Krzyszkowice

Sześć firm chce brać udział w budowie tunelu pod Zakopianką. Na ten czas mieszkańcy domagają się świateł

Sześć firm chce brać udział w budowie tunelu pod Zakopianką. Na ten czas mieszkańcy domagają się świateł
Fot. Piotr Jagniewski

Do przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad budowę tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach zgłosiło się 6 firm. Proponują wykonanie tej inwestycji w kwotach od 0,6 do 1,9 mln zł. GDDKiA ma na ten cel 1,7 mln zł

W poniedziałek 4 maja otwarto oferty przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania DK7 z drogami: powiatową i gminną w Krzyszkowicach. Swoje oferty złożyło sześciu wykonawców. Najniższa oferta opiewa na kwotę 596 427,00 zł, natomiast najwyższa na 1 896 896,16 zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia: 1 725 841,68 zł.

Jak informuje GDDKiA teraz rozpoczyna się badanie i analiza złożonych ofert. Po ukończeniu tej części postępowania przetargowego nastąpi wybór wykonawcy. Ten będzie musiał przygotować: kompleksową dokumentację projektową, uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne włącznie z decyzją o zezwoleniu na realizację (ZRID).

Jego zadaniem będzie także przygotowanie dokumentacji przetargowej i udzielanie odpowiedzi na pytania wykonawców na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji oraz sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięcia w czasie prowadzenia robót budowlanych.

Okres dokumentacyjny wraz z uzyskaniem decyzji ZRID może trwać 22 miesiące, czyli w latach 2020-2023, natomiast sama realizacja robót zajmie 2023 i 2024 rok.

 

Mieszkańcy chcą na ten czas sygnalizacji świetlnej

I właśnie kalendarz robót nie zadowala mieszkańców, którzy proponują, aby do tego czasu nad bezpieczeństwem pieszych czuwała sygnalizacja świetlna. Napisali w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W odpowiedzi otrzymali pismo odmowne zawierające informacje o tym, że płynność ruchu na Zakopiance jest dla GDDKiA priorytetem.

Bożena Góra, organizatorka styczniowego protestu na Zakopiance i inicjatorka ruchu społecznego pod nazwą „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”: - Chcemy, aby mieszkańcy już w najbliższym czasie odczuli poprawę bezpieczeństwa na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu, a nie za 4 lata, gdy prace zostaną ukończone.

Termin zakończenia prac datowany jest na październik 2024 r. Jest to data planowa i może ulec przedłużeniu. To okres 4,5 roku. Przykładowo mieszkaniec Krzyszkowic, który raz dziennie pokonuje to skrzyżowanie będzie musiał narażać swoje życie i zdrowie ok. 1600 razy.

Chcemy zminimalizować to ryzyko, dlatego złożyliśmy pismo do dyrektora Pałasińskiego z GDDKIA z prośbą o zainstalowanie tymczasowej sygnalizacji świetlnej.

Według niej montaż świateł ułatwi pokonywanie Zakopianki przez pieszych oraz włączanie się samochodów z drogi gminnej i powiatowej zlokalizowanej po lewej i prawej stronie DK7.

Bezpieczna przeprawa przez Zakopiankę w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. Czy do tego czasu powinna działać tam sygnalizacja świetlna?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 59%
 • raczej tak raczej tak 10%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 6%
 • raczej nie raczej nie 8%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 17%
 • Głosów: 674

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy do czasu zakończenia robót w Krzyszkowicach, powinna działać w tym miejscu sygnalizacja świetlna? Zdecydowana większość ankietowanych popiera taki pomysł, a przeciwny jest co piąty biorący udział w sondażu.

Powiązane tematy

Władysław Kurowski podsumował pół roku pracy w Sejmie. Dlaczego głosował przeciwko poprawkom dotyczącym m.in. Krzyszkowic?
Polityka 29

Władysław Kurowski podsumował pół roku pracy w Sejmie. Dlaczego głosował przeciwko poprawkom dotyczącym m.in. Krzyszkowic?

„Jeżeli chodzi o Krzyszkowice; poseł (Sowa – przyp. red.) składał poprawkę na 40 mln zł. My oceniamy, że to zadanie może kosztować ok. 20 mln zł. Trudno powiedzieć co to miało znaczyć; aby wygenerować w społeczności złe emocje, dać nadzieję że ktoś jest dobry, a ktoś drugi zły?” - podsumowując pierwsze sześć miesięcy pracy w Sejmie w wywiadzie udz...

