Myślenice

Gmina odpowiada w sprawie linii miejskiej. Rozkłady zawisną do końca lutego

Gmina odpowiada w sprawie linii miejskiej. Rozkłady zawisną do końca lutego
Fot. Piotr Jagniewski

Mija piąty tydzień od uruchomienia w Myślenicach linii miejskiej. Pierwszy miesiąc jej działalności oceniacie nisko, a za największy mankament uznajecie brak rozkładów jazdy. Po naszej interwencji urzędnicy zapowiadają, że te pojawią się na przystankach do końca lutego

Pilotażowa linia miejska, której trasa przebiega po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę została uruchomiona 13 stycznia. Udało się to dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Infrastruktury oraz gminy. Ministerstwo wyłożyło na ten cel 37 tys. zł, a gmina 7 tys. zł. To wystarczy na rok jej utrzymania, co ma pozwolić na ewentualne przedłużenie lub rozwój.

Jak zapowiadał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS): Linia jest odpowiedzią na zgłoszenia mieszkańców, jakie trafiały do urzędu miasta. (…) Chcemy podnieść jakość życia seniorów, jako ludzi którzy na co dzień nie mają swoich samochodów, a dzięki tej linii będą mogli sprawnie przemieścić się w ramach swoich potrzeb.

W pierwszym dniu na przystankach brakowało rozkładów, ale jak podczas konferencji prasowej zapewniał wiceburmistrz Mateusz Suder; „na przystankach pojawią się tablice sygnowane logiem urzędu miasta i gminy, na których będziemy się starali podawać regularne czasy odjazdów”. Od tego czasu ich brak zgłaszaliście wielokrotnie pisząc na redakcja@miasto-info.pl.

Kiedy miesiąc od uruchomienia sprawdzaliśmy w jaki sposób funkcjonuje połączenie okazało się, że na przystankach nadal brakuje rozkładów, a gmina nie odniosła się do pytań o ich braki. Odpowiedź na pytania zadane w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy dzisiaj.

Czytamy w niej m.in., że: „Gmina pragnie rozwiązać kwestię związaną z rozkładami jazdy busów w sposób kompleksowy. Aktualnie zbieramy informacje o rozkładach innych przewoźników, którzy zatrzymują się przy tych przystankach. Po przygotowaniu zestawienia, na każdym przystanku znajdzie się obszerny rozkład jazdy w specjalnej przeszklonej ramie. Chcemy, aby tablice z rozkładami zostały zamontowane do końca lutego. Konkretny rozkład na przystanku będzie zawierał nie tylko informację o wspomnianej linii, ale także o pozostałych przewoźnikach”.

W jaki sposób dzisiaj dowiedzieć się o godzinach w których kursuje bus linii miejskiej? Zainteresowanym pozostaje szukanie rozkładu na oficjalnej stronie miasta oraz u przewoźnika.

 

Pierwszy miesiąc oceniacie nisko

Jak oceniasz pierwszy miesiąć działalności linii miejskiej w Myślenicach?

 • celująco
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • celująco celująco 7%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 7%
 • dobrze dobrze 7%
 • dostatecznie dostatecznie 8%
 • dopuszczająco dopuszczająco 11%
 • niedostatecznie niedostatecznie 61%
 • Głosów: 731

Po upływie miesiąca funkcjonowanie linii miejskiej w większości oceniacie negatywnie, a 58% z Was wystawia jej ocenę niedostateczną. Wśród największych jej mankamentów w komentarzach pod artykułami wymieniacie m.in. wspomniany brak rozkładów, niedostateczne oznakowanie pojazdu oraz problemy, które przy wsiadaniu generuje bus.

Pierwsze tygodnie działalności linii komentuje wiceburmistrz:

Mateusz Suder (PiS): Otwarcie linii pilotażowej, obsługującej najważniejsze punkty w mieście, zostało bardzo pozytywnie odebrane przez zdecydowaną większość mieszkańców. Mamy już kilka sugestii odnośnie włączenia w linie innych przystanków na terenie miasta. Zdajemy sobie też sprawę z oczekiwań co do podniesienia standardu poprzez uruchomienie transportu autobusowego. Słuchamy głosu mieszkańców i analizujemy możliwości.

