Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki: Szczepionki będą darmowe i dobrowolne. Podał wstępną datę

Premier Mateusz Morawiecki: Szczepionki będą darmowe i dobrowolne. Podał wstępną datę

Premier Mateusz Morawiecki podał wstępną datę szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. „Szczepienia będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych” – mówił

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki (PiS) poinformował, że rząd zamówił 45 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Jak dodał; najprawdopodobniej będą dostępne w lutym 2021 roku.

– Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych. W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służb medycznych (lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni etc.), pracownicy domów opieki, pracownicy służb mundurowych, a także osoby starsze, głównie po 70.-75. roku życia. Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli. Będzie też dobrowolna, ale zachowajmy się tutaj jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego – mówił szef rządu.

Punkty szczepień znajdować się będą w szpitalach (POZ), ale również w mobilnych jednostkach medycznych oraz w szpitalach rezerwowych.

Co trzeba będzie zrobić, by zaszczepić się na COVID-19?

1. Trzeba będzie się zarejestrować online lub tradycyjnymi metodami.
2. Zgłosić się do punktu szczepień.
3. Prowadzić obserwację po szczepieniu.
4. Zgłosić się na kolejne szczepienie po 21 dniach (w przypadku szczepionek dwudawkowych).

Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 31%
 • nie nie 52%
 • jeszcze nie wiem jeszcze nie wiem 18%
 • Głosów: 1256

Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 1 mln 13 tys. 747 przypadki zakażeń. Zmarło 18 tys. 208 osób. 

 

Powiat Myślenicki. "W punktach wymazowych są pustki"

Podczas wczorajszego posiedzenia radnych w starostwie, Józef Tomal przedstawił sytuację epidemiologiczną w powiecie myślenickim. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczący spadek zachorowań, porównując go do poziomu z początku epidemii.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Jak mówi, te w przeciągu dwóch tygodni spadły średnio ze 150 dziennie do około 10. Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii, do 1 grudnia odnotowano 4420 zakażeń i 58 zgonów .

- W ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, ale pewnie lockdown szkół i inne obostrzenia w zakresie usług gastronomii, i hoteli spowodowały, że od 24 listopada liczba zakażeń w powiecie myślenickim radykalnie się zmniejszała. Dzisiaj mamy ich 11, ale wczoraj było tylko 8 zakażeń – jak z początku epidemii na wiosnę. Od 2-3 miesięcy wielu Polaków świadomie nie bada się i nie robi wymazów, ani badań genetycznych. Średnia liczba dzienna punktów wymazowych w Dobczycach wynosi od 20 do 30, w Myślenicach od 4 do 10, a przy szpitalu od 10 do 20. W tych punktach wymazowych są pustki – mówił Józef Tomal.

Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze

 • 2 gru 2020

  Jakoś mu nie wierzę.........

  23 1 Odpowiedz
  • 3 gru 2020

   Dobrze, że czekamy na te szczepionki do lutego 2021. Za tydzień będą szczepić Brytyjczyków, zobaczymy jaki będzie efekt, jak ludzie będą przechodzić te cuda. Mam nadzieję, że nie tak jak to szczepili ludzi w Kenii parę lat wstecz ze skutkami ubocznymi.
   Mam przeczucie, że jak było kiedyś Sasinowe, tak teraz będzie Mateuszowe , 45 mln dawek, szkoda że nie podali wartości w PLN i ile ta impreza będzie kosztować razem z przygotowaniem.

   9 2 Odpowiedz
   • 3 gru 2020

    A ja uważam że ten rząd jest bardzo dobry. Wszystko nam dają za darmo. I szczepionki i rozrywkę w TVP . Tylko za to TVP kazali teraz płacić i przyszedł rachunek za 5 ostatnich lat 1500 zł.
    Ale to wina Tuska a nie PiS.

    9 6 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     3 gru 2020

     A obejrzeć się kilka miesięcy wstecz na słynne już 2 miliardy, jak posłowie podnosili łapki a Notariusz zatwierdzał. No i w 2021 r. kolejne 2 mld Kurskiemu przeleją, bo to wciąż mało na prawe i sprawiedliwe apetyty. Gdyby tak chętni byli dawać szpitalom, lecz one walczą o życie a wojny ideologicznej nie toczą. Oby NBP nadążył z dodrukowaniem, ceny chleba będziemy mieć wnet jak przed denominacją a zarabiać się będzie w milionach, przynajmniej milionerów przybędzie. Echhh...

     6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 gru 2020

  Heheh, Gierek znów się pojawia mówić o dobrobycie [dla swoich - przyp.] i ogłaszając po raz któryś zwycięstwo z covidem?
  Ciekawe ile odpala swoim 52 pełnomocnikom. No tak, jest lepszy sort i gorszy sort, ci lepsi mogą trzepać kieszenie sortu gorszego do woli
  https://m.youtube.com/watch?v=3FMp9Ec3pcY

  10 5 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Niech sie pierwszy zaszczepi z całym rządem... jak bedzie skuteczna bedzie ok, jak sie okaże ze nie i powoduje powikłania i problemy.. no cóż...