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa
Wywiad 35

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa

Protest to pokazanie, że mieszkańcy Krzyszkowic mają dość kolejnych zapewnień i obietnic. Chcą konkretnych działań. Będziemy trzymać rękę na pulsie i oczekiwać realnych posunięć popartych dokumentami. Nie wystarczą nam już słowa, to za mało - mówi Bożena Góra, organizatorka protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”   Bożena Góra (1985...

Komentarze

 • 5 maj

  Proszę o sprostowanie tytułu artykułu, gdyż jest mylący.
  To jest przetarg na projekt skrzyżowania, a nie na jego budowę.

  17 5 Odpowiedz
  • 5 maj

   Dokladnie. To nie jest przetarg na wykonanie tunelu a przetarg na wykonanie projektu. To zasadnicza różnica.

   21 4 Odpowiedz
  • Ania 6 maj

   Jak dla mnie wykonanie projektu i wszelkich przygotowań jest częścią budowy - wstępną.
   Architekt też buduje swoją cześć w obiekcie. Jak deweloper załatwia wszystko pod budowę mówi się że coś buduję. Inaczej to burmistrz, starosta, GDDKiA niczego by nie wybudowała tylko wypapierkowała.

   8 8 Odpowiedz
   • 6 maj

    Od kiedy kupno projektu nazywasz budową ?

    Projekt możesz kupić, a domu nie wybudować.

    8 2 Odpowiedz
    • Ania 6 maj

     "Ten będzie musiał przygotować: kompleksową dokumentację projektową, uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne włącznie z decyzją o zezwoleniu na realizację (ZRID).
     Jego zadaniem będzie także przygotowanie dokumentacji przetargowej i udzielanie odpowiedzi na pytania wykonawców na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji oraz sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięcia w czasie prowadzenia robót budowlanych."

     Czyli zaprojektuj, załatw wszystko i nadzoruj. A inna firma będzie kopać, sypać żwir i lać beton. To chyba obie firmy będą budować?

     2 1 Odpowiedz
 • 5 maj

  Czyli powinno być Sześć firm chce projektować tunel pod Zakopianką?

  16 2 Odpowiedz
 • 6 maj

  Projekt za 1..9 mln???

  13 3 Odpowiedz
 • 6 maj

  Hmm, ile będzie kosztował ten tunel?

  @Żuchowski widać swój czas też bardzo sobie ceni, no i wszystko jest znów prawie i sprawiedliwie..
  www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/dyrektor-gddkia-tomasz-zuchowski-w-czasie-pracy-odbiera-dziecko-autem-sluzbowym/fzx9n6j.amp

  3 3 Odpowiedz
 • 6 maj

  Tyle kasy za sam projekt ? To niewiele chyba zostanie na wykonanie :D

  8 2 Odpowiedz
 • 6 maj

  Łapówki gonią łapówki.

  Ciekawe dlaczego wybudowanie autostrady w Polsce kosztuje najwięcej niż w Europie najtańszym sposobem

  10 3 Odpowiedz
  • 6 maj

   Bo jak obecna władza sygnalizowała, że poprzednia zgarnia łapówki przy budowie autostrad, to tak się napalili na ten lewy grosz, aby pobić tamtych. aby móc teraz na tamtych patrzyć z góry- widzisz POwiec, tak się tańczy

   2 4 Odpowiedz
 • 6 maj

  Bardzo czujni jesteście, bardzo dobrze, potrzeba takich ludzi - doceniam.
  Już zapomniano ile kosztowały kładki nad zakopianką, jakie grube miliony.
  "Za te wszystkie kładki mielibyśmy tunele, co 50 m" heheh

  Moim zdaniem nie tunel pod zakopianką powinien powstać, tylko zakopianka powinna zostać odcinkiem podziemnym pod skrzyżowaniem w Krzyszkowicach, bo są na to warunki i miejsce.

  Daleko nie trzeba szukać przykładu, co mam na myśli - tunel pod rondem Grunwaldzkim w Krakowie , nie raz pewnie przejeżdżaliście tamtędy.

  5 4 Odpowiedz
  • 6 maj

   Koszt kładki w Jaworniku to 3 mln 645 tys., 4 mln 217 tyś zł - kładki w Głogoczowie (według danych GDDKiA, więc przy 1 mln 700 tys na sam projekt tunel zapowiada się mega "wypasiony", albo przewidują drążenie w skale 🤣

   10 1 Odpowiedz
 • 6 maj

  To tez jest kpina z tymi kladkami..zeby kladka dla pieszych kosztowala 3-4 miliony i to jeszcze tyle lat temu...

