Koronawirus

Rządowa strategia dotycząca szczepień. „Będą darmowe i dobrowolne. Mamy pakiet zachęcający”

Rządowa strategia dotycząca szczepień. „Będą darmowe i dobrowolne. Mamy pakiet zachęcający”

Rząd przedstawił projekt szczepień w Polsce: "Musimy przeprowadzić szczepionki bezpiecznie i w jak najkrótszym czasie. Będą darmowe i dobrowolne. Mamy pakiet zachęcający do szczepień". Na razie jesteście sceptycznie nastawieni [SONDAŻ]

 

Przypomnijmy; w środę 2 grudnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zamówił 45 mln dawek szczepionki na COVID-19. Zapowiadał, że szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności mieli je przejść pracownicy służb medycznych, mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, służb mundurowych oraz osoby starsze, głównie po 70.-75. roku życia.

Natomiast podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski oraz doradca premiera ds. spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban omówili nową strategię dotyczącą szczepień w kraju. Te mają być masowe, darmowe i dobrowolne, a rząd pracuje nad pakietem zachęcającym do brania w nich udziału.

- Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji - mówił Michał Dworczyk. Dodał, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne, a szczepienia zaczną się w styczniu. Jak przekonywał; Dokładny termin jest uzależniony od producenta.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Z kolei Adam Niedzielski mówił o systemie zachęt dla osób, które poddadzą się szczepieniom. - Nie będą podlegały kwarantannie po kontakcie z osobami zakażonymi, osoby te nie będą też uwzględniane w limitach domowych spotkań - wyjaśniał.

Kilka dni wcześniej, w piątek 4 grudnia szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że w operacji szczepień weźmie udział od 40 do 50 tys. medyków. Dodał, że w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień. W dniu 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić.

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii jako w pierwszym kraju na świecie rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Używają szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech.

 

Na razie jesteście sceptycznie nastawieni

W jednym z naszych sondaży pytamy, czy poddacie się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19? Jak dotąd 61% naszych Czytelników zaznaczyła odpowiedź "nie", co piąty (20%) deklaruje udział w programie szczepień, a pozostałe 19% jeszcze nie podjęło decyzji. 

Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 31%
 • nie nie 51%
 • jeszcze nie wiem jeszcze nie wiem 18%
 • Głosów: 1276

 

Koronawirus w Polsce: Ponad 8 tys. nowych zakażeń, 411 zmarłych

Jak podało Ministerstwo Zdrowia w ciągu minionej doby wykonano ponad 30,1 tys. testów na koronawirusa, wykryto 8312 nowych przypadków zakażenia (o 3889 więcej niż wczoraj) oraz odnotowano 411 zgonów. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w woj. małopolskim (1072), mazowieckim (960) i śląskim (852).

 „Mamy 8 312 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (1072), mazowieckiego (960), śląskiego (852), kujawsko-pomorskiego (690), wielkopolskiego (580), dolnośląskiego (566), łódzkiego (563), warmińsko-mazurskiego (528), pomorskiego (515), zachodniopomorskiego (486), lubelskiego (416), podkarpackiego (204), podlaskiego (193), świętokrzyskiego (182), lubuskiego (174), opolskiego (140). Z powodu #COVID19 zmarły 94 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 317 osób” – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie od początku pandemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 1 076 180 osób, spośród których 20 592 zmarły.

 

Od wtorku 24 listopada Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję na mocy której wojewódzkie służby nie mogą podawać lokalnych danych. Wcześniej każdego dnia dokładną liczbę zachorowań i zgonów oraz statystykę związaną z pandemią koronawirusa podawało Biuro Wojewody oraz lokalny sanepid. Dzisiaj jedyne dane udostępniane są centralnie przez stronę rządową. Wynika z niej, że ostatniej doby w powiecie myślenickim potwierdzono 18 przypadków koronawirusa i odnotowano 2 zgony.

Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze (33)

 • 8 gru 2020

  Pakiet zachęcający, czyli dobrowolne ale spróbuj się nie zaszczepić. Ja bym chciał najpierw zobaczyć jak nasz zarząd (nie mylić z rządem) się szczepi. Całą procedurę od rozpakowania szczepionki do wstrzyknięcia, najlepiej w tvp

  44 2 Odpowiedz
 • 8 gru 2020

  Firma Pfizer ktora produkuje szczepionki dla Polski
  1) w 2009 roku 2,5 mld kary za promowanie swoich lekow niezgodnych z przeznaczeniem
  2) firma ma siedzibe w WUHAN
  3) 14,5 mld dolarow odszkodowan za falszywa promocje leku DETROL
  4) w 2011 roku placa odszkdodownia za lek TROVAN na 200 dzieci 11 zmarlo, kilkadziesiat zostalo kalekami
  5) producenci szczepionki zostali zwolnieni z odpowiedzialnosci za skutki uboczne szczepionki
  FAJNIE SIE ZAPOWIADAJA TE SZCZEPIENIA XD

  41 2 Odpowiedz
 • OKOKI 8 gru 2020

  Jeszcze za pośrednictwem Orlenu wykupili za nasze pieniądze gazety lokalne żeby jeszcze bardziej manipulować ciemnotą i siać pisowską propagandę .

  33 3 Odpowiedz
 • 8 gru 2020

  Tak dokładnie, relacja live i nie tylko w TVP, żeby nie zmanipulowali.

  29 1 Odpowiedz
 • 8 gru 2020

  prawdopodobne pierwszy sie zaszczepi pan burmistrz wraz z rodziną

  26 1 Odpowiedz

Zobacz więcej