W ramach połączenia każdego dnia od poniedziałku do piątku przewoźnik (firma „Mini Bus” Zenon Płoskonka) wykonuje pięć kursów, a ceny biletów wynoszą odpowiednio 4 zł dla wsiadających w Jasienicy, 3,5 zł dla pasażerów z Bysiny i 2 zł za przejazd w obrębie miasta. Gmina opierając się na szacunkach przewoźnika podaje, że „tygodniowo z linii korzysta kilkadziesiąt osób”. Magistrat nie podaje dokładnej liczby wydanych biletów, zapowiadając szczegółowe dane po pierwszym kwartale funkcjonowania połączenia.

Czy taka forma komunikacji ma szanse przyjąć się wśród mieszkańców miasta i gminy Myślenice? Czekamy na Wasze opinie...

Powiązane tematy

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia
Myślenice 15

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia

Do 11 kwietnia osoby nieupoważnione mają zakaz wchodzenia na teren Lasów Państwowych Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Myślenice: „Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzy...

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa
Siepraw 31

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa

Wójt Tadeusz Pitala organizuje komunikację zastępczą na trasie Zakliczyn - Kraków. Zamiast prywatnych busów, mieszkańców do celu zawiezie bezpłatny autobus Linia została uruchomiona w porozumieniu z przewoźnikiem DOBTRANS, który na co dzień realizuje dowóz dzieci do szkół na terenie Gminy Siepraw. Ta firma będzie wozić mieszkańców na linii Zaklicz...

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem
Koronawirus 1

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prosi pasażerów, którzy 19 marca podróżowali autobusem należącym do Firmy FLIXBUS o niezwłoczny kontakt z najbliższym sanepidem W autobusie relacji Warszawa - Zakopane przez Radom, Kielce, Kraków jechał pasażer u którego stwierdzono koronawirusa. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie...

Komentarze

 • 18 lut

  Fotografia wiele mówi i jest powód do dumy, sorrki ale na szacunek trzeba zapracować, a nie kicz 😅

  25 8 Odpowiedz
 • 18 lut

  Kpina do potęgi, do końca lutego zawisną. Tak ciężko wydrukować ok 40 kartek, zalaminować i powiesić na tablicach.
  Wstyd. Tydzień zajmowali stanowisko w tej sprawie zanim ustalili, termin do końca lutego. Z takim zaangażowaniem to zajedziemy kruwa daleko.
  Powinny te rozkłady wisieć od 1 dnia kursowania busa.
  Dopilnowali Panowie burmisie, chyba swojego interesu rozgłosu i kłamstwa.

  Wnioskuję aby Panowie włodarze zapłacili z własnej kieszeni za każdy wozokilometr zrealizowany do momentu zawieszenia na tablicach aktualnego rozkładu jazdy.

  51 13 Odpowiedz
  • 19 lut

   Nie bądź taki do przodu bo Cię z tylu zabraknie.
   Busiarze jak długo już jeżdżą a na ilu przystankach są rozkłady ?? Bo to, że nie przestrzegają godz. przejazdów to już inna sprawa.

   10 15 Odpowiedz
 • 18 lut

  Proponuję sprawdzenie przewoźnika, czy nie płaci podatków na podstawie szacowania.
  Podpowiem, raport dobowy daje rzetelne informacje, co i za ile, a nie dane szacunkowe.

  Wg szacunków tygodniowo przejeżdża kilkanaście osób czyli max. 99 osób, to niecałe 4 osoby na jeden kurs tam i z powrotem czyli niecałe 2 osoby na kurs w jedną stronę.
  Statystyki bardzo oszamiałająco powalające i perspektywiczne aby podstawić autobus.
  Panowie, naprawdę więcej takich pomysłów.

  Rozkłady w specjalnej oszklonej ramie ( termin realizacji bliżej nieznany), kruwa nie złe jaja za pieniądze podatników, gdzie obowiązek ciąży na przewoźniku, min. aby uzyskać koncesję na przewóz.
  Zasady wykonywania przewozów regularnych.
  "rozkład jazdy znajduje się na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach lub dworcach autobusowych".