  27 1 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Chroń Boże ludzi PiS przed coronavirusem, bo to wartościowi ludzie.
  Nie miałbym nic przeciw temu, aby ludzie PiS otrzymali szczepionkę poza kolejnością i bezpłatnie.

  23 4 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Nawet jak pokaże że się szczepi to nie uwierzę, że dla wszystkich szczepionki będą miały taki sam skład.

  19 2 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Pierwszych powinno się szczepić mężczyzn bo oni zakażają się dwa razy częściej niż kobiety. Dalej grupa krwi inna niż zero. a dopiero później przynależność partyjna.

  6 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  2 gru 2020

  Podali producentów: Pfizer, Johnson&Johnson, Astra Zeneca. Po tym całym bajzlu z trefnymi maseczkami od instruktora narciarstwa czy respiratorów od handlarza bronią, to ten rząd łatwego zadania z przekonaniem ludzi do szczepień mieć nie będzie.
  Ruski z kolei tak zrobili, że wprowadzili swojego Sputnika w obieg jako pierwsi na świecie no i ogłosili sukces, po czym szczepieni zaczęli chorować na covida, czyli robią tam drugą fazę testów na sobie. Ciekawe czy Putin dał sobie wstrzyknąć, hmm. Mimo to Orban od grudnia będzie rosyjską szczepionkę zamawiał.

  15 2 Odpowiedz
  • 3 gru 2020

   Piszesz o Orbanie z Węgier i szczepiące ruskiej dla Węgrów....
   Jacy wyborcy, taka szczepionka.
   Se wybrali, se mają.

   7 4 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Darmowe? Ahhhahahaha. Debile. My za nie zapłaciliśmy, więc dzięki o łaskawcy, że są DARMOWE XD
  Owszem, zachowam się odpowiedzialnie i się nie zaszczepię.

  25 2 Odpowiedz
 • 2 gru 2020

  Zaszczepicie się, zaszczepicie....bo nie przyjmą dziecka do przedszkola, bo nie wpuszczą do Galerii, bo nie pozwolą wsiąść na pokład samolotu,,,no, nic pod przymusem, w końcu nie każdy musi robić zakupy w Galerii bądź spędzać wakacje w ciepłych krajach, a dzieckiem może się zająć Babcia (oczywiście jeżeli jej też nie zaszczepią, bo włoskie babcie właśnie po szczepionkach odchodziły przedwcześnie)

  17 3 Odpowiedz
 • 3 gru 2020

  Morawiecki zamówił 45 mln dawek.
  Nie wie jak to rozumieć, bo jest na 30 mln reszta na emigracji. Chyba że liczył te dawki jako dwie dla zaszczepionego to wtedy 22.5 mln i dzieci szczepić nie będą i Górniakowej też .

  6 8 Odpowiedz
 • 3 gru 2020

  Nie znalazłam informacji kto będzie ponosił konsekwencje i płacił odszkodowania za ewentualne wystąpienie tzw. NOP-ów, które w większym lub mniejszym stopniu pojawiają się u jakiejś części osób zaszczepionych. Przypominam, że w 2009r kiedy ogłoszono "pandemię" świńskiej grypy i wiele rządów zdecydowało o konieczności szczepienia obywateli było tych NOP-ów sporo...
  Czy może nikt nie bierze odpowiedzialności za ewentualne NOP-y?

  "(...) Od sierpnia 2010 roku co najmniej 12 krajów zgłosiło przypadki narkolepsji występującej u dzieci i młodzieży po podaniu szczepionki przeciwko świńskiej grypie. Jak wykazał raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podanie w latach 2009-2019 szczególny wzrost zachorowań na narkolepsję wystąpił w Szwecji i Finlandii. (...)"
  cytowałam z:
  "Szwecja przeprosi ofiary szczepionki przeciwko świńskiej grypie" Rzeczpospolita

  "(...) Po zastosowaniu szczepionki Pandemrix przeciwko grypie świńskiej w 2009 r. w Europie, uderzająco wiele osób zapadło na narkolepsję, chorobę powodującą nadmierną senność. Szwecja płaci ofiarom odszkodowania. (...)"
  cytowałam z:
  "Szwecja płaci odszkodowania ofiarom szczepionki przeciwko świńskiej grypie" dw.com/pl

  18 2 Odpowiedz
 • 3 gru 2020

  Luna nie lubisz szczepionek, co proponujesz w zamian. Lockdown przez 10 lat? Czy zmniejszenie populacji o 10% ?

