Chełm

Droga na Chełm niszczeje. Czy mieszkańcy doczekają się remontu?

Droga na Chełm niszczeje. Czy mieszkańcy doczekają się remontu?

O katastrofalnym stanie drogi prowadzącej na Chełm po raz pierwszy mieszkańcy tego sołectwa alarmowali 14 miesięcy temu. Przez ten czas pogłębia się brak porozumienia między samorządowcami i głębokość dziur w asfalcie

„Jedna droga, dwóch zarządców i jeden problem. Burmistrz i starosta spierają się o odpowiedzialność za stan drogi prowadzącej na Chełm, a korzystający z niej na co dzień mieszkańcy radzą sobie jak mogą zasypując dziury tłuczniem, żwirem i kamieniami” – pisaliśmy w grudniu 2019 roku na łamach papierowego wydania magazynu Miasto-info.pl.

Kilka miesięcy wcześniej, a dokładnie w marcu 2019 roku mieszkańcy Chełmu zwracali uwagę na stan jezdni prowadzącej do ich domów.

Od tego czasu minęło 14 miesięcy a w tym temacie niewiele się zmieniło. Minęła kolejna zima, wiosna odsłoniła kolejne dziury i pękający asfalt. Tymczasem samorządowcy w sieci informują o spotkaniu dotyczącym tego problemu i wytykają sobie brak chęci współpracy.

 

Kto był, kogo nie było, a kto robi „uniki”?

Jak na swoim oficjalnym kanale na facebooku komunikuje poseł Władysław Kurowski (PiS); w dniu 19 maja w jego biurze odbyło się spotkanie dotyczące modernizacji drogi. Wzięli w nim udział wspomniany parlamentarzysta, przedstawiciele Chełmu wraz z sołtysem Józefem Chmielem oraz burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

„Jest to palący problem zagrażający bezpieczeństwu osób poruszających się zniszczoną jezdnią, który wymaga natychmiastowej interwencji samorządu” – pisze Władysław Kurowski. „Niestety pomimo pisemnego zaproszenia na spotkaniu nie pojawił się pan starosta Józef Tomal, który widocznie nie znalazł czasu aby uczestniczyć w tych ważnych rozmowach ani żaden z jego przedstawicieli. Przesyłam skan zaproszenia oraz odpowiedź myślenickiego starosty w tej sprawie. Całą sytuację pozostawiam do Państwa oceny”

– czytamy w dalszej części wypowiedzi posła.

W podobnym tonie spotkanie w mediach społecznościowych  podsumował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) skupiając się na nieobecności przedstawicieli starostwa nazywając je „kolejnym unikiem”.

„Stosunek jaki prezentuje pan starosta w tej sprawie dobitnie pokazuje pismo/odpowiedź uwaga! wicestarosty R. Kudasa (…) oraz brak przedstawicieli powiatu myślenickiego na dzisiejszym spotkaniu w biurze poselskim”

– w dalszej części pisze burmistrz.

 

Brak informacji o konkretach

Żaden ze wspomnianych polityków nie odniósł się do efektu rozmów i rozwiązania nad którym debatowano w biurze poselskim. Pytania o efekt spotkania, ustalenia samorządowców, o to czy i kiedy droga będzie remontowana, ile to będzie kosztować i kto pokryje te koszty wysłaliśmy zarówno do posła jak i burmistrza.

Równocześnie zapytaliśmy wicestarostę Rafała Kudasa o powód nieobecności przedstawicieli starostwa na wspomnianym spotkaniu. - Nieobecność wynikała ze względu na inne wcześniej zaplanowane spotkania m.in. konwent starostów z udziałem wojewody małopolskiego, marszałka Kozłowskiego oraz wicemarszałków Smółki i Urynowicza. O braku obecności na planowanym spotkaniu starosta Tomal poinformował pana posła osobiście, przesłaliśmy też pismo z wyjaśnieniem – wyjaśnia Rafał Kudas (Forum Ziemi Myślenickiej).

godz. 21:14

W godzinach popołudniowych otrzymaliśmy od gminy wiadomość zawierającą "materiał prasowy". Pomimo zawartych w nich wypowiedzi burmistrza i posła wciąż nie znaleźliśmy tam odpowiedzi na postawione przez nas pytania. Czytamy w nim m.in., że "w biurze poselskim w wyznaczonym terminie nie zjawił się żaden z przedstawicieli starostwa powiatowego oraz zarządu dróg powiatowych, co uniemożliwiło dojście do jakiegokolwiek porozumienia w sprawie remontu drogi"

Gmina nie informuje o tym, czy droga zostanie wyremontowana, co udało się ustalić podczas rozmów w biurze poselskim, nie podaje również przybliżonego terminu remontu drogi ani kosztów. Odnosi się za to do ewentualnej zamiany dróg ze starostą, o czym piszemy niżej. 

 

Gdzie kończy się powiatowy, a zaczyna gminny odcinek drogi?

Stan drogi prowadzącej na Chełm od dawna pozostawia wiele do życzenia. Jak mówią mieszkańcy, nierówności jakie muszą pokonać w drodze do domu i pracy „to nie są dziury, tylko wyrwy, a omijając jedną, wpada się w inną”. Droga prowadząca na Chełm to wąska i kręta jezdnia o nachyleniu 12%, co już stanowi wystarczające wyzwanie dla mijających się na niej kierowców. Poziom trudności w pokonaniu tego odcinka podnosi jego stan. Ludzie biorą tu sprawy w swoje ręce, zasypując dziury tłuczniem i żwirem.

Problem drogi prowadzącej na Chełm nie polega wyłącznie na tym, że jest zaniedbana. Największą zmorą mieszkańców jest jej podział. Jak podawaliśmy w pierwotnej wersji artykułu "od skrzyżowania ulicy Parkowej z leśną na Zarabiu na odcinku 4,1 km jej zarządcą jest starostwo powiatowe, natomiast od wyjazdu z lasu, gdzie znajduje się kapliczka oraz znak informujący o terenie zabudowanym – droga należy do gminy Myślenice. Najprościej rzecz ujmując – od Zarabia do kapliczki odpowiada za nią starosta, natomiast za jej stan powyżej – burmistrz".

Na taki zapis zareagowała gmina, twierdząc że wprowadza odbiorców w błąd oraz prostując, że "droga powiatowa nie kończy się na wysokości kapliczki. Jej zakończenie jest na wysokości posesji Chełm 57".  Poprosiliśmy o przekazanie informacji popartych dokumentami, które jednoznacznie określą punkt graniczny, który oddzieli odcinek gminny od powiatowego. W przesłanym przez gminę "materiale prasowym" otrzymaliśmy tylko grafikę:

W odpowiedzi na to samo pytanie, wicestarosta Rafał Kudas wskazuje punkt graniczny jako działkę o numerze ewidencyjnym nr 550. 

- Zgodnie z ewidencją gruntów droga będąca własnością skarbu państwa, a będąca w zarządzie ZDP kończy się na działce ewidencyjnej nr 550 od tego momentu zaczyna się działka nr 1124 gdzie władającym jest wpisany Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach. To jest przy wyjeździe z lasu tam według ewidencji kończy się odcinek, którym zarządza starostwo powiatowe do tego miejsca również stan drogi jest dobry. Dalszy odcinek jest w złym stanie i wedle ewidencji gruntów znajduję się we władaniu Urzędu miasta i Gminy Myślenice – informuje wicestarosta Rafał Kudas.

Jak pisaliśmy w grudniu burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) uważa, że sprawa drogi na Chełm to przykład złych stosunków i braku chęci współpracy ze strony starosty i jego zastępcy. - To próba zrzucenia na gminę i burmistrza odpowiedzialności za znajdujący się w fatalnym stanie odcinek drogi, którą do tej pory zajmował się powiat. Nagle pan starosta ze swoim zastępcą próbuje wmówić wszystkim, że o drogę, którą do tej pory remontował i odśnieżał powiat… ma zatroszczyć się burmistrz Szlachetka – mówił w rozmowie z nami

 

Nie ma remontu, nie ma zamiany dróg

W ubiegłym roku Józef Tomal wystąpił do burmistrza o zamianę dróg. W zamian za powiatowy odcinek na Chełm, chciał od gminy drogę w Jaworniku. Wcześniej takie zamiany miały już miejsce, a w poprzedniej kadencji starostwo przejęło od gminy 900 metrów ulicy Zdrojowej w zamian za 300 m. ul. Traugutta. To pozwoliło m.in. na przeprowadzenie remontu i budowy chodnika na całej długości Zdrojowej i renowację dwóch mostów nad Rabą.

W listopadzie 2019 podczas spotkania z mieszkańcami burmistrz zaznaczał, że ostateczna decyzja dotycząca zamiany dróg leży w rękach radnych i podkreślał, że jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy odcinek powiatowy na Chełm zostanie doprowadzony do "normalnego stanu".

Zapytaliśmy go o możliwość przeprowadzenia wspomnianej zamiany. W przesłanym materiale na ten temat mówi m.in.: - Gmina Myślenice zaproponowała staroście możliwe drogi do wymiany w zamian za drogę prowadzącą na Chełm, o ile zostanie ona wyremontowana. Nie mogłem wyrazić zgody na zaproponowaną przez Józefa Tomala wymianę za drogę gminną w Jaworniku, gdyż nie wymaga ona żadnych nakładów finansowych. Wymiana na drogę powiatową, która wymaga około kilkumilionowego doinwestowania byłby niegospodarny ze strony gminy Myślenice. Gmina Myślenice może przejąć tę drogę, ale dopiero po doprowadzeniu przez obecnego zarządcę do stanu użyteczności . Jeżeli pan Starosta chce przekazać gminie drogę na Chełm, to oznacza iż jest jej właścicielem, gdyż w przeciwnym razie nie mógłby tego uczynić. Nie rozumiem zachowania starosty Tomala, który przez ostatnie lata wydawał pieniądze z budżetu powiatu na zimowe utrzymanie drogi czy oznakowanie a dziś twierdzi, że to nie droga powiatowa. Czy w świetle tego środki finansowe były wydawane niezgodnie z prawem? Nie sądzę – komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka.

 

Kolejny konflikt bez rozwiązania 

Droga na Chełm to kolejne spięcie na linii gmina-powiat do którego doszło w ostatnim czasie. Kilka dni temu burmistrz Jarosław Szlachetka opublikował na facebooku post na temat ewentualnej współpracy z Wisłą Kraków. Przekonywał w nim m.in., że: „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu”. Twierdził, że jeśli Wisła zrezygnuje z budowy centrum szkoleniowego w Myślenicach, to będzie to wynikać z braku chęci współpracy starostwa. 

Czy samorządowcom reprezentującym gminę Myślenice i starostwo powiatowe uda się doprowadzić do remontu drogi prowadzącej na Chełm?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 11%
 • Raczej tak Raczej tak 9%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 16%
 • Raczej nie Raczej nie 29%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 35%
 • Głosów: 449

Czy i kiedy droga prowadząca na Chełm przejdzie remont? Pomimo wielu słów zarówno ze strony przedstawicieli starostwa jak i gminy, nie udało się tego ustalić. Wygląda na to, że w najbliższym czasie mieszkańcy będą zmuszeni te większe dziury nadal zasypywać żwirem, tłuczniem i kamieniami, a mniejsze omijać w dobrze znany sobie sposób. Bez odpowiedzi pozostaje kolejne pytania, a mianowicie - jak długo to potrwa?

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 22 maj 2020

  caly czas awantura.wisla chce sie rozbudowac to klotnia o dzialki, dziura w drodze to znowu problem kto ja ma zalatac, tunel w krzyszkowicach to afera ze ludzie sie domagaja i blokuja. biora pieniadze za pieniactwo czy za robote?

