Krzyszkowice

Tunel w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu

Tunel w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu

Tunel w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą gminną i powiatową będzie kosztować 34 mln zł i ma powstać w 2024 roku. To wynik determinacji mieszkańców i trójstronnego porozumienia GDDKiA, starostwa i gminy Myślenice

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, starosta Józef Tomal (FZM) wraz z wicestarostą Rafałem Kudasem (FZM) jako pierwsi złożyli podpisy pod trójstronnym porozumieniem dotyczącym budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach.

Jak wyjaśniali; taka forma składania podpisów związana jest z obecną sytuacją spowodowaną przez pandemię koronawirusa, a dokument w kolejnych dniach trafi do do gminy Myślenice, gdzie podpisze go burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), a następnie do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowanej przez dyrektora Tomasza Pałasińskiego.

Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy i finansowania budowy bezkolizyjnej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach.

Inwestorem będzie GDDKiA, która zleci opracowanie dokumentacji dla realizacji tunelu, natomiast powiat i gmina będą mieć zapewniony udział w procesie projektowania i wyborze najkorzystniejszego wariantu, poprzez udział naradach technicznych. O pierwszej z nich podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Jerzy Grabowski, dyrektor ZDP w Myślenicach: Miałem honor uczestniczyć w pierwszym spotkaniu roboczym, w pierwszej naradzie budowy, która odbyła się kilka dni temu. Wykonawca przedstawił wstępną koncepcję, która w moim odczuciu spełni oczekiwania mieszkańców i użytkowników dróg.

Oprócz bezkolizyjnego połączenia dróg, zapewni poprawę bezpieczeństwa na ich styku, rozwiąże problemy obsługi terenów sąsiednich zapewniając przedsiębiorcom możliwość włączenia terenów do budowanego węzła.

Jak czytamy w porozumieniu; szacunkowy koszt budowy tunelu w Krzyszkowicach wyniesie 34 mln zł. Inwestorem jest GDDKiA, która na ten cel wykłada 31,5 mln zł, natomiast powiat dokłada 2 mln, a gmina Myślenice 0,5 mln zł.

Starosta Józef Tomal: To konkretny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance. To jest historyczny moment, po raz pierwszy powiat sfinansuje inwestycję rządową. Od wielu lat o tym mówiliśmy i dzisiaj wskazujemy w dokumencie, że ze strony samorządu powiatowego na dofinansowanie tej inwestycji popłyną 2 mln zł. Myślę, że do 2024 r. jak przewiduje porozumienie nie tylko mieszkańcy Krzyszkowic, ale wszyscy podróżujący Zakopianką będą mogli jechać nią bezpiecznie.

Liczymy na to, że ten projekt nie stanie się "pułkownikiem", a Generalna Dyrekcja pójdzie za ciosem i rozpisze przetarg na realizację tej inwestycji tak, żebyśmy mogli do 2024 roku powiedzieć, że kończy się ta inwestycja.

Często dobre rzeczy rodzą się w bólach i wymagają czasu. To skomplikowany projekt i jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance zapowiadany przez ministra Andrzeja Adamczyka. Oczekujemy na kolejne krzyżówki. Interesuje nas Jawornik, gdzie występuje problem skrętu na Sułkowice, co wymaga natychmiastowych decyzji, które jeszcze nie zapadły. Mam nadzieję, że kolejne będą Głogoczów i Bęczarka i że w 2028 zanim „złoty pociąg” pojedzie z Krakowa do Myślenic, zostaną przebudowane.

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Na początku roku ponad dwieście osób przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych, domagając się budowy tunelu.

 „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – przekonywała Bożena Góra, inicjatorka protestu.

Dzisiaj dziękowała mieszkańcom za upór w dążeniach i samorządowcom za wsparcie. – Podpisane porozumienie to bardzo duży krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa w Krzyszkowicach. Dziękuję mieszkańcom, że pokazali siłę i determinację w dalszych działaniach, mam nadzieję, że będziemy je nadal kontynuować – mówiła.

Powiązane tematy

Komentarze (28)

 • 23 wrz 2020

  Uwierzę jak przejadę tym tunelem!
  A teraz zajmijcie się przychodniami i poradniami bo już prywatnie ciężko do lekarza się dostać ! A COVID nie sprawił ze znikły inne choroby!!
  Aaaa zapomniałem wybory za cztery lata to nie trzeba ?

  22 10 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Chyba nie pierwszy raz. W końcu przecież drogi powiatowe są na bieżąco remontowane. A zwłaszcza te zniszczone po ulewach. Niestety, skoro generalnej dyrekcji nie stać na samodzielne inwestycje własnych dróg, to samorządy muszą się dokładać. Niestety.

  19 6 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020

  Większych potrzeb w kraju jest dostatek a nadchodzą czasy kryzysu. Dobrze byłoby gdyby taką inwestycję zrealizowano choćby nawet w 2030 roku a nie za cztery lata. Tunel w 2024 roku to pobożne marzenie ale mało realne. Z wydrukowanych pustych pieniędzy niewiele można zbudować. One powodują inflację , z czego prosty wniosek ,że za wspomnianą kwotę w roku 2024 prawdopodobnie można będzie wybudować połowę tunelu a ekonomiści (nie historycy) twierdzą ,że to będzie najwyżej 1/3.

  19 5 Odpowiedz
 • 24 wrz 2020

  Tak źle i tak niedobrze.
  Obiecają kolej, źle.
  Obiecają tunel, niedobrze.
  Nic nie obiecują, tragedia.
  Czy znajdzie się taki który zadowoli 90% nudziarzy?

  18 6 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 23 wrz 2020

  Tak samo pojedziecie tym tunelem jak złotym pociągiem do Krakowa ????

  16 4 Odpowiedz

Zobacz więcej