logo-web9
Koronawirus

Iść do kościoła, czy zostać w domu? Dylemat wiernych w czasach koronawirusa

Po tym, jak w sobotę w całym kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, nie milkną dyskusję na temat udziału w mszach.

Kościelni hierarchowie apelują do wiernych o stosowanie się do zaleceń, pozostać w domu i korzystać z transmisji uroczystości w mediach

Od soboty w całym kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego  wydany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawiursa. W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki informował, że w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje ograniczanie zgromadzeń do 50 osób. – Dotyczy marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych – mówił.

To uruchomiło falę komentarzy, pytań i niepewności w związku z działalnością kościoła. W sobotę wieczorem 14 marca orędzie w tej sprawie wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej Episkopat rekomendował  „dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem".

Orędzie Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego: Do niedawna wydawało się nam, iż postęp techniczny, wiara w nieograniczoną ludzką wolność w nieomylność demokracji, zbuduje nowy raj na ziemi w którym nie będzie ani chorób ani cierpienia. A oto z pokorą odkrywamy, że wystarczy jedna pandemia, by okazało się jak bezbronnym i przerażonym wobec niej staje się człowiek.

(...) Kościół - jak mówi papież Franciszek - jest szpitalem polowym. Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Pan Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek "w świecie ze swej natury niedoskonały". Dlatego właśnie - respektując zalecenia władz sanitarnych- nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia bożej opatrzności i bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój.

Proszę jednocześnie o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do 50 osób, które płynie z troski o zdrowie wszystkich.

Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we mszy św. w kościele to najprostszym wydaje się wstęp do zamawiającego intencję i dla jego rodziny. W związku ze wspomnianym ograniczeniem, zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu.

(...) Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to - ze względu na zdrowie własne i bliźnich - bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego. To co się dzieje obecnie możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym.

(...) Każdego wieczora o godz. 20:30 będę się modlił za was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach i was wszystkich w domach. Trwajmy w modlitewnej jedności, niech nas wszystkich wspiera bóg wszechmogących

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pozostańcie w domach

W podobnym tonie wypowiada się metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, który zachęca do korzystania z transmisji uroczystości w telewizji, radiu i internecie.

Abp Marek Jędraszewski wyraża solidarność z chorymi, osobami objętymi kwarantanną oraz wszystkimi, których dotknęło zagrożenie. – Wraz z tą solidarnością płynie także nasza żarliwa modlitwa o to, aby Pan Bóg w swoim miłosierdziu i w swojej opatrzności ochronił nas przed nieszczęściami, jakie z tą pandemią mogą się łączyć – mówi arcybiskup podkreślając, że postawa Kościoła jest taka sama od początków chrześcijaństwa. – Kościół zawsze był z biednymi, chorymi i szedł im na ratunek niosąc pociechę, zwłaszcza duchową – dodaje.

Metropolita krakowski potwierdził zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie z którymi osoby z różnych przyczyn uważające, że nie mogą wziąć udziału we mszach świętych niedzielnych są z tego obowiązku zwolnione do 29 marca.

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Niemniej jednak bardzo proszę, by w niedzielę korzystać z transmisji mszy świętych telewizyjnych, radiowych, internetowych; żeby w domach przeżywać niedzielę jako dzień Pański, jako dzień przypominający o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem, aby rodziny odmawiały wspólnie jedną dziesiątkę różańca „prosząc Boga za przyczyną Matki Najświętszej, aby te wszystkie zagrożenia związane z pandemią koronawirusa nas, naszą ojczyznę, Europę i świat oszczędziły.

(...)  Co, przez to co się dzieje, Pan Bóg chce nam powiedzieć, do czego nas wzywa, do jakiej refleksji nas pobudza, zwłaszcza jeśli chodzi o uświadomienie sobie świętości każdego życia, wartości zdrowia a także pokory – wynikającej z pewnej niemożności i bezradności – wobec tego wszystkiego, co się dzieje. Czy te znaki czasu, ta choroba nie wzywa nas do głębokiej rewizji spojrzenia na nas, na nasze życie, by nasze drogi wyprostować i by stały się one drogami prawdziwie Bożymi.

Zostawiam wam moi drodzy te refleksje, jako szczególne zadanie stojące przed nami, aby ten Wielki Post w swojej dynamice modlitwy, pokuty, jałmużny przyczynił się także do tego, abyśmy te znaki czasu, które stają się dzisiaj tak ważne i tak bardzo odczuwalne nie pozostawiły nas obojętnymi, ślepymi, głuchymi, ale sprawiły, że głos Pański w naszych sercach będzie rozbrzmiewał z jeszcze większą wyrazistością i mocą.

W Myślenicach msza przez internet

Największa parafia w powiecie myślenickim - Narodzenia NMP w Myślenicach informuje, że "Msze Święte sprawowane są w normalnym porządku. Na zewnątrz i wewnątrz kościoła nie może przebywać więcej niż 50 osób" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na facebooku sanktuarium. 

Wejście do kościoła możliwe będzie tylko drzwiami głównymi. "Sakrament pokuty sprawowany będzie w sanktuarium codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Nie będzie możliwości spowiedzi podczas Mszy świętych". 

Ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach: Zawieszone do odwołania zostają wszystkie nabożeństwa" - duchowni zachęcają do "indywidualnego odprawiania Drogi Krzyżowej i śpiewu Gorzkich Żali w rodzinach. Każdego dnia o godz. 20:30 łączmy się duchowo w swoich domach w modlitwie różańcowej, którą kapłani i osoby konsekrowane będą odmawiać przed Cudownym Obrazem Pani Myślenickiej".

Msza wieczorna i różaniec o godz. 20:30 będą codziennie transmitowane w internecie.

Weź udział w sondażu!

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!