Polityka

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki

Na lokalnej scenie politycznej robi się coraz goręcej. Po publicznych wpisach w mediach społecznościowych ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nieobecności reprezentantów starostwa w spotkaniu dotyczącym remontu drogi prowadzącej na Chełm, głos zabiera wicestarosta

Jak napisaliśmy dzisiaj w artykule „Droga na Chełm niszczeje. Czy mieszkańcy doczekają się remontu?”  we wtorek 19 maja w biurze posła Władysława Kurowskiego (PiS) odbyło się spotkanie dotyczące modernizacji drogi prowadzącej na Chełm. Jak na swoim oficjalnym kanale na facebooku komunikuje poseł; wzięli w nim udział wspomniany parlamentarzysta, przedstawiciele Chełmu wraz z sołtysem Józefem Chmielem oraz burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Na spotkaniu nie zjawił się zaproszony starosta Józef Tomal (FZM), ani żaden z przedstawicieli powiatu, co zarówno poseł jak i burmistrz podkreślali relacjonując spotkanie. W swoich stanowiskach publikowanych w mediach społecznościowych skupiali się na nieobecności przedstawicieli powiatu nie odnosząc się do efektu rozmów i rozwiązania nad którym debatowano w biurze poselskim.

Pytania o ustalenia samorządowców, o to czy i kiedy droga będzie remontowana, ile to będzie kosztować i kto pokryje te koszty wysłaliśmy zarówno do posła jak i burmistrza. Do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Równocześnie zapytaliśmy wicestarostę Rafała Kudasa o powód nieobecności przedstawicieli starostwa na wspomnianym spotkaniu, a ten tłumaczył to odbywającym się w tym samym czasie konwentem starostów z udziałem wojewody małopolskiego (więcej na ten temat w artykule).

 

„My tu pracujemy dla ludzi. Nie damy się wciągnąć w polityczne gierki”

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, wicestarosta Rafał Kudas opublikował w sieci swój komentarz w wersji wideo. Zwraca się w nim bezpośrednio do burmistrza Jarosława Szlachetki jako lidera środowiska politycznego PiS na terenie powiatu myślenickiego.

 

Podkreśla, że w ostatnim czasie na lokalnej scenie politycznej mamy do czynienia z serią „brutalnych ataków oraz totalną nagonką na starostwo powiatowe”. Zapewnia też, że starostwo nie da się wciągnąć w tego typu „polityczne gierki”, a w dalszej części radzi burmistrzowi, aby zamiast uprawiania polityki ten zajął się… remontem wspomnianej drogi.

Wicestarosta Rafał Kudas: Szanowny panie burmistrzu. Zwracam się do pana jako lidera środowiska politycznego Prawa i Sprawiedliwości na terenie powiatu myślenickiego. W ostatnim czasie mamy serię brutalnych politycznych ataków oraz totalną nagonkę na starostwo powiatowe. Muszę panu powiedzieć, że nie damy się wciągnąć w tego typu polityczne gierki. My tu pracujemy dla ludzi, skupiamy się na tym co jest dla nich ważne.

Przykładem takich ataków jest sprawa Chełmu. Jest tam odcinek drogi gminnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pan zajął się tym co naprawdę ważne i wyremontował ten odcinek.

Jest tam o wiele więcej problemów m.in. nierozwiązana do dziś sprawa kanalizacji, na którą ludzie czekają od lat. Jedyne z czym ja pana kojarzę z miejscowością Chełm, to coś z czym na pewno nie chciałby się pan zapisać w historii - to likwidacja szkoły - okna na świat dla mieszkańców.

Zbliża się weekend więc będzie miał pan czas przemyśleć postępowanie swoje i swojego środowiska w tej sprawie. Życzę Panu wszystkiego dobrego, miłego weekendu spędzonego w dobrej, rodzinnej atmosferze. Pozdrawiam serdecznie.

