Chełm

Mieszkańcy Chełmu: Nie zgadzamy się z tym, że wysyłanie dzieci do szkoły na Zarabie jest dla ich dobra

Mieszkańcy Chełmu: Nie zgadzamy się z tym, że wysyłanie dzieci do szkoły na Zarabie jest dla ich dobra
Podczas poniedziałkowej sesji rady społeczność Chełmu reprezentował Robert Zabel Fot. Piotr Jagniewski

Radni miejscy przegłosowali uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 na Dolnym Przedmieściu

Nie przekonały ich apele i wystąpienia przedstawicieli rodziców. Społeczność Chełmu reprezentował Robert Zabel, który zabrał głos podczas sesji rady.

Robert Zabel, reprezentant rodziców mieszkaniec Chełmu: Padło tutaj stwierdzenie pani naczelnik, że szkoła na Chełmie nie przygotuje dzieci do rywalizacji. Szanowna pani, żyjemy w czasach, gdzie w grupach osiąga się sukcesy. Dziecko nie powinno być przygotowywane do „rywalizacji pozytywnej”. Coś takiego nie istnieje. Nie ma już indywidualności, dzisiaj sukcesy odnoszą grupy. Dzieci u nas w szkole uczą się właśnie współpracy w grupach i to jest pozytywna część działalności tej placówki. Rywalizacja, tak ale zostawmy ją w przestrzeni sportowej. Jeżeli chodzi o naukę, to właśnie umiejętność działania w grupie i zdolność kontaktowania się między sobą, są dzisiaj w cenie i te trzeba rozwijać, zwłaszcza u małych dzieci.

Liczba dzieci w tej szkole zawsze była niska, ale szkoła funkcjonowała. Maksymalnie było 51 dzieci, obecnie jest 45 a najmniejsza liczba to niespełna 30 dzieci. Poziom nauczania w naszej szkole jest wysoki, plusem jest to, że tok nauczania jest bardziej indywidualny niż w większych szkołach. Nie zgadzamy się z tezą, że dla dobra naszych dzieci jest wysyłanie ich do szkoły na Zarabie. Kluczowym dla nas argumentem jest to, że na pewno będą to sytuacje stresujące. Co zrobi rodzic z dzieckiem, które nie zdąży na podstawionego przez gminę busa?

Przez wiele lat rodzice dbali o szkołę i infrastrukturę, aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu terenu wokół szkoły, placu zabaw, ze składek zostały zakupione ławki do klas. Dzieciaki są zżyte ze sobą, kiedy pojadą na dół na Zarabie do nowej szkoły. Jak się odnajdą w wielkich klasach łączonych? Nie będzie to dla nich dobre.

Czy szkoły podstawowe na Chełmie i Dolnym Przedmieściu powinny zostać zlikwidowane?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 29%
 • raczej tak raczej tak 8%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 9%
 • raczej nie raczej nie 13%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 41%
 • Głosów: 1126

Mieszkańcy wystosowali również pismo do radnych, które publikujemy poniżej:

"W sprawie: PRZYSZŁOŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W MYŚLENICACH (CHEŁM 67)

W dniu 13.01.2020 w Szkole Podstawowej nr 6 w Myślenicach (Chełm 67) odbyło się spotkanie zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, pana Jarosława Szlachetkę, z rodzicami uczniów szkoły. Przedstawiono nam propozycję zamknięcia szkoły ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz niewystarczający poziom nauczania.

Poniżej podpisani rodzice uczniów oraz pozostali mieszkańcy osiedla Chełm w Myślenicach nie wyrażają zgody na zamknięcie szkoły oraz na przeniesienie dzieci do innej szkoły w Myślenicach. 

Nie zgadzamy się na zamknięcie szkoły, ponieważ:

1. Zgodnie z polityką naszego Państwa, dzieci, ich rozwój oraz możliwość korzystania z edukacji w pobliżu miejsca zamieszkania są najważniejsze. Nie zgadzamy się by względy finansowe były ważniejsze niż poczucie bezpieczeństwa i możliwość chodzenia do szkoły w pobliżu domu.

