Myślenice

Kontrolerzy z wodociągów ruszają w teren. Będą sprawdzać czy legalnie pobieramy i odprowadzamy wodę

Do 16 września mieszkańcy, którzy nielegalnie pobierają wodę mieli czas na to, aby zgłosić się do MZWiK. Spółka miała puścić to w niepamięć podpisując nowe umowy. Nieuczciwi mogą spodziewać się kontroli

Abolicja została ogłoszona w sierpniu po tym jak radny Stanisław Topa (PiS) upominał się o kontrolę szczelności studzienek kanalizacyjnych, które podczas obfitych opadów wybijają wodę. W odpowiedzi na jego apel Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach zwracał uwagę, że powodem może być nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców.

Spółka postanowiła dać szansę nieuczciwym mieszkańcom ogłaszając abolicję. Na czym polegał ten ruch? MZWiK do 16 września dał czas swoim odbiorcom, którzy bez umowy, poza licznikiem, albo w inny nielegalny sposób bez ponoszenia opłat, korzystają z wody lub sieci kanalizacyjnej - na to, aby sami zgłosili fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków. Za przyznanie się do winy i podpisanie umowy z zakładem, mieli uniknąć kary.

Od połowy września miała ruszyć akcja wykrywania nielegalnych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzonych wodomierzy, braku plomb oraz nielegalnego wprowadzania ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej.

MZWiK ostrzegało, że zgodnie z prawem za nielegalne korzystanie z wodociągu należy liczyć się z karą grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet karą do 10 tys. zł w przypadku bezumownego wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Dwa tygodnie po wskazanym terminie zapytaliśmy prezes MZWiK Katarzynę Burdę o to ile osób skorzystało z abolicji, jaka liczba osób nielegalnie pobierała wodę, a jaka bezprawnie odprowadzała ścieki. Ciekawiło nas również z jakich miejscowości wpłynęło najwięcej zgłoszeń oraz ile gospodarstw domowych podpisało nowe umowy z MZWiK. Interesowało nas od jakiego czasu zgłaszające się osoby miały nielegalne przyłącza oraz jakie są roczne straty na ilości wody i ile ścieków wpływa poza umowami i licznikami?

Zamiast odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy komunikat, który również został zamieszczony na stronie MZWiK, ale ten w pełni nie odpowiada na zadane przez nas pytania.

Czytamy w nim m.in., że „w imieniu Pani Prezes Katarzyny Burdy (…) informuję, że na stronie internetowej MZWiK Sp. z o.o. w Myślenicach zamieszczona została informacja o przebiegu akcji „Stop dla nielegalnego poboru wody”. Jednocześnie informuję, że z uwagi na powszechnie obowiązujące zasady ochrony prywatności, Spółka, na potrzeby prowadzonej akcji, nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk umożliwiających udzielenie odpowiedzi w tak szczegółowym zakresie”.

Czego dowiadujemy się z oświadczenia?

Do MZWiK zgłoszono 55 nieprawidłowości, z których 11 dotyczyło poboru wody, a 36 przypadków nielegalnego zrzutu ścieków, natomiast 8 wprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. - W wyniku prowadzonej kampanii doprowadzono do zawarcia 221 umów, co w znacznym stopniu ograniczyło ilość podmiotów, które pomimo faktu wykonania przyłącza wod-kan nie zawarły ze Spółką umowy na dostawę wody czy odprowadzanie ścieków.

Wymiernym efektem trwającej akcji jest również zwiększenie świadomości prawnej i działalności edukacyjnej wśród odbiorców usług, która miała swoje odzwierciedlenie w licznych telefonach do Spółki dotyczących zarówno abolicji jak również szeregu prawnych zagadnień w zakresie świadczonych przez Spółkę usług – wyjaśnia Katarzyna Burda, prezes MZWiK.

Prezes zapowiada, że kontrolerzy sprawdzą legalność przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, jakość wprowadzanych ścieków do kanalizacji miejskiej, zawarcie umowy na legalny pobór wody lub legalne odprowadzanie ścieków i szukać będą ewentualnych, celowych uszkodzeń, pominięć wodomierzy lub urządzeń pomiarowych.

- Prowadzona w MZWiK akcja „Stop dla nielegalnego poboru wody” to wymierne i obustronne korzyści dla wszystkich. Są to korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa – minimalizacja strat czystej wody, dla miasta – utrzymując i kontrolując porządek na prywatnych posesjach zgodnie z ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dla otaczającego środowiska – nie pozwalając na zanieczyszczenie gleb oraz wód podziemnych. Dlatego też w ramach swej statutowej działalności oraz zgodnie z nałożonymi ustawowo obowiązkami , Spółka nadal będzie przeprowadzać działania mające na celu odszukiwanie podmiotów, które postępują nie tylko niezgodnie z powszechnie obowiązującym prawem, ale także z powszechnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego – dodaje Katarzyna Burda.

Powiązane tematy

Były prezes MARG trafi przed sąd
Myślenice 15

Były prezes MARG trafi przed sąd

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowie na oskarżenia o działania na szkodę spółki Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia”  przeprowadzonego w urzędzie mia...