To kolejne spięcie na linii gmina-powiat do którego doszło w ostatnim czasie. Kilka dni temu burmistrz Jarosław Szlachetka opublikował na facebooku post na temat ewentualnej współpracy z Wisłą Kraków. Przekonywał w nim m.in., że: „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu”. Twierdził, że jeśli Wisła zrezygnuje z budowy centrum szkoleniowego w Myślenicach, to będzie to wynikać z braku chęci współpracy starostwa. 

Czy samorządowcom reprezentującym gminę Myślenice i starostwo powiatowe uda się doprowadzić do remontu drogi prowadzącej na Chełm?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 11%
 • Raczej tak Raczej tak 9%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 16%
 • Raczej nie Raczej nie 29%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 35%
 • Głosów: 449

Powiązane tematy

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się...

Komentarze

 • Zofia 22 maj

  do roboty sie wezcie jeden z drugim a nie bic piane jak dzieci w podstawowce

  49 7 Odpowiedz
  • 22 maj

   No nie. Ten co od urodzenia jedzie na politycznych gierkach. Razem ze szczotą Czyścili buty wszystkim zatwardziałym komuchom, aby coś im skapło z komuszego okrągłego stołu, teraz udaje bezpartyjnego? Senyszyn z rogami była ubóstwiana przez całe lata przez Rafałka, a teraz w starostwie józek z Maćkiem poddali go ucywilizowaniu na kościółkowego platfusa. Hehehe

   35 29 Odpowiedz
   • 22 maj

    W tym miejscu proszę pana Dariusza Szczotkowskiego o zamieszczenie danych uzyskanych przez niego z Kancelarii Sejmu dotyczących osiągnięć Pana Jarosława Szlachetki. Kiedyś posła. Ów pan groził panu Dariuszowi sądem...Jestem ciekawa, jak ma się sprawa z tym sądem ?

    17 14 Odpowiedz
   • 23 maj

    Myśleniczanie77, o co chodzi z "Senyszyn z rogami" ? Ja jestem absolwentką jedynie szkoły podstawowej. Liczę na pomoc.

    3 13 Odpowiedz
 • 22 maj

  O politycznych gierkach pisze gość związany niegdyś z SLD :D

  Panie Kudas z tego co wszyscy dookoła widzą to fakty są takie, że nie chcecie dać terenu pod rozbudowę Wisły bo burmistrzem jest pan Szlachetka z PISu (jak to Pan wszędzie musi zaznaczać) i to widocznie jest wasz jedyny powód :D i kto tu upolitycznia sprawę ? jeżeli jest inaczej proszę pokazać stosowne dokumenty że chcieliście tereny przekazać :) Poza tym ile razy spotkaliście się z przedstawicielami Wisły Kraków w ostatnich miesiącach ? zero ?
  Druga sprawa, olaliście spotkanie w sprawie chełmu :) był Pan ? albo Pan Starosta ? no chyba nie było. Kto sieje wiatr, zbiera burze, zarówno przy sprawie Wisły jak i Chełmu olaliście temat a teraz wylewacie żale w internecie, że się na was hejt wylewa? zabawne. Weźcie się w tym Powiecie do roboty w końcu bo za coś wam płacą!

  49 83 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 maj

   Odpowiesz sobie sam na pytanie tej treści - dziecinnie proste - droga między zabudowaniami mieszkalnymi należy do gminy czy powiatu?

   Za stan i remont zawsze jak to w życiu odpowiada właściciel.

   20 13 Odpowiedz
   • 22 maj

    Przecież zarządcą przedmiotowego odcinka drogi jest powiat. Gmina nie jest i nie była właścicielem tego odcinka. Czy Pan oczekuje, że gmina wyremontuje drogę Panu Staroście? polecam poczytać trochę na ten temat zanim zabierze się głos.

    30 61 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     22 maj

     Tak też koledze radzę:

     "Jak się bowiem okazuje, od skrzyżowania ulicy Parkowej z leśną na Zarabiu na odcinku 4,1 km jej zarządcą jest starostwo powiatowe, NATOMIAST OD WYJAZDU Z LASU, gdzie znajduje się kapliczka oraz znak informujący o terenie zabudowanym – DROGA NALEŻY DO GMINY MYŚLENICE. Najprościej rzecz ujmując – od Zarabia do kapliczki odpowiada za nią starosta, natomiast za jej stan powyżej – burmistrz" (https://miasto-info.pl/myslenice/25886,droga-ktorej-nikt-nie-chce.html )

     Remontu o którym tutaj mowa wymaga odcinek górny czyli zarządzany przez GMINĘ. Prośba - jeśli bywacie tam na spacerze, rowerze, biegacie potwierdźcie na którym odcinku jest źle.

     27 11 Odpowiedz
     • 25 maj

      No chyba jednak nie masz gościu pojęcia bo przedmiotowym terenem zarządza POWIAT. Ktoś się w konia zrobił ;)

      8 17 Odpowiedz
  • 22 maj

   Trole zmartychwstały. Niech żyją trole.

   11 6 Odpowiedz
  • 24 maj

   Nie znam się na sporcie ale czy Wisła nie jest uwikłana w jakieś sfery finansowe. Kto był jej prezesem czy prezeska ostatnio. A jeszcze jeden szczegół czy gmina nie ma jakiś promocyjnych gruntów po 1 zł chętnie kupię

   5 2 Odpowiedz
 • 22 maj

  Droga na Chełm "zepsuła się" kiedy, wczoraj? W zeszłym roku? Ile czasu ignorował mieszkańców Chełmu w tej sprawie Ostrowski? Panie Kudas, ta sprawa "śmierdzi na kilometr" niechęcią do Szlachetki (pewnie w odwecie za likwidację tej pseudo szkoły) co tak pięknie Pan punktuje w swoim expose. Nie dogadaliście się w sprawie tej drogi z poprzednim burmistrzem a teraz robicie aferę "z igły widły". Z punktu widzenia przeciętnego wyborcy to wasze polityczne rozgrywki powodują że w tym mieście panuje atmosfera nienawiści. Piszesz Pan o "nagonce na starostwo" a ja się pytam co Starostwo zrobiło w tej sprawie w ciągu ubiegłych dziesięciu lat? Oczywiście pytanie retoryczne bo doskonale wiem że NADA.
  Przecież były "władca" miał wolną rękę i "pełną" kasę to mógł przez ostatnią dekadę tę droge wyremontować. Zapytaj go Pan dlaczego tego przez tyle lat tego nie zrobił. A teraz zasiada w radzie powiatu i zawija w sreberka.
  Nie lubicie sie ze Szlachetką Panie Kudas, oj nie lubicie. To widać, słychać i czuć. Ja mam tylko cichąnadzieję że mądrzy ludzie dobrze to wszystko obserwują i nie zapomną Wam tego przy urnie. Wy tam jesteście dla nas a nie dla swoich animozji politycznych Panie Kudas.

  37 36 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 22 maj

  ciekawie sie robi ciekawie. siedze i obserwuje. z mysleniczaninem sie nie zgodze bo mam inne spostrzezenia i wrazenie ze to pan burmistrz nikogo nie lubi kto nie jest z jego partii bo chyba jeszcze z zadnym politykiem sie nie dogadal. starostwo tez jest dobre w wielu sprawach a tu prosze takie wystapienie czyli jednak sprawa dla nich wazna. ciekawe co na to burmistrz

  34 14 Odpowiedz
  • 22 maj

   Niech obecny burmistrz opublikuje ile razy mieszkańcy gminy wnioskowali o naprawę tej drogi w ostatniej dekadzie. Może się okazać że to znowu scheda po poprzedniku. Tak jak to miało miejsce z wycinką drzew przy Bysince. Może dlatego vice taki, cytując klasyka: "nacechowany emocjami".