2. Nie zgadzamy się by nasze dzieci, my sami oraz nasza szkoła byli dyskryminowani ze względu ma małą liczebność. Prawo Polskie nie zezwala na taką dyskryminację. 

3. Poziom edukacji w Szkole Podstawowej nr 6 w Myślenicach jest wysoki. Ze względu na małą ilość uczniów, nauczyciele zapewniają im bardzo indywidualne nauczanie, mogą każdemu poświęcić czas, uwagę i pomagać w nauce, co jest niemożliwe w klasach licznych - powyżej piętnastu uczniów.  Ma to szczególne znaczenie w przypadku uczniów, którym nauka przychodzi z trudnością. W dużych szkołach nie mogliby liczyć na taką pomoc. Nasze dzieci są uczestnikami olimpiad i konkursów.

4. Z tego samego powodu (punkt 3) uczniowie w naszej szkole nie mają problemów wychowawczych. Nauczyciele oraz Dyrekcja dbają o ich kulturę osobistą oraz zwracają uwagę na niestosowne zachowania, dzięki czemu nasze dzieci są grzeczne, współpracują i dbają o siebie nawzajem. Wszelkie konflikty są rozwiązywane od razu, nie ma agresji i szykanowania, co można obserwować w większych szkołach. Jest to ogromną zaletą naszej szkoły. 

5. Dzięki małej ilości uczniów, nasze dzieci uczestniczą aktywnie w wydarzeniach szkolnych, uczą się odpowiedzialności za swoje otoczenie. Szkoła jest także miejscem integracji mieszkańców przy okazji świąt i uroczystości, dzięki czemu kultywujemy tradycyjne wartości rodzinne i katolickie.

6. Obawiamy się, że dojazdy do innej szkoły w Myślenicach mogą być bardzo obciążające fizycznie i psychicznie dla naszych dzieci. Będą musiały czekać na transport, tracić w ten sposób czas i energię, które mogłyby poświęcić na naukę w domu. Jednocześnie będą narażone na wypadki drogowe, ze względu na zły stan drogi z osiedla Chełm do centrum Myślenic szczególnie w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.

7. Nasze dzieci są bardzo zżyte z kolegami i koleżankami oraz ze swoimi nauczycielami. Pochodzą z małego osiedla i zmiana na dużą miejską szkołę byłaby dla nich szokiem ze względu na zbyt dużą ilość osób, nieznanych nauczycieli oraz bycie w zbyt licznych klasach, które już są zintegrowane. Czuliby się tam wykluczeni, niepewni. Zgodnie z wiedzą psychologiczną, proces aklimatyzacji, szczególnie małych dzieci, do nowych warunków trwa około roku lub dłużej i w znaczący sposób obniża zarówno poczucie bezpieczeństwa dziecka jak i jego możliwości uczenia się. Nie możemy narażać nasze dzieci na taki stres i na obniżone możliwości nauki.

Jednocześnie sugerujemy, by w budynku szkoły stworzyć oddział przedszkolny przyjmujący dzieci od 3 roku życia, funkcjonujący w godzinach 7.30-16.30 oraz świetlicę szkolną, by ci rodzice, którzy pracują i nie mają rodziny, mogli korzystać z przedszkola i szkoły na Chełmie, zamiast być zmuszani do umieszczania dzieci w innych szkołach czy przedszkolach. W ten sposób można wykorzystać istniejącą infrastrukturę, a także zapewnić dodatkowe miejsca przedszkolne, których brakuje w gminie".

 

Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 6 w Myślenicach:

ZA: Czesław Bisztyga (niezrzeszony), Halina Dyląg (PiS), Mirosław Fita (PiS), Wojciech Gablankowski (PiS), Andrzej Grzybek (PiS), Małgorzata Jaśkowiec (Pis), Piotr Motyka (PiS), Bogusław Stankiewicz (Pis), Wacław Szczotkowski (Pis), Stanisław Topa (Pis), Czesław Wierzba (PiS).

PRZECIW: Grażyna Ambroży (Bez Układów), Józef Błachut (KW Macieja Ostrowskiego), Jerzy Cachel (KW MO), Eleonora Lejda-Kuklewicz (KW MO), Wojciech Malinowski (Bez Układów), Kamil Ostrowski (KW MO), Bogusław Podmokły (KW MO), Jan Podmokły (KW MO), Tomasz Wójtowicz (KW MO)

WSTRZYMALI SIĘ: Izabela Kutrzeba (niezrzeszona)

Powiązane tematy

Komentarze

 • 29 sty

  To ile tam miał Szlachetka 92%????? I jak realizuje obietnice wyborcze ??? Chełm zadowolony ??

  45 8 Odpowiedz
 • Zofia 29 sty

  brawo panie robercie za odwage

  25 12 Odpowiedz
  • 30 sty

   zofiaz, masz tam dziecko w szkole na Chełmie, a może mieszkasz w Krzyszkowicach?
   Gdziekolwiek ktoś krytykuje władze Myślenic, tam jesteś. Cuchnie mi czymś na odległość.

   10 11 Odpowiedz
 • 29 sty

  Chelm sam sobie winny.podziekujcie rodzicom ktorzy wożą dzieci do myslenic a klasy sa jednoosobowe.

  31 9 Odpowiedz
  • 30 sty

   Rodzice którzy wożą swoje dzieci do innych szkół w Myślenicach to ludzie którzy doskonale wiedzą że ich dzieci z tej szkoły niczego dobrego nie wyniosą! Przynajmiej ich dzieci będą wykształcone na normalnym sprawiedliwym poziomie a nie za "podlizywanie się" nauczycielowi i wchodzenie mu za przeproszeniem w du...

   23 16 Odpowiedz
 • 29 sty

  Pan Szlachetka miał nie 92% a 100% głosów które zostały oddane na Chełmie .

  28 4 Odpowiedz
 • 29 sty

  Bardzo dobra decyzja . Ludzie opamiętajcie się, chcecie żeby wasze dzieci jeżeli szkoła by została zjeżdżały na Zarabie do Liceum/Technikum jak dziki . W tej szkole nie ma żadnych perspektyw . Szkoła woła o pomstę do nieba a sprzęt w niej to samo . Sali gimnastycznej jak nie było tak nie ma .

  29 15 Odpowiedz
 • 29 sty

  No to prawi i sprawiedliwi ruszyli do boju.... Tylko patrzeć najlepszego bojowca Vivaldiego , który doskonale udowodni jakie to dobre zmiany wprowadzają.
  Ps. Jak tam moja ulubiona stadnina w Janowie ???? Chyba kończy jak wasza szkoła ??

  19 15 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 sty

  Stadnina w Janowie to już przeszłość. Wydoili i udusili, jak wszystko po kolei.
  Czas na sądy teraz, ze szkołami też sobie poradzą...

  Jak mówi Paździoch:
  "Pomalutku, po cichutku, powolutku, aż to skutku. Miłe słówko, komplemencik, bombonierka i prezencik. Sratki, kwiatki, duperele- dajesz mało, bierzesz wiele. Ale jaja, ja pierdziele"

  zdjecie

  13 10 Odpowiedz
 • 30 sty

  "Co zrobi rodzic z dzieckiem, które nie zdąży na podstawionego przez gminę busa?" - to samo co robił rodzic którego dziecko spóźniło się na busa który dowoził go do gimnazjum na Zarabie.. utrzymywanie szkoły dla 30 uczniów? Gdy kawałek dalej mamy dość dużą szkołę? Chyba niektórym zamarzyła się szkoła prywatna z indywidualnym tokiem nauczania... za darmo...