Ubrania, trawa, pieluchomajtki. To wszystko trafia do kanalizacji i zapycha rury
Tokarnia 23

Ubrania, trawa, pieluchomajtki. To wszystko trafia do kanalizacji i zapycha rury

Coraz częściej w kanalizacji lądują śmieci. W niektórych gminach mieszkańcy potrafią wrzucać do niej trawę, ubrania, a nawet... pieluchomajtki. Wójtowie Bogumił Pawlak i Marek Kluska apelują do mieszkańców o rozsądek Podczas jednej z sesji rady gminy Wiśniowa wójt Bogumił Pawlak, apelował do mieszkańców o to, aby do kanalizacji trafiało tylko to,...

Komentarze

 • 30 wrz

  Czyli Pani Prezes ma w poważaniu Ustawę z 6.09.2001 r o dostępie do informacji publicznej. Tak tym kraju zostaje się prezesami.

  23 7 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Nielegalne to sa kosmicznie wysokie stawki

  30 4 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Bardzo lubię akcje, których efekty są utajnione. Rewelacyjna jest wypowiedż

  22 6 Odpowiedz
 • mirek@ 30 wrz

  Zróbmy coś! O tak zróbmy, zróbmy! Potem robią, trąbią wszem i wobec ROBIMY COŚ! Interesujecie się tym, bo działamy a potem... wszyscy zapominają o wielkim projekcie ;) i mamy tajne tajności łamane przez poufne

  18 7 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Bardzo lubię akcje, których efekty są utajnione. Rewelacyjną jest wypowiedź Pani Prezes Wodociągów cyt."Jednocześnie informuję, że z uwagi na powszechnie obowiązujące zasady ochrony prywatności, Spółka, na potrzeby prowadzonej akcji, nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk umożliwiających udzielenie odpowiedzi w tak szczegółowym zakresie" Pani Prezes nikt od Pani nie wymaga danych osobowych ludzi, którzy są na bakier z prawem. Spółka, jak Pani twierdzi nie zbierała danych, ani nie prowadziła statystyk... To do k... nędzy, co ta Pani Spółka robiła prócz wypłacania Pani sporej kasy ?

  28 5 Odpowiedz
 • OKOKI 30 wrz

  Dobra zamiana.

  10 6 Odpowiedz
 • Sebastian Czernecki 30 wrz

  jestem z zawady
  u nas przy kanalizacji miejscowosci pominieteo niewygodne przypadki jak mój brak spadku itp
  juz po fakcie dowiedziałem sie w umigmm ze były dotacje na trudne przyłacza ale jest za pózno bo projekt jest zamkniety,wię prosze mi tu bajek nie opowidac o ekologii bo zostałemz uszczelnionym szambem i rachi za wywóz a chciałem naprawdę byc ok,niewygodne sytuacje zamiata sie pod dywan i przytula kase z ue aludziom mydli oczy!!!!!!!

  19 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia
Myślenice 15

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia

Mający 91 lat mieszkaniec Krakowa na ul. Piłsudskiego potrącił na przejściu pieszego. Mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala Do potrącenia doszło w czwartek 17 października na ul. Piłsudskiego, gdzie 91-letni mieszkaniec Krakowa jadący toyotą od ul. Słowackiego w kierunku Zarabia nie zauważył wchodzącego na pasy 46-letniego miesz...

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem
Myślenice 1

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem

Dobiegła końca budowy Stacji Opieki Caritas, która swoją nową siedzibę od września ma przy ul. Średniawskiego 35 Stacja stanęła na terenie byłego placu opałowego i w miejscu, gdzie w ostatnich latach znajdowały się mieszkania socjalne. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna 6 lat temu za 1 procent wartości, od...

Na wsiach powstają nowe place zabaw
Myślenice 0

Na wsiach powstają nowe place zabaw

Zasań, Poręba, Zawada i Krzyszkowice to miejscowości, w których otwarto nowe place zabaw. Oprócz urządzeń dla dzieci każdy z nich posiada siłownię plenerową Otwarte Strefy Aktywności, bo tak o placach zabaw mówi burmistrz Jarosław Szlachetka – został oficjalnie otwarte 4 października. Tereny do zabawy w Zasani, Porębie, Zawadzie i Krzyszkowicach k...

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu
Społeczeństwo 8

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od dzisiaj możecie nas czytać w wersji papierowej, którą przekazujemy w Wasze ręce zupełnie za darmo Od rana pierwsze egzemplarze, bezpłatnego, papierowego wydania magazynu MiastoInfo trafiają bezpośrednio do Waszyc...

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne
MODA 0

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne

Naszym głównym zadaniem jest sprawić, aby odwiedzające nas kobiety niezależnie od wieku, czy rozmiaru – mogły poczuć się piękne i korzystając z fachowej pomocy znaleźć swój styl – mówi Karolina Obajtek, założycielka nowego butiku #STYLOOK #Stylook to nowy i zaskakujący podejściem butik, w którym najbardziej wymagające klientki znajdą coś dla siebi...

Metamorfoza z Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie – 30 kg
Społeczeństwo 0

Metamorfoza z Centrum Dietetycznym Projekt Zdrowie – 30 kg

Decyzję o przejściu na dietę, podejmujemy z różnych powodów - chęć zdrowszego odżywiania, udoskonalenie wyników badań czy poprawa samopoczucia, jednak najczęściej jest to po prostu osiągnięcie szczuplejszej sylwetki. Tak też było w przypadku Pani Ani– bohaterki naszej metamorfozy   Jak się Pani czuje po spadku 30 kg? Rewelacyjnie, stałam się w...