Koronawirus

Koronawirus w powiecie myślenickim: Wstępny raport z działań przedstawiono podczas sesji rady

Koronawirus w powiecie myślenickim: Wstępny raport z działań przedstawiono podczas sesji rady

Przez ostatnie dwa miesiące przez izbę przyjęć i oddział zakaźny w myślenickim szpitalu przewinęło się 651 pacjentów spośród których 91 było hospitalizowanych, u 36 potwierdzono zakażenie koronawirusem, a 11 trafiło do szpitala jednoimiennego w Krakowie

Podczas sesji rady powiatu raport o podjętych działaniach i sytuacji panującej na tym terenie przedstawił starosta, kierownik wydziału zdrowia i dyrektor szpitala. O czym mówili?

Podczas XXII sesji rady powiatu, która odbyła się zdalnie, starosta przedstawił sprawozdanie z działań podjętych w ostatnich dwóch miesiącach.

Rozpoczął od dnia 4 marca, kiedy radni powiatowi przekazali dotację rządową w wysokości 1,7 mln na bieżącą działalność szpitala oraz dodatkowe 540 tys. zł z budżetu powiatu na zakup respiratorów.

Jak podkreślił dyrektor szpitala; za te pieniądze udało się zakupić m.in. respiratory stacjonarne i sprzęt służący do ochrony indywidualnej pracowników i pacjentów oraz zwalczania i przeciwdziałania wirusowi. Szpital czeka na 25 łóżek i przyłóżkowy aparat rentgenowski oraz respirator transportowy.

Józef Tomal zwracał uwagę, że wzorując się na włoskim scenariuszu, powiatowe służby dokładnie przyjrzały się Domom Pomocy Społecznej. - Wszystkie DPS-y zostały wyposażone w dezynfektory, kupiliśmy maty nasączone substancją dezynfekującą, a pomieszczenia trzech takich domów przeszły gruntowną dezynfekcję. W Wielką Sobotę w DPS w Trzemeśni zostawiliśmy jedną z sekcji na 24 godziny, bo było podejrzenie zakażenie jednego z podopiecznych, który trafi do myślenickiego szpitala. W dniach 29 i 30 kwietnia pobrane zostaną próbki załogi w celu zbadania, czy nie są zarażeni koronawirusem. Daj Boże, żeby w tych Domach Pomocy Społecznej nic złego się nie stało, bo nie mamy na razie pomysłu i pewnie alternatywy, jak w przypadku naszego sąsiedniego powiatu, gdzie nastąpiło zakażenie, a personel wolontaryjnie przyjechał z Krakowa, a były to siostry zakonne, które zaopiekowały się osobami starszymi.– mówił Józef Tomal.

 

 

76 przypadków w powiecie 

Jak informowała kierownik wydziału zdrowia Małgorzata Bajer; na terenie powiatu myślenickiego koronawirusa potwierdzono u 76 osób. Zwracała uwagę, że w związku z wprowadzeniem stanu epidemii oddział chorób zakaźnych myślenickiego szpitala pełni rolę drugoplanową, natomiast wszystkie osoby nadające się do leczenia, przyjmowane są w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Małgorzata Bajer, kierownik wydziału zdrowia: Wśród 76 przypadków, 25 osób było hospitalizowanych. W szpitalach krakowskich przebywa 17 osób z terenu powiatu myślenickiego. Z 76 przypadków potwierdzenia koronawirusa 6 osób to ozdrowieńcy, czyli osoby które wróciły ze szpitala, bądź też nie miały objawów, ale były zarażone wirusem i po odpowiednim czasie przeszły ponowny test, który nie wykazał obecności wirusa.

W kwarantannie, którą udało nam się zorganizować w internacie Małopolskiej Szkoły Gościnności na Zarabiu przebywają w tej chwili 3 osoby, a na początku kiedy obywatele wracający z zagranicy byli kierowani do kwarantanny, mieliśmy ich w sumie 12. Natomiast 374 osoby przebywają w kwarantannie domowej, z tego 3 w zbiorowej.

Zapowiedziała również, że do końca tygodnia starostwo będzie dysponować ok. 10 tys. maseczek, które szyte są przez wolontariuszy. Łącznie wśród mieszkańców powiatu starostwo ma zamiar rozdystrybuować 35 tys. sztuk.

 

Nie brakuje środków ochrony indywidualnej

Następnie głos zabrał dyrektor szpitala Adam Styczeń. Zapewniał, że szpital funkcjonuje w trybie ciągłym i bezpiecznej organizacji pracy. - Na chwilę obecną nie mamy sytuacji, w której musielibyśmy zawieszać jakąś część świadczeń w poszczególnych oddziałach szpitala – mówił.