  30 9 Odpowiedz
 • 30 sty

  Szkoła na Zarabiu to dla dzieci z Chelmu wybawienie, ucieka z "klatki". Bardzo dobrze niech zamkną ją i wkoncu zacznie się zdrowa rywalizacja o dobre wyniki w nauce, a Pan który był przedstawicielem z Chelmu na zebraniu, to śmiech na sali, nawet swoje dziecko nie zaczął posyłac jeszcze tam do szkoły a już się wypowiada choć nawet nie wie co tam się dzieje w tej szkole 😊

  23 21 Odpowiedz
 • mirek@ 30 sty

  Chełm tak mocno uwierzył podczas wyborów i proszę - droga dalej nie zrobiona teraz im zamkną szkole i to jest dopiero działanie izolujące społeczność. Zostanie im tylko kościół tak?

  17 16 Odpowiedz
  • 30 sty

   jestem za tym żeby droga została wyremontowana, ale tylko wtedy gdy zostanie usunięty znak zakazu wjazdu.. chcą drogi prywatnej, to niech sami remontują.. albo niech otworzą ja dla wszystkich.. wtedy jak najbardziej remont

   25 4 Odpowiedz
   • 31 sty

    Nie wiesz nic na ten temat a się wypowiadasz takie osoby są najlepsze , droga która prowadzi na Chełm jest bardzo dobra a naprawy wymaga droga NA Chełmie ( nawet nie wiesz o jakiej drodze jest mowa )

    8 6 Odpowiedz
  • 30 sty

   swoja droga ciekawie tam na tym Chełmie, chcą mieć drogę prywatna żeby nikt inny nie mogl tam jeździć, ale żeby ktoś im wyremontował, chcą szkole prywatna, dla kilku uczniów, ale za darmo...

   19 8 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    30 sty

    Zatem gadaj z Lasami Państwowymi, zapewne tam juz też pełno partyjnych kolesiów

    4 6 Odpowiedz
   • 30 sty

    Nikt nie chce mieć żadnej drogi prywatnej, nie wiesz to się nie wypowiadają na ten temat . Rozmowy o zniesieniu zakazu były na zebraniach poruszane już kilkukrotnie ale nikt z tym jeszcze nic nie zrobił

    8 4 Odpowiedz
 • 31 sty

  Był kiedyś taki film, Osada(2004r). Strasznie mi Chełm taki film przypomina.
  Szukajcie dla swoich dzieci perspektyw, bo skończą podstawówkę i pójdą do szkoły średniej i wtedy okazuje się że do tej pory byli amiszami, a to dość późno na opamiętanie się.
  Fajnie że mają dobre oceny i grzecznie się zachowują - jak by jakieś dziecko miało złe oceny to średnia w klasie wychodziła by nagle 3.0 przez co na sto procent nierzadko są one podciągane.

  18 7 Odpowiedz
 • 2 lut

  Niech ktoś napisze jakie wyposażenie ma ta szkoła na Chełmie, jakie dzieci mają tam warunki w porównaniu do szkół w mieście, pomijając szkołę na Dolnym (to to chyba to samo)..

  9 6 Odpowiedz
 • 12 lut

  Jedni marzą aby ich dzieci uczyła najlepsza szkoła, inni by się jak najmniej narobić.

  2 5 Odpowiedz
 • 15 lut

  A Pan Zabel ile ma dzieci w tej "szkole" ? Z E R O!

  4 4 Odpowiedz
 • 18 lut

  Wszystko by pod chałupą chcieli mieć. Ok zostawmy szkołę ale utrzymujecie ją, opłacacie nauczycieli sami ok ?

  6 14 Odpowiedz
 • 22 maj

  „Co zrobi rodzic jak dziecko nie zdąży na podstawionego busa?” Napisze usprawiedliwienie, albo zawiezie dziecko osobiście do szkoły, bez jaj ze problemem jest wsiąść do busa o 7.40

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się...