Krzyszkowice

Tunel w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu

Tunel w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu

Tunel w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą gminną i powiatową będzie kosztować 34 mln zł i ma powstać w 2024 roku. To wynik determinacji mieszkańców i trójstronnego porozumienia GDDKiA, starostwa i gminy Myślenice

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, starosta Józef Tomal (FZM) wraz z wicestarostą Rafałem Kudasem (FZM) jako pierwsi złożyli podpisy pod trójstronnym porozumieniem dotyczącym budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach.

Jak wyjaśniali; taka forma składania podpisów związana jest z obecną sytuacją spowodowaną przez pandemię koronawirusa, a dokument w kolejnych dniach trafi do do gminy Myślenice, gdzie podpisze go burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), a następnie do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowanej przez dyrektora Tomasza Pałasińskiego.

Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy i finansowania budowy bezkolizyjnej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach.

Inwestorem będzie GDDKiA, która zleci opracowanie dokumentacji dla realizacji tunelu, natomiast powiat i gmina będą mieć zapewniony udział w procesie projektowania i wyborze najkorzystniejszego wariantu, poprzez udział naradach technicznych. O pierwszej z nich podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Jerzy Grabowski, dyrektor ZDP w Myślenicach: Miałem honor uczestniczyć w pierwszym spotkaniu roboczym, w pierwszej naradzie budowy, która odbyła się kilka dni temu. Wykonawca przedstawił wstępną koncepcję, która w moim odczuciu spełni oczekiwania mieszkańców i użytkowników dróg.

Oprócz bezkolizyjnego połączenia dróg, zapewni poprawę bezpieczeństwa na ich styku, rozwiąże problemy obsługi terenów sąsiednich zapewniając przedsiębiorcom możliwość włączenia terenów do budowanego węzła.

Jak czytamy w porozumieniu; szacunkowy koszt budowy tunelu w Krzyszkowicach wyniesie 34 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA, która na ten cel wykłada 31,5 mln zł, natomiast powiat dokłada 2 mln, a gmina Myślenice 0,5 mln zł.

Starosta Józef Tomal: To konkretny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance. To jest historyczny moment, po raz pierwszy powiat sfinansuje inwestycję rządową. Od wielu lat o tym mówiliśmy i dzisiaj wskazujemy w dokumencie, że ze strony samorządu powiatowego na dofinansowanie tej inwestycji popłyną 2 mln zł. Myślę, że do 2024 r. jak przewiduje porozumienie nie tylko mieszkańcy Krzyszkowic, ale wszyscy podróżujący Zakopianką będą mogli jechać nią bezpiecznie.

Liczymy na to, że ten projekt nie stanie się "pułkownikiem", a Generalna Dyrekcja pójdzie za ciosem i rozpisze przetarg na realizację tej inwestycji tak, żebyśmy mogli do 2024 roku powiedzieć, że kończy się ta inwestycja.

Często dobre rzeczy rodzą się w bólach i wymagają czasu. To skomplikowany projekt i jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance zapowiadany przez ministra Andrzeja Adamczyka. Oczekujemy na kolejne krzyżówki. Interesuje nas Jawornik, gdzie występuje problem skrętu na Sułkowice, co wymaga natychmiastowych decyzji, które jeszcze nie zapadły. Mam nadzieję, że kolejne będą Głogoczów i Bęczarka i że w 2028 zanim „złoty pociąg” pojedzie z Krakowa do Myślenic, zostaną przebudowane.

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Na początku roku ponad dwieście osób przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych, domagając się budowy tunelu.

 „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – przekonywała Bożena Góra, inicjatorka protestu.

Dzisiaj dziękowała mieszkańcom za upór w dążeniach i samorządowcom za wsparcie. – Podpisane porozumienie to bardzo duży krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa w Krzyszkowicach. Dziękuję mieszkańcom, że pokazali siłę i determinację w dalszych działaniach, mam nadzieję, że będziemy je nadal kontynuować – mówiła.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Zofia 23 wrz 2020

  gdyby ludzie nie wywalczyli tego protestami to pewnie ciagle by sie mowilo ze sie nie da

  19 18 Odpowiedz
  • 25 wrz 2020

   Ale szopka cwancygierów. Widać, że tylko z sobą się nadal porozumiewają. PZPR podpisuje glejt z SLD, klasyka starostwa, nic nowego. Blokowali cały czas razen z tym łysym wszystko,, krytykowali Szlachetkę. Skoro ten teraz wszystko załatwił, to chcą się podłączyć, bo zablokować już nie dadzą rady?

   3 4 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020

  a PENDOLINO w 2042 wesołe jest zycie WSIOKA

  16 5 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   Linia kolejowa nie ma żadnego sensu. Ona nie sprawi magicznie, że zakopianka zacznie być drożna i bezkolizyjna. Jedynie odbierze mały procent ruchu z tej drogi, niczego w ten sposób nie rozwiązując. Problemem nie jest wyłącznie dojazd z Myślenic do Krakowa, ale ogólnie wszystkie połączenia między miejscowościami wokół zakopianki. Czy kolej połączy wszystkie te miejscowości? Nie, nie połączy. Nadal więc będzie problem. Jedynym rozwiązaniem byłoby udrożnienie wszystkich bocznych dróg przy zakopiance, żeby np jadąc z Krzyszkowic do Glogoczowa albo do Myślenic nie trzeba było koniecznie na zakopiankę wjeżdżać. Drogi są ale poszatkowane, co chwilę któraś ślepo się kończy i kawałek dalej zaczyna druga. Trzeba je połączyć. Trzeba też przebudować wszystkie skrzyżowania na bezkolizyjne tunele lub wiadukty. Nie ma innego wyjścia. Jak skutecznie ten sposób działa widać na przykładzie estakady.