   21 21 Odpowiedz
 • 22 maj

  Widać z tego , że szybciej się mieszkańcy Chełmu na kolej doczekają niż na remont drogi . Ciekawe na kogo głosowali w wyborach samorządowych ?

  39 5 Odpowiedz
 • 22 maj

  Burmistrz nie remontuje drogi, bo pewnie pendolino na Chełm planuje zrobić.

  37 13 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 maj

   No, burmistrz "wszystko może", zastał lipkę drewnianą, zostawi murowaną..

   I z pięknym betonowym ogrodzeniem, bramą wjazdową w sąsiedztwie. Ciekawe co za hacjenda na rekreacyjnym terenie wyrośnie. A może to będzie sanktuarium MB pieniężnej?

   29 9 Odpowiedz
   • 22 maj

    Z pierwszą częścią się zgadzam ;)). Z drugą nie .To docelowo ma być winnica ,która wypromuje naszą dziedzine na rynku win.

    12 7 Odpowiedz
   • 24 maj

    WIEDZ , że zgodę na te piękna skądinąd kapliczkę , wydał jeszcze poprzedni burmistrz Maciej. I to jedna z nielicznych jego trafnych decyzji. A obecny te zgodę podtrzymał i to mu się chwali. I nie podniecaj się tymi hacjendami, to niezdrowe.

    5 9 Odpowiedz
 • 22 maj

  Przestańcie denerwować burmistrza bo jeszcze drogę zamknie tak jak szkołę i co wtedy zrobią mieszkańcy z Chełmu? ?

  41 13 Odpowiedz
  • 23 maj

   Głosowali na niego. Widać, że ON ma suwerena w poważaniu...

   17 8 Odpowiedz
  • 23 maj

   Chełm dla władz jest jak niechciana ciąża. Chełmianie głosowali. Wiedzą, na kogo. Tam szukajcie ratunku.

   16 8 Odpowiedz
 • 22 maj

  Nawet kolega z partii, czyli wójt Pcimia teraz nie ma problemu dogadać się ze starostom :) Tylko w Myślenicach problem :)

  23 9 Odpowiedz
  • 23 maj

   Jakoś brak logiki w tym, o czym piszesz.

   5 9 Odpowiedz
   • 23 maj

    No trzeba zacząć oglądać sesje gminy Pcim, żeby zauważyć zmianę retoryki i podejścia :) Na linii gmina Pcim a powiat :)

    9 5 Odpowiedz
 • 23 maj

  Pan Wicestarosta Rafał Kudas po raz kolejny próbuje nieudolnie zaistnieć. Wielokrotnie udowadniał butę, arogancję, a czasem niestety prostactwo. Teraz również. Z wymalowaną na twarzy bezczelnością poucza Burmistrza- życząc mu zarazem spokojnego, rodzinnego weekendu, a tak po prawdzie ma to gdzieś.
  To że starostwo umywa ręce od problemu i zazwyczaj zwala to na barki gminy- to taktyka wielokrotnie wykorzystywana przez Starostę Tomala. Ostrowski tez miał głęboko w d....drogę na Chełm jak i wiele innych kwestii, kiedy nie po drodze było mu z mieszkańcami. Pan Kudas wielce mówi o zamknięciu szkoły- jak subtelnie to ujął - okna na świat ( chyba jedyne poetyckie określenie w ustach człowieka, który zazwyczaj gustuje w retorycznym jadzie ). Owa szkoła nigdy nie była i nie jest żadnym oknem na świat. To raczej zatrzask, knebel na integrację z szerszym środowiskiem- szkolnym i czysto ludzkim. Jestem ciekaw czy w podobnym tonie powie Pan o zamykaniu okna w kontekście szkoły ponadpodstawowej którą kilka lat temu zamknął Józef Tomal w Dobczycach? A droga? Jak to jest? Poseł Kurowski interweniuje, Burmistrz absolutnie nie umywa rąk od problemu......a problem tylko jest po stronie Starostwa? ŻENUŁA

  28 18 Odpowiedz
  • 23 maj

   Witamy nowe fejk konto na forum

   8 10 Odpowiedz
   • 23 maj

    Mówisz o Moskalu, zgadzam się. Moskalu już Cię polubiłam.

    8 11 Odpowiedz
   • 23 maj

    A co nie można konta założyć, wypowiedzieć się. Forum zarezerwowane dla stałych bywalców?

    15 8 Odpowiedz
    • 23 maj

     Kocham Cię Moskalu, mamy podobno wolność wypowiedzi.Witamy. Jak to jest- zapytaj Kazika.

     10 9 Odpowiedz
    • 25 maj

     Nie wiedziałeś o tym, że zakładać nowe konta i hejtować mogą tylko trolle powiatowe? :D cały stary układ tu siedzi na forum i hejtuje bo co im nieudacznikom pozostało? nawet kilku myślenickich kodziarzy się tu ukrywa i pisze z pod kilku nicków :D i dodatkowo jeszcze Rafałek płacze do kamery hahahahaha :D

     4 11 Odpowiedz
  • 23 maj

   Czy państwo władza możecie suwerenowi wyjaśnić p co w tej młócce chodzi ?

   6 6 Odpowiedz
  • 23 maj

   Moskalu, Witamy w naszych progach.Co to znaczy, że Pan poseł Kurowski interweniuje ?Moskalu, myślę, że jesteś co najmniej skarbnicą wiedzy o tym, co dzieje się w lokalnej polityce. Tę "Żenułę" będę starać się wybaczyć.

   14 11 Odpowiedz
 • 23 maj

  Nie rozumie , droga jest gminy , a starosta ma ja wyremontować ?

  19 9 Odpowiedz
 • 23 maj

  Jaki starosta jest taki jest :) Nie da się ukryć, że w powiecie nie ma 3 miejscowości tylko zdecydowanie więcej, a budżet na powiaty w Polsce szczerze powiedziawszy nie jest wielki :) Tylko, że jakoś włodarze innych gmin nie płaczą na fb, tylko próbują się dogadać z powiatem w kuluarach. Jakoś od innych wójtów/burmistrzów nie słychać jakiś skarg większych na powiat :) Ja bym przyklasnął uczestnikom spotkania z posłem na temat drogi sukcesu, ale w sumie wypili po kawce i dowiedzieliśmy się, że wina starosty, a konkretów zero :) Więc wątpię, że mieszkańcy tego oczekują :)

  20 8 Odpowiedz
 • 23 maj

  pierdolomento i płacze po internetach, że nie przyszedł ktoś na spotkanie a drugi się w necie tłumaczy dlaczego. żenujące.

  8 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 maj

  Jeśli podejdzie do was policja i będzie chciała wbić mandat, miejcie w pamięci m.in. to zdjęcie jak wygląda sprawiedliwość społeczna za rządów Prawych i Sprawiedliwych.

  Lepszy Sort kontra Gorszy Sort czyli teoria Kaczyńskiego w praktyce.

  zdjecie

  Artykuł "Nasz stolik jest lepszy niż twój"
  https://natemat.pl/309601,mateusz-morawiecki-zlamal-zasady-bezpieczenstwa-w-restauracji-odpowiada

  14 6 Odpowiedz
  • 24 maj

   Zawsze możesz odwołać się do Sądu. Zapewniam, że to działa. Nie wszystkie sądy spisiały...

   10 7 Odpowiedz
 • 24 maj

  A dlaczego sprzedawać ziemię Myślenic,? Teraz Wisła a jak upadnie to kto ziemię przejmie?!

  20 4 Odpowiedz
  • 25 maj

   Przecież to dla gminy ma być, która potem wydzierżawi Teren i bazę Wiśle ZA PIENIĄDZE. Ludzie poczytajcie trochę żeby dowiedzieć się o co chodzi a potem zabierajcie głos w dyskusji...

   6 13 Odpowiedz

Zobacz więcej