Myślenice

Politycy starostwa rozmawiają z Wisłą Kraków. Mają ziemię, której klub potrzebuje do rozbudowy bazy

Politycy starostwa rozmawiają z Wisłą Kraków. Mają ziemię, której klub potrzebuje do rozbudowy bazy
Fot. Bartek Ziółkowski

Jedną z gorętszych kwestii poruszanych w ostatnich dniach przez lokalnych polityków jest sprawa utrzymania w Myślenicach bazy treningowej Wisły Kraków. Klub chce się rozbudować, ale działki które go interesują należą do starostwa

W ubiegłym tygodniu burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) po spotkaniu z prezesem Wisły Kraków Dawidem Błaszczykowskim i współwłaścicielem „Białej Gwiazdy” Tomaszem Jażdżyńskim pisał w mediach społecznościowych m.in., że „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu zlokalizowanych obok obecnych boisk treningowych klubu z Krakowa. Wiosną tego roku wystąpiłem z kolejną propozycją zakupu tych terenów, ale niestety Starosta Józef Tomal odmówił. Z podobnym wnioskiem wystąpił Zarząd Wisły, ale nie otrzymał odpowiedzi”.

Burmistrz twierdzi, że cena za jaką starostwo chce sprzedać działkę znajdującą się w sąsiedztwie bazy Wisły Kraków „przekracza możliwości finansowe zarówno gminy jak i Wisły Kraków”. Sprawdziliśmy; w przetargu ogłoszonym przez starostwo cena wywoławcza za wspomniane tereny to 1,26 mln zł + 23% podatku VAT.

Na wspomniany wpis burmistrza zareagował wicestarosta Rafał Kudas (FZM), który twierdzi, że; - Powiat myślenicki zgodnie z intencją Rady, która w dniu 27 sierpnia 2019 roku podjęła jednogłośną decyzję o zgodzie na sprzedaż tego terenu w drodze przetargu nieograniczonego, odrzucił możliwość zakupu wymienionej działki przez gminę z bonifikatą 90%, jednak zaproponował możliwość zamiany tych nieruchomości na inne pozostające w zasobie gminy Myślenice. Ta nie odpowiedziała na tę propozycję. 

Dzisiaj politycy związani z powiatem myślenickim opublikowali wpis w którym informują o rozpoczętych rozmowach z przedstawicielami „Białej Gwiazdy”. Gabinet starosty Józefa Tomala (FZM) odwiedził prezes Wisły Kraków Dawid Błaszczykowski.

Jak informuje starostwo, prezes; zapytał o możliwość zagospodarowania terenu powiatowego na Zarabiu, w celu rozbudowania obecnej bazy treningowej Wisły. We wspomnianym wpisie starosta zaznacza, że „dopiero otwieramy rozmowy, które są coraz bardziej obiecujące i odbywają się w partnerskiej i przyjaznej atmosferze”, a klub „jest dopiero na etapie tworzenia koncepcji rozbudowy centrum szkoleniowego i może się okazać, że teren zarządzany przez powiat w ogóle nie będzie niezbędny do jej realizacji”.

Dalej nie wpadają konkretne ustalenia, ani szczegóły dotyczące prowadzonych w starostwie rozmów, ale urzędnicy zapowiadają kolejne spotkanie z przedstawicielami klubu podczas których analizowana będzie m.in. koncepcja rozbudowy oraz wyjaśnione kwestie prawne, czy klub może uzyskać zniżkę na działkę którą sprzedaje samorząd.

 

Czy Wisła zostanie w Myślenicach?

Czy samorządowcom uda się zatrzymać Wisłę Kraków w Myślenicach?

 • TAK TAK 41%
 • NIE NIE 59%
 • Głosów: 509

Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką a Spółką Sport Myślenice. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.

W ubiegłym roku radni gminy Skawina zaakceptowali plan powstania centrum treningowego Wisły na swoim terenie. Od tego czasu głośno mówi się o tym, czy klub pozostanie w Myślenicach. 

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 27 maj 2020

  Na mapie widzę na tym terenie cztery boiska.
  CZY faktycznie istnieje potrzeba budowy piątego w tym samym miejscu?

  17 8 Odpowiedz
 • 27 maj 2020

  Widać ze dopiero gmina musiała zainterweniować, żeby powiat łaskawie się ruszył do roboty. Tylko dlaczego dalej na złość chce bezpośrednio Wiśle sprzedać a nie gminie? Przecież gmina ma tam resztę terenów i bazę treningowa. W zamyśle genialnego starosty Józefa jest żeby Wisła miała kawałeczek bazy dla siebie? :D a co jak przestaną dzierżawić teren? Gmina nikomu wtedy tego nie wynajmie bo.... kawałek bazy będzie Wisły. przeciez to jest jakas groteska ze strony starostwa :D

  21 26 Odpowiedz
 • mirek@ 28 maj 2020

  Jaki interes mamy my mieszkańcy czy gmina w tym że oddacie za półdarmo albo z jeszcze większą zniżka te tereny?

  20 5 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  O ile wiem, Klub piłkarski Wisły Kraków jest spółką akcyjną. Akcjonariusze to osoby prywatne.
  Dlaczego więc jest taki nacisk aby Starostwo miało przekazać grunty za zaniżoną kwotę?

  5 2 Odpowiedz
  • 29 maj 2020

   I to jest bardzo dobre pytanie Panie Ottoman. Mógłby na to odpowiedzieć świeżo upieczony radny powiatowy? (Hint, hint)

   3 2 Odpowiedz
   • 30 maj 2020

    O, właściwe osoby się wzięły za negocjacje o nieruchomościach. Sam maciek tego nie uciągnie. Szkoda, że Mańka B i Daniela P, nie zaprosili na to spotkanie, bo by może było trochę taniej.

    2 5 Odpowiedz
 • 31 maj 2020
  artykuł napisał/a:

  Politycy starostwa rozmawiają z Wisłą Kraków. [u]Mają ziemię[/u], której klub potrzebuje do rozbudowy bazy.

  Nikt nie zwrócił na to uwagi ale tytuł artykułu wydaje się być zawłaszczeniowy. Bo ONI NIC NIE MAJĄ oprócz etatów/posad powiatowych. Są jedynie zarządcami a nie włąścicielami tych posiadłości - taka mała kontynuacja i nawiązanie do mojego komentarza o powstaniu nazwy miasta Myślenice...

  1 4 Odpowiedz

Zobacz więcej