  31 3 Odpowiedz
 • mirek@ 22 maj 2020

  Jak przyszło do zamykania szkoły to poszło sprawnie a z droga jak widać pod górkę 😉

  41 5 Odpowiedz
 • 22 maj 2020

  A tam przypadkiem nie ma zakazu wjazdu dla osób niezamieszkałych? Z jakiej racji w takim wypadku mamy mieszkańcom jako gmina sponsorować remont? Skoro droga jest wyłącznie mieszkańców to niech mieszkańcy zrobią sobie zrzutę i we własnym zakresie wyremontują

  36 11 Odpowiedz
  • 22 maj 2020

   Drogi Panie Sinbay, jak się Pan nie orientuję to proszę się nie wypowiadać na publicznym forum. Oczywiście jest (śmieszny) zakaz wjazdu ale tylko i wyłącznie dlatego że wkoło są lasy Państwowe. Nikt do tego zakazu się nie stosuje. Gdy przyjdzie wekeend pełno samochodów z obcymi rejestracjami . A co najlepsze do jeszcze dochodzi do takich sytuacji ze pseudo turysci nie dosc ze na zakazie wjeżdzają to jeszcze zostawiaja samochody na prywatnych dzialkach gdzie popadnie nawet przed prywatnymi domami i idą w pi,,u. A policja na to: proszę sobie paliki wbic to nie bedą wjeżdzac.
   Droga nie jest mieszkanców , i myśle że z Pana kieszeni na ten remont by nie poszło. Jak widać nikt za drogę odpowiedzialnosci nie bierze.

   10 23 Odpowiedz
 • 22 maj 2020

  Niech się gmina weźmie do roboty!!!
  Administratorem zniszczonej części drogi jest ona a nie powiat.

  32 5 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 22 maj 2020

  ja tego kompletnie nie potrafie zrozumiec goscie sie spotykaja przy stoliku siedza debatuja a jedyne co potem o tym mowia to ze ktos tam nie przyszedl. to bedziecie robic ta droge czy nie?

  26 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 maj 2020

  Droga na Chełm go widocznie przerasta, a obiecywał prawie pendolino w regionie. 'Użond' jakby zamarł w pozie bazyliszka.. być może mu tak wygodniej, nieróbstwo pod epidemię wrzucić. I tak to czekamy na skinienie Kaczyńskiego, a to dzielnego giermka dostrzeże i sowitą posadą wynagrodzi? Ile chciałby zarabiać Szlachetka dla motywacji? 50, 70, 100? Obajtek bierze około 80 na miesiąc, zatem ile dla biednego Szlachetki i jaki to mógłby być fotel??

  26 4 Odpowiedz
 • 22 maj 2020

  {cytat=maktor}Droga na Chełm go widocznie przerasta, a obiecywał prawie pendolino w regionie.[/cytat]
  Ostrowskiemu zajęło naście lat żeby nie zrobić nic to jak to nazwiesz? Bo pociąg to on też miał tyle że nie do remontu drogi na Chełm. Może jakby Nawara albo Banaś miał działki na Chełmie to pewnie od dawna była by tam piekna droga i jeszcze oświetlona. Dla przypomnienia:
  https://forum.miasto-info.pl/myslenice/1612,myslenice-mapa-stanu-nawierzchni-drog-miasta.html

  7 19 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 maj 2020

   Blisko Szlachetki chyba kolega jest, skoro taka linia obrony. Bo o Ostrowskim myślę powiedziane zostało wszystko.. za jego rządów.

   Tymczasem inny mociumpan chciał się bardzo jako burmistrz ...... (tylko teraz jest dylemat czy użyć słowa "wykazać", czy "pokazać")

   22 3 Odpowiedz
   • 22 maj 2020

    Nie bądź smieszny, jeden przez całą swoją kadencję nie zrobił z tą drogą nic a drugiego po roku pracy chcecie zlinczowac politycznie? Gdzieżeś Pan był w 2011 roku kiedy składano interpelacje w sprawie remontu tej drogi do UMiG???? Gdzie było to larum że drogą popsuta? Pewnie było "nie po drodze" krytykowanie możnowładcy? Przypomnieć komentarze z wątku o wyciągu na Chełm?

    5 22 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     22 maj 2020

     Może inaczej - ile zostało Szlachetce dróg do remontu po Ostrowskim?

     Ile km dróg w gminie remontowantowano rocznie za Ostrowskiego, ile za Szlachetki?

     Przypomnę że Szlachetka sprawuje funkcję od 1,5 roku, remontowano jakąś drogę od tego momentu? (rynku z otoczeniem nie wliczam, bo to kontynuacja)

     22 2 Odpowiedz
     • 22 maj 2020

      Może inaczej - ile zostało Szlachetce kasy na remonty po Ostrowskim?
      Widziałeś sesje z budżetu gminy? Bo jakbyś widział/poczytał to nie zadawałbyś głupich pytań.

      4 27 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       22 maj 2020

       Powiem krótko: widziały gały co brały, przy tym wiele obiecywały (patrz punkt 10 wielkiej listy czynów zamierzonych) - cytuję

       10. REMONTY DRÓG GMINNYCH

       27 1 Odpowiedz
       • 22 maj 2020

        Widziały? Prawdziwe zadłużenie wyszło dopiero po audycie. Poczekaj jak UMiG podniesie podatki po to aby wykonać plan to dopiero wtedy będziecie krzyczeć. Ale wtedy dla ukojenia skołatanych nerwów pojedziesz sobie piękną nową drogą odpocząć na Chełm.

        5 22 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         22 maj 2020

         O tym audycie piszesz? :DD

         https://miasto-info.pl/myslenice/12931,burmistrz-jaroslaw-szlachetka-prezentuje-wyniki-audytu-w-urzedzie-istnial-uklad-towarzyski-wideo.html

         Wyniki finansowe gminy były ogólnodostępne na wiele lat przed tym "pokazowym" audytem Takie argumenty obawiam się ża na wytłumaczenie wszystkich nieszczęść Myślenic niestety nie starczą. Szlachetka ma już po 1,5 roku ma już opinię na którą spbie sam zasłużył.

         Ps
         Na Chełm jest zakaz wjazdu, można pieszo lub na rowerze, zwłaszcza na rowerze może ostro potrzepać...

         26 Odpowiedz
         • 22 maj 2020

          Fitch Ratings wycofało ocenę dla miasta Myślenice ze względu na długotrwałą projekcję negatywnego zadłużenia czy też przez to że nie lubili Ostrowskiego?

          4 21 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           22 maj 2020

           To jeszcze powtórzę: nic nie zmienia faktu, że kandydat na burmistrza ma obowiązek orientować się w sprawach gminy. Tym bardziej zaznajomić się z ratingiem o którym wspominasz... Nie zrzucili go z księżyca i działa jako polityk od lat. Zwłaszcza składając wiele obietnic... Po co został burmistrzem, jaki cel? W jaki sposób nie zorientowana w sprawach miasta osoba mogłaby pomóc?

           A Twoje pytanie jest bardziej z gatunku: czy władze Programu Trzeciego Polskiego Radia zablokowały piosenkę "Twój ból jest większy niż mój" przez to że nie lubią Kazika czy przez to że przestraszyły się Kaczyńskiego.

           27 2 Odpowiedz
           • Piotr 22 maj 2020

            Makator dokładnie jest tak jak piszesz.
            Jak burmistrz wiedział jakie jest zadłużenie i z jakimi problemami przyjdzie mu się borykać to po co teraz żale wylewa.
            Jeśli jednak nie wiedział nic i dopiero "pseudo audyt" pokazał mu co się w gminie dzieje, to znaczy, że się nie interesował sprawami gminy przed przystąpieniem do kandydowania na stanowisko burmistrza.

            24 2 Odpowiedz
            • 23 maj 2020

             Hahahaha! Nawet się nie łudźcie że zrezygnuje.podoba mi się jednak jak usilnie starajcie się podważyć jego autorytet jednocześnie ignorując ponad dekadę ignorowania problemu przez poprzednika. Nadal żaden nie odpowiedział oficjalnie co przez ostatnie dziesięć lat zrobił w tej sprawie poprzednik? Nie zwalajcie winy teraz na Szlachetkę.

             7 24 Odpowiedz
             • 23 maj 2020

              007 to Szlachetka miał wśród ludzi autorytet, abyś mógł mówić bo jego utracie ?

              Hahahahahahahahaha

              22 2 Odpowiedz
              • 23 maj 2020

               Jak na razie to strach przed utratą autorytetów pokazali obaj "byli" (burmistrz i przewodniczący) kiedy nie zostali odpowiednio "wyczytani". Oburzenie i konnsternacja na ich twarzach - bezcenne. Podrzucić linka do filmiku? Zawsze można pośmiać się jeszcze raz.