  5 17 Odpowiedz
 • 3 gru 2020

  Szczepionki w końcu nie od instruktora narciarstwa czy baby od oscypków czy handlarza bronią uff
  Może coś z tego będzie ...
  a co do samych szczepień niby nie obowiązkowe ale pewnie z czasem będą wymagane żeby gdzieś wyjechać czy poleciec a z czasem żeby wejść do urzędu iść do szpitala itp itd
  Szczerze szczepienie mi nie przeszkadza tym bardziej ze za nim dojdzie do szczepienia mojej grupy wiekowej to już poznamy skutki uboczne i ryzyko z tym związane !
  Zróbmy wszystko by wrócić do życia i zatrzymać inflacje i uratować resztki gospodarki

  5 9 Odpowiedz
 • 3 gru 2020

  Zwalczymy tę pandemię i nawet pieniądze z UE nie będą nam potrzebne.
  Gospodarkę mamy mocną i jeszcze UE poprosi nas o pomoc,
  Bez nas i Węgier sobie nie poradzą. Karmimy ich wspólnie produktami rolnymi i podajemy im za półdarmo obiady w restauracjach Budapesztu i Krakowa. Jeszcze o nas zapłaczą.
  A to że nasi religijni posłowie z rządu ,biorą udział w orgiach seksualnych w Brukseli, no mój Boże kto z nas jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem.

  6 9 Odpowiedz
 • OKOKI 3 gru 2020

  To nie Gierek tylko Gomułka XXI w

  12 Odpowiedz
 • 5 gru 2020

  Na stronie Konfederacji pojawiła się następująca informacja:
  CYTUJĘ:

  "Konfederacja
  13 godzin temu

  Michał Wawer: Rząd brytyjski opublikował ulotki szczepionki Pfizer-BioNTech (jedną dla lekarzy, drugą dla pacjentów).

  Czego się dowiadujemy z ulotki dla lekarzy:

  - Nie badano interakcji szczepionki z innymi lekami (sic!).

  - Nie badano wpływu szczepionki na ciążę ani płodność.

  - Nie badano wpływu szczepionki podanej matce na zdrowie dziecka karmionego piersią.

  Czy w związku z tym zostało wydane wyraźne zalecenie, żeby szczepionki nie podawać osobom biorącym inne leki, kobietom w ciąży, matkom karmiącym? Oczywiście nie.

  A przecież większość osób w grupach ryzyka (które mają być szczepione w pierwszej kolejności) - to osoby biorące inne leki!

  Tyle dobrego, że producent wyraźnie zalecił nieszczepienie dzieci poniżej 16. roku życia.

  I teraz ciekawostka - informacji o braku jakichkolwiek badań nad interakcjami z innymi lekami NIE ZNAJDZIEMY W ULOTCE DLA PACJENTÓW.
  Jest tam jedynie wskazówka, żeby poinformować lekarza o fakcie brania innych leków. Nie jestem może ekspertem od szczepionek, ale jestem prawnikiem - i w mojej ocenie to jest świadome wprowadzanie pacjentów w błąd.

  Widzimy wyraźnie, dlaczego proces testowania i dopuszczania szczepionki do obrotu to standardowo ok. 10 lat, a nie kilka miesięcy. To, co nam proponuje Pfizer, to po prostu niesprawdzony, potencjalnie niebezpieczny preparat. U innych producentów jest zapewne podobnie.

  Powtórzę po raz kolejny - nie jestem przeciwnikiem szczepionek tak w ogóle. Ale w tym wypadku uważam, że powinniśmy jako naród twardo stać na stanowisku dobrowolności szczepień na COVID-19, oraz stawić opór wszelkim próbom sankcjonowania osób niezaszczepionych (poprzez np. zakaz podróżowania)."

  10 1 Odpowiedz
  • 5 gru 2020

   Powiem tak , zlikwidować wszelkie szczepionki a dla tych którzy pozostaną w zdrowiu szpitale nie będą potrzebne.
   Słabi odejdą a zostanie tylko mocna populacja.
   Dawnej w rodzinach się rodziło po dwanaścioro dzieci, dożywała połowa, reszta jak to mojej babci mówiła baba na targu:
   Stasek był słabowity i pomar, Maryśka, i Gienek tys.

   4 10 Odpowiedz
 • 6 gru 2020

  Wiele dodatkowych informacji o szczepionce w niniejszym wywiadzie:

  "Naukowcy przeciwko przymusowi szczepień na covid - Prof. dr hab. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz" YouTube niezaleznatelewizja

  9 4 Odpowiedz
  • 7 gru 2020

   Luna dla kogo ty pracujesz na rzecz nieszczepienia?
   Bo ja gdy mam odruch wymiotny do do flaków , to ich po prostu nie jem, ale nikomu ich nie obrzydzam.

   4 13 Odpowiedz

Zobacz więcej