Zwracał uwagę, że w placówce nastąpiły ograniczenia w zakresie zawieszenia czasowego przyjęć planowych, w tym przyjęć do zabiegów operacyjnych. Zgodnie z wprowadzonym przez niego zarządzeniem będą obowiązywać do 3 maja, ale zapowiedział ich przedłużenie do 10 maja. -Następnie będziemy obserwować aktualną sytuację na ternie kraju i powiatu i podejmiemy decyzję, co do zmniejszenia obostrzeń przede wszystkim w części ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – wyjaśnił.

Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala: Szpital przyjmuje pacjentów hospitalizowanych w oddziale zakaźnym. Jesteśmy jednym z nielicznych wyznaczonych szpitali do zwalczania choroby SARS COVID-19. Przyjmujemy wszystkich pacjentów trafiających do SOR w trybie zagrożenia życia i zdrowia, wszystkie nagłe zachorowania – mam tu na myśli nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, pacjenci korzystają ze świadczeń z chorobami onkologicznymi, odbywają się przyjęcia do porodów jak również ambulatoryjne świadczenia zdrowotne w zakresie przyjęć w poradni chirurgicznej i poradni urazowo-ortopedycznej, również udzielane są świadczenia w zakresie ginekologii, położnictwa w stosunku do kobiet ciężarnych i połogu oraz świadczenia ambulatoryjne udzielane w ramach teleporad.

Dyrektor dziękował załodze szpitala, która jak podkreślał jest na pierwszej linii frontu walki z wirusem i nieustannie przez 24 godziny na dobę dba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak informuje Adam Styczeń przez ostatnie dwa miesiące w trybie izby przyjęć i oddziału zakaźnego przyjętych zostało łącznie 651 pacjentów, z których 91 było hospitalizowanych, u 36 potwierdzono zakażenie w kierunku SARS Covid-19, a 11 z nich trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Aktualnie w na oddziale zakaźnym znajduje się 6 osób, u wszystkich wyniki na obecność koronawirusa są negatywne i po pełnym wyleczeniu zostaną wypisani do domu.

Jak oceniasz działania samorządowców w czasie kryzusu związanego z obecnością koronawirusa?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 10%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 9%
 • dobrze dobrze 12%
 • dostatecznie dostatecznie 13%
 • dopuszczająco dopuszczająco 10%
 • niedostatecznie niedostatecznie 45%
 • Głosów: 1836

10 przypadków wirusa wśród personelu

- Mamy 10 pracowników u których stwierdzono zakażenie. To osoby, które miały kontakt z pacjentami. Wszyscy pozostają w izolacji domowej, dwie są po hospitalizacji w szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – informuje dyrektor. Jak zapewnia wśród pracowników będących w kontakcie i mających możliwość zakażenia wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Do poniedziałku 27 kwietnia przeprowadzono je dla 216 osób, co stanowi ponad 1/3 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Jeżeli chodzi o szpitalny oddział ratunkowych w marcu i kwietniu zaopatrzył 2461 osób. – Jak sami państwo widzicie mimo ograniczeń przyjmujemy pacjentów którzy wymagają przyjęcia w trybie nagłym. Wykonaliśmy również 361 zabiegów operacyjnych – wyjaśniał dyrektor.

- W pozostałym zakresie nie występują braki w zakresie środków ochrony indywidualnych – zapewniał dyrektor SP ZOZ.

Chciałbyś/-abyś zrobić sobie test na koronawirusa?

 • TAK TAK 77%
 • NIE NIE 23%
 • Głosów: 1535

 

Ile wpłynęło z darowizn i co ze szwalnią?

W dalszej części radni zadawali pytania dotyczące aktualnej sytuacji. I tak Marek Lenczowski pytał czy na terenie powiatu stacjonuje specjalistyczna karetka do przewozu osób zakażonych. W odpowiedzi od starosty usłyszał, że chorzy przewożeni byli karetką z Krakowa.

Robert Pitala interesował się łączna sumą środków, jakie wpłynęły na konto szpitala z prowadzonych zbiórek. Józef Tomal odpowiadał, że to ok. pół miliona złotych.

Natomiast Krzysztof Dybeł dopytywał o kulisy zakażeń w Myślenickich Zakładach Odzieżowych. - Podjąłem rozmowę z powiatowym inspektorem sanepidu, który stwierdził że nie widzi potrzeby zamknięcia zakładu, ponieważ liczba zakażonych nie przekracza 5%, a zakażenie nastąpiło na zewnątrz zakładu. Kiedy po kilku dniach liczba zakażonych wzrosła, zadzwoniłem do wojewódzkiego inspektora sanepidu, który podtrzymał stanowisku powiatowego sanepidu, zwłaszcza w kontekście tego, że zakład produkuje maseczki. Pracownicy na wniosek burmistrza mieli być przebadani, ale nie wiem czy do tego doszło – odpowiadał starosta Józef Tomal.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zakażenie koronawirusem w skali kraju potwierdzono u 12 089 osób spośród których zmarło 570. W Małopolsce badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 849 osób spośród których 29 zmarło. Liczba ozdrowieńców wynosi 177.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

Zobacz więcej