               3 17 Odpowiedz
             • Piotr 23 maj 2020

              A kto zwala winę na Szlachetkę? Kto pisze o chęci jego rezygnacji? Widzę problemy są z razumieniem tekstu pisanego i pojawia się jego nadinterpretacja. Jak dla mnie to rządzić może w Myslenicach nawet Kononowicz byle robił to skutecznie i bez zwalania winy na kogokolwiek. Te wszystkie kłótnie są zbędne nie wnoszą niczego a droga jak dziurawa była tak jest i czy rządził Ostrowski czy teraz Szlachetka Dobrej Zmiany nie maa jedynie Dojna

              18 1 Odpowiedz
              • 23 maj 2020

               Widzę właśnie tą "nadinterpretację"- niech rządzi byle nie Szlachetką i byle nie z PiS'u. Rządził Ostrowski i drogi nie wyremontował, nie pytasz dlaczego? Nie mógł sie "dogadać" z powiatem do którego tak szybko dołączył podkładajac kolejną "świnie" Szlachetce? Posłem nie będzie bo ludzie się juz na nim poznali, przykład Chełmu który tak gorliwie zagłosował na Jarosława. Teraz pora zacząć działać.

               3 13 Odpowiedz
    • 23 maj 2020

     Chełm jest jak niechciana ciąża. Dla każdej władzy. Niech Chełm pamięta też, kto tam wygrywa wybory...

     19 2 Odpowiedz
     • 23 maj 2020

      Tu się z Tobą zgodzę. Kompleks niechcianej ciąży przewija się bardzo często w lokalnej polityce. Problem polega na tym żeby nie uciekać od odpowiedzialności albo zwalać ją na innych. Prawdziwego mężczyznę poznaje sie nie po tym jak zaczyna tylko jak kończy.

      7 5 Odpowiedz
      • 23 maj 2020

       Masz coś z Millera. Leszka.Komuch?

       5 2 Odpowiedz
       • 24 maj 2020

        Lula, masz problem z cieciem, szukasz komuchów i pałasz miłością do Moskali. Czyżby to był ten czas miesiąca?

        1 7 Odpowiedz
        • 24 maj 2020

         M007 Być może czasami najlepiej jest być niewidomym, wtedy widzi się rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, a nie pozwala się oślepić ich wyglądowi.

         4 Odpowiedz
       • Brak zdjęcia
        24 maj 2020

        Też kiedyś tam źle odbierałem lewicę, a teraz się okazuje że SLD przy PiS to są aniołki a Miller czy Kwaśniewski tylko zyskuje

        7 1 Odpowiedz
 • 22 maj 2020

  A najpiękniejsze jest te ponad 95% głosów z Chełmu na burmisia ............

  31 Odpowiedz
 • Marta 22 maj 2020

  zenujacy sa ci politycy jedni i drudzi sieja ferment i zamieszanie a nic nie robia!!!!

  16 6 Odpowiedz
  • 22 maj 2020

   No jak się dali wybiero na partie ,taką czy owaką,na skończone studia które i tak są robione dla papira,bo pożytek z nich żaden na rynku pracy.Jak się nie patrzy czy kandydat posiado najważniejsze cechy w społeczeństwie jak umiejętność współdziałania i umiejętność rozmowy, no to są efekty. Stoją takie kandydaty gadają jakieś wyślechtane pięknustne pierdoły z wypiętymi klatami i rozkroczone jak byki jakie i zgrywają pewnych siebie, no to łapią niczego nieświadomych wyborców na te pier....i są efekty.POGONIĆ DZIADÓW

   17 2 Odpowiedz
 • 23 maj 2020

  Pan Prezydent osłabił moc Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wielu nawet nie chce przyznać się, że kończyło tę uczelnię. Wypuszczenie z gmachu tej, podobno dobrej uczelni chłopa, który będąc podobno doktorem praw łamie prawo i Konstytucję nie przydaje uczelni chwały. Na szczęście jest Pan Profesor , promotor jego pracy doktorskiej. Ma swoje zdanie na temat wyczynów pana Dudy.Jest jeden problem - niewielu go słucha.