   14 5 Odpowiedz
   • 24 wrz 2020

    jak PENDOLINO nie ma sensu a ta bryza we wloszczowy o 3:40 jo stanowczo protestuje przed takim pomyślunkim. My wsioki przewozone jak bydlo w busarni domagomy sie PENDOLINO TOPOLINO I POCOOLODOLLO w najszybszym terminie tj zarozki jak ino kampanijo wyborczo sie zaczni Postulaty petlo jak ustalono bylo spod mleczorni bez spieprow potem skawina wadof wloszczowa jasionłka ŁORSOŁ i bruksela

    3 3 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020

  Większych potrzeb w kraju jest dostatek a nadchodzą czasy kryzysu. Dobrze byłoby gdyby taką inwestycję zrealizowano choćby nawet w 2030 roku a nie za cztery lata. Tunel w 2024 roku to pobożne marzenie ale mało realne. Z wydrukowanych pustych pieniędzy niewiele można zbudować. One powodują inflację , z czego prosty wniosek ,że za wspomnianą kwotę w roku 2024 prawdopodobnie można będzie wybudować połowę tunelu a ekonomiści (nie historycy) twierdzą ,że to będzie najwyżej 1/3.

  19 5 Odpowiedz
 • mirek@ 23 wrz 2020

  To może teraz panowie weźmiecie się za busy?

  15 12 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020

  Uwierzę jak przejadę tym tunelem!
  A teraz zajmijcie się przychodniami i poradniami bo już prywatnie ciężko do lekarza się dostać ! A COVID nie sprawił ze znikły inne choroby!!
  Aaaa zapomniałem wybory za cztery lata to nie trzeba 😤

  22 10 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020

  Wybory za trzy lata Przyjacielu. O poradniach powiem tyle, że chodzę do nich prywatnie. Co miesiąc buląc sporo kasy obowiązkowej. Bez efektu. Whiterstar1906. Postawię Ci szampana przy pierwszym przejeździe tunelem w Krzyszkowicach. Tunelem, którego nie będzie.

  16 3 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   Hmm, trzeba będzie iść w szarą strefe, przynajmniej nie żal mi będzie wydawać na tych pasożytów wszystkich z budżetówki ....

   7 6 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 23 wrz 2020

  Tak samo pojedziecie tym tunelem jak złotym pociągiem do Krakowa 😂😂😂😂

  16 4 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  a w gminie dalej wojna starostwo-burmistrz, 'gdzie był Tomal jak wnioskowali o zabezpieczenie 2 mln NATYCHMIAST.' No przecież ze ze skarpety wyciągnie taką kasę. Ręce opadają, że to wciąż jedna wielka gra polityczna, niskich lotów.

  13 14 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 wrz 2020

  Skoro GDDKiA jest inwestorem i stać ja na to to po co dokładać 2.5 mln z samorządu? To nic nie zmienia a wygląda komicznie i to z pieniędzy publicznych. Też mi polityka

  13 11 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   No skoro radny z Krzyszkowic od lat woła, żeby dać, bo bez tego plan się nie powiedzie, to trzeba będzie dać te pieniądze publiczne. Cóż począć

   11 1 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Ci dwaj na zdjęciu to prawie jak Daft Pank. Tylko że Ci dwaj to raczej grają ludzia na nerwach.

  9 22 Odpowiedz
 • Marta 24 wrz 2020

  ale sukces podpisali umowe i chyba sie pokazali pierwszy raz od wyborow ze cos zrobili

  11 13 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   Chyba nie pierwszy raz. W końcu przecież drogi powiatowe są na bieżąco remontowane. A zwłaszcza te zniszczone po ulewach. Niestety, skoro generalnej dyrekcji nie stać na samodzielne inwestycje własnych dróg, to samorządy muszą się dokładać. Niestety.

   18 6 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Jak to było panowie? „Na Krzyszkowicach świat się nie kończy”? Teraz nagle próbujecie lizać tyłki mieszkańców? Może weźcie się w koncu do prawdziwej roboty!!

  10 20 Odpowiedz
  • mirek@ 24 wrz 2020

   Jedni obiecują niestworzone rzeczy jak kolej albo parkingi podziemne a jeszcze inni tunele ta kadencja to wielka obietnicą i mydlenie oczu

   12 12 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   Mówisz o Panu Pośle Kurowskim :

   11 3 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   Do kogo to mówisz ? Sądzę, że do Pana Sekretarza Gminy.

   8 2 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  ten tunel to pewnik! przecież starostowie tak mowia

  7 10 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Tak źle i tak niedobrze.
  Obiecają kolej, źle.
  Obiecają tunel, niedobrze.
  Nic nie obiecują, tragedia.
  Czy znajdzie się taki który zadowoli 90% nudziarzy?

  18 6 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Bono masz wygórowane wymagania..

  2 2 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Bono.Przyjacielu żadnego tunelu w Krzyszkowicach nie będzie. A jakaś tam kolej jest "marzeniem ściętej głowy".

  9 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wychodzili ten tunel!
Krzyszkowice 0

Wychodzili ten tunel!

Tunel w Krzyszkowicach ma powstać w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu. To m.in. wynik determinacji mieszkańców, któ...