  Mam nadzieje ze przetarg na ten tunel pod zakopianka wygra ta najtansza oferta za 600 tys...a inne firmy frajerow niech szukaja dalej

  6 2 Odpowiedz
  • 6 maj

   Pomyśleć że jak by to normalny człowiek budowal to by go byszlo ileś set tysięcy.

   6 1 Odpowiedz
   • 6 maj

    Albo nawet i mniej

    7 1 Odpowiedz
    • 6 maj

     Niestety taka jest specyfika tych zamówień publicznych, te koszty wyglądają zawrotnie, na pewno "systemem gospodarczym" to byłby ułamek. Choć takie obiekty inżynieryjne muszą mieć takie i inne atesty, spełniać różne kryteria etc., przypuszczam spora część kosztów i rzecz jasna zysk dla wykonawcy. Chciałbym wierzyć że przy takich inwestycjach nie ma machlojek, wiadomo że cudze pieniądze wydawać łatwo.

     A to że taki senator Jackowski potrafi zatrudnić swoje 4 córki w biurze senackim na koszt podatnika, a to że w latają samolotami gdzie popadnie jak Anders czy Kuchciński, a to że afera goni aferę a Rydzyk uzbierał wg szacunków ponad 200 mln złotych w darze od rządzących, a te odprawy za ciągłe zmiany prezesów i roszady kadrowe, a to że w Pcimiu siedzi z tego co mnie dochodzi pół rodziny wójta... Temu nie ma końca, polska pazerność i bezczelność.

     Parę milionów w tą czy w drugą.. cóż to jest w porównaniu z 2 miliardami podarowanymi przez nas Telewizji Polskiej (?)

     6 2 Odpowiedz
  • 6 maj

   Prasa donosiła, że kładki budowane w 2015 roku w Głogoczówie i Jaworniku kosztowały ponad 7 mln. Zł za każdą.

   https://dziennikpolski24.pl/gmina-myslenice-nowe-kladki-za-miliony-zlotych-ale-piesi-dalej-wybieraja-pasy/ar/12654256

   4 1 Odpowiedz
   • 6 maj

    Ta za 7 mln w Jaworniku to mogła byc ta pierwsza bliżej Myślenic, 2015 r. to by się zgadzało.

    3 1 Odpowiedz
 • 6 maj

  8 strażaków z myślenic zakażonych. 24 ma kwsrantanne. O tym piszcie

  7 6 Odpowiedz
 • 6 maj

  Dokładnie tak , a nie o pierdołach .

  6 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wypadki w Krzyszkowicach. Dwie osoby odwieziono do szpitala
Krzyszkowice 0

Wypadki w Krzyszkowicach. Dwie osoby odwieziono do szpitala

W przedostatni dzień kwietnia doszło do dwóch wypadków w Krzyszkowicach. Jeden z nich miał miejsce na Zakopiance, a drugi na drodze powiatowej Pierwsze zgłoszenie wpłynęło kilka minut po godzinie 21 Na miejsce wysłano zastęp oraz OSP Krzyszkowice. Na miejscu okazało się, że dwa samochody blokują jeden pas w kierunku Krakowa, co było wynikiem ich z...

Dachował na zakopiance w Krzyszkowicach
Krzyszkowice 0

Dachował na zakopiance w Krzyszkowicach

Uszkodzone samochody blokowały jeden pas ruchu w kierunku Krakowa. Zastępy strażaków na miejscu wypadku potwierdziły dwie osoby poszkodowane z samochodu, który znajdował się na dachu W niedzielne popołudnie 26 kwietnia o godz. 17.26 wpłynęło do Straży Pożarnej  zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 7 w miejscowośc...

Dym było widać z daleka. Spłonął warsztat z garażem
Krzyszkowice 0

Dym było widać z daleka. Spłonął warsztat z garażem

Strażacy ugasili pożar warsztatu z garażem i nie dopuścili do rozprzestrzeniania się ognia na inne budynku. Nikt nie odniósł obrażeń W akcji gaśniczej brały udział zastępy JRG Myślenice oraz OSP Krzyszkowice i Jawornik. Już podczas dojazdu, z daleka można było zaobserwować gęsty, czarny dym. Na miejscu strażacy zastali płonący garaż. Ogień szybko...

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika
Wielka woda 2020 0

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika

Nie wystarczyła wymiana kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody i płukanie sieci wodociągowej. Woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadal nadaje się tylko do celów gospodarczych Jak czytamy w komunikacie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono występowania bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na...

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%
Wybory Prezydenckie 2020 55

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%

W II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32% W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących).  Pa...

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...