  18 7 Odpowiedz
  • 23 maj 2020

   Promotor naszego Prezydenta nazywa się prof. Jan Zimmermann. Specjalista prawa administracyjnego.

   12 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 maj 2020

  PiS drogi Wam nie zrobi, bo im najlepiej wychodzi rozwalanie. I dojenie.

  Powiat, owszem, widać pracę, ostatnio Zarabie w kierunku Osieczan. Nie trzeba mówić - drogi powiatowe są na ogół przyzwoite. Nie należę do zwolenników trwania na stanowiskach tych samych osób, tym niemniej wolę ten scenariusz niż ktokolwiek z PiSu na stanowisku starosty lub wicestarosty. Chodzi o skuteczność. Pan Tomal żyje normalnie, kilka razy spotkałem go na zakupach, w przeciwieństwie do książąt z PiSu którzy bez ochroniarzy za nasze pieniądze nigdzie się nie ruszą...

  25 5 Odpowiedz
 • 23 maj 2020

  Przeczytałem Twój komentarz i tak mi się przypomniało:
  https://m.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU

  4 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   23 maj 2020

   No tak, mamy przecież prezesa całego suwerena ;)

   11 2 Odpowiedz
   • 23 maj 2020

    Wyprowadzę Cię z błędu bo widzę że nie zrozumiałeś aluzji: Piejesz peany do starosty jak Jarząbek do prezesa w kasku Bareji. Czasy się zmieniają ale stara miłość nie rdzewieje...

    8 16 Odpowiedz
 • 23 maj 2020

  Nie klikam https itd. Zastanawia mnie jedynie ochrona pana Kaczyńskiego.Chyba płacimy wszyscy za tę szopkę,,,

  15 2 Odpowiedz
 • 23 maj 2020

  Eeeee......., bo wziął by Jarosław z Mateuszem łopatę, kopaczkę czy co tam w ogródku mają i przeszli by się na Chełm, i zagrzebali by te dziury.
  A tak to się tylko kłócą i kłócą, a pokazali by że mogą i dali by dobry przykład, to i mniejszy Jarosław by się pewnie dowiedział i łaska pańska na gminę by spłyneła i żadna dziura już by nie wyskoczyła.

  26 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   23 maj 2020

   👍 No i na dobre by to jednemu i drugiemu wyszło, gdyż siedzenie do najzdrowszego trybu życia nie należy..

   15 2 Odpowiedz
 • 23 maj 2020

  Chłopie marzysz.Ja też. Pozdrawiam.

  9 2 Odpowiedz
 • 24 maj 2020

  Jeżeli chodzi o podatki za działki to już od razu wiadomo gdzie trzeba podatek zapłacić a jak chodzi o remont dorgi to nie wiadomo kogo ona jest.

  Jakich zarządców sobie wybieracie takie drogi macie.

  A ja dalej się pytam na co idą pieniądze z parkomatów i podatków. A już wiem na kapliczki itd 🤣🤣🤣🤣🤣.

  21 1 Odpowiedz
 • 24 maj 2020

  Grzebię w pamięci.Szkołę, okno na świat tej społeczności kto dał? Chełmianie, odrobina szacunku się należy...

  9 3 Odpowiedz
  • 24 maj 2020

   Kiedy wybudowano szkołę na Chełmie, za Platformy ? PISU ?Chełmianie ogarnijcie się . Gadano, że w waszym terenie brakuje jodu. Najgorszym jest to, że może to być prawdą.

   3 3 Odpowiedz
 • 24 maj 2020

  a gdyby doszło do remontu drogi na Chełm którędy byłby planowany objazd ? Bo w końcu musi dojść do jakiegoś porozumienia.

  5 Odpowiedz
 • 25 maj 2020

  Gmina stara się robić wszystko, aby nie remontować drogi, szukając kozła ofiarnego w powiecie.
  Temat jest prosty, gmina naprawia swój kawałek a powiat swój , ale (...) czym wtedy gmina będzie podgrzewać zimne kotlety jeśli problem zostanie rozwiązany ?

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się na lini...