Po majówce wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń
Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zmiany dotyczą galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. Ale to nie wszystko…
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja zostanie wdrożony drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.
Drugi etap przedstawiony przez premiera przewiduje:
* otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym;
* otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;
* organizację od 6 maja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących;
* otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;
* uruchomienie rehabilitacji.
- Hotele i miejsca noclegowe otwieramy od 4 maja po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia - mówił premier.
Wyjaśniał, że w galeriach handlowych będą obowiązywać podobne ograniczenia jak w sklepach o mniejszej powierzchni, gdzie może przebywać 1 klient na 15 m.kw.
Zakładajmy maski
Podczas konferencji głos zabrał również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który stwierdził że obecnie więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu koronawirusem. Zwracał uwagę, aby zakładać maseczki ochronne w miejscach publicznych.
- Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm. Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń - mówił.
Zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe od 16 kwietnia.
Łagodzenie obostrzeń w czterech etapach
W poniedziałek 20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. Od tego dnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, spacerować po lasach i parkach, w sklepach i w kościołach przebywać może więcej osób.
W sobotę 25 kwietnia premier informował o możliwości uprawiania sportu i rekreacji. Po majówce (4 maja) otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe, a z końcem maja ruszą rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy.
ETAP DRUGI
W drugim etapie, którego daty nie podano (sytuacja będzie monitorowana na bieżąco) rząd planuje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami oraz otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.
ETAP TRZECI
W trzecim etapie ma nastąpić otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami oraz gastronomii poprzez umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami.
Zmiany w życiu społecznych dotyczyć będą wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 przy ustalonej maksymalnej liczbie dzieci w sali.
ETAP CZWARTY
W ostatnim etapie ma nastąpić otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Natomiast w życiu społecznym otwarte zostaną teatry i kina oczywiście w nowym reżimie sanitarnym.
Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać szczególnie?
Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych. Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.