odpowiedzi w tak szczegółowym zakresie”.

Czego dowiadujemy się z oświadczenia?

Do MZWiK zgłoszono 55 nieprawidłowości, z których 11 dotyczyło poboru wody, a 36 przypadków nielegalnego zrzutu ścieków, natomiast 8 wprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. - W wyniku prowadzonej kampanii doprowadzono do zawarcia 221 umów, co w znacznym stopniu ograniczyło ilość podmiotów, które pomimo faktu wykonania przyłącza wod-kan nie zawarły ze Spółką umowy na dostawę wody czy odprowadzanie ścieków.

Wymiernym efektem trwającej akcji jest również zwiększenie świadomości prawnej i działalności edukacyjnej wśród odbiorców usług, która miała swoje odzwierciedlenie w licznych telefonach do Spółki dotyczących zarówno abolicji jak również szeregu prawnych zagadnień w zakresie świadczonych przez Spółkę usług – wyjaśnia Katarzyna Burda, prezes MZWiK.

Prezes zapowiada, że kontrolerzy sprawdzą legalność przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, jakość wprowadzanych ścieków do kanalizacji miejskiej, zawarcie umowy na legalny pobór wody lub legalne odprowadzanie ścieków i szukać będą ewentualnych, celowych uszkodzeń, pominięć wodomierzy lub urządzeń pomiarowych.

- Prowadzona w MZWiK akcja „Stop dla nielegalnego poboru wody” to wymierne i obustronne korzyści dla wszystkich. Są to korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa – minimalizacja strat czystej wody, dla miasta – utrzymując i kontrolując porządek na prywatnych posesjach zgodnie z ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dla otaczającego środowiska – nie pozwalając na zanieczyszczenie gleb oraz wód podziemnych. Dlatego też w ramach swej statutowej działalności oraz zgodnie z nałożonymi ustawowo obowiązkami , Spółka nadal będzie przeprowadzać działania mające na celu odszukiwanie podmiotów, które postępują nie tylko niezgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, ale także z powszechnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego – dodaje Katarzyna Burda.

Powiązane tematy

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”
Myślenice 4

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. To drugie posiedzenie podczas którego Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał orzeczenia w tej sprawie. "To wierzchołek góry lodowej" - sytuację w spółce komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez...

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł
Myślenice 4

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. Podczas pierwszego  posiedzenia Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał wyroku Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapre...

Były prezes MARG trafi przed sąd
Myślenice 16

Były prezes MARG trafi przed sąd

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowie na oskarżenia o działania na szkodę spółki Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia”  przeprowadzonego w urzędzie mia...

Komentarze

 • 30 wrz

  Czyli Pani Prezes ma w poważaniu Ustawę z 6.09.2001 r o dostępie do informacji publicznej. Tak tym kraju zostaje się prezesami.

  23 7 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Nielegalne to sa kosmicznie wysokie stawki

  30 4 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Bardzo lubię akcje, których efekty są utajnione. Rewelacyjna jest wypowiedż

  22 6 Odpowiedz
 • mirek@ 30 wrz

  Zróbmy coś! O tak zróbmy, zróbmy! Potem robią, trąbią wszem i wobec ROBIMY COŚ! Interesujecie się tym, bo działamy a potem... wszyscy zapominają o wielkim projekcie ;) i mamy tajne tajności łamane przez poufne

  18 7 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Bardzo lubię akcje, których efekty są utajnione. Rewelacyjną jest wypowiedź Pani Prezes Wodociągów cyt."Jednocześnie informuję, że z uwagi na powszechnie obowiązujące zasady ochrony prywatności, Spółka, na potrzeby prowadzonej akcji, nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk umożliwiających udzielenie odpowiedzi w tak szczegółowym zakresie" Pani Prezes nikt od Pani nie wymaga danych osobowych ludzi, którzy są na bakier z prawem. Spółka, jak Pani twierdzi nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk... To do k... nędzy, co ta Pani Spółka robiła prócz wypłacania Pani sporej kasy ?

  28 5 Odpowiedz
 • OKOKI 30 wrz

  Dobra zamiana.

  10 6 Odpowiedz
 • Sebastian Czernecki 30 wrz

  jestem z zawady
  u nas przy kanalizacji miejscowosci pominieteo niewygodne przypadki jak mój brak spadku itp
  juz po fakcie dowiedziałem sie w umigmm ze były dotacje na trudne przyłacza ale jest za pózno bo projekt jest zamkniety,wię prosze mi tu bajek nie opowidac o ekologii bo zostałemz uszczelnionym szambem i rachi za wywóz a chciałem naprawdę byc ok,niewygodne sytuacje zamiata sie pod dywan i przytula kase z ue aludziom mydli oczy!!!!!!!

  19 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 62

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 48

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...