  Stosowna dokumentacja z przestrzegania przepisów się tworzy.
  Na razie tyle w temacie Szanowni Państwo i czekam na kolejny materiał dowodowy, bo historia ciekawa.

  32 11 Odpowiedz
 • 19 lut

  A może kolej wąskotorowa na tej trasie?

  16 11 Odpowiedz
 • mirek@ 19 lut

  Czyli w najlepszym wypadku rozkłady pojawia się po dwóch miesiącach od otwarcia linii i to tez nie jest pewne bo to kolejna obietnica... Brawoooo! Gdyby się media nie upomniały to pewnie byśmy się ich nie doczekali

  34 8 Odpowiedz
  • 19 lut

   A czekasz na te rozkłady? Pewno jeszcze nawet nie siedziales w busie ale o rozkład jazdy to się dopominasz.
   Ot cała opozycja do władz..

   15 21 Odpowiedz
   • mirek@ 19 lut

    Wyobraź sobie że czekam. Właśnie po to żeby móc na nich sprawdzić kiedy nadjedzie bus lini miejskiej dla seniorów bo chciałem zobaczyć ilu nim podróżuje. Miłego dnia.

    15 7 Odpowiedz
   • 22 lut

    Trudno siedzieć w busie, jak nie wiadomo kiedy odjeżdża ;). Chyba, że powinno się czekać, jak na busiarzy, aż łaskawie się pojawi.

    3 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 19 lut

  karteczka z burmistrzem za szyba obowiązkowo a rozkłady?pfff po co to komu

  34 10 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 19 lut

  tyle sie mowi o bledach poprzednikow a tu pierwszy projekt nowych burmistrzow i takie dziadostwo

  31 9 Odpowiedz
  • 19 lut

   I co Ty porownujesz? Brak rozkładów jazdy do przekrętów poprzedników???
   Maciuś Was dworca pozbawił a Ty się o rozklady jazdy burzysz.

   12 25 Odpowiedz
 • pj177 19 lut

  Takie samo dziadostwo jak na stronie umig jest zakładka zadaj pytanie burmistrzowi zadawałem dwa razy ale nikt nie jest łaskawie odpowiedzieć maja mieszkańców gdzieś

  21 6 Odpowiedz
 • 19 lut

  To reklama obwoźna jest naszego wielkiego burmistrza i jego szanownej partyi

  24 8 Odpowiedz
 • Zofia 19 lut

  "Mateusz Suder (PiS): Otwarcie linii pilotażowej, obsługującej najważniejsze punkty w mieście, zostało bardzo pozytywnie odebrane przez zdecydowaną większość mieszkańców." w jakim pan świecie żyje? Miasto się śmieje z tej linii brakuje rozkładów a Pan opowiada że ludzie pozytywnie odbierają tego bubla? Grunt to zadowolenie z siebir

  31 9 Odpowiedz
 • 20 lut

  Się burmistrz wpakował, umowa podpisana z busiarzem, kompromitacja środka transportu, jak z tego wybrnąć? Hmmm udowodnić, że było małe zainteresowanie takimi przewodami pilot się nie udał i po temacie :)
  Dziwię się, że bagażówki nie podstawili mieszkańcom

  15 6 Odpowiedz
 • 20 lut

  Dla odświeżenia pamięci proponuje lekturę:
  https://forum.miasto-info.pl/myslenice/128,dworzec-pks.html
  https://miasto-info.pl/myslenice/2751,maciej-ostrowski-organizowanie-przystankow-na-dzialce-kongregacji-nie-jest-mozliwe.html
  https://miasto-info.pl/myslenice/2458,myslenice-druga-rocznica-wyburzenia-dworca-pks.html
  https://miasto-info.pl/myslenice/2523,przeniesione-przystanki-pks-autobusy-omijaja-dworzec.html
  https://miasto-info.pl/myslenice/7006,pks-myslenice-upadl-kursy-zawieszone-nowy-zarzadca-kusi-busiarzy.html
  https://miasto-info.pl/myslenice/2896,pks-myslenice-wznawia-kursy-lokalne.html
  To tak dla przypomnienia tym osobom z pamięcią dla których wydarzenia z przed pięciu lat są "poza zasięgiem". Proponuje poczytać komentarze jako historyczną retrospektywę "rozwoju miasta". Znajdziecie tam Państwo również wypowiedzi niektórych postaci piszących w powyższym artykule. Życzę miłej lektury.

  5 10 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 20 lut

   a to pks organizowal w myslenicach linie miejska? bo nie ma w tych tekstach o tym ani slowa

   10 6 Odpowiedz
   • 21 lut

    Gdyby nie likwidacja PKS to dzisiaj inaczej by wyglądała komunikacja. Pamiętasz jak Autosany jeździły do każdej miejscowości z dworca myslenickiego?
    Chyba jednak nie jesteś mysleniczaninem z dziada...

    6 3 Odpowiedz
    • 21 lut

     Linia miejska to nie dojazd do każdej sąsiedniej miejscowości ;)

     Oczywiście możemy teraz gdybać, co by się stało jakby PKS istniał dalej, ale po co? W Myślenicach go nie ma. Są busy i sytuacja do naprawienia. Aktualnie zamiast tworzenia linii miejskiej mamy jeden bus, który się po prostu zatrzymuje na większej liczbie przystanków i tyle.

     4 Odpowiedz
  • 20 lut

   W skrócie - poprzednia władza rozwaliła PKS (Ostrowski) i busy weszły w monopol. Przyszła nowa (Szlachetka) z dobrą zmianą, końcem folwarku poprzedników i obietnicą dbania o mieszkańców. Nowa władza dofinansowała jednej firmie zmianę jej aktualnej trasy po Myślenicach, ale nie zapewniła nawet kawałka blachy z naklejką z rozkładem, którą można przyczepić do słupa jak to dawniej nomen omen miał PKS (te żółte). Gloria i chwała Burmistrzowi Szlachetce, a ktokolwiek kiedyś wierzył Ostrowskiemu i go bronił niech sczeźnie.

   Zgadza się?

   12 4 Odpowiedz
   • 20 lut
    Pająk napisał/a:

    W skrócie - poprzednia władza rozwaliła PKS (Ostrowski) i busy weszły w monopol. Przyszła nowa (Szlachetka) z dobrą zmianą, końcem folwarku poprzedników i obietnicą dbania o mieszkańców. Nowa władza dofinansowała jednej firmie zmianę jej aktualnej trasy po Myślenicach, ale nie zapewniła nawet kawałka blachy z naklejką z rozkładem, którą można przyczepić do słupa jak to dawniej nomen omen miał PKS (te żółte

    Zgadza się. A mają płacić z własnej kieszeni czy kieszeni "busiarza"? Bo skoro "monopolista" to trzeba mu dowalić bo wyskoczył poza szereg? Ty, a może niech płacą ci co "nie jeżdzą" tym busem z zawiści że ufundował Szlaczetka? To jest piękny protest, co?

    3 6 Odpowiedz
    • 21 lut

     To po kolei :)

     "A mają płacić z własnej kieszeni czy kieszeni "busiarza"?"

     Absolutnie - są środki, które można przeznaczyć na komunikację w Myśleniach to super :) I nie ze swojej, busiarza tylko z NASZEJ. Ala jak dla mnie ok - ja z chęcią się zgodzę. Komunikacja miejska według mnie się przyda.

     "Bo skoro "monopolista" to trzeba mu dowalić bo wyskoczył poza szereg?"

     Rozumiem, że chodzi o tego magicznego busiarza? To owszem - jest monopolistą na tej trasie. Że mu się dostało dofinansowanie? Skoro był przetarg i wygrał - to tak działają przepisy, że ma do tego prawo, ale to Urząd powinien zadbać o to, żeby godziny jazd były logiczne, a nie tylko w dziurach pomiędzy jego kursami oraz autobusem przystosowanym do tych usług, a nie tym co jest. To też moim zdaniem jest w gestii Urzędu.

     "Ty, a może niech płacą ci co "nie jeżdzą" tym busem z zawiści że ufundował Szlaczetka? To jest piękny protest, co?"

     Ależ płacą - Ci co jeżdżą płacą trochę więcej, bo muszą kupić bilet, a ci co nie jeżdżą mniej, ale to z ich podatków idzie. Szlachetka nic nie ufundował - on przeznaczył część budżetu miasta/dofinansowanie na tą linię.

     To co mnie boli w tym temacie, to klejona drutem i taśmą klejącą propozycja dla mieszkańców, czyli ta linia - nietrafiony pojazd, nieprzemyślane godziny przyjazdów/odjazdów brak oznakowań, które można zrobić i zamontować w jeden dzień i nie muszą to być gablotki ze szkłem i podświetleniem. Zwykłe - płyta z nadrukiem, byle by były a oni niech następne pół roku debatują jak mają wyglądać te docelowe. Spora cześć kampanii Szlachetki miała wydźwięk lepszych czasów niż za poprzednika, szacunku i pracy dla mieszkańców oraz lepszej organizacji i tego oczekuję po jego projektach. Tutaj tego nie widać

     12 Odpowiedz
  • 22 lut

   Ostrowski wysłany na polityczną emeryturę, a u nas dalej bez zmian. Tak nie powinno być. Miała być dobra zmiana, nie ma żadnej.

   1 Odpowiedz
 • 20 lut

  Njom, PKS z komunikacją miejską to ma coś wspólnego, trzeba wynająć Rutkowskiego.........

  9 4 Odpowiedz
 • 20 lut

  zdjecie

  5 4 Odpowiedz
 • 27 lut

  Kolejny raz piszę, że radni powinni zawnioskować, że właściciele busów powinni być zobowiązani umieścić tablice informacyjne o odjazdach busów o odpowiednich parametrach... Dostają koncesje i powinny być informacje. Nie tylko w Myślenicach ale też sąsiednich miejscowościach. Poprzedni wpis w którym zwracałam uwagę został usunięty.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital
Myślenice 11

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital

Obowiązkowy pomiar temperatury u pracowników szpitala w chwili wejścia na jego teren, selekcja pacjentów przez specjalne namioty – to najnowsze polecenia wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Wydane Wojewody Małopolskiego zobowiązuje 38 małopolskich szpitali samorządowych i państwowych. Wśród nich znajduje się szpital w Myślenicach. Wojewoda Ma...

Najpiękniejszą palmę mieszkańcy wybierali przez internet
Myślenice 0

Najpiękniejszą palmę mieszkańcy wybierali przez internet

Wieczorem w niedzielę palmową Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu ogłosił wyniki Wielkanocnego Konkursu Palm. W tym roku - ze względu na szczególne okoliczności epidemiologiczne, konkurs odbył się przez internet - Nie mogliśmy spotkać się tradycyjnie na myślenickim Rynku, ale organizatorzy pragną podkreślić, że konkurs cieszył się dużym zaintere...

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy
Myślenice 45

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy

Po cyklu społecznych akcji, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. Kolejni przedsiębiorcy namawiają do przekazywania darowizn dla myślenickiego szpitala. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” – mówią Odkąd w Polsce ogłoszono st...

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"
Koronawirus 37

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"

„Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, jakie mogą pomagać przedsiębiorcom”.  - w programie „Kurier Myślenicki” mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Burmistrz na t...

Co z Myślenickim Festiwalem Lata 2020? Zakontraktowana Maryla Rodowicz i Kamil Bednarek
Rozrywka 11

Co z Myślenickim Festiwalem Lata 2020? Zakontraktowana Maryla Rodowicz i Kamil Bednarek

Podczas tegorocznego Myślenickiego Festiwalu Lata na Zarabiu miała zagrać Maryla Rodowicz i Kamil Bednarek. Decyzja o tym, czy impreza się odbędzie zapadnie po Świętach Wielkanocnych  W „Kurierze Myślenickim” burmistrz zapowiedział, że organizacja Myślenickiego Festiwalu lata stoi pod znakiem zapytania. „Nie podjąłem jeszcze decyzji, co z tegorocz...