Sumo

Zawodnicy sumo mieli pracowity weekend. Tylu medali nie zdobyli od dawna

Zawodnicy sumo mieli pracowity weekend. Tylu medali nie zdobyli od dawna

Po przeszło dwumiesięcznej przerwie spowodowanej nasileniem epidemii Covid 19, zawodnicy sekcji zapaśniczej uczestniczyli w trzech ogólnopolskich turniejach Sumo w Krotoszynie

Był to Puchar Polski Juniorów, Puchar Polski Młodzików oraz Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Sumo z Mikołajem. Do Krotoszyna pod opieką trenera Ryszarda Szpakiewicza wyjechało trzech zawodników; Jan Mastela w grupie juniorów oraz Filip Pacelt i Kacper Żelazny w grupie młodzików.

Młodzicy walczący w Pucharze Polski Młodzików wygrali po kilka walk i dzięki temu wywalczyli miejsca na podium. Kacper Żelazny zdobył srebrny medal w kat. wagowej + 75 kg, a Filip Pacelt brązowy (w kat. do 70 kg). W grupie juniorów na skutek zmiany przepisów Jan Mastela otrzymał propozycję walki w trzech kategoriach wagowych: swojej – do 90 kg, wyższej – do 100 kg i w Open.

- Janek stwierdził, że potrafi walczyć z cięższymi przeciwnikami i zgłosił się do wszystkich trzech kategorii. W związku z systemem przyjętym w sumo, gdzie walki w danej kategorii trwają bez przerwy do momentu wyłonienia zwycięzcy, czekał go bardzo ciężki maraton – opowiada trener Ryszard Szpakiewicz.

Stoczył łącznie pięć walk z czego trzy wygrał i zajął trzecie miejsce. W kolejnej kategorii do 100 kg zaliczył dwie zwycięskie walki, pokonując w finale utytułowanego zawodnika z Lubziny Sławomira Ochała. W grupie Open o medale walczyło pięciu zawodników. Janek wygrał dwie walki i zdobył brązowy medal.

Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej

Największą frekwencję miały trzecie weekendowe zawody – Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w których walczyło łącznie prawie 150 zawodników i zawodniczek. Tym razem nasi zawodnicy zostali zakwalifikowani do tej samej kategorii wagowej w grupie dla zaawansowanych. Kacper wygrał wszystkie walki eliminacyjne i dopiero w finale przegrał z Mariuszem Koniecznym. Filip wygrał dwie walki i dwie przegrał zajmując trzecie miejsce.

Wyjazd do Krotoszyna – stolicy polskiego sumo był bardzo udany. Trójka zawodników Dalinu podczas dwóch dni wywalczyła siedem medali: jeden złoty dwa srebrne i cztery brązowe. Kacper Żelazny zaliczył udany rewanż za Mistrzostwa Polski, a ozdobą zwodów była wygrana walka Jana Masteli z cięższym o 40kg Aleksandrem Gorącym z Pyrzyc.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej